מדור פרסומי גלובס

 
תמ

BDI: הכנסות חברות הבנייה המובילות בישראל זינקו ב-15%

דירוג Bdi Coface: הפריחה בהנדל"ן ב-2010 הביאה לגידול של כ-15.3% בהכנסות 80 חברות הבנייה והתשתיות המובילות בישראל ■ שיכון ובינוי במקום הראשון, אפריקה ישראל אחריה

27/06/2011, 12:44    

הפריחה בענף הנדל"ן בשנת 2010 הביאה לגידול של כ-15.3% בהכנסותיהן של 80 חברות הבנייה והתשתיות המובילות בישראל. מדובר בעלייה מכ-32.7 מיליארד שקל ב-2009 לכ-37.7 מיליארד שקל ב-2010. כך עולה מדרוג חברות הבניה והתשתיות המובילות של Bdi Coface במסגרת דירוגי Bdi Code המבוצעים זו השנה השביעית ברציפות.

המבוצעים זו השנה השביעית

קבוצת שיכון ובינוי , כולל חברת הבת סולל בונה העוסקת בתחום התשתיות, היא חברת הבנייה המובילה בישראל עם היקף הכנסות של כ-4.87 מיליארד שקל ב-2010. חטיבת הבנייה של אפריקה ישראל עלתה אל המקום השני, מהמקום הרביעי בו ניצבה בשנה שעברה, עם הכנסות של כ-3.36 מיליארד שקל ב-2010. במקום השלישי מדורגת קבוצת אשטרום עם הכנסות של כ-2.9 מיליארד שקל ובמקום הרביעי חברת אלקטרה עם הכנסות של כ-2.83 מיליארד שקל. את החמישייה הראשונה סוגרת חברת שפיר העוסקת בעיקר בתחום התשתיות עם הכנסות של 1.84מיליארד שקל במהלך 2010.

המבוצעים זו השנה השביעית

אייל ינאי מנכ"ל משותף ב-BDI מציין כי בשנת 2010 נמשכה מגמת ההתרחבות בפעילות ענף הבנייה. לגבי רווחיות הענף מציין ינאי כי הרווחיות של החברות המובילות בענף עמדה ב- 2010 על 6%: "מדובר ברווחיות יחסית לא גבוהה בהשוואה ל-500 החברות המובילות על פי דירוג BDICODE שהרווחיות שלהם עומדת על 11%" הסביר ינאי.

"בחינת תתי הענף מראה כי הרווחיות גבוהה יותר בקרב חברות הייזום והבניה למגורים שנהנו מביקושים גבוהים לדירות לצד עליית המחירים ואילו בתחום התשתיות וגם בתחום הביצוע הרווחיות של החברות נמוכה יותר לאור בעיות כמו עליית מחירי חומרי הגלם ומחסור בכוח אדם מקצועי", דברי ינאי.

עוד עולה מהנתונים כי הסיכון הענפי של חברות הבניה דווקא נמצא במגמת שיפור כאשר כיום עומד הסיכון בענף על 6.18, שיפור של כ-12% מבשנת 2009 (הסיכון הכללי של החברות במשק עומד על 5.99). ינאי מסביר כי משמעות הדבר היא שההתקשרות עם חברות הנדל"ן והחשש מקריסת חברות נמוך מבעבר.

את הקפיצות המרשימות בדרוג עשו החברות ב.יאיר שעלתה מהמקום ה-33 למקום ה-9 כתוצאה מגידול מרשים בהכנסות וברווחיות של החברה, קבוצת חנן מור שזינקה מהמקום ה-43 למקום ה-31 וחברת צרפתי שמעון שעלתה מהמקום ה-68 למקום ה-37.

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל שהחברה תחת ניהולו עלתה מהמקום הרביעי לשני בדירוג ציין כי: "ענף הנדל"ן למגורים בישראל מפגין חוזק לאורך השנים האחרונות אשר בא לידי ביטוי בין היתר בהיקפי הפעילות של מרבית החברות הפועלת בתחום בכלל ובאפריקה ישראל מגורים כחברה מובילה, בפרט".

בחמישייה השנייה מדורגות בהתאמה קבוצת א.דורי , אורתם סהר , אס ג'י אס חברה לבניין, קבוצת ב.יאיר, וקבוצת תדהר. בעשירייה השניה מדורגות בהתאמה, קבוצת משולם לוינשטיין, אזורים , אלקטרה בניה (קריב), חופרי השרון, י.ח. דמרי, קבוצת בסט, בוני התיכון, מרדכי בנימין ובניו, מנרב וקבוצת י.ש. אחים יעקובי.

דירוג חברות הבנייה והתשתיות המובילות משקלל מספר פרמטרים כמותיים ואיכותיים בניהם היקפי הכנסות, רווחיות, שיעורי צמיחה לאורך זמן, דרוג הסיכון של החברה ב-BDI ומוסר התשלומים שלה לצד, הערכת מנהלי החברה במשק, ודרוגה בדרוג החברות שהכי כדאי לעבוד בהן.

 
 
Feedback Form
Feedback Analytics