הנקראות ביותר

תסריטי האימה ירדו מהשולחן

בדרך-כלל המוקשים המסוכנים ביותר הם אלה שאינך צופה אותם

מנהיגי מדינות ומנהלי בנקים וחברות חוזרים השבוע לארצם מדאבוס, מהמפגש השנתי של הפורום הכלכלי העולמי שהתקיים בשבוע שעבר בשווייץ, לאחר שחלקו דעות והשוו עמדות. רובם נושאים עימם רשמים מהעולם כולו. האירוע השנה התאפיין בהסכמות מפתיעות בין המשתתפים בכל הקשור לשווקים ולכלכלה העולמית. בדאבוס היה קונצנזוס, והוא היה אופטימי.

הנושא המרכזי החוזר במפגשים ובפאנלים שבהם נטלו חלק מנכ"לים של הבנקים המובילים בעולם, פקידי ממשל בכירים וכלכלנים, היה - ש"תסריטי האימה" ירדו מן השולחן. זאת, לאור המחויבות האירופית לאחדות, כפי שהיא באה לידי ביטוי בתוכניות ה-LTRO (הזרמת נזילות לבנקים ע"י הבנק המרכזי האירופי) וה-OMT (רכישת אג"ח של מדינות הפריפריה ע"י הבנק המרכזי האירופי), התאוששות הצמיחה בסין, והגלישה בשלום שביצע הקונגרס האמריקאי מ"המצוק הפיסקאלי" בפתרון של הרגע האחרון.

המשקיעים המנוסים חשים אי-שקט

היום נראה כי גם השווקים הפיננסיים חולקים עימם את האופטימיות הזו. לראשונה זה חודשים, נרשמת זרימת כספים חיובית (נטו) אל קרנות הנאמנות המנייתיות, בקצב שלא נראה כמותו מאז פברואר 2000. מדד S&P-500 ביצע החודש (ינואר 2013) את הזינוק הגדול ביותר שלו מאז ינואר 1997, והקורלציה בין ניירות הערך ירדה באופן דרמטי בחודשים האחרונים. מרווחי האשראי של אג"ח ממשלתי בהנפקת מדינות הפריפריה באירופה הצטמצמו באופן משמעותי, וכן גם אלו של איגרות-החוב הקונצרניות.

אולם דווקא רבים מהמשקיעים המנוסים חשים אי-שקט כשהם נתקלים בקונצנזוס הולך וגובר, ונראה לי שאצל כמה מהם החלו להידלק בדאבוס כמה נורות-אזהרה. הדאגה שלהם נובעת גם מהעובדה שהשווקים הם במהותם מחזוריים, ויכולים ללכת רק עד נקודה מסוימת בכל כיוון לפני שהם מתחילים לתקן את עצמם. אך מעבר לכך ישנו החשש מן הסיכון שבאובדן המבט על התמונה הכוללת.

קיראו עוד ב"גלובס"


נכון שבאופן כללי החדשות הכלכליות היו טובות יותר בחודשים האחרונים. ישנם סימנים להתאוששות כלכלית גלובלית, והתקווה היא שסימנים אלו יצברו מומנטום. אך חייבים לזכור את המסגרת שבה מתרחשים הדברים: תמריצים מוניטאריים ופיסקאליים מתמשכים וחסרי תקדים, הכלכלה הגלובלית רחוקה מלהיות בריאה, ואין כל ביטחון שההתאוששות הכלכלית תהיה חלקה. משתתפים רבים בדאבוס זיהו בבירור כמה "מוקשים" פוטנציאליים שעלולים לפגוע בתהליך ההתאוששות ולאיים על ערך הנכסים הגלובליים:

אחד המוקשים הללו הוא - התלקחות צבאית במפרץ הפרסי, והאיום של פגיעה באספקת הנפט. חלק גדול מהשיח סביב תוכנית הגרעין האיראנית התרכז בשנים האחרונות בישראל, אך ייתכן ששוקי האנרגיה העולמיים הם שצריכים להיות הנושא העיקרי כאן. אמנם אין די מידע על מנת לחזות מה יקרה למחירי הנפט בעקבות פגיעה משמעותית באספקה, אך האמברגו של 1973-1974 שגרם לקפיצת מחיר חבית נפט מ-$3.4 ליותר מ-$12, מחיר שממנו לא הייתה חזרה מאז, צריך לשמש כתקדים מפחיד דיו. קשה לדמיין, למשל, כיצד תוכל סין לשמור על קצב הצמיחה שלה, אם תהיה עלייה חדה ומתמשכת במחירי הנפט.

שוקי האג"ח יכולים להשתולל בפתאומיות

מוקש נוסף שנדון בקרב משתתפי הפורום הכלכלי הוא - גבולות הסבלנות של שוק האג"ח למול תשואות לפדיון הנושקות לאפס והתנאים הפיסקאליים המתדרדרים עדיין בקרב כלכלות מפותחות. גורם מפתח לגל החיובי הנוכחי היה רמות הריבית הנמוכות בכלכלות מרכזיות, שהתאפשרו למול שוקי האג"ח הלהוטים. כפי שהוכיח המשבר הכלכלי של 2011-2012 בדרום אירופה, שוקי האג"ח יכולים להשתולל בפתאומיות, מה שמוביל להתפשטות מהירה של פחד. החשש ממצב שבו כלכלה מרכזית תאבד שליטה על שערי הריבית לטווח ארוך, יכול להוות איום רציני על ההתאוששות הכלכלית.

אלה הם רק שניים מתוך סיכונים גלובליים רבים שנדונו בפורום. הבעיה היא, שהמוקשים המסוכנים ביותר הם בדרך-כלל אלה שאינך רואה וצופה אותם. אין בכך משום קריאה להתעלם מהסיבות לאופטימיות, זוהי רק התראה מפני אימוץ הקונצנזוס ללא סייג: רבים מהאופטימיים בדאבוס השנה, השוו את האווירה החיובית כעת לקונצנזוס השלילי העמוק שהיה בכינוס של אשתקד, שגם קיבל ביטוי נרחב בתקשורת.

ראוי לציין, כי ב-12 החודשים שעברו מאז דאבוס-מבשרת-הרעות של 2012, עלו שוקי המניות בממוצע ביותר מ-16%.

הכותב הוא מנכ"ל חברת ניהול ההשקעות KCPS

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
לכתבה הקודמתלא בעלי "דם כחול"