אתר גלובס נמצא בעבודות שדרוג
עם סיום העבודות יחזור האתר לפעול במתכונתו הרגילה. עמכם הסליחה

חפשו את האותיות הקטנות: האם ידוע בציבור זכאי לקצבת שארים?

בישראל אין חוק המסדיר זכויות וחובות של ידועים בציבורֿ, אך עובדה זו אינה אומרת בהכרח כי במקרה של מוות רשאית קרן הפנסיה לטרוק את דלתה בפני בן הזוג החי

ידועים בציבור / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף משפטיפ

מעשה בבני זוג שהתגרשו, וכעבור זמן מה ניצתה מחדש האהבה ביניהם, והם החליטו לעבור לגור יחדיו מחדש ואף נישאו בשנית, אך הבעל לקה באירוע מוחי ונפטר שבועות ספורים בלבד לאחר הנישואים. על-פי חברת הביטוח, רעייתו לא זכאית לשום זכות מזכויותיה כאלמנה. לכן, בנוסף לתחושת האבל הכבד על אובדן בן הזוג, נאלצה האלמנה להתמודד עם ביורוקרטיה נוקשה ולא מתפשרת, ותחושת חוסר האונים הפכה קשה ואיומה יותר ויותר.

לפני מספר חודשים הגיעה אליי אותה אישה, שמצאה את עצמה מתמודדת מול קרן הגמלאות של אגד אשר סירבה להעביר לה את קצבת השארים של בן זוגה שנפטר. עיון קצר במסמכי התקנון של הקרן העלה כי אחד הסעיפים בתקנון דרש שבני הזוג יהיו נשואים לפחות שנה, אך למרבה הצער התאלמנה האישה שבועות ספורים אחרי שנישאה.

על פניו מדובר במבוי סתום - או לפחות כך ניסו בקרן להציג את הדברים. אחרי חליפת מכתבים הגשנו תביעה לבית המשפט שיכיר באישה כאלמנה הזכאית לקצבת שארים.

לאחר שהוכחנו לבית המשפט כי בני הזוג חיו יחד כידועים בציבור לכל דבר כשנתיים לפני נישואיהם, קבע בית הדין לעבודה כי למרות שתקנון קרן פנסיה קובע מפורשות כי על בני הזוג להיות נשואים שנה לפחות על-מנת שבת הזוג תהיה זכאית למלוא זכויותיה כאלמנה, זכאית האישה לקבל את גמלת השארים מתוקף היותה ידועה בציבור של המנוח, מאחר שניהלו משק-בית משותף במשך כשנתיים קודם לכן וחיו כבעל ואישה לכל דבר, למרות שפורמלית נישאו מחדש שבועות ספורים בלבד לפני פטירת המנוח.

למעשה, פסק דין זה נתן תוקף לתקופת המגורים המשותפים כנישואים בפועל, מתוקף היותם ידועים בציבור.

כיצד מוכיחים כי בני הזוג ידועים בציבור?

בישראל אין חוק המסדיר באופן כולל את זכויות וחובות הידועים בציבור, אף על-פי שישנם חוקים ספציפיים שמתייחסים למצב זה, וכל שופט פוסק במקרים אלה לפי השקפת עולמו.

מקורו של המונח "ידועים בציבור" בפסיקת בית המשפט העליון אשר הכיר באישה ידועה בציבור כאשתו של אדם, ובהמשך הורחב המושג גם על ידוע בציבור כבעלה.

ידועים בציבור הם בני זוג המקיימים יחדיו מסגרת משפחתית, אך אינם נשואים זה לזה. בשל העובדה שאין חוק המגדיר זאת, בתי המשפט הם אלה שמחליטים בנושא על-פי שיקולים שונים.

בני זוג יכולים לחיות בדירות נפרדות, לנהל חשבונות בנק נפרדים ועדיין להיחשב ידועים בציבור. בני הזוג יכולים גם להיות נשואים רשמית לאחרים ולהיכנס להגדרה של ידועים בציבור – זה מוסד זוגי בעל השפעות כלכליות מרחיקות לכת שלא כולם מודעים להן.

יש שני תנאי-סף לקיומה של מערכת ידועים בציבור:

1. חיי משפחה - יחסים אינטימיים כשל בעל ואישה המושתתים על אותו יחס של חיבה ואהבה, מסירות ונאמנות, המראה שקשרו את גורלם זה בזו.

2. ניהול משק-בית משותף - שיתוף בכל צורכי האדם כנהוג וכמקובל בין בעל ואישה הדבקים אחד בשנייה בקשר של גורל חיים.

הגדרת בני זוג כידועים בציבור היא דרכה של המדינה להחיל זכויות וחובות שהמדינה מעניקה לזוגות נשואים על בני זוג אשר אינם מעוניינים או אינם יכולים להינשא על-פי חוקי המדינה.

סטטוס הידועים בציבור משמש בני זוג שאינם רשאים להינשא זה לזה בהיות בני הזוג בני דתות שונות, או כהן וגרושה או פסולי חיתון אחרים, או כאשר אחד מבני הזוג נשוי לאחר, או בהיות בני הזוג בני אותו המין. לידועים בציבור (בני מינים שונים ולעתים גם בני אותו המין) יש זכויות דומות לאלה של בני זוג נשואים.

לסיכום, חשוב לזכור כי בכל קרן פנסיה פרטית או אחרת, קיים תקנון אותו יש לקרוא בקפידה ולהבין. העובדה שבני זוג לא נישאו אינה אומרת בהכרח כי במקרה של מוות, חס וחלילה, רשאית הקרן לטרוק את דלתה בפני בן הזוג החי ולמנוע ממנו זכויות המגיעות לו מכוח השנים בהן חיו יחד.

עו"ד מיקי שיפמן עוסק בדיני משפחה, גירושים וצוואות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות