החידושים הטכנולוגיים בתחום הבריאות

התפתחויות טכנולוגיות פורצות דרך בתחום הבריאות משפיעות על החיים של כולנו. עם זאת, עדיין לא ברור האם לחידושים יש השפעה על ביטוחי הבריאות או כיצד ייראה ביקור סטנדרטי אצל רופא משפחה בעוד 10 שנים מהיום

מתוך קמפיין משרד הבריאות / צילום מסך
מתוך קמפיין משרד הבריאות / צילום מסך

 

התמונה מוצגת בתערוכת השגי המדע של ישראל, שהקים משרד המדע בנמל התעופה בן גוריון

סקירה קצרה של חידושים טכנולוגיים בתחום הבריאות חושפת שורה ארוכה של התפתחויות מפתיעות. אפשר לראות את זה בבדיקות גנטיות לגילוי סרטן, חידושים בתחום הפוריות לגבר ולאישה, ניתוחי קטרקט עם אחוזי הצלחה מדהימים ועוד. לכל תחום יש את המאפיינים שלו, אך ניתן לעקוב אחר העקרונות ולהשתמש בהם כדי לבדוק איך זה צפוי להשפיע על החיים של כולנו.

קיראו עוד ב"גלובס"


השתלה ראשונה של לב מלאכותי לדוגמא בוצעה בישראל כבר ב-1994, אך במשך למעלה מעשור מדובר היה במוצא אחרון לחולים גוססים. מנגד, בשנים האחרונות זו טכנולוגיה שהולכת ומשתכללת. בשנת 2010 הוצג מכשיר קטן ומתקדם והמגמה היא להגדיל את כמות המטופלים שעוברים את ההשתלה.

מנוע הצמיחה הבא-מזון בריאות

כנס שנערך בדצמבר 2014 בישראל העלה לכותרות סטארטאפים שמציעים כלי טיפול אלטרנטיבי להפרעות קשב וריכוז על בסיס רישום הפעילות החשמלית במוח, אפליקציה לייעול תהליכי רישום מרשמים וקבלת תרופות ותוכנה לבתי חולים שמשמשת לניטור מצב נפשי של מטופלים וזיהוי שינויים בהתנהגות המעידים על החמרה.
חידוש טכנולוגי נוסף בתחום הלב הוצג במחקר שפורסם בשנת 20155. החידוש עשוי להחליף בעתיד את השתלות הלב באמצעות טלאי לבבי שמשלב ננו-חלקיקי זהב עם חומרים ביולוגיים שנלקחים מהחולה עצמו. במקביל, מתקיים מרוץ בינלאומי למציאת פתרון לבעיה של היעדר אלטרנטיבה לתאי שריר נמקים אחרי התקפי לב ופיתוח אינטנסיבי של מערכות ואפליקציות לניטור מצב חולי לב מרחוק.