תוצאה דרמטית: 50% ממנותחי קיצור קיבה נרפאו מסוכרת

מחקר ישראלי מקיף של בית החולים שרון ושירותי בריאות כללית וכלל 2,000 מנותחי קיצור קיבה על פני תקופה של 9 שנים מצא: כ-50% מהמנותחים שהיו חולי סוכרת לפני הניתוח נרפאו לחלוטין מהמחלה גם 5 שנים לאחר הניתוח

אבחון מוטעה של סכרת היריון  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אבחון מוטעה של סכרת היריון / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השפעת ניתוח לקיצור קיבה על מחלת הסוכרת: מחקר חדש של בית החולים השרון בדק לראשונה את מדדי הסוכרת של חולים שעברו ניתוח לקיצור קיבה לאחר חמש שנים מהניתוח.

מטרתו של המחקר, כאמור, שנערך בשירותי בריאות כללית ובבית חולים השרון על ידי ד"ר דרור דיקר מביה"ח השרון - מרכז רפואי רבין, בשיתוף ד"ר רינה יהלום, פרופ' שלמה וינקר וד"ר דורון קומנשטר, הייתה להשוות ירידה במשקל ואיזון מדדי הסוכרת בחולים בסוכרת מבוגרים (סוג 2) בין הניתוחים השונים, לאורך תקופת זמן משמעותית - 5 שנים מיום הניתוח.

קיראו עוד ב"גלובס"


מחקר, שנעשה על 2,000 נבדקים עולה כי כ-50% מהמנותחים שמרו על מדד הסוכרת מאוזן, גם לאחר חמש שנים. בנוסף, נמצא כי הירידה המשמעותית במשקל ובמדד הסוכרת מתרחשת בשנתיים הראשונות.

סכרת הריון / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"בדקנו כאלפיים חולים שנותחו בין השניים 2002-2011 על בסיס הנתונים שנמצאים בקופות החולים", אמר ד"ר דיקר, מנהל פנימית ד' והמרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל בבית חולים השרון שהוביל את המחקר. "אין הרבה מחקרים שמראים מעקב אחרי תקופה יחסית ארוכה וזה הייחוד של המחקר", אומר ד"ר דיקר.

1 מכל 7 אנשים בעולם המערבי סובל מהשמנת יתר או השמנת יתר חמורה. בישראל, אנשים עם BMI 35 ומחלות רקע נוספות כמו סוכרת, דום נשימה בשינה, בעיות בפוריות ובעיות גב קשות עומדים בקריטריונים לביצוע ניתוחים לקיצור קיבה.

עד כה היו הרבה עדויות של מנותחים שחולים בסוכרת שלא רק השילו ממשקלם אלא גם התאזנו מבחינת רמות הסוכר וחלקם אפילו העידו שאינם צריכים יותר להזריק אינסולין.