הנקראות ביותר

דעה: השינוי הדרמטי שעובר על ענף הבנייה

יזמים וחברות בעולם פתחו במרוץ לדיגיטציה של הענף השמרני ■ חברות התשתית והבנייה המובילות מניפות את דגל החדשנות

תמונת אורי בן-פורת סמנכ"ל קיימות חדשנות ושיווק בשיכון ובינוי
תמונת אורי בן-פורת סמנכ"ל קיימות חדשנות ושיווק בשיכון ובינוי

 *** המאמר בשיתוף שיכון ובינוי

"לדמיין את העתיד הדיגיטלי של עולם הבנייה" - זו כותרת מחקר שפורסם על ידי חברת הייעוץ האסטרטגי "מקינזי", שמשרטט את מפת הדרכים להפיכת הענף השמרני ביותר לתעשייה זריזה, יעילה, מדויקת, ואוטומטית; חברת הייעוץ דלויט הקימה פורום מיוחד שבוחן כיצד יהפוך עולם המבנים לנחלתם של רובוטים, רחפנים, חיישנים, ומדפסות תלת-ממד; הפורום הכלכלי העולמי יחד עם חברת הייעוץ BCG פרסם סדרת עבודות המפרטות כיצד יש לחולל שינוי שהוא לא פחות ממהפכה בעולם הבנייה. האם ייתכן כי מהפיכת החדשנות והדיגיטציה הגיעה גם אל עולמות הבנייה?

הסיבות לשמרנות בענף הבנייה ברורות וידועות - עבודה באתרים ארעיים, רווחיות נמוכה, סיכוני הקמה רבים, עבודה מול בעלי עניין רבים ומגוונים, כל אלו הובילו לרתיעה מנטילת סיכונים נוספים מעבר לסיכוני הפרויקט. מדוע, אם כך, סוברות חברות הייעוץ המובילות כי ענף הבנייה הגיע לפרקו וכי גם הוא בשל לשינוי דרמטי? מדוע לא ימשיך עולם הבנייה לעבוד באותן שיטות בהן הוא עבד בעשרות ובמאות השנים האחרונות? ייתכנו לכך מספר סיבות - לחצים דמוגרפיים ועיור מואץ, ביקוש הולך וגובר למערכי תשתיות תחבורה, מים, ואנרגיה גדולים ומורכבים מאלה שידענו, דרישות סביבתיות ורגולטוריות המציבות גבולות ואתגרים חדשים.

כל אלה מציבים אתגרים חסרי תקדים בפני חברות התשתיות והבנייה. בנוסף נראה כי העלויות הכלכליות בשל הפער הדיגיטלי בין ענף הבנייה וענפי המשק האחרים זועקות לשמיים. עבודת המחקר של הפורום הכלכלי העולמי מראה שפריון העבודה בענף הבנייה בארה"ב משנות השישים ועד ימינו ירד במצטבר ב- 19% בעוד הפריון בכלל ענפי המשק עלה ב- 153%. פער דרמטי שכזה סופו שייסגר.

נראה כי בעולם יזמים וחברות פתחו במרוץ לדיגיטציה של ענף הבנייה. חברות התשתית והבנייה המובילות בעולם הניפו אל על את דגל החדשנות. הן יסדו פעילות ענפה של עידוד לחדשנות פנימית וחיצונית, שיתופי פעולה עם אקדמיה, עם שותפים, ספקים ולקוחות, ועוד, ועוד, כל זאת מתוך החשש כי ייוותרו מאחור.

עולם היזמות מצדו נענה ברצון לאתגר. עדות משמעותית לכך פורסמה רק לפני ימים אחדים עת גויסו 130$ מיליון דולר לחברת קאטרה (Katerra), שהוקמה ומנוהלת על ידי בכירים לשעבר בטסלה ופלקסטרוניקס. קאטרה שמה לה למטרה להביא את המהפכה הדיגיטלית לעולם הבנייה ולשנות סדרי עולם. החברה מבטיחה לבצע אופטימיזציה בכל תהלכי הבנייה ולחולל טרנספורמציה בדרך בה בניינים מוקמים.

גם בישראל אנו רואים ניצנים של יזמות וטכנולוגיה בתחומי הבנייה. שיכון ובינוי מפעילה זה יותר משנה את תוכנית החדשנות BuildUp. הנחת העבודה שעמדה בעת הקמת התוכנית הייתה כי תהליכי חדשנות פתוחה (Open Innovation) הם הדרך הנכונה והיעילה לשלב בין ידע בניהול והקמה של פרויקטים ובין יזמות וטכנולוגיות מבחוץ, היעד: שיתופי פעולה עם חברות צעירות, סטארט-אפים ויזמים לצורך בחינת רעיונות שעשויים להיות מיושמים בענף הבנייה ולבדוק אותם הלכה למעשה בפרויקטים של “שיכון ובינוי” בארץ ובעולם. תוך זמן קצר הגיעו ל-BuildUp מאות רעיונות למיזמים וטכנולוגיות והוכח כי ישראל יכולה, כפי שעשתה בתחומים אחרים, להיות אור לגויים ומוקד ליצירת טכנולוגיה משנה סדרי עולם. בכדי לעשות זאת ולהפוך את הפוטנציאל לעשייה בעלת נפח משקי משמעותי יש לייצר פלטפורמות נוספות לשיתופי פעולה בין יזמים ובין חברות יצרניות וכוחות תעשייתיים וליצור מנגנונים להקטנת הסיכונים הטכנולוגיים הכרוכים בתחום.

*** הכותב הוא סמנכ"ל קיימות, חדשנות ושיווק בחברת שיכון ובינוי. 

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
לכתבה הקודמתניהול בטיחות באתר בנייה: ממש כמו מבצע צבאי