ירידה חדה ברכישת דירות ברבעון, שפל עסקאות בת"א ובי-ם

סקירת נדל"ן רבעונית מטעם האוצר מגלה: ברבעון החולף נרכשו 24 אלף דירות, שפל שלא נראה מאז תקופת מע"מ אפס ■ רכישות המשקיעים ברבעון הסתכמו ב-4,000 דירות בלבד

דירות למכירה / צילום: איל יצהר
דירות למכירה / צילום: איל יצהר

משרד האוצר מפרסם היום (ד') סקירת נדל"ן לרבעון השני של השנה, ממנה עולה כי ברבעון החולף נרכשו 24 אלף דירות, ירידה של 15% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 12% בהשוואה לרבעון הראשון השנה.

על פי האוצר, בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" הגיעה רמת העסקאות לרמתה הנמוכה ביותר מאז תקופת ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס. "באזורי ירושלים ותל-אביב קרובה רמת העסקאות לשפל היסטורי", נכתב.

שפל בעסקאות הנדל"ן ברבעון השני של השנה

loading

עוד עולה מהסקירה כי רכישות המשקיעים ברבעון השני הסתכמו ב-4,000 דירות בלבד, אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בקרב סגמנט זה לפחות מאז תחילת העשור הקודם. משקלם בסך העסקאות התייצב על רמת שפל של 17%.

ועוד נתונים:

- הירידה החדה ברכישות המשקיעים ברבעון השני מוצאת ביטוי גם בחיובי מס רכישה על דירות להשקעה, אשר הסתכמו ב-450 מיליון שקל  בלבד, ירידה חדה בשיעור של 37% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ואחת הרמות הנמוכות ביותר בשנים האחרונות (חרף עליית שיעור המס).

קיראו עוד ב"גלובס"


- מכירות המשקיעים ברבעון השני של 2017 רשמו ירידה של 9% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. ירידה זו מתרכזת באזורים בהם מחירי הדירות הינם גבוהים, הן בהשוואה לאזורים אחרים והן בהשוואה לדירות הנמכרות ע"י משפרי הדיור (אזורי תל-אביב, נתניה וירושלים).

- ברבעון השני הוסיף לרדת, זה הרבעון החמישי ברציפות, "מלאי הדירות" המוחזק בידי משקיעים. במצטבר, ירד מלאי זה בחמשת הרבעונים האחרונים ב-7,000 דירות, זאת לעומת תוספת של 10,000 דירות למלאי זה בחמשת הרבעונים שקדמו להם.

- רכישות הזוגות הצעירים, בניכוי "מחיר למשתכן", רשמו ירידה של 12%, הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הירידה ברכישות הקיפה את כל האזורים, למעט אלו בהן אין היצע של דירות מוזלות, או שהיצע זה נמוך. רכישת דירות ב"מחירי שוק" ע"י הזוגות הצעירים ניכרת יותר בקרב בעלי השכר הנמוך.

- רכישות תושבי החוץ ברבעון השני הגיעו לשפל של 390 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2003, אשר עמד בצל האינתיפאדה השניה. הירידה החדה ברכישות סגמנט זה ניכרת בכל האזורים, למעט נתניה. ברבעון השני של 2017 נמשכה המגמה של ירידה חדה במכירת דירות חדשות, בפרט ב"מחירי שוק".

- נמשכת הירידה בחלקם של עשרת הקבלנים הגדולים בסך העסקאות, עובדה שיש בה כדי לרמז על גמישות מחירים נמוכה יותר של קבלנים.