גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הביטקוין בדרך להחליף את הזהב?

דוח של גולדמן זאקס קבע כי "זהב מנצח את הביטקוין" ככלי להגנה על ההון בעת משבר פיננסי ■ ואולם, עם עליית הערך וחשיפת הטכנולוגיה שמאחורי המטבעות הדיגיטליים, גם גופי השקעות גדולים מתחילים להמר על הביטקוין ■ מאמר רביעי בסדרה

ביטקוין/ קרדיט: שאטרסטוק
ביטקוין/ קרדיט: שאטרסטוק

המשקיע האגדי וורן באפט חושב שהשקעה בזהב היא דבר טיפשי. הזהב, הסביר פעמים רבות, אינו מייצר דבר. "אם תיקח את כל הזהב בעולם", אמר פעם, "תוכל לקנות בו את כל האדמות החקלאיות באמריקה ועוד עשר חברות גדולות כמו אקסון-מובייל, ועוד יישאר לך עודף של טריליון דולר. או (אם לא תקנה בזהב דבר) שתהיה לך קובייה גדולה של מתכת, בגודל של 22 מטר לכל כיוון. איזו משתי האפשרויות תניב ערך רב יותר?" שאלה טובה.

מטבע הזהב הראשון שהתגלה בעולם - מקורו בממלכת לידיה, אזור מזרח טורקיה של ימינו, שם הוא נוצר במאה השישית לפני הספירה. כלומר, הרעיון של שימוש בזהב כמטבע נולד לפני כ-2,700 שנהה.

במשך אלפי שנים שימשו שתי המתכות היקרות, זהב וכסף, כמטבע - כשהן ממלאות שלוש פונקציות בסיסיות. ראשית, הזהב והכסף שימשו יחידה למדידת ערך (unit of account) של סחורות או מוצרים שונים. באמצעות אותה יחידת ערך אחידה ומוסכמת, יכלו כל השחקנים בשוק לבטא את העדפותיהם, וכך להחליט במה להשקיע את זמנם, מרצם וכספם. פונקציה שנייה שמילאו הזהב והכסף הייתה אמצעי לתשלום והחלפה (mean of exchange), ופונקציה שלישית הייתה אמצעי לשמירת ערך (store of value), כמו במקרה של חיסכון או השקעה. 

בשנת 1914 איבד הזהב את מעמדו כיחידה למדידת ערך, ובשנת 1933 איבד גם את מעמדו כאמצעי לתשלום והחלפה. בשנת 1945, לטענתם של באפט ואחרים, איבד הזהב את המשלט האחרון ואת מעמדו כאמצעי לשמירת ערך. ואז - כל שנותר מהזהב, כפי שנטען לא אחת בתקשורת העולמית (למשל, בכתבה של CNN), הוא "כלי לאנשים רואי שחורות ומעורערים בנפשם".

האמנם כך? נבחן כמה עובדות היסטוריות. ב-1971 הזהב שוחרר מהמחיר המלאכותי של 35 דולר לאונקיה, שנקבע לו אחרי מלחמת העולם השנייה בהסכמי ברטון וודס. בעקבות זאת, בתוך כשמונה שנים הגיע מחירו לכמעט 800 דולר לאונקיה - עלייה של פי 22. מחיר הזהב כיום, בסביבות 1,275 דולר לאונקיה, משקף עלייה של פי 36 מאז 1971. זאת, לעומת עלייה של פי 26 במדדי המניות המובילים, דאו ג'ונס ו-S&P 500.

גם מדידה של פרק זמן קצר יותר תיתן תוצאות דומות. למי שהשקיע 10,000 דולר בינואר 2000 במדדים המובילים, יהיו כיום כ-19 אלף דולר. לעומת זאת, אותו הסכום שהושקע בזהב יהיה שווה כיום כ-45 אלף דולר. כך, מבחינת שמירה על ערך, "קוביית המתכת" של באפט סיפקה במאה ה-21 פי שניים ויותר מכל תזרים המזומנים, הפירות והערך שייצרו עשר חברות ענקיות כמו אקסון-מובייל. מוזר אולי, אבל זאת עובדה. 

מה קרה לשווי של 10,000 דולר ביולי האחרון

הזהב - שריד מהתקופה הברברית

בהסכמים שהתקבלו לאחר ביטול הסכם ברטון וודס, נקבע כי כל המדינות החברות בקרן המטבע הבינלאומית יוכלו לקבוע בעצמן את שערי החליפין של מטבעותיהן, וגם יוכלו כרצונן להצמידם לכל מטבע אחר. ואולם, הצמדת שער המטבע לזהב נאסרה כליל. מכאן ניתן להבין כי ימי הזהב חלפו מן העולם המוניטרי, והזהב נותר רק כשריד מתקופה הברברית, כפי שכינהו פעם הכלכלן האגדי ג'ון מיינרד קיינס.

עם זאת, לא רק שחלק גדול מהזהב בעולם מוחזק כיום על ידי הבנקים המרכזיים - אלא אפילו קרן המטבע הבינלאומית עצמה מחזיקה בכ-90 מיליון אונקיות זהב. יתר על כן, מאז 2008 הבנקים המרכזיים בעולם הוסיפו יותר מ-2,800 טון זהב לרזרבה שלהם. הובילו את התהליך הבנקים המרכזיים של סין ורוסיה, ששילשו בפרק זמן זה את רזרבות הזהב שלהם. ב-2017 הבנק המרכזי של גרמניה האיץ את תהליך החזרת רזרבות הזהב שלו חזרה לגרמניה ממקום אחסונן בתקופת שיא "המלחמה הקרה", בניו יורק ובפריז.

ברור, אם כן, כי גם משקיעים וגם בנקים המרכזיים רואים בזהב הרבה יותר ממה שמתנגדיו הקולניים מוכנים להודות. כלומר, האמון בשיטה המוניטרית, המבוססת על כסף "פיאט", ובמרכזו הדולר כמטבע הרזרבה הבינלאומי, אינו כה מוחלט, כפי שניתן לחשוב. האם עובדה זו גם מייצרת הזדמנות עבור המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים, ובראשם הביטקוין?

הביטקוין - הכסף של הצעירים

סקר שערכה חברת לנד.אי.די.יו האמריקאית לפני כחודשיים, מצא כי הביטקוין פופולרי הרבה יותר בקרב צעירים מתחת לגיל 34 מאשר בקבוצות הגיל המבוגרות יותר. כמעט 40% מהנשאלים בקבוצת הגיל 25-34 אמרו שבכוונתם להשקיע בביטקוין. כהשוואה, רק 5% בקבוצת הגיל שמעל 55 גילו עניין כלשהו בביטקוין.

בדוח שפרסם בנק ההשקעות גולדמן זאקס באוקטובר האחרון, תחת הכותרת "פחד ועושר", השוו הכותבים בין הזהב והביטקוין ככלים להגנת ההון בעת משבר פיננסי. הם בחנו את שני הכלים בארבעה מישורים - שרידות, ניידות, ערך פנימי ומדידת ערך - והגיעו למסקנה ש"זהב מנצח את הביטקוין".

אבל לא כולם יסכימו עם גולדמן זאקס. האנליסט תומאס לי מחברת המחקר האמריקאית Fundstrat הצביעה באחרונה על ההבדל, כשאמר: "שוק של 9 טריליון דולר זהב היה כלי לשמירת ערך (store of value) של העבר. אבל הדור הבא של אנשים צעירים (שלא גדלו על הזהב) רואים בביטקוין שומר ערך של העתיד - ואם הביטקוין יכבוש רק 5% משוק הזהב, הוא יהיה שווה לפחות 25 אלף דולר ליחידה". אחת הסיבות לעלייה של מחיר הביטקוין, הסביר לי, היא העובדה שהביקוש לביטקוין "אוכל" חלק מהביקוש לזהב. "לפי המודלים שלנו, מחיר הביטקוין יכול לנוע בין 20 אלף דולר ל-55 אלף דולר עד לשנת 2022", הוסיף. בינתיים, שווי הביטקוין נכון לשעות הבוקר היום הגיע ל-7,150 דולר ליחידה.

בובי לי, מנכ"ל ומייסד BTCC - אחת משלוש זירות המסחר בביטקוין הגדולות בסין - אמר באחרונה כי "העולם מתחיל להרגיש שביטקוין, ממש כמו זהב, הוא כלי גידור טוב כנגד השיטה המוניטרית הנוכחית של כסף פיאט, המיוצר על ידי הממשלות, ממש כמו נקודות של חברי מועדון בחברות תעופה. כמו הזהב, המטבעות הקריפטוגרפיים אינם נשלטים על ידי הבנקים המרכזיים, ומכאן כוחם".

סך השווי כל הנכסים הפיננסיים בעולם מגיע כיום לכ-300 טריליון דולר. אם המטבעות הקריפטוגרפיים יקבלו מעמד של נכס פיננסי לגיטימי בשוק ההון, הקצאה של 0.5% בלבד מהנכסים האלה תשווה ל-1.5 טריליון דולר - בערך פי 10 משוויו של כלל שוק המטבעות הקריפטוגרפיים כיום, ופי 12.5 משווי השוק של הביטקוין לבדו. לא קשה לנחש מה יקרה למחיר הביטקוין במקרה כזה.

בשנת 2017 עברו המטבעות הקריפטוגרפיים מהפך תודעתי, ועם עליית הערך והחשיפה של הטכנולוגיה והאפשרויות שמאחוריה, גם שחקנים מוסדיים כמו חברת ההשקעות הבינלאומית פידלטי מתחילים לבחון את התחום מקרוב ולעשות צעדים ראשונים של כניסה אליו.

מאחורי הזהב עומדות 7,000 שנים של היסטוריה ואמון, ואילו מאחורי הביטקוין בקושי שמונה שנים. מצד שני, השינויים הטכנולוגיים המהירים ב-25 השנים האחרונות, שינו כל כך הרבה וכל כך מהר את הדרך שבה אנו פועלים, חושבים ומתקשרים. האם המטבעות הדיגיטליים יחוללו את השינוי הגדול הבא? האם בתוך 20 שנה נראה את הביטקוין כובש מעמד יציב כ"זהב דיגיטלי", שמחליף את הזהב האמיתי או אפילו רק מקביל אליו במעמדו? לפחות לעת עתה, נראה כי המהמרים על מגמה זו הניבו רווחים נאים.

■ הכותב הוא עורך דין, מנהל קרן השקעות במטבעות קריפטוגרפיים ומחבר הספר "A brief history of money". 

עוד כתבות

אייל ולדמן /צילום: יחצ

קרן סטארבורד שהשקיעה במלאנוקס: "מארוול הביעה בעבר עניין"

הקרן האקטיביסטית רכשה כ-11% ממניות מלאנוקס ומבקשת ממנה לבחון חלופות אסטרטגיות ■ "ניתן לייצר ערך רב מאוד במלאנוקס באמצעות שיפורים תפעוליים או בחינת חלופות אסטרטגיות" ■ מלאנוקס: "שומרים על דיאלוג פתוח עם בעלי המניות ומקדמים בברכה את השקעתם בחברה"

הפגנה בעקבות פשיטת הרגל של Mt.Gox  / צילום: רויטרס Toru Hanai

"ישו של הביטקוין": איך להשקיע במטבע ולהפסיד מיליארדים

בורסת הביטקוין Mt.Gox שפעלה ביפן קרסה בשנת 2014 וגרמה לעשרות אלפי לקוחות לנזק כספי אדיר ■ איזה עונש מצפה למנכ"ל הבורסה מארק קרפלס ומתי המשקיעים יזכו לראות את כספם (אם בכלל)

מס חברות / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: מס חברות פרוגרסיבי - רעיון צודק או טעות יקרה?

הצעות להנהיג מס חברות פרוגרסיבי (המכונה לעתים בטעות "דיפרנציאלי") הועלו בהזדמנויות שונות ■ כל הטיעונים בעד ונגד שינוי שיטת מיסוי רווחי חברות

יוסף שפירא / צילום: אוריה תדמור

המבקר על הדירקטוריונים בחב' העירוניות: קבלת טובות הנאה

דוח המבקר מתאר אווירה כללית של חוסר פיקוח והפקרות, שבה מתנהלים היום הדירקטוריונים בחברות העירוניות שאמונים על כספי ציבור

אלכס גלעדי / צלם: תמר מצפי

אחרי נתן זהבי: אלכס גלעדי מאיים לתבוע את ערוץ 10 והארץ

במכתב שנשלח באמצעות עורכי דינו לשני כלי התקשורת בהם התפרסמו עדויות של נשים שטוענות שנאנסו על ידי גלעדי הם נדרשים להסיר את הפרסומים, לפרסם התנצלות ולחשוף בפני גלעדי את המתלוננות ■ חדשות 10: "עומדים מאחורי הפרסומים באופן מלא"

בורסת תל אביב / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בבורסה בת"א; מניית פרטנר זינקה ביותר מ-11%

עליות בבורסות אסיה הבוקר; מגמה חיובית באירופה וגם בוול סטריט ■ מבול דוחות כספיים בת"א: בנק לאומי, פרוטרום ופרטנר

Philimon Bulawayo הנשיא מוגאבה ואשתו גרייס: רויטרס

נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה, התפטר רשמית מתפקידו

נשיא זימבבואה המודח, בן ה-93, הגיש מכתב התפטרות ובכך סיים כהונה של כמעט 4 עשורים ■ הפרלמנט המקומי החל בהליך הדחה של המנהיג, אך זמן קצר לאחר שהתחיל הנשיא הגיש את התפטרותו הרשמית ■ תושבים יצאו לרחובות ובפרלמנט חגגו

ללין / צילום: יונתן בלום

מייסדות ללין מוכרות מחצית מאחזקותיהן ;השווי: 350 מ' שקל

 פוקס, בשליטת הראל ויזל - המחזיקה 50% מהמניות בחברה - תתן לשותפה הבינלאומית אופציה של רכישת יתרת אחזקותיה בשווי של עד 450 מיליון שקל

הר הכרמל חיפה / צילום: shutterstock

הוועדה המקומית מורדות הכרמל לא פעלה נגד עבירות בנייה

המבקר קובע כי הוועדה פעלה במשך שנים ללא מדיניות אכיפה ולא קבעה סדרי עדיפויות לטיפול בעבירות הבנייה ■ בין היתר, התעלמה במשך שנים מבנייה לא חוקית שביצע סגן ראש המועצה המקומית רכסים

בונים ב-50 מעלות בצל / צילום: איל יצהר

בונים ב-50 מעלות בצל; פרבר עירוני חדש ליד מפעלי ים המלח

תוכנית מתאר חדשה רוצה להוסיף תושבים ליישובי כיכר סדום ■ "את מזג האוויר אתה לא יכול לשנות, את הזבובים אתה לא יכול לשנות. יכול להיות שאם יהיה פה ריבוי של אנשים, דברים כן יזוזו"

משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש / צילום: קובי גדעון לעמ

המבקר על בית שמש: 568 עובדים שהם קרובי משפחה

דוח מבקר המדינה חושף מצב בעייתי בעיריית בית שמש: פגיעות במינהל תקין, התערבות נבחרי ציבור בהעסקת עובדים וחוסר התייחסות להערות של מבקר המדינה לאורך שנים

נאות חובב בניין המועצה / צילום:יחצ

מבקר המדינה מאמת את ממצאי תחקיר "גלובס" על נאות חובב

תחקיר "גלובס" חשף מחדלים וחריגות בפרויקט בניית מבנה המועצה ומרכז המבקרים שלה ■ המכרז בסך כ-24.1 מיליון שקל התנפח עד כה לכ-82 מיליון שקל

חתימה על ההסכם / צילום: ביולייט

איי-אופטימה נמכרת לגורם סיני לפי שווי חברה של 56 מיליון ד'

העסקה תייצר לבעלת השליטה בחברה, ביולייט, תזרים מזומנים של 23-27.3 מיליון דולר ■ המניה מזנקת בשיעור דו-ספרתי

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: דודי ועקנין

ריסון הרגולציה? הצעת חוק פרטית לא תקודם טרם תיבחן השפעתה על המגזר העסקי

שר הכלכלה אלי כהן מקדם הצעה שתחייב בחינת ההשפעות הרגולטוריות של כל הצעת חוק פרטית על המגזר העסקי, בדומה להליך שנעשה בנוגע להצעות חוק ממשלתיות

עובדי תעשייה/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התעשיינים דורשים: להכפיל מספר העובדים הפלסטינים

לטענתם, רק כ-5.5% מפלסטינים המחזיקים בהיתרי עבודה בישראל ניתנים לענפי התעשייה עיקר הביקוש - בענפי העץ, מתכת והעיבוד השבבי

אנרגיה סולארית / צלם: רויטרס

מסתמן: רשות החשמל תגדיל את מכסות האנרגיה הסולארית

לדברי הרשות, באמצעות מתקנים סולריים על הגגות היא תוכל לעמוד ביעד הממשלה ל-2020 - הפקת 10% מהחשמל מאנרגיות מתחדשות ■ הגדלת המכסות תבוא על חשבון מכסות אנרגיית הרוח

בצלאל סמוטריץ / צילום: פלאש 90

המבקר: כך תופרים סיוע לעמותות המקורבות למטה בנימין

המועצה העבירה כספים לעמותת רגבים ועמותת אופק להתיישבות על בסיס קריטריונים שמעלים את החשש כי "נתפרו למידותיהן של העמותות" ■ את רגבים הקים ח"כ בצלאל סמוטריץ'

העובדים בנגב קרמיקה  / צילום: רפי קוץ

ביה"ד לעבודה אישר לנגב קרמיקה לפטר 138 עובדים

בית הדין לעבודה בבאר שבע דחה את בקשת ההסתדרות לקבל צו שימנע סגירת נגב קרמיקה ■ 138 עובדים יפוטרו

סטס מיסזניקוב. צילום: שלומי יוסף

אושר הסדר הטיעון עם מיסז'ניקוב: ירצה 15 חודשי מאסר

שר התיירות לשעבר הורשע בעבירה של מרמה והפרת אמונים ■ "ניצל את רום מעמדו ופעל בניגוד עניינים מהותי ובוטה בנושא שבתחום עיסוקו"■ בנוסף למאסר בפועל, מיסז'ניקוב ישלם קנס של 70 אלף שקל

ציפי חוטובלי / צלם: דור מלכה

"אם תרצו" לסגנית שר החוץ חוטובלי: פטרי את השגריר יששכרוף

השגריר העלה בחשבון הטוויטר שלו קישור לכתבה בנושא תגובת אשתו לורה קם והגנתם על בנם, דין ישכררוף ■ קם כתבה "אני דוחקת בחברי ממשלה ובנציגי ציבור להפסיק להשתמש בשפת תבערה ושנאה נגד כל חייל שסיכן את חייו"