גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יהיה משהו - כי היה משהו?

נתניהו נלחם בעוז על חפותו - אך בקרוב יצטרך לנהל מאבק אחר לגמרי

בנימין נתניהו באום/ צילום רוייטרס
בנימין נתניהו באום/ צילום רוייטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיע לחקירתו החמישית כחשוד בביצוע עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים כשהוא חלש ומזיע. אם עד לפני כמה חודשים המסר שהעביר נתניהו לציבור, לפיו "לא יהיה כלום כי לא היה כלום", הוכרז בתרועה רמה ובוטחת והתקבל בציבור בצורה דומה - עכשיו הדברים שממשיכים להיאמר בקול רם, נשמעים כקול ענות חלושה. פרט לאוהדיו השרופים של נתניהו, מישהו עוד מאמין באמת ש"לא יהיה כלום כי לא היה כלום?".

נתניהו מזיע וחושש מהחקירה, ויש לכך סיבות רבות וגם סממנים לא מעטים. הסיבה הראשונה והחשובה מכולן היא שכנראה גם נתניהו התחיל להפנים שמצבו המשפטי קשה, ושבסופו של דבר "יהיה משהו, כי היה משהו".

בידי המשטרה יש הקלטות של השיחות המוזרות והמנוגדות לאינטרס הציבורי שניהל נתניהו עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס; יש לה עד מדינה חזק, ארי הרו, שמסר עדות מפלילה נגד נתניהו; יש לה עדות מפלילה של מעביר טובות ההנאה המרכזי, ארנון מילצ'ן; יש לה עדויות מסייעות, ויש לה גם תזה משפטית חזקה לפיה אי-אפשר לראות את מעשי נתניהו ככאלה שאינם פליליים.

אם עד היום נתניהו נלחם על חפותו, בקרוב הוא יצטרך להתחיל לנהל מאבק כדי להביא לכך שלא יומלץ להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד - אלא "רק" במרמה והפרת אמונים.

אחד הסממנים לכך שנתניהו מזיע ומודאג הוא הניסיון השקוף והציני של חברי הכנסת מהליכוד, דוד ביטן, דודי אמסלם וחבריהם, להמשיך לקדם הצעות חוק שנועדו להקל על נתניהו - "החוק הצרפתי" ו"חוק ההמלצות", שלהן מתנגדות המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה באופן נחרץ. זה מצטרף להתקפה של נתניהו על מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בסוגיית ההדלפות, לפרסומים על כוונה לקצץ בשכר המפכ"ל, ובכלל בכל היחס של סביבת נתניהו לרשויות שאחראיות על חקירתו. נתניהו הולך כאן על חבל דק, שכן היחס שלו אל המשטרה עלול לחזור אליו כבומרנג.

סממן נוסף לחולשת נתניהו הוא שכמה ממקורביו, שמריחים את הסכנה הצפויה החלו להימלט, כעכברים, מספינת נתניהו השוקעת. הרו החליט להעיד נגדו כדי להציל את עורו, מילצ'ן נוהג באופן דומה, ואפילו פרקליטו הוותיק והמסור של נתניהו, עו"ד יעקב וינרוט, החל להשמיע לעת זקנה זמירות שליליות נגד לקוחו הבכיר. בראיון שנתן לאילנה דיין בתוכנית "עובדה" שתשודר הערב (ה'), אמר וינרוט כי נתניהו "מעריץ ממון כהשקפת עולם. אני מכיר את החולשה הזאת לבעלי ההון". וינרוט גם תיאר את רגעי החרדה אליהם נכנס לאחרונה נתניהו (עם זאת, וינרוט מטבע הדברים ממשיך לטעון כי נתניהו חף מפשע וישר).

נתניהו הוא אריה פצוע שנלחם עכשיו על שמו הטוב, על הקריירה הפוליטית שלו ועל עתידו. חקירתו נכנסת כעת לשלב הסופי שלה, והוא מתייצב אליה כשחקן פוקר שקיבל קלפים גרועים, וכשהשחקן שיושב מולו מחזיק בידו אסים וג'וקרים וגם מלך אחד - קלפים שעשויים להביא לנפילתו של המלך המכהן. 

עוד כתבות

מבקשי משלט / צילום: תמר מצפי

רואנדה: לא חתמנו על הסכם עם ישראל בנושא מבקשי המקלט

בחשבון הטוויטר שלה הכחישה ממשלת רואנדה על הסכם סודי לקליטת מהגרים ■ הפגנות נערכו אתמול מול שגרירות רואנדה בהרצליה ומול בית הנשיא בירושלים

חדר המסחר של הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מגמה חיובית בוול סטריט; GE ממשיכה לתקן לקראת הדוחות

אמש הסתיימה השבתת הממשל בארה"ב, 3 ימים לאחר תחילתה ■ הנשיא טראמפ יעלה את המסים על לוחות סולאריים שיוצרו מחוץ לארה"ב ■ ג'ונסון אנד ג'ונסון, פרוקטור, ורייזון ועוד יפרסמו דוחות כספיים היום

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

נפטרה עדה שהייתה אמורה למסור עדות נגד נוחי דנקנר

העדה הייתה אמורה למסור עדות במסגרת תביעה אזרחית שהוגשה נגד נוחי דנקנר וחברת אי.די.בי בגין חלוקת דיבידנדים אסורים ■ השופטת רות רונן החליטה כי הדיונים בתיק ימשיכו להתקיים כסדרם

איילת שקד / צילום: איל יצהר

מש' המשפטים שוקל: עבודות שירות לתאגיד במקום הרשעה וקנס

באופן חריג פרסם משרד המשפטים שאלות לציבור בנוגע לתגבור כלי הענישה על תאגידים שביצעו עבירות, בהם צו מבחן המטיל שירות לתועלת הציבור, כפי שמוטל על אדם פרטי, זאת לעתים ללא הרשעה ■ מומחי משפט רבים תומכים, אך המתנגדים טוענים: "יש לשים גבול לרצון המחוקק לדמות תאגיד לאדם בשר ודם"

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

רשות המסים דורשת מאפריקה ישראל 245 מיליון שקל

ההחלטה החדשה של רשות המסים עלולה להוות מכת מוות לאפריקה ישראל במצבה הנוכחי ולסגור את האפשרות להציל את החברה במסגרת של הסדר חוב

אשקלון  / צילום:תמר מצפי

נפת אשקלון תזכה במגורים, תעסוקה, תחבורה ואיכות חיים

תוכנית חדשה שהוצגה השבוע לנפת אשקלון מציגה מהפכה תכנונית וחשיבתית: איזון בחלוקת ההכנסות משטחי תעסוקה פר תושב, רשת תחבורתית בין היישובים עצמם + ובעיקר חזון כולל לאזור ולא עוד תחרות בין היישובים

טיסות מבוטלות בנתב"ג / צילום: Siegfried Modola, רויטרס

מאות טיסות של חברות תעופה ישראליות יתבטלו הקיץ

זאת עקב העיצומים במשרד החוץ ■ למרות שהחברות קיבלו הודעות להיערך בהתאם, הן ממשיכות למכור טיסות ■ בכיר באחת מחברות התעופה: "מדובר ביותר מ-1,000 טיסות. זו מכה כלכלית עבורנו ועבור הנוסעים"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

שינויים בצמרת קבוצת דיסקונט: רן עוז ימונה ליו"ר כאל

עוז עוזב את דיסקונט לאחר 3 שנים וימונה ליו"ר חברת כרטיסי האשראי של הבנק ■ יובל גביש יישאר ראש החטיבה הבנקאית

שי ניצן / צילום: איל יצהר

תאונות בטיולי תלמידים: לא יינקטו הליכים פליליים נגד מורים

זאת אם פעלו לפי נוהלי משרד החינוך ■ לראשונה, הפרקליטות לא תאשים בגין גרימת מוות או חבלה לתלמידים אם המורה נהג באחריות ■ "קיום הנוהל אינו פוטר מהפעלת שיקול-דעת"

פרנק הלוסקה, מנכ"ל ביוקנסל / צילום: יח"צ

ביוקנסל חתמה על מזכר להשקעה פרטית של כ-25 מ' ד' בחברה

ההשקעה תתבצע לפי שווי של 51 מיליון דולר לחברת התרופות לסרטן ■ מניית ביונקסל זינקה היום ב-14% לשווי חברה של כ-155 מיליון שקל

ספאם / צילום: שאטרסטוק

הודעת התנתקות מחברה תיחשב כהודעת סירוב לקבל פרסומות

כך לפי תיקון לחוק הספאם שאושר הבוקר לקריאה שנייה ושלישית ■ ח"כ אורי מקלב: "מי שרוצה להפסיק את העסקה, רוצה גם להפסיק לקבל פרסומות" ■ ח"כ איתן כבל: "ההצעה מבקשת להימנע מהחדירה הזו, שכמוה כחדירה לחצר הפרטית שלנו"

טורבינות רוח / צילום: שאטרסטוק

לשלם מעט על חשמל? בישראל מעדיפים להילחם בתחנות רוח

הפוטנציאל להפקת חשמל מאנרגיית רוח בישראל נאמד בכ-1,000 מגוואט ■ למרות זאת, רק שתי חוות רוח פעילות בישראל המייצרות יחד כ-20 מגוואט בלבד ■ כיום ישנם 15 פרויקטים בשלבי הקמה, אבל עד שהראשון שבהם יהיה פעיל, ייקח לפחות עוד שנתיים ■ כמה תוכלו לחסוך על חשמל באנרגיית רוח מתקדמת?

משרדי אקסלנס / צילום: איל יצהר

פרשת אקסלנס-הפניקס מסתיימת בקול ענות חלושה

תיקי החקירה נגד אקסלנס, הפניקס וכל נושאי המשרה - שנחקרו במסגרת הפרשה בחשד לתרמית בניירות ערך - נסגרו אתמול

פועלים באתר בנייה / צילום: Bernadett Szabo, Reuters

ההצעה לבניית דירות להשכרה אושרה בוועדת הרפורמות

הצעת החוק מאפשרת שילוב דירות להשכרה בבניינים חדשים אושרה לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת

אפי נוה / צילום: תמר מצפי

נוה יוכל לדון בקידום שופטים שאנשי משרדו מופיעים בפניהם

בג"ץ קבע כי ראש לשכת עוה"ד, אפי נוה, יוכל להמשיך לדון בקידומם של שופטים שאנשי משרדו הפרטי מופיעים בפניהם במסגרת חברותו בוועדה לבחירת שופטים ■ השופט יצחק עמית: "דומה כי העותר חוטא באי-הכרה של הדנ"א השיפוטי וחוטא אף ביושרתם של עורכי הדין"

ליאורה עופר / צילום: תמר מצפי

מליסרון משנה את התמהיל בקניון רמת-אביב

מן השינויים ניתן ללמוד על הקשר החזק של הקניון עם קבוצת פוקס בשליטתו של הראל ויזל

שיק / צילום: שאטרסטוק

מחנק אשראי? הצ'ק הממוצע ניתן ל-91 יום - עלייה של 17%

לפי בדיקה של חברת סליקת הצ'קים ERN, ב-2015 עמדו ימי האשראי על 78 בלבד ■ מנכ"ל החברה: "הקושי קיים במעמד הביניים ובשכבות הנמוכות"

בית הקברות בקריית שאול. בבתי קברות סגורים המחירים מאמירים / צילום: איל יצהר

הפרקליטות מסכימה לבקשת משפחות ילדי תימן לפתוח קברים

פרקליטות המדינה הודיעה לביהמ"ש כי היא מסכימה לבקשתן של 17 משפחות של יוצאי תימן לתת צווים לפתיחת קברים ולביצוע בדיקות גנטיות לקשרי משפחה בינן לבין שרידי הגופות

נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות / צילום: אמיר מאירי

חברה בבעלות נוני מוזס תפיץ את "ישראל היום" למנויים

הממונה על ההגבלים  אישרה לאחרונה לחברת בר הפצה, שבבעלות ידיעות תקשורת ועידו ברגמן, להפיץ עבור "ישראל היום" את הגיליונות לבתי המנויים ■ ההפצה העיקרית של העיתון, לנקודות שבהן הוא מחולק חינם, תמשיך להיעשות בנפרד ע"י חברה אחרת

כריות נוגט של תלמה / צילום: אתר החברה

עוד לפני סימון המזון: החברות יקבלו ציון על מוצריהן?

פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, מקדם דוח רבעוני שיסקור את פעילות חברות המזון, לצד אפליקציה שתחשוף את המוצרים שיזכו לסימון אדום