גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכלכלה בלבנון תשרוד את ההתפטרות של אל-חרירי?

ההסלמה במשבר בין סעודיה ללבנון גוררת חשש לבריחת הון ולקריסת הלירה; הבורסה בביירות מגיבה בירידות ■ בלבנון בטוחים: "נעבור גם את זה"

סעד אל-חרירי/ צילום: REUTERS/Mohamed Azakir
סעד אל-חרירי/ צילום: REUTERS/Mohamed Azakir

משקיעים שחוששים מההסלמה במשבר בין סעודיה ולבנון מממשים בימים אלה אג"ח ומניות לבנוניות - מגמה המהווה בריחת הון שמאיימת לערער את מצבה הפיננסי הרעוע של מדינה שנאבקת עם צמיחה איטית וחוב גבוה.

לבנון, מדינה קטנה בשולי הים התיכון, בנתה את הכלכלה שלה על תיירות ומסחר. אולם העסקים הללו סובלים מעשרות שנים של אי יציבות פוליטית, ובשנים האחרונות החלה לבנון לשווק את עצמה כמוקד טכנולוגי ופיננסי, בחיפוש אחרי מנועי צמיחה חדשים.

התפטרותו הפתאומית בסוף השבוע שעבר של ראש המשלה סעד אל-חרירי פגעה ישירות בפוליטיקה הלבנונית, ועוררה חששות מכך שהמדינה הופכת להיות זירת מאבק נוספת בין ריאד הסונית וטהרן השיעית. בהודעת ההתפטרות, אל-חרירי שנתמך על-ידי סעודיה האשים את אירן ואת בעלי בריתה בלבנון, חיזבאללה, בערעור היציבות במזרח התיכון. "אנשים פוחדים ולכן יש ביקוש לדולר, והנכסים הפיננסיים מאבדים ערך", אמר בכיר באחד מבנקי ההשקעות הגדולים בלבנון. "עם כל הדיבורים על עיצומים ועל מלחמות - זו סביבה של אי ודאות שהמשקיעים לא אוהבים".

מחיר האג"ח הממשלתיות הלבנוניות הדולריות לחמש שנים ירד השבוע ביותר מ-6%, ועלות ביטוח פירעון האג"ח הללו עלתה לרמה הגבוהה ביותר השנה, על רקע החששות מפני חדלות פירעון אפשרית. מדד המניות בבורסה של ביירות ירד השבוע בכ-3% השבוע.

בשכונת ראס אל-נאביל בביירות, בעל המכולת וויסאם אבו-עבדו טוען כי המצב לא כזה נורא. "הם אומרים את זה כל זמן. בכל פעם שקורה משהו, הם אומרים שהלירה תקרוס. אבל זה אף פעם לא קרה", הוא אמר השבוע. "הזרים תמיד חוששים ובורחים, אבל אנחנו כבר עברנו את זה בעבר, ונעבור בעתיד".

הכלכלה המקומית התגברה על כמה גלי הלם משמעותיים במרוצת השנים, כולל מלחמת האזרחים בשנים 1975-1990 שקרעה את המדינה לחלקים. אבל עימות בין שתי מעצמות במזרח התיכון באמצעות בעלות ברית מקומיות שלהן יחזק את אי הודאות הפוליטית, וישבש עוד יותר את הכלכלה, אומרים אנליסטים.

ממשלת האחדות בלבנון - תערובת נפיצה של מוסלמים סונים, שיעים ונוצרים - הוקמה לפני שנה אחרי קיפאון פוליטי של כמעט שלוש שנים, שהעיק על הכלכלה. אל-חרירי מונה לראש הממשלה בעסקה שבה נבחר מישל עאון הנוצרי, בעל הברית של חיזבאללה, לנשיא המדינה.

התפטרות אל-חרירי עדיין לא התקבלה על ידי הנשיא עאון, שאמר כי יכבד אותה רק אחרי שאל-חרירי יחזור ללבנון, ייפגש איתו אישית ויסביר את הסיבות להתפטרות. כרגע לא ברור מתי אל-חרירי מתכנן לשוב למדינה מריאד, שבה הוא הודיע על פרישתו.

נשענים על תיירות

קרן המטבע הבינלאומית ציינה לטובה את התקדמותה הפוליטית של לבנון בחודשים האחרונים, אך מסרה שיש צורך דחוף להמריץ את הצמיחה, בין היתר באמצעות צעדים לשיפור האקלים העסקי, והתמודדות עם החוב הציבורי הגבוה.

קרן המטבע צופה שהתמ"ג הלבנוני יגדל השנה ב-1.5%, קצב איטי עדיין, על רקע אי היציבות הפוליטית, וההתמודדות עם יותר ממיליון פליטים סורים שמצאו מקלט במדינה. החוב הממשלתי עלה לכ-150% תמ"ג שנתי, בין הגבוהים בעולם.

לבנון תלויה מאוד בהכנסות מתיירות, השקעות תיקי הון ופיקדונות, שרובם הגדול מגיע ממדינות המפרץ הפרסי, בעיקר מהמספר הרב של הלבנונים שמתגוררים בהן, אומרים אנליסטים. זרימות ההון הללו מסייעות למדינה לשמור על יתרות המט"ח שלה, לשרת את החובות במט"ח ולשמור על הצמדת הלירה הלבנונית לדולר.

אם סעודיה תפעל לבודד את לבנון, כפי שעשתה עם קטאר ביוני השנה, ההשקעות והפיקדונות הללו יתייבשו, חוששים המשקיעים, והממשלה תצטרך לדלדל את היתרות שלה כדי שהכלכלה תמשיך להתנהל, ובסופו של דבר לוותר על הצמדת הלירה לדולר.

הבנק המרכזי הלבנוני אמר בתחילת השבוע שהמטבע יציב, בניסיון להפיג את החששות מפני התנפלות על הדולר האמריקני, על רקע ההערכות שהממשלה תטיל בקרוב הגבלות על ההון כדי למנוע את בריחתו לחו"ל. אבל החששות לגבי הכלכלה והביטחון נשארים לפי שעה.

עוד כתבות

אריאל חסון, מנכ"ל קרדן. מחפשת דרכים לפירעון החוב / צילום: יח"צ

נאמן אג"ח קרדן אן.וי: קמה עילה להעמדת החוב לפירעון מיידי

מחזיקי האג"ח מסדרה ב' של קרדן דורשים שהחברה תעצור את התשלום האחרון למחזיקי אג"ח א', ותיערך לפירעון החוב כלפיהם תחילה

הצבעה בוועדת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת

הצעת חוק: הקורא להטיל חרם על ישראל ייקנס במאה אלף שקל

הצעת החוק המאפשרת לבתי משפט להטיל פיצויים של עד מאה אלף שקל ללא הוכחת נזק למי שקורא להטיל חרם על ישראל עברה היום בקריאה טרומית בכנסת ■ ארדן: "המטרה היא להעביר מסר ברור לארגוני החרם המרכזיים שהמחיר בפגיעה באזרחי מדינת ישראל עלול גם להתהפך עליהם בחזרה"

ניר שטרן / צילום: סיון פרג'

סלקום: רווח נקי של 32 מיליון שקל והכנסות של 975 מיליון שקל

מדובר בירידה של 3% ברווח ושל כ-2% בהכנסות ■ הוסיפה 17,000 לקוחות לשירותי הטלוויזיה - 154,000 בתי אב מנויים לסלקום TV ■ ניר שטרן: "פעילות הטלוויזיה עברה לרווחיות"

ביטקוין / צילום: רויטרס

ג'יי.פי מורגן שוקל לספק גישה לחוזים העתידיים על הביטקוין

הבדיקה שמתבצעת בג'י פי מורגן באה לאחר מנכ"ל הבנק הגדיר את הביטקוין כהונאה ואיים לפטר סוחרים שייסחרו במטבע

איציק אברכהן / צילום: יחצ

שופרסל הגדילה את הרווח הנקי ב-27% ברבעון השלישי

רשת השיווק דיווחה על ירידה קלה של 0.7% בהכנסות ברבעון ■ שיעור המכירות באינטרנט בתשעת החודשים הראשונים השנה היה 11.2%

אביגדור יצחקי / צילום: תמר מצפי

אביגדור יצחקי: "בניגוד למה שאומרים, אין בעיה בתשתיות"

שר השיכון, יואב גלנט: "ב-2018 יהיו להערכתי פי שניים התחלות בנייה ממה שהיו ב-2014"

פלויד מייוודר / צילום: רויטרס

החוקים השתנו: המכה התדמיתית של חברת הגיימינג מהרצליה

חברת פלאיטרקס קיוותה להעלות את סיכויי ההצלחה שלה בג'ונגל המשחקים במובייל - והחתימה את המתאגרף המפורסם, פלויד מייוות'ר, כפרזנטור ■ מייוות'ר הוא ספורטאי על, אך יש בעיה אחת - מדובר במכה נשים סדרתי ■ דעה

משה כחלון, אביגדור ליברמן  / צילום: לעמ, רויטרס

ליברמן וכחלון נפגשו על רקע הדרישה להגדלת תקציב הביטחון

ליברמן מבקש לפתוח את תקציב הביטחון עליו סוכם לפני שנתיים ■ כחלון: אני לא אפקיר את ביטחון ישראל, אני לא צריך הדרכה מאף אחד ■  שרי הביטחון והאוצר נפגשו היום ודנו בנושא, כאשר על פי הדיווחים, הפגישה התנהלה ברוח טובה, והשניים סיכמו על המשך דיאלוג משותף

סוחר בוול סטריט / צילום: רויטרס

תופעה מסוכנת למשקיעים: מתי עלייה של 10% נראית זעומה

מחקר חדש על התנהגות משקיעים חושף "אפקטים של ניגוד": החדשות הטובות של היום ייראו פחות מרשימות אם אתמול היו הפתעות חיוביות, ויותר מרשימות אם ההפתעות של אתמול היו מאכזבות

טלי קידר / צילום: רוני שיצר

שוחד במסדרונות הכנסת: חגיגת ה"תן וקח" של היועצים

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד טלי קידר, שלפיו בעת שכיהנה כיועצת של השרים סטסט מסז'ניקוב ויאיר שמיר מישראל ביתנו ■ כן מואשם רונן משה, בעל משרד לייעוץ אסטרטגי שכיהן בעברו כיועץ לשרים, במתן שוחד ליועצי שרים

בורסה בסין / צילום: רויטרס

שיא בבורסת הונג קונג: הנג סנג חצה את רף 30 אלף הנק'

המדד עלה ב-36% מתחילת השנה, אבל עדיין רחוק ב-5% מהשיא ההיסטורי ברשם באוקטובר 2007

Zirra / צילום מסך מאתר החברה

סטארט-אפ מת"א שמנתח מצבן הכלכלי של חברות גייס 2 מ' ד'

זירה פיתחה מערכת האוספת מידע על כ-1.3 מיליון חברות פרטיות, ובהתבסס על ביג דאטה ולמידת מכונה בונה להן פרופילים ■ "הרעיון מאחורי זירה הוא לשנות את כל המתודולוגיה שבאמצעותה בודקים חברות, במקום שיבדקו נתונים פיננסיים היסטוריים אנחנו אוספים מידע מעשרות מקורות שונים מתרגמים אותו למה זה אומר על מצבה האמיתי של החברה"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מדיוי: מפעילת קופי שופ מאמסטרדם תשקיע בגידול קנאביס

חווה הולנדית גדולה לגידול זרעי קנאביס בשם Barney's Farm, המפעילה את ברני'ס קופי שופ באמסטרדם, תשקיע 1.8 מיליון אירו במיזם של מדיוי לגידול של קנאביס בקיבוץ (ששמו לא נמסר)

יובל ברונשטיין / צילום: תמר מצפי

דוחות עזריאלי: עלייה של 6% ב-NOI; הרווח ירד ל-263 מיליון ש'

ה-NOI של קבוצת עזריאלי רשם עלייה ברבעון השלישי של השנה ל-349 מיליון שקל ■ עזריאלי: במהלך ארבעת החודשים יולי-אוקטובר 2017 נרשמו גידולים בפדיונות בקניוני עזריאלי בשיעור של 5.6%

סנדקט, צילום: יח"צ

מתוצרת ישראל: רכב קרבי חדש לשימוש מבצעי מסביב לעולם

הרכב המבצעי החדש - SandCat של חברת פלסן הישראלית, שמיועד להפעלה במצבי חירום, אינו עולה בגודלו על רכב SUV משפחתי ממוצע ■ יחד עם זאת הוא ממוגן לחלוטין ומשלב את מרבית האמצעים המתקדמים ביותר המשמשים כיום לטיפול בהפרעות סדר תוך מזעור הפגיעה באזרחים תמימים ועוברי אורח

הדר גולדמן/ צילום: שלומי יוסף

סטארט-אפ שהקים הדר גולדמן גייס 1.2 מיליון דולר

הגיוס נועד להמשיך לשפר את התוכנה בהתאם ללקחים ולבצע פיילוט רחב יותר בקרב 7,000-8,000 דירות

 איציק אברכהן, מנכל שופרסל / צלם: סיון פרג'

בלעדי: שופרסל מטלטלת את מועדוני כרטיסי האשראי

הפרידה של שופרסל מלאומי קארד לטובת כאל החדירה מוטיבציה ברשתות מזון נוספות ■ בנקאי בכיר: "נראה תזוזות בחודשים הקרובים" ■ רמי לוי: "בוחנים את כל האופציות"

בני בגין

דוד ביטן ודוד אמסלם העבירו את בני בגין מוועדת הפנים

יו״ר הקואליציה ח״כ דוד ביטן ויו״ר ועדת הפנים דוד אמסלם החליטו להעביר את ח״כ בני בגין מוועדת הפנים, עקב סירובו לתמוך בהצעת החוק הפרטית של אמסלם ■ בגין: ״חילופי הגברי בוועדה אינם על דעתי״

יאיר המבורגר / צילום: איל יצהר

הראל הגדילה רווחיה ב-193% מתחילת השנה ל-601 מ' ש'

קבוצת הביטוח הגדולה בישראל דיווחה על גידול של 13% בהכנסות מפרמיות בפעילויות הביטוח ■ מדווחת על "הרעה בתוצאות בענף הביטוח הסיעוד"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

יציבות בסיום המסחר בבורסה; טבע עלתה בכ-3.5%

מדדי וול סטריט בשיאים חדשים, באסיה הונג קונג בשיא של עשור, מגמה מעורבת באירופה ובחוזים העתידיים בוול סטריט ■ מבול דוחות כספיים