גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עושים עם עודף הגבייה? כחלון יתייעץ עם רו"ח בכירים

שר האוצר יזמן את בכירי 5 פירמות רוה"ח הגדולות "לשמוע את דעתם של מי שעוסקים בליבת מיסוי העסקים" ■ בסביבת כחלון אומרים כי בכוונתו להקל על עסקים בינוניים וקטנים

שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור
שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור

שר האוצר, משה כחלון, יזמן את ראשי פירמות רואי החשבון הגדולות ואת ראשי לשכת רואי החשבון לפגישה במתכונת של שולחן עגול, על-מנת לשמוע את הצעותיהם לצעדי מיסוי שיעודדו צמיחה תוך צמצום פערים.

מדובר בבכירי הפירמות EY ישראל שבראשות רונן בראל, KPMG סומך-חייקין בראשות גד סומך; Deloitte בריטמן-אלמגור-זהר בראשות אילן בירנפלד; PwC קסלמן וקסלמן בראשות יוסי פילוס; ופירמת BDO זיו-האפט בראשות דני מרגלית.

"הרעיון הוא לשמוע את דעתם המקצועית של מי שעוסקים בליבת המיסוי של העסקים", אמרו היום (ה') בסביבתו של כחלון, "אין כוונה להוריד מס לכיל או לטבע, אבל יש בהחלט רצון להקל עם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, ובתנאי שמדובר בצעדים שיובילו לא רק להגברת הצמיחה אלא גם לצמצום פערים". 

אותם גורמים ציינו כי למרות ששר האוצר כבר הכריז על כוונתו להפחית מכסים ולהוריד מס ההכנסה השולי לבעלי הכנסה של 11 אלף שקל ומעלה - לא התקבלה עדיין החלטה סופית על הצעדים הדרושים.

מסים

כחלון דחה עד כה את הדיון המקצועי באוצר בשאלת מדיניות המס הרצויה, אך בימים הקרובים צפוי הדרג המקצועי במשרד להציג לו את המלצותיו. בכוונתו של כחלון להתייעץ עם גורמים נוספים, ובהם בנק ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה.

שאלת צעדי המיסוי הדרושים למשק עוררה כבר מחלוקת פומבית חריפה בין כחלון לראשי בנק ישראל וכלכלני האוצר. כחלון גילה אתמול (ד') כי עודפי גביית המסים צפויים להסתכם השנה ב-20 מיליארד שקל, והבהיר כי מבחינתו מדובר "בכסף של האזרחים, לא של שר האוצר ולא של הממשלה".

עודפי הגבייה נובעים ממבצע המס המופחת על דיבידנדים לבעלי אחזקות מהותיות בחברות פרטיות (13 מיליארד שקל), המס על מכירת מניות מובילאיי לאינטל (4.1 מיליארד שקל), עסקת כתר פלסטיק (1.2 מיליארד שקל) ומכירת הזכויות במאגר "תמר" על-ידי דלק קידוחים (0.5 מיליארד שקל).

הכלכלנים טוענים כי אין מקום להפחתות מס נוספות, היות ועודפי ההכנסות שהצטברו בקופת האוצר הם חד-פעמיים ולא נובעים מצמיחה בת-קיימא של המשק. לטענת הכלכלנים, הורדת מיסוי כעת לא תביא להגברת הצמיחה, משום שהמשק כבר נמצא בתעסוקה מלאה, ושיעור ההשתתפות בעבודה אינו עולה זה שנתיים. 

שלוש שנים של פספוסים-מסים

"למה להכביד על הציבור?"

כחלון נשאל אתמול בתכניתו של העיתונאי רינו צרור בגלי צה"ל האם הוא סבור שגישתו הכלכלית של בנק ישראל שגויה, והשיב כי "אני לא מחלק ציונים. אני מדבר על עובדות. אמרו לי להעלות מסים ב-8 מיליארד שקל, הורדתי ב-16 מיליארד שקל, ואני עם 20 מיליארד עודפי גבייה. היה פה פער של 24 מיליארד שקל! תאר לעצמך שעכשיו הייתי בא לציבור עם 28 מיליארד שקל עודפי גבייה אחרי שמנעתי מהם לקנות נעליים לילד, מחשב לילד, חוג לילד והכסף הזה הייתי לוקח אותו אלי... המשק חזק. אז למה להכביד על הציבור? מספיק קשה להם גם ככה".

הורדות המסים של כחלון מאז כניסתו לתפקיד כוללות הפחתת המע"מ בנקודת האחוז, הורדת מס החברות ב-3.5 נקודות האחוז, ריווח מדרגות מס הכנסה והגדלת מענקי מס הכנסה שלילי.

בסביבתו של כחלון משוכנעים כי הורדות מסים נוספות ימשיכו להגדיל את הכנסות המדינה. "למרות שלכאורה חלק מגורמי המקצוע הלינו שהורדות המסים מביאות להפחתת ההכנסות מגבייה, בפועל המדיניות הזו הביאה עד היום להגדלת ההכנסות ולעודפי שיא בקופת האוצר", אמרו אתמול בכירים בהנהלת המשרד.

הפחתת מס חברות בארה"ב תביא להפחתה בישראל

בנוסף לצעדי המיסוי שהוא מתכנן לצמצום פערים, שר האוצר כחלון גם מתכנן הפחתות נוספות במס החברות. זאת במקרה שהממשל האמריקאי בראשות דונלד טראמפ יצליח לממש את תוכניתו לרפורמה במס חברות בארה"ב.

במסגרת רפורמת מס שמקדם הנשיא טראמפ, יופחת מס החברות בארה"ב מ-35% ל-20%. כחלון כבר הבהיר בפגישתו עם שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, כי במקרה כזה תפחית גם ישראל את מס החברות על-מנת לשמר את תחרותיות המשק עבור חברות היי-טק.

יצוין כי בבנק ישראל חולקים על ההנחה שלהפחתת מס תהיה השפעה על הגירתם של עובדי היי-טק ישראלים. מחקר שנערך לפני שנה בהובלת מי שמונה מאז למנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' מישל סטרבצי'נסקי, הראה כי להפחתות מס יש אפקט נמוך יחסית על שיקולי ההגירה של עובדי היי-טק.

מס החברות אמור לרדת בתחילת 2018 בכל מקרה לרמה של 23%, בהמשך להורדת המס מ-25% ל-24% בתחילת 2017. בתחילת 2016 הורידו כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו את מס החברות מ-26.5% ל-25%.

מתווה ההורדות הנוכחי של מס החברות מאפס למעשה את המהלכים שנעשו ליישום המלצות ועדת טרכטנברג שהוקמה בעקבות אירועי המחאה החברתית של קיץ 2011. הוועדה קבעה כי הפחתת נטל המיסוי הישיר הביאה להגדלת נטל המיסוי העקיף ובכך תרמה משמעותית לעלייה ביוקר המחיה בישראל. הוועדה המליצה לבטל את המתווה להורדת מס החברות שאושר ב-2009, שלפיו היה המס אמור לרדת עד ל-18% ב-2016.

עוד כתבות

פעיל בוול סטריט /צילום: רויטרס

וול סטריט נסגר במגמה מעורבת; AT&T נפלה לאחר פרסום דוחות

התפרסמו דוחות צ'ק פויינט, טוויטר, בואינג, ויזה, פייפאל, איביי, פייסבוק ו-AT&T ● אמש ננעל המסחר בירידות משמעותיות

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ / צילום: איל יצהר

פאנל התפוצצות המדד: "יש העוסקים בלהסתיר נתונים"

כך אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, בועידת הנדל"ן של "גלובס" ● דורון סייג מהלמ"ס: "אנחנו בהחלט בעד פרסום מדדי מחירי דיור נוספים כי זה נותן תמונה יותר מלאה"

בריאות אמזון . / צילום: בלומברג

המעבדה הסודית של אמזון, ה-A.I. של מיקרוסופט: חברות הטכנולוגיה רוצות להשתלט על ענף הבריאות

החברות המובילות בתחום הטק מתחילות לשלוח זרועות אל לתחום הרפואה והביומד ● גם בישראל מתכוונים להשתמש במאגרי המידע הבריאותיים כדי לפתח רפואה מותאמת אישית

ח"כ אורלי לוי אבקסיס / צילום: שלומי יוסף

לוי-אבקסיס: "הטיפול בדיור הציבורי - לצאת ידי חובה"

כך אמרה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● "יצרנו עוולה חברתית נוראית במחיר למשתכן; במקום שהיה מענקי מקום עד 100 ו-140 אלף שקל, הם הופסקו כליל כדי להכשיר את המחיר למשתכן."

רון חולדאי / צילום: איל יצהר

רון חולדאי: "המדינה הופכת את ת"א לעיר לעשירים"

ראש עיריית תל אביב אמר בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "יש בתל אביב מחסור בשוטרות ומורים ועובדים סוציאליים כי הם לא גרים בעיר ולא רוצים לבלות שעה בכביש. הדיור הציבורי נועד גם לשמר בעיר אוכלוסיות חיוניות"

חבילות של eBay / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשות המסים דורשת מ-eBay ישראל מס בסך כ-156 מיליון שקל

החברה הודיעה כי בכוונתה לערער על שומת המס שהוצאה לה בגין שנת 2010 בסך כ-131 מיליון שקל, והשומות לשנים 2012 עד 2015 עדיין פתוחות ● מבקשת לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד בגובה 230 מיליון דולר

מימין: דוד קנפו, אברהם קוזניצקי, דפני ליף, תמיר דגן, אורי יוניסי ויגאל דמרי / צילום: שלומי יוסף

"הסיכון מול הרווח לא מצדיק כניסה למחיר למשתכן"

כך אמר תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן בפאנל "שלוש שנים למהפכה של שר האוצר" בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● יגאל דמרי: "מחיר למשתכן כרגע לא עשה כלום חוץ מנזקים"

משרד החקלאות ופיתוח הכפר

בכיר במשרד החקלאות פוטר בשל שימוש במידע לא כדין

מיכאל לנקרי, ראש ענף מודיעין ביחידת הפיקוח של משרד החקלאות, פוטר בשבוע שעבר במסגרת הסדר טיעון ● לנקרי הואשם ששלף מידע שלא כדין על קציני משטרה, על ידוענים ועל החוקר שחקר את פעולותיו ● במסגרת ההסדר לנקרי גם ננזף והורחק ממשרד החקלאות למשך 3 שנים

דני מריאן, גדיר ניקולא, הדס תגרי, אשר גרין ואלונה בר און / צילום: שלומי יוסף

פאנל פועלי הבניין: "אף יזם לא ישב בכלא בגלל תאונה"

אהוד דנוך, מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה, בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "כדי להקטין באופן חד את מספר התאונות בעבודה יש לשנות את התרבות הארגונית של ניהול השמירה על הבטיחות בחברות"

מילוש זמאן / צילום: רויטרס

נשיא צ'כיה: "העברת השגרירות לירושלים הייתה רעיון שלי"

באירוע שקיים הנשיא מילוש זמאן בצ'כיה לכבוד יום העצמאות של ישראל, דיבר על נושא מעבר השגרירות ● צ'כיה מפתחת בשלב ראשון קונסולית כבוד בירושלים, בראשות התעשיין דן פרופר ומרכז תרבות חדש במערב ירושלים

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

נחשף בטוויטר: אתר השב''ס הושבת בעקבות פרצות אבטחה

משתמש בטוויטר פרסם את דבר גילוי הפרצות שעלולות היו לחשוף פרטים אישיים של מועמדים לגיוס לשירות בתי הסוהר

מתחם איירפורט סיטי / צילום: איל יצהר

"איירפורט סיטי 2": נצבא מקימה פארק עסקים חדש

עלות הפרויקט, שנקרא "נצבא סיטי", בהיקף בנוי מתוכנן של כ-330 אלף מ"ר, צפויה להגיע לכ-1.8 מיליארד שקל ● במסגרת פרויקט "נצבא סיטי" הסמוך לראש העין מתוכננת בנייה של 330 אלף מ"ר למסחר ומשרדים ● מנכ"ל נצבא: "מיקום ונגישות יוצאי דופן"

אורנה הוזמן בכור / צילום: שלומי יוסף

המנוף ששבר את גב הנמל: עימות בהנהלת נמל אשדוד

ויכוח פרץ בין יו"ר ומנכ"ל חברת נמל אשדוד, לאחר שהאחרון לא ידע לספק תשובות בנוגע לתוכנית ההצטיידות ● בעקבות דברי המנכ"ל  בלומנטל הודיעה היו"ר הוזמן-בכור כי הישיבה הסתיימה ויצאה מהחדר

נוחי דנקנר איתי שטרום / צילום: איל יצהר (ללא קרדיט צלם)

התביעה בבעיה: המטוטלת עברה מעט לטובת דנקנר ושטרום

עם זאת, לא היינו ממליצים להם לצאת בחגיגות עדיין: היסודיות של השופטים והשאלות "הקשות" יכולות להעיד רק על כך שהם רוצים תמונה מלאה, אך זו לא בהכרח תצא מחמיאה לנאשמים ● פרשנות

מנכ"ל וויוורק, בנג'י זינגר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל וויוורק: "הערים כפי שהן היום - לא מוכנות לעתיד"

כך אמר היום מנכ"ל חברת וויוורק בנג'י זינגר בוועידת הנדל"ן של "גלובס" ● קרן פנאן, סמנכ"לית מוצרים חדשים בחברת גט: "שיתוף הוא קריטי בעולם התחבורה כדי לייצר שינוי לעומת הגודש בכבישים שהולך וגדל, והנזק שלו מוערך ב-25 מיליארד שקל בשנה"

מיצג פועלי בניין / צילום: רפי דלויה

מחיר הדמים: שמים במרכז את תאונות פועלי הבניין

מערכת "גלובס" מסיטה את הזרקור למחיר הדמים של תאונות העבודה ומבקשת ליצור שיח בין כל בעלי העניין בתחום, שמתוכו תיוולד תוכנית פעולה לקביעת הגדרות ברורות של תחומי סמכות ואחריות, שיובילו לצמצום ההרג באתרי הבנייה.

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

שוק כרטיסי האשראי יעבור לסליקה יומית בעוד 3 שנים

רשות ההגבלים החליטה כי החל מיולי 2021 בתי העסק יקבל את הכספים מחברות כרטיסי האשראי יום לאחר ביצוע העסקה

אורי בן פורת, סמנכ"ל חדשנות וקיימות - שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

כיצד הטכנולוגיות יקדמו את ענף הנדל"ן?

מחברת דאטה לנדל"ן ועד חברה שמיועדת לצמצם את תאונות העבודה ● בפאנל בוועידת הנדל"ן של "גלובס" השתתפו כמה מהאנשים המרכזיים שמטמיעים היום טכנולוגיות חדשות להצעדת ענף הבנייה לדור הבא

ישראל כ"ץ / צילום: שלומי יוסף

ישראל כץ: "כשנכנסתי לתפקיד קיבלתי מצב מפגר"

שר התחבורה בוועידת הנדל"ן של "גלובס": "אני מוביל את המהפכה הכלכלית-חברתית הגדולה מזה עשרות שנים במדינת ישראל, באמצעות חיבור הפריפריות וירושלים למרכז ברשת תשתיות כבישים ורכבות"

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

גלי הדף בשוק הסלולר: גולן טלקום מחריפה את התחרות

הודיעה היום על מבצע ללא הגבלת ג'יגות לתקופה של שנתיים תמורת 29 שקל בחודש ● יו"ר ומנכ"ל גולן טלקום, גיל שרון: "אין חבילה כזאת בעולם"