גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עושים עם עודף הגבייה? כחלון יתייעץ עם רו"ח בכירים

שר האוצר יזמן את בכירי 5 פירמות רוה"ח הגדולות "לשמוע את דעתם של מי שעוסקים בליבת מיסוי העסקים" ■ בסביבת כחלון אומרים כי בכוונתו להקל על עסקים בינוניים וקטנים

שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור
שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור

שר האוצר, משה כחלון, יזמן את ראשי פירמות רואי החשבון הגדולות ואת ראשי לשכת רואי החשבון לפגישה במתכונת של שולחן עגול, על-מנת לשמוע את הצעותיהם לצעדי מיסוי שיעודדו צמיחה תוך צמצום פערים.

מדובר בבכירי הפירמות EY ישראל שבראשות רונן בראל, KPMG סומך-חייקין בראשות גד סומך; Deloitte בריטמן-אלמגור-זהר בראשות אילן בירנפלד; PwC קסלמן וקסלמן בראשות יוסי פילוס; ופירמת BDO זיו-האפט בראשות דני מרגלית.

"הרעיון הוא לשמוע את דעתם המקצועית של מי שעוסקים בליבת המיסוי של העסקים", אמרו היום (ה') בסביבתו של כחלון, "אין כוונה להוריד מס לכיל או לטבע, אבל יש בהחלט רצון להקל עם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, ובתנאי שמדובר בצעדים שיובילו לא רק להגברת הצמיחה אלא גם לצמצום פערים". 

אותם גורמים ציינו כי למרות ששר האוצר כבר הכריז על כוונתו להפחית מכסים ולהוריד מס ההכנסה השולי לבעלי הכנסה של 11 אלף שקל ומעלה - לא התקבלה עדיין החלטה סופית על הצעדים הדרושים.

מסים

כחלון דחה עד כה את הדיון המקצועי באוצר בשאלת מדיניות המס הרצויה, אך בימים הקרובים צפוי הדרג המקצועי במשרד להציג לו את המלצותיו. בכוונתו של כחלון להתייעץ עם גורמים נוספים, ובהם בנק ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה.

שאלת צעדי המיסוי הדרושים למשק עוררה כבר מחלוקת פומבית חריפה בין כחלון לראשי בנק ישראל וכלכלני האוצר. כחלון גילה אתמול (ד') כי עודפי גביית המסים צפויים להסתכם השנה ב-20 מיליארד שקל, והבהיר כי מבחינתו מדובר "בכסף של האזרחים, לא של שר האוצר ולא של הממשלה".

עודפי הגבייה נובעים ממבצע המס המופחת על דיבידנדים לבעלי אחזקות מהותיות בחברות פרטיות (13 מיליארד שקל), המס על מכירת מניות מובילאיי לאינטל (4.1 מיליארד שקל), עסקת כתר פלסטיק (1.2 מיליארד שקל) ומכירת הזכויות במאגר "תמר" על-ידי דלק קידוחים (0.5 מיליארד שקל).

הכלכלנים טוענים כי אין מקום להפחתות מס נוספות, היות ועודפי ההכנסות שהצטברו בקופת האוצר הם חד-פעמיים ולא נובעים מצמיחה בת-קיימא של המשק. לטענת הכלכלנים, הורדת מיסוי כעת לא תביא להגברת הצמיחה, משום שהמשק כבר נמצא בתעסוקה מלאה, ושיעור ההשתתפות בעבודה אינו עולה זה שנתיים. 

שלוש שנים של פספוסים-מסים

"למה להכביד על הציבור?"

כחלון נשאל אתמול בתכניתו של העיתונאי רינו צרור בגלי צה"ל האם הוא סבור שגישתו הכלכלית של בנק ישראל שגויה, והשיב כי "אני לא מחלק ציונים. אני מדבר על עובדות. אמרו לי להעלות מסים ב-8 מיליארד שקל, הורדתי ב-16 מיליארד שקל, ואני עם 20 מיליארד עודפי גבייה. היה פה פער של 24 מיליארד שקל! תאר לעצמך שעכשיו הייתי בא לציבור עם 28 מיליארד שקל עודפי גבייה אחרי שמנעתי מהם לקנות נעליים לילד, מחשב לילד, חוג לילד והכסף הזה הייתי לוקח אותו אלי... המשק חזק. אז למה להכביד על הציבור? מספיק קשה להם גם ככה".

הורדות המסים של כחלון מאז כניסתו לתפקיד כוללות הפחתת המע"מ בנקודת האחוז, הורדת מס החברות ב-3.5 נקודות האחוז, ריווח מדרגות מס הכנסה והגדלת מענקי מס הכנסה שלילי.

בסביבתו של כחלון משוכנעים כי הורדות מסים נוספות ימשיכו להגדיל את הכנסות המדינה. "למרות שלכאורה חלק מגורמי המקצוע הלינו שהורדות המסים מביאות להפחתת ההכנסות מגבייה, בפועל המדיניות הזו הביאה עד היום להגדלת ההכנסות ולעודפי שיא בקופת האוצר", אמרו אתמול בכירים בהנהלת המשרד.

הפחתת מס חברות בארה"ב תביא להפחתה בישראל

בנוסף לצעדי המיסוי שהוא מתכנן לצמצום פערים, שר האוצר כחלון גם מתכנן הפחתות נוספות במס החברות. זאת במקרה שהממשל האמריקאי בראשות דונלד טראמפ יצליח לממש את תוכניתו לרפורמה במס חברות בארה"ב.

במסגרת רפורמת מס שמקדם הנשיא טראמפ, יופחת מס החברות בארה"ב מ-35% ל-20%. כחלון כבר הבהיר בפגישתו עם שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, כי במקרה כזה תפחית גם ישראל את מס החברות על-מנת לשמר את תחרותיות המשק עבור חברות היי-טק.

יצוין כי בבנק ישראל חולקים על ההנחה שלהפחתת מס תהיה השפעה על הגירתם של עובדי היי-טק ישראלים. מחקר שנערך לפני שנה בהובלת מי שמונה מאז למנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' מישל סטרבצי'נסקי, הראה כי להפחתות מס יש אפקט נמוך יחסית על שיקולי ההגירה של עובדי היי-טק.

מס החברות אמור לרדת בתחילת 2018 בכל מקרה לרמה של 23%, בהמשך להורדת המס מ-25% ל-24% בתחילת 2017. בתחילת 2016 הורידו כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו את מס החברות מ-26.5% ל-25%.

מתווה ההורדות הנוכחי של מס החברות מאפס למעשה את המהלכים שנעשו ליישום המלצות ועדת טרכטנברג שהוקמה בעקבות אירועי המחאה החברתית של קיץ 2011. הוועדה קבעה כי הפחתת נטל המיסוי הישיר הביאה להגדלת נטל המיסוי העקיף ובכך תרמה משמעותית לעלייה ביוקר המחיה בישראל. הוועדה המליצה לבטל את המתווה להורדת מס החברות שאושר ב-2009, שלפיו היה המס אמור לרדת עד ל-18% ב-2016.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: יחצ

נתניהו בישיבת הממשלה: לא מתייחס לשמועות על תוכנית שלום

רה"מ: "היחס שלי לנושא ייקבע בהתאם לאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. האמריקאים יודעים זאת"

טים קוק / צילום: רויטרס

הרמקולים החכמים לא לבד: אפל נכנסה לשרשרת דחיות

ההומפוד הוא רק אחד המוצרים שמתעכבים בצנרת של יצרנית האייפון ■ הערכות: חוששת שהמוצר לא ישפיע מספיק

איילת שקד / צילום: איל יצהר

נדחתה בחודש ההצבעה על קיצוץ סמכויות מבקר המדינה

לפי הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ', מבקר המדינה לא יוכל "להתערב בהליך קבלת החלטות של גוף מבוקר תוך כדי התהוותן ולא ייתן הוראות לגוף כאמור לעשות פעולה מסוימת או להימנע מלעשות פעולה"

אקזיט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הראל: היקף האקזיטים ברבעון השלישי - כמו בבועת הדוט.קום

הכלכלן הראשי של הראל: "מרבית החברות שנרכשו ע"י זרים המשיכו לפעול במשק ולתרום לתעסוקה ולתוצר. מרגע שחברות כאלה מועתקות מהמשק – תרומתן העתידית למשק נגרעת ממנו"

ישראל פריד / צילום: איל יצהר

גם תחנת גלי ישראל מפסיקה את ההתקשרות עם שפ"א

התחנה שייכת לקבוצת רדיו ישראל, שבבעלותה גם תחנת רדיו ת"א שפרש משפ"א לפני שנתיים ■ מנכ"ל גלי ישראל: את הסיפור של רדיו גלי ישראל אנחנו יודעים לספר הכי טוב

הבורסה בת"א, בורסת ת"א / צילום: תמר מצפי

עליות בסיום בת"א; טבע עלתה בכ-9%; מניות הגז המשיכו לרדת

בורסות וול סטריט ננעלו בסוף השבוע בירידות ■ שר האנרגיה המצרי הודיע בשבוע שעבר כי מצרים תפסיק לייבא גז נוזלי במהלך 2018 ■  אבנר מימון הודיע על התפטרותו מתפקידו כמנכ"ל קבוצת בזן, והמניה רושמת ירידות

אנגלה מרקל / צילום:  רויטרס, Axel Schmidt

על רקע עודפי גבייה ממסים, גם בגרמניה שואלים: מה לעשות?

כמו בישראל, גם בגרמניה נאלצו לעדכן כלפי מעלה את תחזיות גביית המסים, בדיוק כאשר קואליציה חדשה מנסה לגבש תקציב לגרמניה ■ מומחים מזהירים: "עודפי הגבייה יילכו לטובת ריצוי השותפות הקואליציוניות"

הכוכב הבא לאירווויזיון / צילום: אוהד רומנו

שבועיים וחצי מפיצול ערוץ 2: הקרב בין רשת וקשת הופך צמוד

רשת התאוששה השבוע, ונתוני הפריים-טיים שלה דומים בממוצע לאלה של קשת - אך קשת עדיין מובילה בזכות היתרון בחדשות המשותפות

משרדי מס הכנסה / צילום: משה שי

רשות המסים: הקלות להורים לילדים בעלי מוגבלויות

קצת פחות ביורוקרטיה בהליך קבלת נקודות זיכוי על טיפול בילדים בעלי מוגבלויות: רשות המסים מפשטת את הליך קבלת נקודות זיכוי להורים לילדים "נטולי יכולת" (עפ"י ההגדרה בסעיף 45 לפקודת מס הכנסה)

משפט אלאור אזריה / צילום: אבשלום ששוני

הנשיא ראובן ריבלין דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה

בתשובת הנשיא לבקשת החנינה כתב ריבלין כי בתי הדין ששפטו את אזריה הביאו בחשבון את הנסיבות שהועלו על-ידי אזריה, וציינו כי גזר הדין הוקל ממילא, לאור הנסיבות שהוצגו

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

כחלון נתן - סאני לקחה; הטיפ של היבואנים הוא החשבון שלנו

איך הצליחה סאני תקשורת להגדיל את ההון העצמי מ-6 מיליון שקל למעל 150 מיליון תוך שנה, איך זה קשור להורדת המכס על מכשירים סלולריים ע"י שר האוצר, ובכמה באמת ירדו מחירי הסלולריים?

הנסיך הסעודי  מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס

מחיר החופש: ערב הסעודית מציעה דילים לעשירים העצורים

עפ"י הדיווחים חלק מאנשי העסקים, הנסיכים ובעלי המשרה שנעצרו במסגרת מהלך מקיף נגד השחיתות כבר הסכימו למסור חלק מהונם תמורת שחרורם

חברת התעופה הבריטית EASY JET  איזי ג'ט / צלם: רויטרס

איזי ג'ט משנה את מדיניות הכבודה: המשקל המותר יהיה 23 ק"ג

חברת הלואו קוסט מודיעה על שינוי מדיניות הכבודה שהיא מאפשרת להוסיף לכרטיסי הטיסה ■ הכריזה על משקל ביניים של 15 ק"ג, ועבור מזוודה במשקל זה המחיר יתחיל ב-9 ליש"ט

נתי אברהמי / צילום: תמר מצפי

טלדור זכתה במכרז של משרד התחבורה בהיקף 90 מיליון שקל

המכרז, להקמה ותפעול של מערך המבחנים המעשיים הנדרשים לשם קבלת רישיון נהיגה באיזור המרכז והדרום, הוא לתקופה של 3 שנים

מעטפה עם דולרים שוחד   / צלם: thinkstock

אישום: זייפו שטרות וסחרו בהם בהיקף של 80 אלף שקל

מתי בדקתם בפעם האחרונה האם שטרות הכסף שאיתם אתם קונים בסופרמרקט או בפיצוציה הם כסף אמיתי? לתושבי הקריות ולבעלי העסקים באזור מומלץ במיוחד לבצע בדיקה כזאת

זוהר לוי / איור: גיל ג'יבלי

הסיבוב של זוהר לוי: "רווח של 200 מיליון מוחק את הדמעות"

אחרי שרכש את חייל אחזקות הקורסת, אסף נכסים בשוק הגרמני והפך אותה לאימפריית הנדל"ן המניב סאמיט, זוהר לוי מחפש הזדמנויות בישראל ■ פרופיל G

שוק רוטשילד. בקשיים למרות המיקום המרכזי / צילום: שלומי יוסף

לא רק שרונה מרקט: שוק אלנבי רוטשילד נקלע לקשיים

ל"גלובס" הגיעו טענות על כך שהשותפים מסוכסכים ולא מסכימים להזרים כסף נוסף לשוק

בנימין נתניהו / צילום: יחצ

החלה חקירתו השישית של ראש הממשלה נתניהו

(עדכון) - נתניהו נחקר היום באזהרה בפעם השישית במעונו בירושלים בשני התיקים שבהם הוא חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירה על חוק המתנות – תיק 1000 ותיק 2000

שי אוזון / צילום: שלומי יוסף

וואן טכנולוגיות תמחוק את כלנית כרמון מהמסחר בת"א

וואן, שכבר מחזיקה ב-86% מכלנית כרמון, הגישה את הצעת הרכש (בסך 10.7 מיליון שקל) בעקבות תביעה שהגיש בעל מניות נגד כלנית, וכחלק מהסתלקותו מהתביעה

דלק / צילום: thinkstock

רשות ההגבלים בוחנת - הסרת הפיקוח על מחיר הבנזין

בדיקות שבוצעו מצאו כי 84% מענף התדלוק מוחזק בידי 4 חברות ■ על רקע זה הורחב השימוע בנושא הריכוזיות בדלק, כך שיעסוק לא רק בבנזין אלא גם במחירי הסולר