גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנק ישראל תומך ברפורמה במשק החשמל, למרות הסיכונים

נייר עמדה של חטיבת המחקר בבנק קובע כי "נכון לתמוך ברפורמה" בשל פירוק רכיב משמעותי במונופול החשמל, הוצאת ניהול המערכת

קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור
קרנית פלוג/ צילום: אוריה תדמור

בנק ישראל מביע את תמיכתו ברפורמה במשק החשמל, שהסכמותיה הראשונות הוצגו על ידי המדינה בשבוע שעבר, אך גם מתריע מפני הסיכונים הרבים שטמונים בה. בנייר עמדה שנוסח על ידי חטיבת המחקר בבנק והועבר למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הבוקר, נכתב: "למרות העלויות והסיכונים שטומנת בחובה הרפורמה, יהיה זה נכון לתמוך בה ולקדם אותה".

להערכת בנק ישראל, לרפורמה, כפי שהיא מנוסחת כעת, יש יתרונות משמעותיים, ולמרות שאינה אופטימלית יתרונותיה הפוטנציאליים גדולים מהחסרונות. "משק החשמל מנוהל ומופעל על ידי חברה אחת עוד מלפני קום המדינה. כבר לפני 21 שנים הכיר המחוקק בבעייתיות של מבנה זה של משק החשמל אך מאז הושגה רק התקדמות מועטה בנושא", כותבים כלכלני חטיבת המחקר.

על פי נייר העמדה, היתרון המרכזי של הרפורמה הוא פירוק רכיב משמעותי במונופול האנכי במשק החשמל בישראל, כלומר, הוצאת ניהול המערכת ויחידת התכנון והפיתוח מחברת החשמל. "הוצאת ניהול המערכת תאפשר שוק תחרותי ותנטרל את ניגוד העניינים שבין ייצור לקביעת זהותו של ספק החשמל, דבר שיגביר את התחרות".

היתרון השני של הרפורמה הוא שהיא תקדם את ההשקעה בתשתית, כך לפחות מאמינים בחטיבת המחקר של בנק ישראל. "למבנה החדש יש פוטנציאל להתגבר על כשל זה ולאפשר פיתוח של רשת החשמל כך שתתאים למשק חשמל מודרני, תחרותי המשלב ייצור מבוזר מתמהיל דלקים הכולל משקל רב יותר של אנרגיות מתחדשות".

היתרון השלישי של הרפורמה הוא היותה מוסכמת על כל הצדדים, לתפיסת בנק ישראל, הדבר יגרום למימוש מהיר יותר של הרפורמה.

עם זאת, בנק ישראל מותח ביקורת חריפה על העלויות הגבוהות של הרפורמה - תשלום פיצויים בסך של 5 מיליארד שקל לעובדים. מתוך סכום זה, כ-3 מיליארד שקל הם למענקי הרפורמה שהובטחו לכל 12 אלף עובדי החברה - 30 אלף שקל לעובדים קבועים ו-10,000 שקל לזמניים. תשלומים אלה יועברו לעובדים ללא קשר לביצוע הרפורמה. זאת, בניגוד לתוספות הפנסיוניות בסך 2 מיליארד שקל שקבלתן הותנתה על ידי המדינה בשלבי התקדמות הרפורמה - "אבני הדרך".

בנוסף, בנק ישראל מתריע על הסיכונים שעלולים להיווצר נוכח העובדה כי חברת החשמל תישאר מונופול מלא בהולכה ובחלוקה וגוף מהותי באספקה. "מצב זה יוצר סיכון, שבדומה לעבר, החברה ועובדיה יוכלו לגרוף את הרנטות הכלכליות באמצעות כוחה המונופוליסטי, ושכוחו של המונופול יאלץ את הממשלה לוותר על התמורות שנקבעו ברפורמה מבלי לאפשר את השינוי המבני. כוחו של המונופול עלול לאפשר לו לנתב את הכספים בין השקעה וייצור באופן שלא יטיב עם פיתוח הרשת, כפי שאירע בעבר".

בבנק ישראל מדגישים כי לשינוי המבני הצפוי בעקבות הרפורמה, בהנחה שאכן יושג, ישנן השלכות מאקרו כלכליות משמעותיות: "משק החשמל רלוונטי לכל תחום פעילות במשק, ושינוי בסדר גודל כזה יתבטא לאורך זמן בהפחתה של מחיר החשמל, בייעול המערכת ובהטמעה של טכנולוגיות מגוונות יותר לייצור ואספקת חשמל".

עוד כתבות

לוגו ערוץ 10

ועד עיתונאי ערוץ עשר להנהלה: שבו איתנו למו"מ בהקדם

על רקע הכוונה לבצע מהלכי התייעלות בערוץ, בחרו העיתונאים שמונה חברי ועד חדשים ■ במייל שנשלח היום מטעמם נכתב: "אנחנו קוראים להנהלת הערוץ לשבת עם הוועד והארגון בהקדם האפשרי כדי לקבל נתונים על תכנית ההתייעלות ולקיים עמנו היוועצות"

השופטת פוזננסקי-כץ / צילום: אריה תדמור

פרשת המסרונים: חיות השעתה את השופטת פוזננסקי כץ

החלטת נשיאת העליון ניתנה על רקע פתיחת ההליך המשמעתי אתמול נגד שופטת השלום, רונית פוזננסקי-כץ ■ זאת, בשל חילופי המסרונים שהתקיימו בינה לבין חוקר מטעם רשות ני"ע בנוגע להארכות המעצרים בפרשת בזק-וואלה ■ חיות דחתה בקשת פוזננסקי-כץ להאריך את השבתון, שבו היא מצויה

 

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה אדומה בת"א; מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%

המסחר בארה"ב נפתח בירידות משמעותיות ■ מניות הגז עלו עם פתיחת המסחר בניגוד לרוב השוק - אך גם הן ירדו לקראת הנעילה

תמר זנדברג. "לאן נגיע, ל–60 קומות במגדל העמק?" / צילום: ענבל מרמרי

תמר זנדברג נבחרה לראשות מפלגת מרצ

חברת הכנסת תמר זנדברג נבחרה הערב לראשות מרצ בפריימריז הפתוחים הראשונים ■ זנדברג מחליפה בתפקידה את חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון

משרדי להב 433 / אייל פישר

מתווך עסקת מספנות ישראל גרף כ-1.5 מ' ד' עמלת תיווך

ש', החשוד היחיד שנעצר בתום החקירה בפרשית השוחד, שוחרר למעצר בית ■ הוא חשוד כמתווך בעסקה שהיקפה עמד על כ-21 מיליון

חזית חנות UNDER ARMOUR / צילום: מיטל מרקוביץ

אנדר ארמור תובעת 24 ישראלים בטענה שזייפו את מוצרי המותג

ענקית הספורט והאופנה תובעת פיצויים בסך כולל של 1.5 מיליון שקל

ג'וש גולדשמיד / צילום: דקלה גרסין

מנכ"ל המועצה לצרכנות ג'וש גולדשמיד פרש במפתיע מתפקידו

אחרי פחות משנה וחצי בתפקיד פרש גולדשמיד בשל מחלוקות ופערים עם יו"ר הדירקטוריון ד"ר אורנית רז ■ גורם המקורב לנושא: "הם לא הסתדרו ביניהם ולא הייתה שום דרך לפתור את זה" ■ גולדשמיד: "אין לי עניין להגיב על כך" ■ רז: "הכל מתואם ומוסכם"

בנייה  / צילום: תמר מצפי

הקבלנים בלחץ ובועת הסיסמאות על מחסור בדירות בארץ

שאלות ותשובות על שוק הדיור: מה אומרים הקבלנים לתקשורת, מה הם כותבים בדוחות הכספיים ומה זה אומר לנו, הציבור

שפיר הנדסה / צילום: אסף מרדכי

נחמה למשקיעים: שפיר הציגה עלייה של 50% ברווחים ב-2017

בצל פרשת השוחד, הציגה החברה נתונים פיננסיים איתנים לשנת 2017 ■ הרווח הנקי זינק פי 10 ל-39 מיליון שקל ■ סמנכ"ל הכספים: "אנחנו עסוקים במגה-פרויקטים"

בנימין נתניהו / צילום: פלאש 90

רה"מ: כשמוצאים משהו אצל אחר מתעלמים "לא ביבי, לא נוגעים"

(עדכונים): ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום להרים כוסית לחג הפסח בפני אלפי פעילי ליכוד וחברי מרכז ■ בנאומו תקף את גורמי אכיפת החוק וטען כי "הם מחפשים מחפשים ולא מוצאים אבל כאשר מוצאים משהו מובהק אצל מישהו אחר לא נוגעים בזה. כי יש כלל פשוט: לא ביבי, לא נוגעים"

ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס    Joshua Roberts

יו"ר הפד ריזרב: יידרשו העלאות ריבית נוספות במהלך השנה

ג'רום פאוול הגיב להעלאת הריבית ב-0.25% ורמז כי המגמה תימשך ■ השאלה היא הקצב: גוברים הקולות שמנבאים ארבעה העלאות השנה

נתי סיידוף / צילום: אבי שאולי

סיידוף דוחק את הבנקים: מוכן לרכוש רק את אינטרנט זהב

בבנקים מאוכזבים מההצעה העומדת על 250 מיליון שקל, אך לא סוגרים את הדלת לאור השחיקה בשווי ■ בדסק"ש בוחנים האם לשוב לשולחן המו"מ

רן ארז / צילום: שלומי יוסף

האם ביהמ"ש יאשר את הניצחון המפוקפק של רן ארז?

שאלות ותשובות בעקבות זכיית יו"ר ארגון המורים בבחירות שהתקיימו אתמול, זמן קצר לאחר שהתקנון שונה והרוב הדרוש לניצחון הוקטן

אהוד ברק ואהוד אולמרט / צילום: אריאל ירוזולימסקי

מה עושים היום הבכירים שהובילו את ההפצצה בסוריה? בבית

אולמרט, ברק, פרץ, אשכנזי, שקדי, רם בן-ברק, וילנאי, ידלין, קפלינסקי ודגן - מה הם עושים היום?

חיים צוף / צילום: רוני שיצר

נפטא שוקלת למחוק את ישראמקו אינק מהנאסד"ק

חברת ישראמקו אינק מחזיקה נכסי נפט וגז טבעי בארה"ב, ונסחרת בשווי של כ-280 מיליון דולר ■ המחיקה הצפויה - באמצעות מיזוג או הצעת רכש

שביתה בנמל חיפה/ צילום: "עושים עניין"

ביה"ד הורה לעובדי נמל חיפה לשוב לעבודה; נתניהו יתערב?

עובדי נמל חיפה הצטרפו למחאת הוועד בנמל אשדוד, על רקע ההתנגדות לרפורמת הנמלים ■ התאחדות התעשיינים: "כל סחר החוץ נפגם קשות"

ענת לוין / צילום: יוסי כהן

מנכ"לית שילב פורשת על רקע מכירת החברה לרונן אלעד

לאחר 15 שנים בתפקיד, פורשת ענת לוין מתפקידה בשילב ■ אלעד משלים בימים אלה את הבעלות תמורת 75 מיליון שקל, בסיוע מימון שיקבל מקרן ההשקעות ארבל של אמיר הסל וגבי לב

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ מתנקם בגניבות הסיניות המתמשכות; ירה את יריית הפתיחה במלחמת סחר עם סין

נשיא ארה"ב הטיל מכסי יבוא על מוצרים מסין בשווי 50 מיליארד דולר ■ בייג'ינג כבר הודיעה שתנקוט צעדי עונשין ■ הערכות: תטיל מכסים על פולי סויה וסורגום, פלח משמעותי מהיצוא האמריקאי לסין, סנקציה שתפגע במצביעי טראמפ במערב התיכון

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה אדומה בנ"י: חשש ממלחמת סחר בעקבות הטלת המכסים

טראמפ מגביר שוב החששות ממלחמת סחר, זאת חודש לאחר הטלת המכסים על יבוא פלדה ואלומיניום ■ אמש החליט ה-FOMC להעלות הריבית ב-0.25% ■ בואינג ירדה ב-3.8%, אבן קיסר ב-6% ■ הנפט ירד למעלה מ-1% ■ מחיר הביטקוין ירד בלמעלה מ-3.6%

נשק / צילום: סאטרסטוק

למנוע את הירי ההמוני הבא? יוטיוב חוסמת הדגמות של כלי נשק

אתר העלאת הסרטונים הודיע על מדיניות חדשה על פיה לא יפורסמו סרטוני הדרכה או קישורים למכירת כלי נשק ■ "יוטיוב מתפקדת בתור כיכר העיר הוירטואלית, לכן צנזורה יכולה להראות כפגיעה בחופש הביטוי"