לכתבה הקודמת"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" לכתבה הבאהאותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר

"מנהלי כספים, קחו אחריות על נושאים לא פיננסיים"

בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר רונן פייר CFO SolarEdge, את ההובלה הפיננסית והתפעולית של חברה עסקית משגשגת ■ האות הוענק לפייר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO

11/01/2018, 13:37
רונן פייר (משמאל)/ צילום: דורון נחמני
רונן פייר (משמאל)/ צילום: דורון נחמני

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

"סולראדג' היא אחת מהחברות המאתגרות ביותר עבור CFO: חברה המפתחת, מייצרת ומוכרת חומרה מורכבת ומתוחכמת בארבעים מדינות, מתחרה בשוק גלובלי ותחרותי בעל תנודתיות קיצונית של ביקוש והיצע, מייצרת בשלושה אתרי ייצור שונים; חברה שתוך מספר שנים מועט מוכרת במעל 500 מיליון דולר בשנה, מרוויחה ומייצרת מזומנים", אומר רונן פייר CFO סולראדג', המפתחת מערכות לאופטימיזציית הספק של פאנלים סולאריים, בראיון עמו לרגל זכייתו באות ההוקרה של פורום CFO.

לדבריו, בשנים הראשונות עיקר האתגרים שלו בחברה היו בתחום הפיננסי: כיצד לממן הון חוזר לחברת סטארט-אפ הצורכת מזומן רב לצורך צמיחה בשוק שלא היה חביב מדי על משקיעים ומלווים בשל פשיטות רגל רבות בתחום; כיצד להקצות אשראי ללקוחות צעירים ולא תמיד יציבים בכדי לאפשר צמיחה תוך הגנה מפני פשיטות רגל שלהם וחובות לא משולמים ובנוסף בניית תשתית להנפקה. כמו כן, היו אתגרים רבים בתחום התפעולי בהנחת תשתית לצמיחה תוך בניית תשתיות הפצה, תהליכי שרשרת ייצור יעילים ותהליכי הורדת עלויות אגרסיביים.

"לאחר ההנפקה בשנת 2015 ועם הפיכתה של החברה למובילה עולמית בתחומה, עיקר האתגרים היו איזון החלקים השונים של החברה (פיתוח, ייצור ומכירות - מ.ק.) תוך צמיחה מואצת והעלאה מתמדת של שיעור רווחיות. בנוסף, החברות הסולאריות לא נחשבו בעיני וול סטריט כחברות כדאיות להשקעה עקב שילוב של ביצועים לא מלהיבים ותנודתיות ביקוש והיצע גבוהה, שהקשתה על מתן תחזיות. בכל הזמן הזה סולראדג' השכילה לעמוד בתחזיות מול שוק ההון ואף להכות אותן, כך שהיה צורך להראות זאת למשקיעים ולייצר אמון בהנהלה וביכולתה להמשיך לצמוח ביציבות תוך הגדלת הרווחיות".

מהם המהלכים המשמעותיים שהובלת בחברה ומה היתה תרומתך להצלחתם? מהן התוכניות לשנה הבאה?

"לאורך שבע שנות פעילות בחברה שמתקדמת כל כך מהר קשה לציין מהלכים ספציפיים, מאחר שכ-CFO אתה מעורב בהכל. אם הייתי צריך למקד, הייתי מציין את בניית התשתית הפיננסית להנפקה ולפעילות כחברה ציבורית ואת ההנפקה עצמה ב-2015 שהיתה תהליך מורכב מהנה ומתיש כאחד. היא כללה מעורבות עמוקה בגיבוש תהליכי תפעול, עבודה מול קבלני משנה והקמת מרכזים לוגיסטיים בכל העולם ולבסוף הקמת תשתית מערכות מידע ואיסוף נתונים, שאפשרו יכולת קבלת החלטות מושכלת בזמן אמת.

"חשוב לציין שכ-CFO אתה לעולם לא לבד בתהליכים כאלה, היה לצידי מנכ"ל תומך שנתן השראה, חברי הנהלה חזקים בעלי תחושה של שיתוף מטרה ולבסוף צוות מדהים שיש לי את הכבוד והעונג לעמוד בראשו.

"בשנה הבאה, עיקר התוכנית היא המשך צמיחה והתרחבות לאזורים בעולם שם אנו עדיין פחות פעילים, המשך גידול ברווחיות לבעלי המניות וניצול המאזן של החברה לכניסה לתחומים נוספים בהם אנו מתעתדים לפעול".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"לאורך חיי המקצועיים הייתי בר מזל להיות חלק מחברות פורצות דרך ולעבוד עם יזמים מהם למדתי מהם חזון, נחישות וכמה התמדה נדרשת בכדי להוביל חברה. לאחר ההתמחות, התחלתי את דרכי כעוזר חשב ואח"כ חשב בווקלטק תקשורת, שם למדתי את יסודות הניהול והתפעול של מערכת חשבונאית מדווחת בחברה נסחרת בנאסד"ק. משם עברתי לאם-סיסטמס, בה התחלתי בתפקיד director of finance ותמכתי בעסקאות שביצעה החברה, פעילויות M&A שונות כרוכש ונרכש, הנפקות, מיסוי בינ"ל ופרויקטים רבים אחרים. מספר חודשים לפני מכירת החברה לסנדיסק מוניתי ל-CFO ולאחר המכירה שימשתי כ-CFO סנדיסק ישראל. משם, לאחר תקופת צינון קצרה, המשכתי עם דב מורן למודו בה למדתי בין השאר שיעור בגיוס כספים וניהול בסביבה מאתגרת ביותר ובעיקר שיעור בנחישות. עם סגירתה של מודו הצטרפתי אל גיא סלע וצוות הניהול של סולראדג', שאין שני לו בעבודה של שיתוף פעולה, חברות ושאפתנות".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"העצה הטובה ביותר היא 'תהיה מנהל' ולא רק מנהל כספים. תבין את הארגון תהיה מעורב בתהליכים העסקיים בחברה, תלמד את הטכנולוגיה ואת המוצרים, קח אחריות על נושאים לא פיננסיים, וכך מלבד התרומה שלך לחברה, גם הפעילות שלך בתחום הכספים תהיה טובה יותר".

אם בגיל עשרים היו שואלים אותך מה תעשה כשתהיה גדול - מה היית עונה?

"האמת היא שמגיל צעיר שאפתי לקחת חלק בצוות ניהול של חברה בינלאומית ולכן אני מאמין שמה שהיתי משיב היה מתאר בדמיון רב יחסית את מה שאני עושה היום".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר אותות פורום CFO הוענקו לגיא אלדר ולרונן פייר האותות לשנת 2017 הוענקו באירוע השנתי של הפורום, בהשתתפות סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק, מנכ"לים וגורמי ממשל עו"ד מיכל קורן 09/01/2018
חוק חברות ארנק: עמותת ה-CFO's שוקלת עתירה לבג"ץ חוק חברות ארנק: עמותת ה-CFO's שוקלת עתירה לבג"ץ לאור היעדר התקדמות בעניין, על אף מאמצי ועדת הכספים לתקן את הסעיף המשית את החוק על כלל החברות במשק, העמותה שוקלת להיענות לבקשת החברות הנפגעות ממנו ולהגיש בג"צ בנושא; קוראת לגופים נוספים כגון לשכת עו"ד, לשכת רו"ח והתאחדות התעשיינים, להצטרף אליה עו"ד מיכל קורן 18/12/2017
"האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" "האתגר הגדול: הצלחת הסדר החוב של צים, תוך שמירה על חברה עובדת" בראיון לרגל קבלת אות ההוקרה של פורום CFO, מתאר גיא אלדר CFO קבוצת XT, את האתגרים הייחודיים של תקופת כהונתו בצים ■ האות הוענק לאלדר בערב הגאלה השנתי של פורום CFO עו"ד מיכל קורן 15/01/2018