לכתבה הקודמת"היה צורך בהצגת מצבה האמיתי של ההתאחדות לכדורגל, מבלי לייפות את המציאות" לכתבה הבאהחוק חברות ארנק לא יחול על כלל החברות במשק

CFO רו"ח אמיר כהנא: מכביש באוגנדה, דרך קפה ברזילאי ועד שיווק דיגיטלי

אמיר כהנא חולק חוויות מקריירת ה-CFO שלו וממליץ: "לבחור לעבוד בארגון המתאים ביותר' שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו"

21/01/2018, 11:06
אמיר כהנא/ צילום: יח"צ
אמיר כהנא/ צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף פורום CFO

CFO רו"ח אמיר כהנא מספר כי עבר מסלול הכשרה טיפוסי של רואה חשבון. את התואר הראשון בכלכלה וחשבונאות עשה באוניברסיטת חיפה ואת ההתמחות בליובושיץ קסירר (מרשת Andersen בזמנו), בנוסף הוא בעל תואר MBA מהטכניון עם התמחות בתעשיות עתירות טכנולוגיה. "כסניור ובהמשך מנג'ר במשרד, ניהלתי תיקים של חברות ציבוריות ופרטיות במספר תחומים, בעיקר בתחום ההייטק (נטוויז'ן, אלביט ועוד). בסוף שנת 2001, עזבתי את המשרד לטובת תפקיד סגן מנהל אגף כספים ברכבת ישראל. זו היתה תקופה מאוד מעניינת ואינטנסיבית ברכבת, שהפכה לחברה ממשלתית ביוני 2002 (לפני כן היתה חלק מרשות הנמלים והרכבות - מ.ק.). נדרשנו להטמיע נהלי דיווח חדשים, לחתום על הסכמים חדשים עם כל הלקוחות והספקים, להסדיר את ההתקשרויות עם משרדי הממשלה השונים (שישה במספר) ולהסדיר את העברת העובדים והנכסים השונים של הרכבת בין שני הגופים.

"בתקופה זו השכלנו לחתום על הסכם של 20 מיליארד שקל להשקעה בתשתיות מול משרד התחבורה (הסכם ההשקעות הגבוה ביותר עד אז) והסכם סובסידיה חדש מול משרד האוצר. במסגרת הקמת החברה הייתי שותף בכתיבת אוגדן נהלי העבודה של חברת רכבת ישראל בע"מ, בתהליך בו למדתי רבות על אפיון, תכנון והטמעת נהלים בכלל ונהלי כספים בפרט.

"בהמשך כיהנתי כסמנכ"ל כספים של סולל בונה ארצות חוץ באוגנדה. סולל בונה עוסקת בשלושה תחומים עיקריים - סלילת כבישים, בניית מבנים (מסחרי ופרטי) ופרוייקטים גדולים בתחום המים. החברה בתקופתי היתה הקבלן הגדול באוגנדה, כשהפרויקטים עליהם התמודדה היו בהיקף של 30 מיליון דולר ומעלה. בתקופתי עבר הסניף מהפסד לרווחיות גבוהה וזכינו במכרזים רבים, ובשל כך נפתח גם סניף נוסף בקניה. התקופה בה שימשתי בתפקיד זה היתה עבורי חוויה אישית, מקצועית ומשפחתית משמעותית ומעצימה.

"כשחזרתי לארץ", הוא ממשיך, "השתלבתי כחשב בקרן המחקרים של איכילוב, שם ניהלתי ארבע מחלקות - גזברות, הכנסות, הנהלת חשבונות ושכר, שמנו למעלה מ-30 עובדים. קרן המחקרים העסיקה כ-2,500 עובדים והניבה הכנסות בהיקף גבוה, רק חלקן המזערי בתחום המחקרים, ורובן במתן שירותי בריאות לאזרחים פרטיים ולמבוטחי קופות החולים.

"כשהוצע לי תפקיד מנהל יחידת הדיווח של קבוצת שטראוס שמחתי להצטרף לקבוצה גלובלית מובילה הכוללת חברות רבות ומגוונות בפרוטפוליו שלה. במסגרת התפקיד הייתי אחראי על צוות של רואי חשבון, שהיו אמונים על הפקת כל הדיווחים ברמת הקבוצה - כולל אחריות מקצועית על החשבים בכל החברות והמדינות בקבוצת שטראוס.

"כשחשבת חברת הקפה של שטראוס יצאה לחופשת לידה הוצע לי להחליפה. חברת הקפה היא החברה הגדולה והמשמעותית בפורטפוליו של שטראוס (חברת הקפה הרביעית בגודלה בעולם - מ.ק.) ורציתי לקחת חלק באתגר של ניהול חברה גלובלית מובילה בתחום כה תחרותי ומגוון.

"ב 4 השנים האחרונות אני סמנכ"ל כספים בחברה בתחום האינטרנט וה-on line marketing ובמסגרת זו אני מביא לידי ביטוי את הניסיון והידע שצברתי בניהול פעילות פיננסית בינלאומית, הכוללת תכנוני מס גלובליים, הטמעת מערכות מידע במספר מדינות ומטבעות שונים, ביצוע בקרה על פעילויות שונות ומגוונות ותפעול מערך פיננסי גלובלי".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"מעבר לתפקיד סמנכ"ל כספים קלאסי, יש לי גם אחריות בנוגע לסוגיות משפטיות, על תחום הרגולציה, על מערכות מידע ועל מעורבות עסקית אקטיבית בכל אחת מפעילויות הקבוצה".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

"התכונה החשובה ביותר לדעתי, היא יכולת בינאישית לעבוד עם אנשים בשיתוף פעולה ולדעת לרתום את הגורמים העובדים סביבך, ובדגש על העובדים הכפופים אליך, למחויבות ולרצון להשקיע את מירב המאמצים למען הצלחת החברה. מצופה מ-CFO גם להיות המבוגר האחראי מחד, והמצפן האנליטי מאידך, שידע לנווט את הספינה בצורה שקולה ומדוייקת מול האתגרים וההחלטות המגיעות לפתחו של כל ארגון. האתגר הייחודי בתפקיד ה-CFO הוא לוודא כי תמיד הוא נאמן לעקרונותיו ומציג את האמת המקצועית".

מהם שלושת העקרונות החשובים לדעתך לייעול עבודת ה-CFO?

"מקצועיות - להכיר את הפעילות טוב ככל האפשר, הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו, ולדעת לנתח את השוק ויכולות החברה בשווקים בהם היא פועלת, כולל ניתוח ההזדמנויות והסיכונים בפעילות.

"גמישות מחשבתית - לדעת לחזות מגמות והתפתחויות בשוק ולדעת ללמוד מכל אחד, בלי להתקבע לרעיונות ודוקטרינות קיימות; לנטרל את האגו בקבלת ההחלטות ולהודות בטעויות.

"מחויבות ואחריות - הנהלת ארגון בכלל, וה-CFO בפרט כמוביל ודוגמה בארגון, חייבים לפתח DNA של חברה, הכולל מיקוד במטרות נוספות מעבר לשורה תחתונה. חזון, ערכים וקוד אתי אינן מלים גסות והן אלו שיוצרות את ההבדל בין חברות טובות לחברות מצוינות ומובילות".

מה העצה הטובה ביותר שיש לך עבור CFO?

"לא לוותר על הנאה, תחושת סיפוק, הגשמה אישית ואפילו שליחות בעבודה. לדעת לבחור את הארגון המתאים ביותר, שתרגיש הזדהות עם מטרותיו, סביבתו הארגונית והערכים שלו. חיבור כזה יביא מקסימום תועלת לשני הצדדים".

מה אתה עושה מחוץ לשעות העבודה?

"אני אב לשלושה בנים - ליאור, גיא ותומר ומנסה לבלות איתם כמה שיותר זמן, עד כמה שניתן. מעבר לכך, אני חובב ספורט ומשחק כדורגל, כדורסל וטניס. כמו כן, אני חבר בקבוצת ריצה ורץ במירוצים של עד חצי מרתון. בנוסף אני אוהב מאוד קולנוע ויש לי חלום שאני מקווה שיום אחד אתפנה להגשים - לכתוב תסריט, ולהיות שותף ליצירת סרט".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

"ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" "ה-CFO עוסק הרבה יותר בצמיחת העסק, בהגדלת העוגה ולא בחלוקתה" היא החלה את דרכה ב-P&G וכיום נהנית מתפקידה כסמנכ"לית הכספים והתפעול של מיקרוסופט ישראל ● דנה אלכסנדרוביץ מספקת הצצה ליכולות הטכנולוגיות המשדרגות את תפקידה, מאפשרות לה להתייעל, לשפר פרודוקטיביות ולקחת חלק בצמיחה של החברה עו"ד מיכל קורן 09/04/2018
"תפקיד ה-CFO הוא 95% פסיכולוגיה של אנשים ו-5% פסיכולוגיה של מספרים" "תפקיד ה-CFO הוא 95% פסיכולוגיה של אנשים ו-5% פסיכולוגיה של מספרים" גור לוי שחר CFO קבוצת צמח מפעלים ומשקי הירדן, פועל במגוון גדול של תפקידים, ומביא עימו את הפסימי והאופטימי, הכרוכים יחדיו, לכל משימה ● ראיון אחר עו"ד מיכל קורן 21/05/2018
"הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית" "הממשקים הכספיים חייבים לעבוד באופן מתואם, כמו תזמורת פילהרמונית" להיות המבוגר האחראי, לוודא שהפרויקטים והתוכניות שמגיעים לשולחן יהיו מגובים וסבירים כלכלית, ועדיין להמשיך להיות יצירתי ולהביא רעיונות ישימים לפיתוח ■ שלמה פנט CFO סופר-פארם, מדבר על תפיסת עולמו והאתגרים בתפקיד עו"ד מיכל קורן 22/03/2018