הנקראות ביותר

יושבים על הגדר

ענף קרנות הגידור, שמשגשג בארה"ב, נמצא עדיין בחיתוליו בארץ. קרן אוורסט, אחת הבודדות בתחומה בארץ מנהלת כ-48 מיליון שקל * נני מעוז, מנהל הקרן: "תחום קרנות הגידור ילך ויתפתח בישראל, אך הוא לא יתפתח לממדים כמו בארה"ב, כיוון שלמשקיעים בישראל אין את האופי של המשקיעים שם"

בניגוד לארה"ב, שם ענף קרנות הגידור (Hedge Funds) נחשב לפופולרי, בישראל שוק זה נמצא בחיתוליו. אולי זו הסיבה שמעטים בארץ יודעים מהן קרנות גידור. למעשה, יש בישראל מספר מצומצם מאוד של קרנות גידור, שאחת מהן היא קרן אוורסט, המנוהלת על ידי נני (אלחנן) מעוז.

אך תחילה, ננסה להסביר בקצרה מהי קרן גידור. קרנות גידור הן הגרסה היותר ליברלית לקרנות נאמנות מבחינת אופציית ההשקעה. כך לדוגמה, בקרנות הון גידור מדובר על מינוף השקעותיהן, לקנות מניות בחסר ולבצע פעולות נוספות בשוק ההון שאסורות על קרנות נאמנות רגילות.

הסיבה לכך שלקרנות הגידור מותר מה שלקרנות הנאמנות אסור נעוצה בסוג המשקיעים של קרנות הגידור. בעוד שקרנות הנאמנות הן כלי השקעה הפתוח לציבור הרחב, ולכן מוטלות עליו הגבלות חמורות יחסית, קרנות הגידור הן כלי יותר אקסקלוסיבי למשקיעים יותר מקצועיים שמשקיעים כמובן גם סכומי כסף יותר גדולים.

בנוסף, כיוון שמדובר במשקיעים יותר מקצועיים, ולא בכספים של אלמנות ויתומים, מי שמשקיע בקרנות הגידור יודע גם שרמת הסיכון גדולה מאוד, ובמקרים קיצוניים עלול גם להפסיד את כל כספו. כך היה, לדוגמה, עם קרן הגידור האמריקנית לונג טרם קפיטל מנג'מנט, שמינפה את עצמה בצורה קיצונית וקרסה לפני כשלוש שנים.

עוד יתרון או חסרון, תלוי את מי שואלים, של קרנות הגידור נעוץ בכללי הדיווח הפחות נוקשים של קרנות הגידור. בעוד קרנות הנאמנות, נתונות לפיקוח מחמיר של הרשויות, כמו רשות לני"ע והמפקח על הבנקים, על קרנות הגידור כמעט אין פיקוח. כמובן, שהמשקיעים המקצועיים צריכים להיות מודעים להיעדר הפיקוח בקרנות הגידור ולאיכות הדיווח של הקרן.

קיראו עוד ב"גלובס"


רבים נוטים לקשר את השם קרנות גידור עם גידור סיכונים. אמנם, הרעיון הראשוני מאחורי קרנות הגידור היה יכולתם לגדר סיכונים, אך כיום הקשר של חלק מהקרנות לגידור סיכונים הוא קלוש, אם קיים בכלל. כמו קרנות הנאמנות גם קרנות גידור יש מסוכנות יותר ומסוכנות פחות, כאלה שמתחייבות על אסטרטגיית גידור סיכונים וכאלה שלא מתחייבות לכלום, מלבד הניסיון להשיג למשקיעים את התשואה הגבוהה ביותר.

בניגוד לקרנות הנאמנות, המשקיעות בדרך כלל בחברות פרטיות, קרנות הגידור מתמקדות בשוק הסחיר, ולעתים משקיעות גם חלק מכספן בחברות פרטיות.

כיוון שקרנות הגידור לא חייבות בדיווח מסודר לרשות ממשלתית, זו או אחרת, אין נתונים רשמיים על היקפן. יחד עם זאת, בארה"ב תעשיית קרנות הגידור משגשגת, ועל פי הערכות פועלות בעולם כ-6,000 קרנות גידור (רובן בארה"ב) המנהלות נכסים בהיקף של כ-500 מיליארד דולר. בהחלט לא סכום של מה בכך.

ובחזרה לישראל. גם בארץ אין נתון רשמי או נתון כלשהו על קרנות גידור שפועלות כאן. על פי הערכות, ניתן לספור את קרנות הגידור על אצבעות כף יד אחת ועוד יישאר עודף.

מעוז, שעבד כאנליסט וכמנהל בחברת דוברת-שרם, הקים בשנת 98', את קרן הגידור הראשונה שלו בשם גליל, במשותף עם יונתן רוס, שגם הוא עבד בחברת דוברת-שרם. גליל היתה קרן קטנה יחסית, כאשר כ-90% מהמשקיעים בה היו משקיעים זרים. כשנפרד מעוז מרוס ב-99' קרן גליל ניהלה כ-30 מיליון שקל.

את הניסיון שצבר, הפנה מעוז, בתחילת שנת 2000, להקמת חברת מעוז אוורסט שבבעלותו (90%) ובבעלות משקיעים נוספים. במסגרת החברה הוא הקים שתי קרנות גידור בשם אוורסט ואוורסט טכנולוגיות. קרן הגידור אוורסט היא אמנם בעלת אוריינטאציה טכנולוגית, אך משקיעה גם בתחומים מגוונים כמו תעשייה ומסחר. קרן אוורסט טכנולוגיות מתמקדת בהשקעות בחברות היי-טק בלבד, בעיקר בתחומי התקשורת והתוכנה. שתי הקרנות מנהלות כיום סכום של כ-48 מיליון שקל.

כך או אחרת, על פי מעוז, המשקיעים בקרנות הגידור אינם רוצים להיות באותה סירה עם הציבור הרחב מבחינת כלי ההשקעה אותו הם בוחרים: "ההנחה של קרנות הגידור", הוא מסביר, "שהמשקיעים בהן, לא רוצים להיות שותפים עם הציבור בהשקעות. הציבור, בדרך כלל, סובל בתקופות רעות מבהלה ומכניס את הכסף שלו לקרנות, קרוב לשיא תקופת הגאות, בתקופה שהקרנות לא צריכות להגדיל אחזקות, אלא להקטינן.

"יותר מכך, המשקיעים בקרנות הגידור רוצים גם שמנהל הקרן שלהם יוכל להגן על הקרן בתקופות קשות".

- בתור מנהל קרן גידור, מה היתרונות שיש לך על פני מנהל קרן נאמנות?

"ברמה העקרונית אני יכול לבצע מכירת מניות בחסר או למנף את הקרן. כך שאם משקיע בקרן מבקש לפדות את הכסף, אני לא חייב לרוץ ולמכור מניות בשוק, אלא יכול לקחת הלוואה ולחכות לעיתוי נוח למכור. בנוסף, יש גם יותר מגבלות על המשקיע, כמו שעליו לתת התראה של שבועיים לפני הפדיון. כשיש לך את כל האופציות שיש לקרן גידור, אתה עובד אחרת".

- יש לך משקיעים ישראלים בקרנות גידור?

"מראש לא פניתי אל המשקיע הישראלי, כי רובם אינם מתאימים לכלי ההשקעה הזה".

- באיזה שווקים משקיעה הקרן?

"בחצי השנה האחרונה עשיתי מעבר די מסיבי להשקעות בארה"ב. אמנם מבחינה אטרקטיבית ההשקעות בארה"ב כמעט זהה לזו שבישראל, אך הסחירות שם הרבה יותר טובה, ואין להם את הבעיות המאקרו כלכליות שיש בישראל. הבעיות שיש בישראל מפחיתות מאוד את הערך של עבודה אנליסטית טובה, שכן קשה מאוד לחזות את השפעת המצב על מניות ספציפיות".

- כיצד מודדים את האיכות והתשואה של הקרן?

"קרנות גידור מחפשות תשואה טובה בכל מצב שוק. קרן שמושקעת, לדוגמה, באג"חים לא יכולה להכות את ה-P&S. המבחן של קרן הגידור הוא האם התשואה בנטרול הסיכון טובה מתשואת קרנות מתחרות ומתשואת האינדקסים".

- מי יכול להקים קרן גידור?

"סף הכניסה לתחום קרנות הגידור הוא גבוה מכמה סיבות: ראשית, הדרישות החשבונאיות והמשפטיות הן גבוהות. שנית, המשקיעים בקרנות הגידור אינם מגיעים באמצעות פרסומים, מדובר במשקיעים מאוד מנוסים שמכירים את הקרן ואת המנהל שלה היטב. שלישית, מנהלי קרנות גידור צריכים להבין במספר דיסציפלינות השקעה, כאשר ניהול הסיכונים של הקרן הוא מאוד חשוב. בסך הכל ניהול של קרן כזאת הוא מאוד מסובך".

- אתה מאמין שתחום קרנות הגידור בישראל יתפתח בעתיד?

"תחום קרנות הגידור ילך ויתפתח בישראל, אך הוא לא יתפתח לממדים כמו בארה"ב, כיוון שלמשקיעים בישראל אין את האופי של המשקיעים שם. ציבור המשקיעים בישראל אמנם התבגר בשנים האחרונות, אך עדיין לא אימץ את סגנון ההשקעות האמריקני".

- התגברתם בקרנות על בעיות המיסוי בישראל?

"המיסוי של קרן גידור דומה למיסוי של קרן הון סיכון. יש לי פרה-רולינג ממס הכנסה לגבי המיסוי של הקרן, כך שמבחינתי אין בעיה מיוחדת בתחום המיסוי. יחד עם זאת, ברור שהמיסוי מקשה על גיוס הכספים ממדינות שלמדינת ישראל אין איתם אמנה. עם סוג המשקיעים בקרנות הגידור, אתה לא יכול להשאיר כאן מקום לטעויות".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!