בעקבות ההרפתקאות ב-Escape Room בתל-אביב

טרנד: טיולים בעקבות תעלומות, "חדרי הימלטות" וסוגים שונים של טיולי-בילוש, המשלבים בין סמארטפון לבין אתרים בשטח

חסמב"ה ונערי האייפד / צילום: צופן הברון

"אתם צריכים לפרוץ לדירתו של מדען מטורף, שקיבל את הפרס הכספי הגדול בהיסטוריה. המדען לא סומך על הבנקים, מעדיף להחזיק את כל הכסף בבית, והוא ממעט לצאת. ממש ברגעים אלה התקבל מידע שלפיו המדען עומד לצאת מהדירה שלו לשישים דקות בדיוק. יש לכם שעה לפרוץ לדירה ולצאת בשלום עם השלל". כך מתחילה ההרפתקה של Escape Room בתל אביב. מה זה אסקייפ רום, אתם שואלים? בשנה האחרונה צצו כפטריות אחרי הגשם עשרות חדרי מילוט (המכונים גם חדרי היחלצות או חדר בריחה), רובם בגוש דן.

קיראו עוד ב"גלובס"


"הקונספט הכללי של חדר כזה הוא חדר סגור, שצריך להימלט ממנו בתוך זמן קצוב, תוך פתרון בעיות לוגיות, פיצוח חידות, הרכבת פאזלים, שימוש בחפצים שיש בחדר כדי למצוא רמזים להתקדמות, פתיחת מנעולים ותיבות ועוד, והכול תוך כדי עבודת צוות (מתאים לשני אנשים ויותר, יפ"נ)", מסביר שי נתן, מנהל סניף תל אביב של "אסקייפ רום" (www.escaperoom.co.il, 120-80 שקלים למשתתף), המציע חוויה של "שוד המאה". "הטרנד תופס תאוצה ברחבי העולם; זה מגניב, רווי אקשן, מאתגר, מעלה את האדרנלין וכייפי, בעיקר כי הוא משלב מחשבה ופעילות פיזית", אומר נתן. "אתה משתמש במוח שלך, מקבל חיזוקים, נכנס לאווירה של משחק תפקידים, ומעורבים בזה רגשות כמו פחד, ריגוש ואחרים. הפרס הוא החוויה הטובה ותחושות הניצחון והסיפוק".

ההרפתקאות מיועדות לארגונים, לקבוצת חברים, למשפחות, לתלמידים, לפנסיונרים, ובעצם לכולם - כי אין צורך בידע מוקדם, ואפילו לא חייבים לדעת עברית.

הטרנד החל בקווסטים (Quest) - משחקי מחשב הרפתקניים - אי-שם בשנות ה-80. קשה לומר מה הוביל את המשחקים לצאת מהקופסה ולעבור למציאות, אך ב-2006 נפתח בקליפורניה חדר המילוט הראשון. משם התפשטה האופנה לרחבי ארצות הברית, המזרח הרחוק ואירופה, ובשנה האחרונה גם לישראל. אין קשר לגיל או להשכלה, וכולם יכולים למצוא עניין במשחקי הדמיון ההרפתקניים, כפי שמעיד מעוז מוסל מחדרי המילוט "צופן הברון" ליד המדרחוב של זכרון יעקב (www.baron-code.co.il; 120-75 שקלים למשתתף). בניגוד לחדרי מילוט אחרים בשורה של נושאים (הארי פוטר, אליסה בארץ הפלאות, חידה בלשית בסגנון אימפריית הפשע, פריצה מתא בכלא, הבסת זומבים מוטרפים, הימלטות מבית רדוף רוחות ועוד), מוסל ורונית אשתו בחרו להקדיש את המיזם שלהם לאזור ולהיסטוריה המקומית.

"חדר 'מטמון הברון' עוסק באוצר של מטילי זהב שצריך למצוא תוך פתרון חידות הקשורות להיסטוריה של המקום ושל הברון אדמונד דה-רוטשילד, אבל לא צריך ידע מוקדם", מסביר מוסל. "החדר השני, 'סודות המגילה', עוסק גם הוא בהיסטוריה של מדינת ישראל, הוא עוסק בקוד שנמצא במגילת העצמאות ושפיצוחו מוביל את הפותר לאוצרות בית המקדש".

מוסל הגיע לעיסוק בחדרי מילוט לגמרי במקרה. הוא שהה לפני כשנה וחצי בלונדון עם משפחתו וחיפש בילוי קצת אחר. "גיליתי ב- TripAdvisorשבמקום הראשון מדורג חדר מילוט. בכלל לא ידעתי מה זה, אבל הימרנו, הלכנו, שיחקנו והתלהבנו מאוד. גיליתי שאין דבר כזה בארץ, והחלטתי להקים חדרי בריחה מקומיים. המצאנו הכול לבד - הסיפור, התפאורה והחידות", מסביר מוסל. סוד הקסם, לדבריו, הוא הפעלת התאים האפורים במוח, שיתוף הפעולה והאנרגיות שנוצרות.

שבית ליפשיץ מ"בשביל החוויה" (www.beshvil.com) מציעה שורה של הרפתקאות מסעירות, אבל כולן בחיק הטבע ולא בחללים סגורים. "לפני כתשע שנים הפכתי תחביב לעסק, והתחלתי להכין כתבי חידה עבור אנשים מחוץ למשפחה. כיום אני מכינה שורה של פעילויות תוכן מחשבתיות בשטח, הן מודרכות והן למטיילים עצמאיים", מספרת ליפשיץ, "מפעילים גם את הראש ולא רק את הרגליים, וכדי להתקדם עונים על חידות, פותרים תשבצים, מפענחים כתב סתרים ועוד. זה יכול להיות על אדם ספציפי שחוגג יום הולדת או אירוע משמעותי אחר, מעין 'חיים שכאלה', מסע בעקבות נשים חזקות בהיסטוריה שמיועד לאימהות ולבנות, וגם על מסעות המיועדים לקהל הרחב (המסעות הבאים ייערכו ב-18 במארס וב-19 באפריל).

חלק מהמסעות מבוססים על חומרים אישיים. ליפשיץ מספרת על טיול הנצחה בתחנות חייה של נערה שנהרגה בטרם עת, על התכתבות וואטסאפ משפחתית משעשעת שהפכה לכתב חידה בטיול, ועוד. אם תרצו, תוכלו אפילו להפיק הרפתקה משלכם, בעזרת כמה כלים שליפשיץ מציעה.

"אני עובדת עכשיו על קורס אינטרנטי שילמד אנשים איך להכין כתבי חידה אישיים ואיך לתכנן יום הולדת בעקבות חייו של אדם. בקורס אלמד איך לעשות את התחקיר, איך לבחור את התחנות ואיך להכין את כתבי החידה האישיים", מסבירה ליפשיץ.

"זה מלהיב את כולם. אנשים חופרים בהתלהבות בחול הים כדי לחלץ תיבת אוצר או זוחלים ומתלכלכים במערה עם עטלפים".

אם מתקשים, אפשר לבקש עזרה מהמדריכה בשטח או מול ליפשיץ בטלפון, בסגנון "חבר טלפוני".

ההרפתקאות שמוזכרות כאן מיועדות כמעט לכל אחד, או כמו שמעיד נתן: "יש פרופסורים מהאוניברסיטה שמתקשים בפתרון תעלומה בחדר הבריחה ויש תלמידי תיכון שעולים מיד על הפתרון", אולם יש חוויות המיועדות לגיבוש משפחתי, והילדים הם המובילים.

ניר בן-ימיני, היזם של ג'ירף אינטראקטיב (www.giraffe-families.co.il, 29 שקלים), הוציא לשוק סדרת משחקי טיול, שמטרתה לנתק את הילדים מהמסכים בבית ולחבר אותם למסכים מחוץ לבית, אבל עם ערך מוסף.

"מכונת הזמן המשוכללת של המדען יצאה מכלל שליטה", כך מתחיל המשחק האינטראקטיבי, המציע בילוי משפחתי בסמטאות יפו העתיקה, המיועד לבני 12-8 ולבני משפחותיהם.

את המשחק מורידים לסמארטפון ומתקדמים לפי המשימות והתחנות בין אתרים, כמו בלשים בעקבות תעלומה. יש גם מסלולים במרכז ירושלים, בנמל תל אביב ובעכו העתיקה, ובקרוב תושק גם הרפתקה בקיסריה.

המשחק הוא פעילות אינטראקטיבית בלשית, המשלבת בין הסמארטפון לבין המציאות, ומאפשר לחוות במשך שעתיים את האתרים המוכרים בדרך שונה מאשר סתם לפסוע לצדם.

"בישראל יש ביקוש גבוה מאוד לאטרקציות לילדים, אך ההיצע נמוך, בייחוד בכל הקשור לתוכן איכותי", אומר בן-ימיני. "נוסף על כך, להוציא את הילדים לטיול ולעניין אותם בתוכן זו משימה מסובכת. כנסיית סנט פטרוס ביפו ממש לא מעניינת אותם, אבל דרך האפליקציה אנחנו מצליחים לעורר עניין ולהחדיר ידע בדרך חווייתית".

חידוש בדרך לאילת

לפני 50 שנים הוקם פונדק יוטבתה, ומאז הפך לתחנת עצירה מרכזית בדרך לאילת, שעוברים בו יותר ממיליון איש בשנה. בימים אלה חונך קיבוץ יטבתה פארק חדש וייחודי בצמוד לפונדק, שמציע חוויה לכל המשפחה, טעימה מחיי הקיבוץ והערבה, התנסות במשחקי אנרגיה מתחדשת ואף יציאה לנסיעה וטיסה במדבר מבלי לצאת מהמזגן. א'-ה': 10:00-16:00, ו': 10:00-14:00, שבת:11:00 -16:00