מניעה ויישוב סכסוכים - היתרון הסודי של ה-CFO
מניעה ויישוב סכסוכים - היתרון הסודי של ה-CFO סכסוך משמעותי בו מעורב הארגון הוא צומת מאתגר, העלול להשפיע על איתנותו הכלכלית ■ לקראת סמינר בנושא, אומרת עו"ד אורית אסנין: "בעת שכזו נדרשת קבלת החלטות ע"י מנהיגות בעלת זווית ראייה רחבה ומודעות לסכנות וליתרונות הגלומים באפשרויות השונות לניהול הסכסוך"

הכתבה בשיתוף פורום CFO 

פורום CFO יקיים ביוני הקרוב סמינר בנושא היבטים ניהוליים וכלכליים במניעת סכסוכים, בהנחיית אורית אסנין, עו"ד ומגשרת המתמחה בתחום. לדבריה ניהול סכסוכים הוא חלק מניהול הסיכונים של הארגון: "סכסוכים אליהם נקלע הארגון, עלולים להיות בעלי משמעויות כספיות אדירות ומכאן שהם חלק מאתגרי ניהול הסיכונים, העומדים בפני מנהלים. חשוב שגם בעניין זה, ייתן ה-CFO את הדעת לא רק בשלב בו נדרשים לשאת בעלויות הסכסוך ותוצאותיו, אלא בשלב מקדמי, בסיוע לתהליכי קבלת ההחלטות".

עו"ד אסנין ממשיכה ומסבירה כי "כמי שמגשרת מעל ל-17 שנה באלפי תיקים עסקיים מורכבים, נוכחתי שניהול סכסוכים עשוי או עלול, להשפיע על מצבו הפיננסי של הארגון. בחירת הנתיב לניהול האירוע וליישובו, ולא פחות חשוב - דיוקה של הבחירה מעת לעת ב'מעלה הדרך', ישליכו ישירות, לטובה או לרעה, על התוצאות הכספיות. לעיתים בחירת הנתיב בו מנהלים, או לא מנהלים, סכסוך תכריע בין המשך חיים עסקיים ובין חידלון. הדבר נכון גם כשמדובר בארגונים שנחשבים לחסונים או החסינים ביותר".

האם מעורבות ה CFO- חשובה רק בסכסוכים גדולים?

"ככל שהסוגיה שבסכסוך משמעותית יותר עבור הארגון, יכול וצריך ה-CFO לסייע בבחירת הנתיב לניהול המשבר ובקבלת ההחלטות שתביא לסיומו המיטבי. בסכסוכי ענק, תכנון וניהול נתיבי יישוב הסכסוך הוא קריטי ובחירה אחת לא נכונה, עלולה להטביע כלכלית את הארגון או לגרום לנזקים גדולים גם במישור התדמיתי והפנים ארגוני.

"אבל חשוב להעניק תשומת לב גם לאופן ניהול סכסוכים 'קטנים' יותר בהם מעורב הארגון. אמנם תוצאותיו של סכסוך 'קטן', לא ישפיעו על שורת הרווח ואולם, בהעדר מדיניות ניהול סכסוכים עלולים גם הרבה תיקים 'קטנים' ליצור נזק מצטבר. לכן גם בתיקים קטנים שלכאורה לא יזעזעו את איתנותו הפיננסית של הארגון, חשובה מעורבות הCFO- בהתוויית מדיניות ארגונית מושכלת ליישוב סכסוכים".

ובכל זאת האם זה לא תפקידם של עורכי הדין לנהל סיכונים משפטיים?

"נכון שבמרבית המקרים ה-CFO אינו האורגן הראשון הנדרש לפעולה בעת פרוץ סכסוך. ניהול הסכסוך ברבדיו השונים מצוי לרוב באחריות נושאי משרות ויועצים אחרים, בארגון ומחוצה לו: מנכ"ל, מנהל מחלקה משפטית, יועצים משפטיים חיצוניים ועוד. עורכי הדין אמונים כמובן על הייעוץ השוטף ועל ניהול התיק בהליכים המתנהלים בבית המשפט, בגישור או בבוררות. תפקיד ה CFO- משמעותי, כאמור, בהתוויית מדיניות הארגון באשר ליישוב הסכסוך וכן בקבלת החלטות מעת לעת, אל מול מציאות מתפתחת.

"אני מאמינה בעבודת צוות בצמתים חשובים. החלטות כגון - האם להיכנס למו"מ ישיר, האם להמשיך במו"מ או 'לפוצץ' אותו ואם מתפוצץ, האם לפנות לגישור לבוררות או לבית המשפט - כולן עלולות להיות קריטיות לארגון ובעלות השלכות כלכליות רחבות. בצמתים אלו, סיעור מוחות ושילוב כוחות בין היועצים המשפטיים, אנשי המקצוע ומקבלי ההחלטות בארגון, לרבות ה-CFO, הינו הכרח מתבקש.

"כאשר מחלקת הכספים אינה מעורבת בניהול מדיניות יישוב הסכסוך בתחילתו של משבר או בניהול השוטף ליישובו, היא תידרש לגלות מעורבות בשלב אישור המשמעות הכלכלית של פתרון הסכסוך או במקרה הפחות מוצלח, בתשלום הנזקים כתוצאה מאי יישובו המיטבי. מעורבות הנהלה בעלת הבנה פיננסית-אסטרטגית בשלהי הדרך ולא בתהליך עצמו, עלולה להיות בעייתית ומזיקה. בכוחו של ה-CFO למנוע מצב של מעט מדי ומאוחר מדי".

איפה ה-CFO ישמש כגורם מגשר?

"נתקלתי בשולחן הגישור במנהלי כספים רבים, שפעלו כמובילים עסקיים וקיבלו החלטות אמיצות בעלות ראייה רחבה של טובת הארגון. לצערי, נתקלתי גם באנשי כספים אשר שמשו כגורם 'מונע הוצאות', תוך ראייה קצרת מועד, המנהלת את הסכסוך דרך פריזמת דוחות הרבעון הקרוב. החלטה לדחות את הקץ (של הסכסוך) ולחכות להכרעות (לא ידועות), של גורם שלישי, עשויה להראות מצוין בדוחות הקרובים אך לגרום לנזק אדיר לטווח ארוך וחבל שכך".

מה היתרון כאשר CFO נמצא בתהליך?

"לכל סכסוך יש מאפיינים משלו: לעיתים המחלוקות עובדתיות, לעיתים מקצועיות בתחום ספציפי, לעיתים השאלות הן משפטיות. במרבית המקרים מדובר בתמהיל בין המאפיינים השונים. בכל המקרים, קיימים היבטים כלכליים לאופן ניהול הסכסוך ובוודאי באשר לתוצאותיו. כאשר המכנה המשותף לסכסוכים בארגון הוא הזווית הכלכלית, יש יתרון גדול בנוכחות ה- CFOכחלק מצוות ניהול הסכסוך תוך כדי התהליך ולא רק בשלב התוצאה".

האם מעורבות ה- CFO יכולה למנוע הסלמה?

"קיימות דוגמאות למכביר בהן נוכחותו של ראש הפירמידה הכלכלית היתה משמעותית ליישוב הסכסוך באופן מיטבי לארגון. למשל, בגישור בסכסוך בנייה בהיקף כלכלי עצום. בגישור נכחו מנכ"ל החברה ומנהל הפרוייקט שבמחלוקת. המנכ"ל שבתקופתו קרתה התקלה שבעטיה הסכסוך, דחף לניהול התיק עד לסיומו בפס"ד, על מנת 'לחנך' את הצד השני שלא יישנו מקרים דומים בעתיד. גם מנהל הפרויקט, רצה להמשיך במלחמה, בתקווה להצדיק את החלטותיו, שחלקן הובילו למשבר ולסכסוך המשפטי. כבר בישיבה השנייה הצטרף לגישור סמנכ"ל הכספים שהיה חדש בארגון. איש מרשים ביכולותיו אשר בחן אסטרטגית את משמעות המשך ההתדיינות המשפטית בתיק ואת השלכותיה הרחבות. בחכמה וברגישות סייע למנכ"ל לשנות את דעתו והוביל לסיום הסכסוך תוך תשלום משמעותי לצד השני, אך בד בבד תוך מיגור סיכונים רבים אחרים".

*** עו"ד אורית אסנין, מומחית בתחום הגישור ויישוב סכסוכים, ושותפה לפיתוח סמינר מניעת וניהול סכסוכים בפורום CFO.

לפרטים אודות סמינר - היבטים ניהוליים וכלכליים במניעת סכסוכים הקליקו כאן

 

עו"ד מיכל קורן 19/04/2017 13:57

7 המלצות ל-CFOs למצויינות עסקית, אישית ומקצועית ב-LinkedIn
7 המלצות ל-CFOs למצויינות עסקית, אישית ומקצועית ב-LinkedIn הרשת החברתית המקצועית מאפשרת לסמנכ"ל כספים נטוורקינג, התעדכנות מקצועית, חיפוש עבודה ואיתור עובדים מתאימים. כיצד להשתמש בה נכון?

1. מה הופך את LinkedIn לכלי עבודה עבור סמנכ"לי כספים? מנהלים בכירים מקבלים ארבע תועלות עיקריות מהרשת החברתית הזו: חיפוש עבודה, נטוורקינג והתעדכנות מקצועית, איתור מועמדים וספקים ומיתוג מקצועי. ל-LinkedIn כחצי מיליארד משתמשים, ובכל שניה, שני אנשים בעולם פותחים חשבון ברשת.


2. חשוב מאד שהפרופיל של ה-CFOיהיה מלא ועדכני. לא מספיק להציג תמונה חלקית שתכלול חברה, משך ההעסקה, ושם התפקיד. בדיוק כפי שבקורות החיים יהיה פירוט לגבי התפקידים, גם ב- LinkedIn רצוי שיהיה אותו פירוט. פרופילים עם תמונה מקבלים עד פי 21 הקלקות מפרופילים ללא תמונה. בחיפוש פשוט בגוגל של השם המלא שלכם באנגלית, פרופיל ה-LinkedIn יהיה בעמוד הראשון, במיקום גבוה. יש לנהל את הנוכחות ב-LinkedIn - לצורך איתור על ידי מנכ"לים, ציידי ראשים, לקוחות וספקים. כדאי מאד לנהל אקטיבית את החשבון ולהשקיע בו כדי שיתקבל רושם מקצועי.

3. גם בישראל, הפרופיל עצמו צריך להיות באנגלית. מיליארדים של חיפושים מתבצעים בפלטפורמת LinkedIn. חיפוש של המילים "סמנכ"ל כספים" ב-LinkedIn בישראל יראה רק מאות תוצאות. לעומת זאת, חיפוש המלה CFO בישראל יניב אלפי תוצאות, ויאפשר למגייס להוסיף ולחתוך על פי מילות מפתח מקצועיות כמו התמחויות והשכלה. לכן, החיפושים ב-LinkedIn מתבצעים באנגלית, גם אם מי שמבצע את החיפוש יושב בבניין ממול.

4. האם להתחבר לכל מיני אנשים ב-LinkedIn, או רק למי שאני מכיר? אין נוסחת קסם. מצד אחד, מספר connections גדול איננו מטרה בפני עצמה, מעל 500 connections איננו סמל סטטוס. מצד שני, CFO עובד עם ומול כמה מאות אנשים שמשתמשים ב-LinkedIn. מומלץ להתחבר לרובם. זה אומר לאתר חברים מחברות קודמות, שירות צבאי, מילואים, לימודים, כפיפים, עמיתים, לקוחות, ספקים ומנהלים. אני ממליץ להתחיל באנשים שאתה מכיר היטב, על מנת לשקף את מערכת הקשרים האמיתית שלך ברשת. בכל מקרה, חשוב להתחבר לאנשים שמכירים כשאפשר לעשות זאת, ולא להיזכר במכרים בעת שמחפשים עבודה.

5. מומלץ לשייך לחשבון גם את המייל של העבודה, עוד בזמן שהוא פעיל וגם את זה האישי. חשוב שיהיה חשבון LinkedIn עדכני אחד - לא מעט אנשים פתחו בטעות יותר מחשבון אחד. יש למחוק את הפרופיל שאינו פעיל.

6. כדאי להשתמש ב-LinkedIn במידה ולהראות נוכחות ברשת כל הזמן. עדכון והוספה של תפקיד נוכחי תגרום להרמת גבות כי היא תשודר כתפקיד חדש. כשמרגילים את הסביבה לשימוש ונוכחות ב- LinkedIn בצורה מבוקרת ותדירה, מקבלים הרבה יותר תועלות מהכלי גם בזמן חיפוש עבודה.

7. LinkedIn הוא תהליך ולא מבצע. סמנכ"לי כספים נזכרים ב-LinkedIn כשהם מתחילים לחשוב על האתגר הבא. מי שנזכר לעשות נטוורקינג רק כשהוא מחפש עבודה, יגלה שזה מאולץ ומאוחר מדי. עדיף להשתמש ב- LinkedIn שעה בחודש לאורך שנה מאשר 40 שעות בשבוע בזמן חיפוש עבודה.

לסיכום, קבלו פעולות מומלצות ש-CFO יכול לבצע ב-LinkedIn ב-15 דקות בלבד.

א. להוסיף לחשבון בהגדרות הפרטיות את כל האימיילים הפעילים, כולל העבודה והאישי, (פעולה של דקה).

ב. להוסיף או לעדכן את תמונת הפרופיל (2 דקות).

ג. להעתיק את הטקסט מקורות החיים העדכניים באנגלית (10 דקות - הפעולה הכי חשובה שרוב המנהלים לא עושים).

ד. לבחור מישהו אחד שנכון לשמר איתו את הקשר, לשלוח לו הזמנה ל-LinkedIn אם אינכם מחוברים, או לשלוח לו מייל ולשאול מה שלומו ולנסות לעזור לו במשהו (2 דקות).

*** דניאל אלפון Daniel Alfon הוא מומחה ל-LinkedIn.

לטיפים נוספים הקליקו כאן

דניאל אלפון 18/04/2017 11:20

 
 

איך למנוע את טעויות אנוש במחלקת הכספים?
איך למנוע את טעויות אנוש במחלקת הכספים? בראיון עם יבגני גרונוולד, יזם ומנכ"ל 3incube, הוא מסביר כי "נוכל לאפשר שיתוף מאובטח של כל הפעולות הפיננסיות על גבי כל הערוצים והפלטפורמות" ומשיק את הפלטפורמה לאוטומציה של תהליכי חשבונאות מיכל קורן 09/04/2017 11:45

כיצד אוטומציה של דוחות כספיים סייעה לבנק הדואר?
כיצד אוטומציה של דוחות כספיים סייעה לבנק הדואר? בראיון לפורום CFO תיאר רו"ח שמואל אנגלשטיין, CFO בנק הדואר, את היתרונות בעבודה עם תוסף האקסל, Excel Automation, שמספקת חברת יעל תוכנה עו"ד דנה טל צדוק 23/04/2017 14:48

יהודה בן אסאייג: "דרושה הקלה של טבעת הרגולציה העסקית המקשה"
יהודה בן אסאייג: "דרושה הקלה של טבעת הרגולציה העסקית המקשה" יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה, סוקר את המגמות הצפויות ב-2017 בשוק ההון והפנסיה, "בפני הרגולטורים עומדים בעתיד קשיים משמעותיים ביכולת להתניע את ההשקעות בארץ" עו"ד דנה טל צדוק 21/03/2017 08:04

הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים
הגיע הזמן להשקיע בקשרי משקיעים הייתם מעלים על דעתכם שחברה המעוניינת לבצע IPO ולהיסחר בארה"ב תעשה זאת ללא קשרי משקיעים (IR)? אז זהו, שלא ■ רוב רובן של החברות הציבוריות בעולם המערבי מנהלות פעילות קשרי משקיעים ענפה, הגיע הזמן שזה יקרה גם בישראל אורנה גורן 21/03/2017 11:24

"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP"
"HP סאיטקס נמצאת בליבת אסטרטגיית הצמיחה של חטיבת הדפוס של HP" ליאור גולדנברג, HP CFO-סאיטקס, מסביר בפורום CFO על המורכבות של ניהול מערך פיננסי בחברת ייצור גלובלית ■ "יש לחברה אחריות לספק ביצועים אופטימליים ולדאוג לרווחיות על מנת להיות אטרקטיבית למשקיעים" עו"ד דנה טל צדוק 14/03/2017 19:01

"ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים"
"ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים" באירוע השנתי של פורום CFO סקר רפי הכהן, CFO מלם שכר, את האתגרים בסליקת תשלומים פנסיוניים, ופירט מה צריך ה-CFO לבדוק בתהליך זה ■ "המטרה היא לוודא שהכסף יגיע למקום הנכון" עו"ד דנה טל צדוק 06/03/2017 13:20

כתבות נוספות >>

כתבות נוספות

"ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים" "ה-CFO אחראי לעמידה של הארגון בעקרונות של תקנות ותשלומים" באירוע השנתי של פורום CFO סקר רפי הכהן, CFO מלם שכר, את האתגרים בסליקת תשלומים פנסיוניים, ופירט מה צריך ה-CFO לבדוק בתהליך זה ■ "המטרה היא לוודא שהכסף יגיע למקום הנכון" עו"ד דנה טל צדוק 29/03/2017
מניעה ויישוב סכסוכים - היתרון הסודי של ה-CFO מניעה ויישוב סכסוכים - היתרון הסודי של ה-CFO סכסוך משמעותי בו מעורב הארגון הוא צומת מאתגר, העלול להשפיע על איתנותו הכלכלית ■ לקראת סמינר בנושא, אומרת עו"ד אורית אסנין: "בעת שכזו נדרשת קבלת החלטות ע"י מנהיגות בעלת זווית ראייה רחבה ומודעות לסכנות וליתרונות הגלומים באפשרויות השונות לניהול הסכסוך" עו"ד מיכל קורן 19/04/2017
איך למנוע את טעויות אנוש במחלקת הכספים? איך למנוע את טעויות אנוש במחלקת הכספים? בראיון עם יבגני גרונוולד, יזם ומנכ"ל 3incube, הוא מסביר כי "נוכל לאפשר שיתוף מאובטח של כל הפעולות הפיננסיות על גבי כל הערוצים והפלטפורמות" ומשיק את הפלטפורמה לאוטומציה של תהליכי חשבונאות מיכל קורן 09/04/2017