גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בג"ץ ביטל את "הלכת קינזי": נאשם יוכל להעיד במשפטו של שותף לעבירה טרם סיום משפטו

המדינה ביקשה לבטל ההלכה, שהיתה נהוגה 30 שנה וגרמה להארכת מעצרם של נאשמים לתקופות ארוכות

בג"ץ בהרכב של שבעה שופטים ביטל היום (א') פה אחד את "הלכת קינזי" הנהוגה כפרקטיקה בבתי המשפט ב-30 השנים האחרונות. בהתאם להלכה, נאשם לא יכול היה להעיד במשפט של שותפו לעבירה (כשהוגשו שני כתבי אישום נפרדים) כעד מטעם התביעה, עד שיסתיים משפטו שלו, מחשש שיעיד עדות שקר כדי להפליל את חברו ולהוציא עצמו נקי.

עם זאת, קבע בג"ץ ברוב של ארבעה שופטים - הנשיאה דורית ביניש, הנשיא בדימוס אהרון ברק והשופטים אליעזר ריבלין ומרים נאור - כי לביהמ"ש תהיה סמכות בנסיבות חריגות וקיצוניות להמתין עד סיום משפטו הנפרד של עד, קודם שימסור את עדותו כנגד הנאשמים האחרים באותו מעשה.

בכך למעשה קיבל בג"ץ את עמדת המדינה, שעתרה לביטולה של "הלכת קינזי" באמצעות עוה"ד אודית קורינלדי-סירקיס אפרת ברזילי וענת חולתא. לפני כ-30 שנה התקבלה בביהמ"ש העליון ההלכה האמורה הידועה בארה"ב בשם "הלכת קינזי", לפיה נדחתה שמיעת עדותו של השותף עד לסיום משפטו. ההלכה התקבלה בשל החשש כי לשותף יהיה עניין במסירת עדות כוזבת על מנת להקטין את חלקו בפרשה על חשבונו של הנאשם שבמשפטו הוא מעיד.

ואולם, יישומה של הלכת קינזי גרמה לעיכובים בסיום משפטם של הנאשמים, להארכת מעצרם של נאשמים לתקופות ארוכות, הוסיפה לעומס הקיים בבתי המשפט ופגעה באפקטיביות של אכיפת החוק. אלה היו הטענות שהעלתה המדינה בעתירה לביטול ההלכה.

נסיבות קיצוניות

חוות הדעת הראשונה שנכתבה ע"י הרכב השופטים היתה של השופט אדמונד לוי, שקבע כי יש לבטל את הלכת קינזי בצורה גורפת, כאשר ביהמ"ש הדן בתיק יוכל להבחין ולהאריך את העדויות שיינתנו בפניו.

עוד קבע השופט, כי במקרה של עדות של נאשם אחד כנגד חברו - יש להגן על הנאשם מפני עדות כוזבת של שותפו באמצעות דרישה לקיומה של ראיה מחזקת לעדות השותף וחיצונית לה. נקבע כי על השותף יש להגן מפני הפללה עצמית באמצעות חיסיון, שיקבע כי הדברים שישמיע בעדותו לא יוכלו לשמש נגדו.

לדברים האלה הוסיפה הנשיאה בייניש, שהתייחסה לשיקול דעת בית המשפט לשאלת עיכוב מתן עדותו של עד שמשפטו תלוי ועומד. ביניש היתה שותפה לדעה של השופט לוי, לפיה אין להמתין לסיום משפטו הנפרד של העד בטרם יעיד במשפט השותף. עם זאת, השאירה ביניש לבית המשפט להחליט בנסיבות חריגות וקיצוניות את האפשרות להמתין לסיום משפטו הנפרד של העד בטרם ימסור את עדותו.

לדברי ביניש, יש לעשות זאת רק במקרים יוצאי דופן ורק לאחר קבלת הנתונים הרלבנטיים מן הצדדים להליך. עוד אמרה ביניש כי יש לתת משקל להסכמתו של הנאשם לשהות במעצר עד תום ההליכים לשם מתן עדותו לאחר תום המשפט של שותפו.

ביניש מסכמת ואומרת, כי הגיעה העת לביטולו של כלל הפרקטיקה שגובש ב"הלכת קינזי", וכי שיקול הדעת המסור לביהמ"ש לדחות את שמיעת ההליכים בעילה של המתנה לסיום משפטו של עד, "יופעל בצמצום מירבי, במקרים יוצאי דופן בלבד ומטעמים מיוחדים אשר על ביהמ"ש לנמק".

זכות חוקתית

מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד אפרת ברזילי, העריכה היום כי יישום ההלכה החדשה "יביא לשיפור של ממש בטיב ההליכים הפליליים, בקיצורם וביעילותם".

יש לציין, כי הסנגוריה הציבורית, שצורפה לעתירה, התנגדה לביטולה של הלכת קינזי, לאחר שקבעה כי זהו חלק מהזכות החוקתית להליך הוגן וההלכה עולה בקנה אחד עם חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. להשקפת הסניגוריה הציבורית, הרציונל העומד בבסיס הלכת קינזי שריר וקיים גם כיום.

לשכת עורכי הדין, שצורפה גם היא לדיון, התנגדה גם היא לביטול הלכת קינזי ואמרה כי תוצאות הביטול עלולות להיות רחבות מעבר לנחוץ. לדעת הלשכה, ביטול ההלכה עלול לשלול הגנה חשובה מעין כמוה מנאשמים וכי דיון על ביטולה של ההלכה יש לעשות במסגרת ערעור פלילי ולא במסגרת בג"ץ.

עוד יצוין כי שתי הצעות חקו ממשלתיות, שעסקו ביטולה של הלכת קינזי, לא הבשילו לידי חוק. לטענת הלשכה, עובדה זו מלמדת שהכנסת איננה מבקשת את ביטולה של הלכת קינזי, ולכן לא ראוי שבג"ץ ייעשה את מה שהכנסת נמנעה מלעשות. (בג"ץ 1139/05).

עוד כתבות

משרדי להב 433 / אייל פישר

חוקרי משטרת ישראל פשטו על משרדי חברת "גלעד לובינג"

הבוקר ביצעו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה חיפוש במשרדי חברת הלובינג הגדולה והמוכרת • בשנה שעברה, במסגרת פרשה אחרת שאינה נוגעת לפרשה הנחקרת כעת ע"י יאח"ה, פורסם כי הלוביסטית מירב שמולי, עובדת המשרד, חשודה במסגרת פרשת דוד ביטן • במשטרה אישרו את הפרטים

זירת התאונה ביבנה/ צילום: ג'וזף

משרד העבודה: י-ם היא שיאנית הפרות הבטיחות באתרי בנייה

לפי נתונים שמפרסם משרד העבודה והרווחה, בשנה וחצי האחרונות ניתנו 65 צווי בטיחות באתרי בנייה בבירה – הרבה יותר מכל עיר אחרת בארץ ● משמעות הצווים – סגירה זמנית של אתרי בנייה ● בתקופה זו נהרגו בשטחה 3 פועלי בניין

ברוך שי / צילום: יחצ

ברוך שי על פרשות דב גילהר ויצחק נוי: "חציית קו אדום"

בתוכנית "שבת עולמית" בהגשת יצחק נוי ב"כאן רשת ב'", אמר המגיש יצחק נוי כי "הבדואים ידועים גם כרוצחים ממדרגה ראשונה" ● בתוכנית "ערב ערב" בהגשת דב גילהר, שלף מרדכי גילת את ארנקו כדי להדגים למשפחת נתניהו איך משתמשים בכסף ● מנהל חטיבת החדשות של "כאן": נוי וגילהר הושעו ממספר תוכניות ● ומה לגבי ירון לונדון?

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

כחלון חתם על העלאת המס על מכוניות היברידיות

לצד העלאת מס הקנייה על מכוניות חשמליות והיברידיות, כחלון חתם גם על הצו להטלת בלו על חומרי בעירה ● שני הצעדים ייכנסו לתוקף בתחילת 2020 והם אמורים להכניס יחדיו למדינה סכום של כמיליארד שקל לשנה

מגה אור / צילום: מצגת החברה

תנאי השוק הנוחים מקפיצים את מניות הנדל"ן המניב בישראל לשיאים חדשים; המדד הענפי קפץ 30% מתחילת השנה

עסקת מגה אור לא לבד - גם עמיתותיה בשוק הנדל"ן המניב נהנות מהריבית הנמוכה, המאפשרת להן ליזום ולהרחיב את פעילותן בקלות יחסית ● האם רק עלייה של הריבית בעתיד תעצור את הגל?

יוחנן דנינו בכנס עושים שוק \ צילום: איל יצהר

המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו: "תפסיקו להסתכל על מניית טוגדר, צריך להסתכל על דברים אחרים"

כך אמר המפכ"ל לשעבר ויו"ר חברת הקנאביס טוגדר פארמה בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "לקנאביס רפואי נעשה הרבה עוול כי חיברו אותו לצד הפלילי והסטלני. אך זה כלל לא המקרה"

איתי שטרום / צילום: שלומי יוסף

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: קוצר עונש המאסר של איתי שטרום

שטרום צפוי להשתחרר ב-15 ביולי השנה, לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל ● איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

גדעון תדמור / צילום: נאוויטס

נאוויטס: "קצב ההפקה המסחרית היומי ממאגר בקסקין גבוה מהתחזיות המוקדמות"

לפי השותפות, קצב ההפקה בפועל גבוה לעומת התחזיות הקודמות להפקה יומית של כ-30 אלף חביות נפט ● בקסקין היא מתגליות הנפט הגדולות שהוכרזו בשנים האחרונות במפרץ מקסיקו, עם היקף כולל של 474 מיליון חביות ● גדעון תדמור: "נתוני ההפקה המסחרית בבקסקין הינם מעל לציפיות המוקדמות ויאפשרו את האצת תזרים המזומנים של נאוויטס מהפרויקט"

יובל סויירף. / צילום: שלומי יוסף

הראשון בקנאביס: הישראלי שהשקיע בתחום כשעוד היה בחיתוליו - ונשאר כל הדרך עד לאקזיט

כולם מדברים על העתיד של שוק הקנאביס, אבל יובל סויירף זיהה את הפוטנציאל כבר ב־2013, ובשנה שעברה החברה שבה השקיע נמכרה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר ● היזם הישראלי, שיופיע היום בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס", מספר בראיון מיוחד על ההחלטה להמר על החלום ולא שולל השקעה בחברות בתחום גידול הקנאביס בישראל

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

היועמ"ש של הכנסת: בודקים את היתכנות ביטול חוק פיזור הכנסת

עו"ד איל ינון מסר כי "נוכח מורכבותו של העניין והשלכותיו האפשרויות מדגישים בסביבתו של יועמ"ש הכנסת כי הנושא ייקח מספר ימים" ● במקביל, יאיר לפיד הבהיר כי "אנחנו נשמח מאוד לממשלת אחדות בראשות כחול לבן עם הליכוד, לא עם נתניהו"

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

אהרון גריי באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"שוק הקנאביס בארה"ב צפוי לעמוד על 30 מיליארד דולר עד 2030"

כך אמר היום אהרון גריי, דירקטור מנהל ואנליסט בכיר באליינס גלובר פארטנרס A.G.P, בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "ההזדמנות הגדולה ביותר מחוץ לארה"ב היא גרמניה"

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה: "להכריז עליו כמונופול"

לאחר שלפני מספר חודשים שלח אליעזר שקדי מכתב התרעה למועדון הגולף בקיסריה, הוא פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות ● מבקש להכריז על המועדון כמונופול שניצל לרעה את מעמדו, כדי לכפות מחירי מנוי מופרזים ותנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

דסק"ש אישרה תוכנית רכישה עצמית בהיקף של עד 300 מיליון שקל

דירקטוריון דסק"ש אישר תוכנית רכישה עצמית של מניות ואג"ח במטרה לצמצם את החוב הפיננסי ולהקטין את הוצאות המימון ● "אין ביישום התכנית כדי להשפיע לרעה על יכולת הפירעון של החברה ועל יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה הקיימות", נכתב בהודעה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

הפרשה מסתבכת: הנאמן בתיק פישמן מאותת על המשך מלחמה

בקשתו החדשה של הנאמן לנכסיו של הטייקון פושט הרגל בעניין חברת הום סנטר, מעלה מספר תהיות: מה הסיכוי שהרשת תשיב עשרות מיליונים שקלים לחברת ההחזקות של הטייקון לשעבר, כפי שדורש הנאמן? ממה מפחדים בעלי הום סנטר? וכיצד הליך הגישור בתיק פשיטת הרגל של פישמן משתלב עם בקשת הנאמן? ● "גלובס" עושה סדר

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

גנץ: "אני יכולתי להרכיב ממשלת הסכמה לאומית למען ישראל"

את הדברים אמר ראש כחול לבן, בני גנץ, במסיבת עיתונאים שניהל היום לבדו ללא גיבוי חבריי מפלגתו ● "הנשיא היה מטיל עלי את האחריות להרכיב - והייתי מצליח. נתניהו ידע את זה. נתניהו חיסל את האופציה שלח את 2019 לאבדון כלכלי חברתי ושלטוני"

עו"ד אלי דניאל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"יש בבורסה כיום חברות עם זיקה לקנאביס ששווי השוק שלהן מנותק ממצבן העסקי הנוכחי ומבוסס בעיקר על חלומות"

כך אמר היום עו"ד אלי דניאל, ראש צוות מחלקת תאגידים ברשות לני"ע בהרצאה שנשא בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "כיום זאת משימה כמעט בלתי אפשרית לעשות הערכת שווי לחברה הפועלת בתחום הקנאביס"

אלעד סיטי ואליעד הלל  / צילום: קרן גפני

סטארטאפ שבבי הבינה המלאכותית נוירובלייד גייס 23 מיליון דולר

הסטארט-אפ הישראלי מפתח שבב לבינה מלאכותית בשלב היישום, וגייס עד כה כ-27 מיליון דולר ● בחברה השקיעו, בין היתר, קרן ההשקעות של אינטל ומריוס נכט, מייסד משותף של צ'ק פוינט

משתמשי סמארטפונים / צילום: רויטרס

ותודה לאפל: תגידו ביי ביי לכרטיס הסים הישן והמוכר

השעון החדש של אפל שנחת בישראל הוא סמל לתחילתה של מהפכה: פרידה מכרטיס הסים מפלסטיק ● את מקומו תתפוס תוכנה שמאפשרת מעבר בין חברות סלולר בלחיצת כפתור ומהווה בסיס לקפיצת מדרגה בעולם "האינטרנט של הדברים" ● מי ירוויח, מי יפסיד, ואיך אמדוקס קפצה על העגלה?