הפתיחה החיובית בוול-סטריט משכה את תל-אביב לעליות בסיום: דלתא קפצה ב-19%

[לפורטל הפיננסי][לאתר המעו"ף] UBS העלו את אפריקה ב-3.6% * לאומי בלטה מעל כולם בעלייה של 1.9% במחזור ער יחסית

הבורסה של תל-אביב ננעלה היום בעליות שערים קלות, לאחר שפתיחת המחצית החיובית בוול-סטריט משכה את ת"א מעלה בישורת האחרונה של המסחר. זאת, לאחר שלאורך רוב היום המדדים התנהלו באווירת הדשדוש המאפיינת אותה באחרונה, בהשראת פתיחת המסחר המעורבת בשוקי העולם. במקביל, נרשמה בשוק המט"ח היחלשות קלה בדולר בפתיחת שבוע המסחר, ובשוק הסולידי נרשמו עליות שערים קלות.

יום המסחר השני של השבוע דמה לקודמיו, כשאפשר בהחלט לומר שאווירת הדשדוש של השבועות האחרונים מלמדת דבר או שניים על הלך הרוח של המשקיעים: מצד אחד הם מתקשים להמשיך ולרכוש מניות ברמות המחירים הנוכחיות ובהיעדר קטליזטורים חדשים, ומצד שני הם גם מתקשים עדיין לממש רווחים, בעיקר לנוכח החשש שלא ישתתפו בחגיגה כשהמוסיקה בשווקים תשוב להתנגן. לאווירה הזאת יש פן חיובי וכמובן גם פן שלילי, אך בכל מקרה היום כבר אפשר לומר די בבירור שהיא קטעה את הראלי הממושך של השווקים שנמשך ממארס ועד תחילת יוני, ומעניין יהיה לראות לאיזו מסקנה יגיעו המשקיעים לאחר שפסק הזמן הנוכחי ייגמר.

אם לחזור לשטח עצמו, הרי שבזירה המקומית היה היום שקט יחסית במישור הכלכלי, כשבמישור הפוליטי מצפים כולם להודעה הרשמית על מינויו של רוני בר-און לתפקיד שר האוצר. כפי שכתבנו אתמול (א'), השוק עקב בימים האחרונים די בדריכות אחר סוגיית שר האוצר, בעיקר בגלל שרבים כבר רצו לראות קברניט שינווט את הספינה הכלכלית, ולאו דווקא מתוך נטייה למועמד כזה או אחר.

באשר לבר-און עצמו אפשר לומר, שעד שלא יוכיח אחרת הוא אינו נתפש בשווקים כמינוי מלהיב במיוחד, אך גם לא ככזה שישים מקל בגלגלי הכלכלה. ההערכה היא שבתקופה הקרובה הוא עשוי לקבל שהות מסוימת מהמשקיעים על-מנת להבהיר את השקפותיו ועמדותיו, אשר לאחריה השוק יגבש לגביו דעה יותר מבוססת.

פתיחה מעורבת בחו"ל

ברקע, שוקי חו"ל כאמור פתחו את השבוע במגמה מעורבת, כשהמשקיעים, לפחות באירופה, עדיין לא התאוששו ממספר ניסיונות הפיגוע שאירעו בסוף השבוע בבריטניה. בשעות הצהרים המאוחרות הקרינה כאמור על השווקים האווירה החיובית בארה"ב, ללא סיבה מיוחדת, ופרץ האופטימיות הגיע גם לת"א.

בסוף היום עלה מדד המעו"ף ב-0.6%, מדד תל-אביב 100 טיפס בשיעור זהה ומדד התל-טק הוסיף לערכו 0.4%. מחזר המסחר נותר מתון יחסית, ברוח התקופה, ועמד בסיום על רמה של 1.71 מיליארד שקל.

UBS העלו את אפריקה

בשוק המניות נרשמה היום מגמה מעורבת, כשמניית לאומי בלטה מעל כולם בעלייה של 1.9% במחזור ער יחסית, שנובע ככל הנראה מביקושים שהופנו אליה מעבר לים. זאת, בעקבות הפרסומים מהיממה האחרונה לפיהם משרד האוצר שוקל להקטין את גודל גרעין השליטה בבנק, מה שכביכול עלול לייצר מוטיבציה גבוהה יותר להתמודד עליו, במיוחד בקרב גופים זרים. בכל מקרה, המומנטום החיובי בלאומי לא הצליח להקרין היום גם על יתר הסקטור, כשמניית פועלים איבדה מערכה 0.2% והמדד עצמו ננעל בעלייה של 0.5%.

בין שאר הגדולות, בלטה היום אפריקה בעלייה של 3.6%, לאחר המלצה חיובית שפרסם בנק UBS על מניית החברה. זאת, לאור העובדה שלדעת כלכלני הבנק המימוש האחרון במניה הגיע אל קיצו ובחלקו אף לא היה מוצדק, שכן הוא הביא את החברה לדעתם להיסחר בכ-24% מתחת לשווייה הכלכלי.

עם זאת, שלא כמו לאומי, שלא הצליחה להקרין היום לחיוב על סקטור הבנקים, אפריקה דווקא הצליחה לסחוף את מדד הנדל"ן והוא ננעל בסיום בעלייה צנועה של 1.1%.

עוד בין הגדולות: מניית טבע נסחרה היום ביציבות יחסית וננעלה בסיום בעליה של 0.5%. נייס , שאישרה היום את דבר רכישת אקטימייז תמורת כ-280 מיליון דולר, איבדה בתגובה מערכה 1.7% וכי"ל ומכתשים אגן נסחרו בעליות קלות של 0.3% ו-0.5% בהתאמה.

בין השאר בלטו היום: מניית חברת הנדל"ן רבד של יגאל אהובי שהוסיפה לערכה 6.9% בהמשך לעסקה הראשונה שעליה דיווחה אתמול. נראה שרבד היא אחת מהמניות שהמחיר שלהן כיום מקדים את ההתפתחויות החיוביות בחברה שהמשקיעים צופים שיקרו.

דלק רכב הגיבה היום לנתוני החודש החזק שעבר על תעשיית הרכב בזינוק של כ-9%, כשבכלל מצטייר הרבעון השני כרבעון חזק במיוחד עבורה, בהתאם לנתוני המסירות שפורסמו עד היום. חברת הנדל"ן מנרב קפצה היום ב-6.7% לאחר שהשלימה מכירת נכסים ברווח הון של 75 מיליון שקל, כשכלכלני ישיר IDI עדיין מעריכים אותה בפרמיה של 35% על מחיר הסגירה שלה היום.

דלתא קפצה היום ב-19.1% בעקבות העברת השליטה בחברה בפרמיה גבוה במיוחד על מחיר השוק וצפיות שהבעלים החדשים יביא אולי למפנה עסקי חיובי. כור בלטה גם היא בסיום בעלייה של 3.3% לאחר שדווחה על השלמת העסקה למכירת ECI, שצפויה להתפיח עד יותר את קופת המזומנים הדשנה שלה.

הדולר נחלש קלות

בשוק המט"ח נפתח שבוע המסחר בהיחלשות של 0.28% בדולר לרמה של 4.237 שקל, כשגם היום השוק הונע במיוחד על-ידי אווירת היחלשות הדולר מול המטבעות המובילים בעולם. במקביל נרשמה היום בשוק הסולידי יציבות יחסית, כשבסיום ננעלו האג"ח השקליות הארוכות בנטייה חיובית קלה של עד 0.2%, בהשפעת הפתיחה החיובית בשוק הסולידי בארה"ב.

אגב, באשר למרווח התשואה, הרי שבימים האחרונים נראה שהוא מתייצב בטווח של 0.35-0.45% בין השחרים ל-10 שנים לבין המקבילות האמריקניות, כשמעניין יהיה לראות אם מדובר במרווח שיתקבע לאורך זמן או רק בנקודת ביניים בדרך להחלטה אחרת של המשקיעים, אשר עסוקים כאמור בימים אלו בכלל בדיון לגבי עתידו של השוק במחצית השנייה של השנה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988