הדולר מתרומם ופורץ את רמת 4.3 השקלים: קפץ השבוע 2.2% לרמה של 4.321 שקלים

[לאתר המט"ח][לטבלת שערים מצטלבים] האירו הוסיף הוסיף השבוע 1.5% לרמה של 5.919 שקלים * איזי פורקס: הדולר מפגין סימנים שוריים * בנק הפועלים: המסחר יושפע מהנעשה בעולם אך השקל עוד יתחזק * בנק לאומי: הזרים לא אוהבים את התנודתיות בריבית

המטבע הישראלי המשיך להגיב גם היום לירידות החדות בבורסה ובשוק הסולידי מאתמול, וממשיך היום להיחלש מול המטבעות העיקריים, הדולר והאירו. המטבע האמריקני פרץ הבוקר את רמת 4.3 השקלים עליה דובר רבות לאחרונה, בין היתר בהתאם למגמת התחזקותו בעולם, וזאת בשל הירידות שפקדו את שוקי ההון הגלובלים. האירו, אשר המשיך להתחזק גם הוא, פסע צעד נוסף לעבר רמת 6 השקלים. עם זאת, נציין כי ככל שיום המסחר התקדם, הירידות בשקל התמתנו.

המטבע האמריקני התחזק 1.07% ושערו היציג נקבע על 4.321 שקלים, והאירו היציג הוסיף 0.88% לרמה של 5.9196 שקלים. בסיכון שבועי, הדולר עלה ב-2.2% והאירו התחזק ב-1.5%

איזי פורקס: הדולר מפגין סימנים שוריים

אין הרבה ימים כאלו בשנה. יום מסחר כמו שהיה אתמול קורה אחת לכמה חודשים ומי שהשכיל לנצל אותו יכול בהחלט לשדרג את החופשה אותה תכנן לאוגוסט. אתמול לא היה יום קל למסחר, גם לסוחרים המנוסים ביותר, אבל ההזדמנויות הרבות והמהלכים המשמעותיים היוו תגמול מספק למי שעלה על הגל.

שוק ההון נראה אתמול כמו מכירת חיסול מוטרפת באיקאה. המדדים המובילים בבורסה האמריקאית רשמו ירידות שהגיעו בשיאם כמעט ל-3.5%. ירידות אלו התמתנו בשעת המסחר האחרונה והמדדים נסגרו בירידות מתונות בהרבה. הדאו וה-S&P500 סגרו בירידה של 2.25% ואילו הנאסד"ק סגר בירידה של פחות מ-2% לא משהו נורא במיוחד. אבל למרות הכל מדובר באחד הימים הקשים שעברה הבורסה האמריקנית השנה.

ירידה של 1% במסחר המקדים בבורסה האמריקנית יחד עם ירידות בבורסות האירופאיות שלחו את הבורסה המקומית בת"א לירידות של כ-2.25%. הירידות בבורסה השפיעו כמובן על השקל שנחלש וטיפס חזרה לעבר ה-4.3. בהמשך, כשהתתמונה בארה"ב התבהרה והסתבר שמדובר בירידות חדות הרבה יותר הגיב המטבע המקומי בהיחלשות נוספת כשהדולר מטפס אל מעל ל-4.3 לעבר 4.32 שקלים.

באופן כללי עבר על השקל שבוע לא קל. זה התחיל בצניחה לרמות של 4.2 שקלים בעקבות החלטת הנגיד על העלאת הריבית והמשיך עם טיפוס חד חזרה אל מעל ל-4.3. מהלך התחזקות של היומיים האחרונים הוא סימן שורי חזק ונראה כי הפעם אולי נראה את השקל חוזר ומתמקם מעל לרמות של 4.3 שקלים.

בנק הפועלים: המסחר יושפע מהנעשה בעולם

השקל נסחר השבוע במגמה מעורבת, על רקע שילוב של גורמים מנוגדים. ביום שני הריבית השקלית הועלתה במפתיע לרמה של 3.75%, ובעקבות זאת הצטמצם פער הריביות השלילי בין השקל והדולר ל-1.5%. ההערכות הן כי פער זה יוסיף להצטמצם, בעקבות הציפיות להעלאת ריבית נוספת בישראל, מול יציבות בריבית בארה"ב. בעקבות העלאת הריבית השקל התחזק אך בהמשך חזר ונחלש, לאחר שחברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P הודיעה, כי תשקול הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל.

המסחר בדולר בישראל יושפע בתקופה הקרובה גם מהתפתחות המסחר בדולר בעולם ומהמצב הביטחוני בישראל. יחד עם זאת, הגורמים התומכים במגמת ההתחזקות של השקל עדיין תקפים, שכן המשקיעים הזרים ממשיכים להשקיע בישראל, על רקע הציפיות כי הכלכלה המקומית תמשיך להפגין ביצועים טובים. בעקבות הדברים, להערכתנו, השקל צפוי להיסחר בתקופה הקרובה במגמה מעורבת מול הדולר, תוך נטייה להתחזקות.

בנק לאומי: הזרים לא אוהבים את התנודתיות בריבית

השבוע התחזק הדולר מול השקל, למרות העלאת הריבית המוניטרית בתחילת השבוע ב-0.25%, וזאת על רקע ההתחזקות שרשם הדולר בעולם ועל רקע התבטאותה של סוכנות הדירוג S&P כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי של ישראל מ"חיובי" ל"יציב" בעקבות חששם מהתרופפות המשמעת התקציבית בארץ.

התחזקותו של הדולר בעולם בשבוע האחרון באה על רקע מימושי רווחים של המשקיעים בעקבות הגעתו של הדולר לשפל של כל הזמנים מול האירו וכן על רקע פרסומו של ספר הבז' שצופה המשך צמיחה מתונה בארה"ב ב- 2007. כמו כן, גם הערכות המשקיעים כי המיתון בשוק הדיור בכלל והמשבר בשוק המשכנתאות המשני (ה-Subprime) בפרט מגולמים כבר במחירו של הדולר, תרמו להתחזקות השטר הירוק.

העלאת הריבית המוניטרית שביצע בנק ישראל השבוע כאמור מהווה שינוי במגמת הפחתת הריבית שהתווה הבנק עד כה. מניתוח הודעות הריבית של בנק ישראל בשנים האחרונות עולה כי לא רק שבנק ישראל הרבה לשנות את הריבית לעיתים תכופות אלא גם שחלו שינויים רבים יחסית בכיוון בהשוואה למדינות אחרות. מאפיין זה בלט לאחרונה, לאחר שבנק ישראל שינה את כיוון הריבית בתוך חודשיים: בחודש יוני הופחתה הריבית ל- 3.5% ואילו כעת היא הועלתה חזרה ל- 3.75%.

מידת התנודתיות הרבה בריבית בנק ישראל איננה פועלת לטובת היציבות בשווקים הפיננסיים של ישראל ואינה תורמת להגדלת מידת הוודאות של הציבור בארץ לגבי ההתפתחויות הפיננסיות וכן עלולה להתפס כגורם מרתיע בעיני משקיעים זרים. להערכתנו, פעילות הזרים מורגשת כעת ביתר שאת וכל עוד זו תמשך תהיה השפעתה דומיננטית על כיוון המסחר בשקל-דולר.

צרו איתנו קשר *5988