גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שאול אלוני, מהשופטים המיתולוגיים של המחוזי בת"א, נפטר בסוף השבוע ממחלת הסרטן

"היתה לו כריזמה ואישיות", אומר נשיא המחוזי בת"א, אורי גורן. "הוא היה אחד הטובים של ביהמ"ש שלנו"

השופט בדימוס שאול אלוני, שנפטר ביום שישי לאחר שנכנע למחלת הסרטן, היה אחד השופטים המיתולוגיים של ביהמ"ש המחוזי בת"א. הוא נחשב לאימת עורכי הדין, כנראה משום שלא כולם ידעו איך "לאכול" אותו. "הוא דן בהמרצות הפתיחה והיה מחליט מהר מאוד", נזכר שופט בכיר. "קשה היה להתרגל לקצב המחשבה שלו. היו כאלה שנותרו המומים ממהירות ההליך המשפטי".

אבל היה לזה גם מחיר, מוסיף השופט. "הוא לא נתן לעורכי דין לבלבל את המוח, הוא ניגש ישר לעניין". עו"ד משה בלטר, שותפו ב-16.5 השנים האחרונות במשרד בלטר-גוט-אלוני, מספר שאלוני היה פותח את הבוקר ב-7:30 וגומע עשרות תיקים עד שב-10:00 אולמו כבר היה ריק. "הוא היה לומד כל תיק ומכיר אותו יותר טוב מבעלי הדין. היתה לו הרבה סבלנות למי שהתכונן לתיק וידע מה הוא רוצה".

עו"ד פיני רובין סיפר באחרונה על התיק הראשון שלו, שנדון בפני אלוני. "טענתי בפניו טיעון טוב. הוא ככל הנראה השתכנע לפני שסיימתי, היה קצר רוח ואמר: 'אין צורך שתמשיך, אני הבנתי'. היה ברור שהוא התכוון לומר 'אני הסכמתי', אבל חששתי שמא מאוחר יותר תתהפך דעתו. ביקשתי להמשיך בטיעוניי, אבל אלוני לא הסכים ואמר 'הספיק לי'".

אלוני הסביר בעבר בראיון ל"גלובס", ש"כשעו"ד הגיע לא מוכן לדיון, חשבתי שזה לא תקין. יש לעו"ד אחריות כלפי לקוח. אני התכוננתי לדיון וגם הוא צריך. הדברים האלה הכעיסו אותי ולפעמים יצאתי מכליי שלא בצדק והתנצלתי". מנגד, הוא נתן הוראה לפקיד העזר בבית המשפט לאפשר לכל עו"ד, "גם עו"ד בן יומו", להיכנס ללשכתו בכל שעות היממה. "הגעתי מוקדם ועורכי הדין ידעו שאפשר להגיע אליי בבוקר, וכך היינו סוגרים תיקים תוך 10 דקות", הסביר.

היעילות והמהירות תמיד איפיינו אותו. "הוא נהג לומר שעינוי דין גרוע לפחות כמו עיוות דין", מספר בלטר. גם כשהיה במינוי בפועל בעליון, הוא נתן החלטות מהירות בבר"עות. "הוא תמיד הודה שייתכן שטעה, אבל השאלה אם שופט שמעכב ומושך ושוכח מה שבתיק, נותן תוצאות טובות יותר".

פסקי הדין שלו היו קצרים והוא ביקר שופטים (כולל בעליון) שנהגו לכתוב דיסרטציות. "פסקי הדין שלו היו חד-משמעיים ולא עטופים באנדר סטייטמנט כמו שלנו", אומר שופט בכיר. "כשאני לא מאמין לעד, אני כותב שגרסתו 'לא מקובלת'. הוא היה כותב 'שקרן בן שקרן'. הסגנון שלו היה חד, כי הוא היה חושב חד וכותב חד, בלי לעשות חשבון לאף אחד".

כהונה זמנית בעליון

ילדותו של אלוני, בן להורים יוצאי בולגריה, עברה עליו בשכונת וולפסון (פלורנטין) שבדרום ת"א, יחד עם אחיו - הסופר, הבמאי והמחזאי נסים אלוני ז"ל. הוא למד משפטים ולשון עברית, ואחרי כמה שנים כעו"ד עצמאי, שימש כיועמ"ש של נציבות המים. ב-71' מונה לשופט שלום בת"א, וכעבור 10 שנים מונה למחוזי, וכיהן גם שם כעשור. ב-89' מונה יחד עם אליהו מצא ומיכאל בן-יאיר לכהונה זמנית בעליון (ובמסגרת זו דחה את ערעורם של רוצחי הנער דני כץ). לבסוף, הפסיד למצא (על חודו של קול בהצבעה הפנימית של השופטים) בהתמודדות על "הכיסא הספרדי" בעליון.

אלוני שב למחוזי לכמה חודשים ואז פרש ב-91' והצטרף כשותף למשה בלטר ואהוד גוט. השניים התלבטו היכן לשבץ את שמו של אלוני בשם המשרד ושאלו לדעתו. "מה זאת אומרת", השיב בלי היסוס, "אתם ייסדתם את המשרד ואני רק מצטרף. אם אתם רוצים, תוסיפו אותי אחריכם".

במסגרת המשרד העדיף אלוני לעסוק בבוררויות ולכן טיפל רק בשלושה תיקי ליטיגציה. באחרון שבהם ייצג את מנתח הלב, ד"ר ולדימיר יקירביץ', שהורשע בהריגה ובלקיחת שוחד. לפני כן ייצג את פרופ' גבי מרשק, שהואשם בלקיחת שוחד וזוכה, וכן את עורך ידיעות אחרונות לשעבר, משה ורדי, ורכזת הכתבים לשעבר, רות בן-ארי, שהורשעו בפרשת האזנות הסתר של העיתונים.

הוא לקח מעט מאוד תיקים בעיקר משום שלא חש בנוח להופיע בפני חבריו בבית המשפט בת"א. פסק הדין החמור בפרשת יקירביץ' היה אחד הגורמים שהביאו אותו להפסיק את עבודת הליטיגציה, ולהתמקד בבוררויות. הוא גם לא רצה למצוא עצמו מופיע נגד צד שמתדיין בפניו בהליך בוררות. אבל גם העייפות הכריעה אותו. "אני זקן מדי כדי לנהל מלחמות של צעירים", אמר.

"היתה לו כריזמה ואישיות", אומר נשיא המחוזי בת"א, אורי גורן. "הוא היה אדם בולט בכל חברה שנמצא בה, אם זה בין השופטים, האמנים, או חוגי הספורט. הוא תמיד היה ישיר, קולח ודומיננטי. מבחינת שופט, הוא היה אחד הטובים של ביהמ"ש שלנו".

אלוני לא חשש מהמחלה. חייו היו אפופי מוות. אחיו הבכור נסים נפטר מדום לב, אשתו הראשונה נפטרה מסרטן בגיל 36 והותירה אותו עם שני ילדים, ובנו בעז נהרג ב-79' בתאונת דרכים כשחזר מהשירות הצבאי בצנחנים. מות הבן השפיע עליו יותר מכל. "חיי השתבשו כליל לאחר מותו של בעז, אם כי המשיכו להתנהל, לכאורה, כתקנם", כתב אלוני בצוואתו. במשך 20 שנה הוא נהג לפקוד מידי יום את חלקת הקבר של בנו. בשנים האחרונות הגיע רק פעם בשבוע.

מאז התגלה אצלו הסרטן הוא הפסיק לעשן. הוא עבר טיפולים כימותרפיים ובדיעבד הצטער על כך, בשל המחיר באיכות החיים. "אני לא פוחד למות", אמר לפני כשנה בראיון ל"ידיעות אחרונות". "אני אפוף במוות והמוות לא נראה לי איום נוראי". מבחינתו, השנה האחרונה היתה "מין תערובת של זיקנה וסבל בלתי פוסק".

אלוני היה מוכר בציבור הרחב בשל פעילותו העניפה. הוא היה מ"מ נשיא מועצת העיתונות, עמד בראשות ועדות ציבוריות שונות (לרבות בנושאי הפונדקאות, החינוך והגנת הדייר, שכר הח"כים), ושימש חבר באחרות (הוועדה למועצת העיתונות והאינטרנט), וכמעט הכל בהתנדבות.

גם אחרי שחגג יום הולדת 70 נחשב אלוני לבורר מבוקש ומוערך בשוק, בעיקר בסכסוכים עסקיים. "מי שהיה צריך הכרעה מהירה הלך אליו", מספר שופט בכיר. עו"ד בלטר מספר, ש"הבוררויות התנהלו אצלו במהירות גבוהה מאוד יחסית. ידעו שמי שרוצה פסק בורר חכם ומהיר - הוא הכתובת. מה שייחד אותו היה השילוב של חוכמה רבה ויעילות".

אלוני היה פעיל עד לשבוע שעבר, אז כבר אושפז. אולם גם לפני כן נהג לעבוד מהבית, כאשר עורכת דין ומתמחה מהמשרד באים אליו לביתו כדי לכתוב את פסקי הבורר. לעיתים היה מגיע למשרד כדי לקיים את הישיבות. "גם ביום רביעי האחרון הוא היה צלול", מספר בלטר. "אני מכיר אנשים בריאים שאינם צלולים כמוהו".

בנוסף לתכונותיו הרבות, מספרים על אלוני שהיה אדם ישר "בצורה קיצונית". איש במשרד, כולל השותפים הבכירים, לא העזו לדבר איתו על תיקי הבוררות שלו, כי ידעו שהדבר יכעיס אותו. "היו חומות סיניות בין המשרד לבין הבוררויות שניהל", מספר בלטר.

אלוני היה אוהב השפה והספרות העברית. למרות שהיה רחוק מהדת היה לו גם ידע בתלמוד, גמרא ומשנה. אהבתו הגדולה הנוספת היתה הספורט. אתמול נפקד מקומו ביציע הכבוד של איצטדיון ר"ג, שם שיחקו נבחרות ישראל ורוסיה בכדורגל. אלוני נהג לבוא למשחקים לא רק מתוקף היותו נשיא בית הדין המשמעתי לערעורים של התאחדות הספורט, וכחבר נשיאות בתי הדין לערעורים של התאחדות הכדורגל ואיגוד הכדורסל, אלא גם כאוהד. חבר מתאר אותו כמי שהיה "צועק ביציעים כאחד האדם". שחקני נבחרת ישראל כיבדו את זכרו כששיחקו עם סרטים שחורים על הזרוע.

עוד כתבות

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות קלות; ביוג'ן תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר

ביוג'ן עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון השלישי ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר ●  פרוקטר אנד גמבל מטפסת לאחר שעקפה את התחזיות ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת לאחר שפיספסה התחזיות ● היום לא התקיים מסחר ביפן לרגל הכתרת הקיסר נארוהיטו ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה ב-0.7%, פרוטליקס מזנקת ביותר מ-30%

טבע מזנקת ב-17% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● אנרג'יקס דיווחה על הסכמים לרכישת צבר של עד 5 פרויקטים פוטו-וולטאים בארה"ב בסכום של כ-7.6 מיליון דולר ● גבעות צונחת עקב הארכת הפסקת קידוח מגד

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות