הנקראות ביותר

הנגבי על המינויים הפוליטיים: "לא אמרו לי שזה פסול - ראיתי בזה דבר מבורך"

העיד לראשונה במשפטו, בו הוא מואשם ב-49 מינויים של חברי מרכז ליכוד ; הנגבי, כיום יו"ר ועדת החוץ והביטחון, מואשם במירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, ניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה, עדות שקר ושבועת שקר

"איש לא אמר לי מעולם שזה דבר פסול, ולא ראיתי בכך תופעה פסולה. אם היו אומרים לי - הייתי מפסיק מייד". כך העיד היום (א') ח"כ צחי הנגבי (קדימה) בהתייחס לתופעת המינויים הפוליטיים. הנגבי העיד לראשונה בבית משפט השלום בירושלים, במשפט בו הוא נאשם בביצוע 49 מינויים של חברי מרכז ליכוד וקרוביהם בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. "ראיתי בזה תופעה שאפשר לברך עליה", הסביר הנגבי, "כל עוד קבלת קורות החיים בדרגים המקצועיים מתבצעת מבלי שאתה מכתיב לנהוג בדרך מסוימת".

הנגבי הוסיף ואמר ש"זו היתה תופעה שגרתית עוד לפני שהייתי שר". הוא סיפר בעדותו שאנשים שונים ביקשו להעביר דרכו, כמו דרך שרים אחרים, קורות חיים וכי תחושתו היתה שהם פונים עבור ילדיהם "במעין תחושת אבהות". לדבריו, הוא דווקא ראה באור חיובי את הרצון מצד רבים לעבוד בשירות המדינה. הוא הדגיש שאמר לכל הפונים שלא ניתן להתקבל למשרה מבלי לענות על הדרישות שנקבעו לה.

פרקליטו, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, אמר בפתח הדיון שהנגבי לא מינה אנשים אלא "הזרים מועמדויות" וכי לא שיבש את מנגנון המינויים. לדבריו, הנגבי לא פעל בסתר וזו היתה תופעה גלויה שעד לדו"ח מבקר המדינה בנושא המינויים הפוליטיים ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, שבאה בעקבותיו, איש לא ראה פסול בכך שהשר יציע מועמדים.

הנחיית קליטה

הנגבי, המכהן כיום יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, מואשם בעבירות של מירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות (שחיתות ואיום), ניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה, עדות שקר ושבועת שקר.

השיטה, לפי כתב האישום, היתה פשוטה: הנגבי ריכז בלשכתו מאגר קורות חיים, שרובם ככולם נשלחו ע"י חברי מרכז. כשדווח לו על משרה פנויה, הוא הפנה קו"ח של מועמדים מהמאגר בליווי בקשה בכתב או בעל-פה לראות בהם מועמדים לתפקיד.

"בחלק מהמקרים ציינו הנגבי או שמואל הרשקוביץ' (מנכ"ל המשרד דאז, הנאשם עימו - נ.ש.) את התאמת המועמדים לתפקיד, ובמקרים אחדים הוסיפו הנחיה מפורשת לקלוט את המועמד לתפקיד ספציפי, לעיתים תוך הנחיה לקלוט לתקופת ניסיון", נכתב בכתב האישום.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!