"לא ייתכן שבעלי האג"ח יהיו הנפגעים העיקריים כשהחברה נפגעת; בעל השליטה ובעלי המניות צריכים לשלם קודם כל את המחיר"

גלובס tvלשידור ישיר של ועידת ישראל לעסקים לחץ כאן ; בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" אמרה יעל אנדורן, מנכ"ל עמיתים: "צריכה להיות הגבלה על חלוקת דיבידנדים. חלק מהבטוחות שניתנו לא טובות או לא קיימות"

"ישנה אובססיה שמחזירה אותנו שוב ושוב לאותה נקודה של בעלי השליטה", כך אמר היום דני גולדשטיין, מנכ"ל ויו"ר פורמולה ויז'ן, בפאנל שעסק במשולש הרגולטור-בעל השליטה-והגוף המוסדי בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס".

"זו אינה הבעיה. בהבדלים הכבירים בינינו לבין ארה"ב במשבר הנוכחי, ראינו שהדבר שהביא למשבר בארה"ב הוא תכונה אנושית בסיסית תאוות בצע. אם בעל השליטה הוא לא גנב, אז הוא נמצא באותו הצד של כל בעלי המניות. אל תכבידו עוד יותר על הפעילות של העסקים בגלל כמה תפוחים רקובים במקום לטפל בהם", אמר.

"יש בעלי שליטה שמנצלים את כוחם לקבל יותר ממה שמגיע להם, אפשר לקרוא להם גנבים, והם צריכים להיות מטופלים באופן אישי. השוק גם כן צריך להפעיל את הנורמות שלו ולא להמשיך להשקיע באותם בעלי שליטה שפושטים רגל וחוזרים שוב לשוק ושוב פושטים רגל", הוסיף.

"אחד המאפיינים של השוק המקומי לעומת ארה"ב הוא שרוב החברות המקומיות נשלטות על ידי בעלי שליטה", אמרה יעל אנדורן, מנכ"ל.עמיתים, נציגת הגופים המוסדיים בדיון. "להגיד שהמשקיעים המוסדיים באים לנהל את החברות זו טענה שקשה להתמודד איתה. זה נשמע לא ריאלי לחלוטין, במיוחד על רקע הטענות הנגדיות שעלינו להפעיל יותר כוח לטובת החוסכים. המוסדיים מנסים לשמור על הזכויות שלהם לקבל חוב וישנם בעלי שליטה שאומרים שבתקופות השגשוג הם הרוויחו וזה בסדר, אבל עכשיו כשקשה הם אומרים שאין להם את הכסף להחזיר. נקודתית זה לא מהלך רצוי ומתבקש להקשיח את הרגולציה על עסקאות בעלי השליטה, זו חובה".

אנדורן התייחסה למאבק הגופים המוסדיים מול בעלי השליטה בזירת איגרות החוב. "ההיערכות באג"ח הקונצרניות צריכה להיות לא למהר לעשות הסדרי חוב", אמרה. "אני לא אומרת שלא נגיע לשם, אבל לפני כן צריך לוודא שאנחנו לא קלים מדי עם היד על ההדק. לא יכול להיות שבעלי האג"ח יהיו הנפגעים העיקריים במצב של פגיעה בחברה בעל השליטה ובעלי המניות צריכים להיות אלו שמשלמים קודם כל את המחיר. עליהם להזרים הון ואם הם לא יכולים, ניתן לדלל את המניות שלהם. צריכה להיות הגבלה על חלוקת דיבידנדים. חלק מהבטוחות שניתנו לא טובות או לא קיימות וחייבים לדאוג לעוד קובננטים ובשלב האחרון גם לפגוע בבונוסים הפרטיים של המנהלים".

גולדשטיין הגיב לדבריה בנימה של צחוק על האמירות שפוזרו בשבועות האחרונים בעיתונים: "צריך להחזיר את המטוסים של בעלי השליטה ישר לבעלי האג"ח. אין הבדל בין אג"ח לבין חוב לבנק. בעלי חוב אינם מהמרים. הם לא נהנים מרווח של עשרות אחוזים וכמו שהבנק נותן חוב קיים ההימור לכך שהחברה לא תוכל להחזיר את החוב. ישנו הגורם הפופוליסטי הקלאסי למה שבעל השליטה לא יביא כסף מהבית שלו? למה לא פונים גם לבעלי המניות? גם המוסדיים הרי משקיעים במניות של החברות, אז למה שהם לא יזרימו כסף לחברה. יש חברות ציבוריות ואם יש דיבידנדים כולם מקבלים אותם. אם כולם היו שותפים בעלייה וההימור נכשל, כולם סופגים. אי אפשר לבוא ולדרוש ממתאגרף שנפל לקרשים שישלם למי שהימר על ניצחון שלו".

צרו איתנו קשר *5988