יו"ר ועדת החינוך בוועידת ישראל לעסקים: "רוב המורים למתמטיקה ביסודי עשו רק 3 יחידות לימוד בבגרות"

ח"כ מיכאל מלכיאור: "לפקיד האחרון במשרד האוצר יש יותר משקל מאשר לשרת החינוך" ; "צריך להעביר חקיקה שקובעת שהחינוך הציבורי יקבל את כל ההעדפה, כדי שלא תהיה בריחה לחינוך הפרטי. אם זה לא יקרה תוך שנה-שנתיים, אין עתיד לחינוך הציבורי"

"לא ייתכן שלפקיד האחרון במשרד האוצר יש הרבה יותר משקל מלשרת החינוך. אי אפשר להגיד לשרה אם תוותרי על רפורמת 'אופק חדש' תקבלי יותר כסף לפריפריה. אי אפשר לקצץ בהכשרת המורים ולצפות להישגים טובים. רוב המורים למתמטיקה ביסודי עשו רק שלוש יחידות לימוד בבגרות. הבעיה היא שפה, בגלל המצוקה, הם הולכים להיות המורים", כך אמר היום (ב') יו"ר ועדת החינוך של הכנסת מיכאל מלכיאור בוועידת העסקים של ישראל מטעם "גלובס".

מלכיאור דיבר גם על הצורך בהעלאה אמיתית של החינוך לראש סדר העדיפויות, בין היתר כדי להציל את מעמד החינוך הציבורי, שאת מקומו הולכת ותופסת מערכת החינוך הפרטית. "צריך להעביר חקיקה שקובעת שהחינוך הציבורי יקבל את כל ההעדפה כדי שלא תהיה בריחה לחינוך הפרטי. אם זה לא יקרה תוך שנה-שנתיים אין עתיד לחינוך הציבורי", אמר מלכיאור.

מלכיאור מתח ביקורת על בית הספר הפרטי בהקמת נמרוד אלוני (בנה של שולמית אלוני) ששכר הלימוד בו יגיע ל-35 אלף שקל: "נוצר חלל גדול שמישהו ייכנס בו. אין שום פיקוח של משרד החינוך על תשלומי ההורים כי החינוך הציבורי כל כך נחלש".

עמיחי תוקפת

מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, אמרה כי "התרומה הפילנתרופית בחינוך היא באחוז הנמוך ביותר לעומת כל מדינות העולם". עמיחי, ששימשה מנכ"לית משרד החינוך גם בתקופה שיוסי שריד שימש כשר אמרה: "בזכות המדיניות בשנה החולפת נוספו למערכת תקציבים אדירים אבל הם לא החזירו למערכת את התקציב בימים הטובים בהם עזבתי את מערכת החינוך בשנת 2001".

עמיחי גם תקפה את ארגון המורים העל יסודיים המסרב להצטרף לרפורמת אופק חדש: "באשר לאופק חדש זו הפעם הראשונה שראיתי תוכנית שמתייחסת לכל המרכיבים הדרושים במערכת אך ישנו מכשול אדיר, ארגון המורים העל יסודיים שם מכשול נוראי לכל שינוי. אם רוצים ללמד שייקספיר למערכת דורשים שלמורים ישלמו עוד. הכל מתבצע בצורה מתריסה".

צרו איתנו קשר *5988