"ישנה שחיקה גדולה מאוד באמון הציבור במוסדות הדמוקרטיה"

מנכ"ל משרד רה"מ בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס": "המציאות התקשורתית שאנחנו חיים לפעמים מעצימה ויכוחים, ודיונים לגיטימיים הופכים לעימותים"

"הממשלה התחילה להיכנס במאי 2006 עם אג'נדה ברורה בתחום המשילות, רצינו להקים את המועצה הממשלתית-חברתית בראשותו של פרופ' טכנטנברג" - כך אמר מנכ"ל משרד ראש הממשלה רענן דינור בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס".

"ישנה שחיקה גדולה מאוד באמון הציבור במוסדות הדמוקרטיה - כולל מי שעומד בראש הפירמידה, ביהמ"ש העליון". "החשש הגדול הוא שאם לא מספיק אנשים ילכו להצביע, נפגע במוסדות המשטר הדמוקרטי".

"על פי ראש הממשלה, התקיים צוות בין משרדי ובו הוצעה קונקרטית לממשלה בנוגע לרשת הביטחון. בסופו של דבר הממשלה קיבלה החלטה להוציא לפועל את התוכנית. המציאות התקשורתית שאנחנו חיים לפעמים מעצימה ויכוחים ודיונים לגיטימיים הופכים לעימותים".

אלי הורביץ, יו"ר טבע, אמר: תוכנית 2028 ניסחה חזון למדינת ישראל. אנו ביקשנו שכעבור 20 שנה נהיה בין 20 המדינות המובילות בהכנסה לנפש. האסטרטגיה שבחרנו היא של חדשנות. ביקשנו לאגן את הממשלה עם מספר משרדים קטן יותר, עם סמכויות גדולות יותר".

"סברנו כי יש לשנות דרמטית את תרבות אי הדיון - הכוח ניתן אצלנו לפקיד מאוד מוכשר אך מאוד צעיר ומצויד בכוח דמיוני לעצור כל שר ומנכ"ל כל משרד אחר ואף את מנכ"ל משרדו. טכניקת הדיון, איך לא לוותר הפכה במחוזותינו לנפוצה מאוד". "היום, לא צריך לחכות למשבר של 5,000 מובטלים מההיי-טק אלא כבר לחשוב על הכלים". עוד אמר יו"ר טבע: "אנחנו גרועים בתחום הדמוקרטיה".

"הטיפול הראשון הוא איך מטפלים במשבר מהר. הממשלה הייתה צריכה לפעול הפוך מאיך שטיפלה. מז"א "מה זו עניינה של ההסתדרות הפנסיות?". אז עניינם של מי זה?". "אפשר היה להגיע להסכם עם ההסתדרות - הצרה היא שכולם דיברו פוליטיקה במקום לפתור את הבעיה".

אריק כרמון, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: "בדמוקרטיה הייצוגית הנדבך הבסיסי הוא המפלגה. ואז בוחרים את המועמדים לכנסת והם מחויבים למצע. יפה עשה בנימין נתניהו כשהוא גירש מישהו שהוא מסוכן לדמוקרטיה למקום לא ריאלי - הפריימריס היא רעה חולה, אני לא יודע אם הפיתרון הוא ועדה מסדרת".

עו"ד שרגא בירן אמר "אפשר לצאת מהמשבר שפופים ואפשר לצאת ממנו בגדול. מי שמצפה שנצא מהמשבר הזה עם עוד קצת זמן וסבלנות, טועה ומטעה". "יש לנו במדינות ישראל אפשרות לתקוף את הבעיות הכאובות בישראל מבחינה חברתית דווקא בגלל המשבר. זאת, כיוון שמוכרח להיות היום קונצנזוס בישראל לגבי מה שקרה בישראל ב-10 השנים האחרונות".

"המוסדות הפיננסים הפכו את העושר מלמטה לסחר בניירות ערך נבובים שלא היו קשורים יותר למציאות הכלכלית". "העובדה היא שבמדינת ישראל הצמיחה הייתה גבוהה מעליית ההכנסות: באותו זמן עלתה הרופאה יותר, החינוך שהם לא יכלו להגיע אליו. בעשור המפואר ביותר מרבית משקי הבית לא קיבלו אפילו חלק מזערי מהצמיחה".

צרו איתנו קשר *5988