גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקידמה האמיתית שייכת ליפנים

בתפריט: טלוויזיה סלולרית עם מסך מפוצל, מסכים תלת-ממדיים ואולפן הקלטות סלולרי

עיניהם של רבים בעולם התקשורת נשואות החודש אל קונגרס ה-GSM הגלובלי השנתי, שייפתח בברצלונה בעוד כשבועיים. זהו מפגש עסקי חיוני לשחקנים בענף וללא ספק יוצגו בו חידושים רבים. אולם, אם האירוע האירופי המעונב הזה הוא בבחינת המפגש השנתי של בוגרי כיתות ו' של בית-הספר הסלולרי, הרי שהמסיבה האמיתית, זו של בוגרי הקולג' המנוסים, נערכה בשבוע שעבר ביפן בעת השקת ליין דגמי האביב של המפעילים הגדולים ביפן.

אמנם ללקוחות האירופים והאמריקנים יש כיום מכשירים שטוחים עם מסך מגע, נווטי GPS מובנים, נגני אודיו-וידיאו מתקדמים ומצלמות עתירות מגה-פיקסל, אבל לתעשיית הסלולר היפנית יש שילוב מנצח, שכולל מחזור מסחרר של חיי מוצר שמתחדש כמעט כל רבעון; יצירתיות אלקטרונית, שמתוכננת בקפידה בשיתוף עם המפעילים וספקי התוכן במטרה לפתוח ללקוחות דלת ליישומי ערך מוסף חדשים ורווחיים; גרעין קשה של לקוחות; חידושים, שבולעים יישומים חדשים בקצב, שיכול לגרום למפעילים באירופה להתייפח על מיטתם בלילות; ורגולטור, שפורש בפני המפעילים שטיח אדום.

טלוויזיה רב-ערוצית

דוגמה טובה לפער המתרחב היא הצלחת ההטמעה של הטלוויזיה הדיגיטלית הניידת בתוך הטלפונים ביפן. באירופה ובארצות-הברית היו עד כה הרבה דיבורים בנושא אולם למרות ההשקעות, ההצלחה של החדרת טלפונים עם טלוויזיה הייתה מזערית.

לעומת זאת ביפן, שסיימה את שנת 2008 עם כ-110 מיליון מנויים סלולריים, לא ניתן כמעט למכור כיום טלפון חדש אם אינו תומך בשידורי הטלוויזיה הדיגיטלית האלחוטית של יפן (1-seg). אפילו ה-iPhone המהולל התקשה להיקלט בשוק המקומי עד שפותח עבורו טיונר טלוויזיה מיוחד.

יצרני המכשירים מצידם, משיקים בימים את הדור השלישי של מכשירים תומכי טלוויזיה דיגיטלית. חלקם מסוגלים לגרום גם לחובבי גאדג'טים מנוסים להחסיר פעימה או שתיים. דוגמה טיפוסית הוא הדגם החדש של שארפ, 932SH שהושק בשבוע שעבר במסגרת קולקציית האביב החדשה של המפעילה SoftBank.

לדגם יש מסך מסתובב ב-90 מעלות, בגודל 3.2 אינץ', והוא מאפשר לצפות בשני ערוצי טלוויזיה בו-זמנית בסיוע שני מקלטים פנימיים, שיכולים לפעול במקביל. ניתן לצפות בערוצים זה לצד זה, זה מעל זה או אחד בתוך השני. אפשר גם לצפות בערוץ אחד תוך כדי זיפזופ לערוץ השני ולתרגם את המלל של פס הקול לכתוביות טקסט כדי לא להחמיץ דבר. לא מספיק מרשים מספיק? ומה לגבי זה, שהמכשיר גם יכול להקליט בו-זמנית שתי תוכניות טלוויזיה משני ערוצים? הפטנט הוא שימוש בו-זמני בשני כרטיסי זיכרון נפרדים מטיפוס מיקרו-SD שכל אחד מותקן בחריץ משלו ומשמש בתור מדיית הקלטה נפרדת.

לצורך השגת המטרה הזאת לא הוקרבו, חלילה, פיצ'רים אחרים. אדרבא. המכשיר, ששוקל כ-150 גרם, מצוייד גם במצלמת סטילס ברזולוציה של 8 מגה פיקסל עם אפשרות לצילום באור נמוך במיוחד, מעבד קולי מתוחכם לצליל היקפי, סריקה של כרטיסי ביקור, זיהוי טביעת אצבע, נווט פנימי ושאר ביצועים מקובלים.

ואם אצלנו סוגרים ערוצי טלוויזיה, הממשלה היפנית עובדת בימים אלה על מכרזים להוספת לפחות 30 ערוצי טלוויזיה חדשים לסלולר עד שנת 2011. אלה ישתמשו בתדרים, שתפנה הטלוויזיה האנלוגית, ששידוריה ייפסקו באותה שנה.

נדגיש, שלא מדובר בערוצי VOD שמזרימים לטלפונים תכנים קבועים בנוסח מפעילי הסלולר בישראל, אלא על ערוצי טלוויזיה כלל ארציים בנוסח תחנות הטלוויזיה בכבלים ובלוויין. בניגוד להיום, הערוצים החדשים יהיו אינטראקטיביים והמשתמשים יוכלו לרכוש מוצרים, לשלוח תגובות ולהשתתף במשחקים תוך כדי צפייה. כן, אנחנו עדיין מדברים על טלפונים.

מדו-ממד לתלת-ממד

במדינה שבה דרישות החובה מכל טלפון סלולרי כוללות צפייה בשידורי טלוויזיה, אין זה מפתיע שרוב היצרנים משקיעים הרבה יצירתיות במסכים. בקולקציית החורף כבר ראינו ביפן טלפונים עם מסכי LCD מתוחכמים בגודל 3.1 עד 3.4 אינץ', מסכים אורגניים, שמאפשרים צפייה באור יום מלא ומסכי מגע דקיקים.

אבל בדיוק כשחשבנו, שלא נותר מה לחדש, באה היטאצ'י והעלתה את הרף בעוד דרגה עם ה-H001 החדש של המפעילה KDDI, שמצויד במסך שמאפשר צפייה תלת-ממדית (3D). המסך הסטריאוסקופי, בגודל 3.1 אינץ', מעניק אפקט עומק לא רק לסרטוני אנימציה ומשחקים אלא גם לקטעי וידיאו, שמוקרנים ב-30 פריימים לשנייה. יתר על כן, התוכנה הנלווית אליו מאפשרת לעבד תמונה דיגיטלית דו-ממדית רגילה, כמו למשל תמונה שצולמה במצלמת הטלפון, ולהפוך אותה לתלת-ממדית בלחיצה אחת.

היטאצ'י פיתחה את כל הטכנולוגיה מבראשית, כולל הפאנל, המעבד הגרפי ורכיבי הבקרה והצליחה לדחוס את הכל למכשיר בפורמט מתקפל, ששוקל 145 גרם וכולל גם צליל היקפי, נווט פנימי וכמובן קליטת טלוויזיה אלחוטית. המכשיר, אגב, יכול לפעול גם ברשתות GSM וגם ברשתות CDMA.

היצרנים היפניים, שלא כמו עמיתיהם מסין, קוריאה וטייוואן, אינם מנסים בינתיים ליצור קוטל iPhone משלהם ומסתפקים בייבוא המקור. אבל הם בהחלט מאמצים את טכנולוגיית מסכי המגע בטלפונים בעל מבנה מתקפל מקובל ולוקחים את ממשק המגע למחוזות חדשים.

קסיו, למשל, הציגה בשבוע שעבר את ה-CA001, שמצוייד במסך 3.1 אינץ' מסתובב על ציר. כאשר המסך פונה כלפי חוץ הוא משמש כמסך מגע מלא על שליטה באייקונים ואפשרויות סידור מגוונות נוסח ה- iPhone. אבל קסיו לא הסתפקה ביישומים המקובלים והפכה את הטלפון שלה לכלי נגינה רב-תכליתי לכיס.

דיאטה סלולרית

בסיוע ימאהה פיתחה קסיו עבור הטלפון מעבד קולי מתוחכם, שמסוגל לדגום ולשחזר ברמת דיוק גבוהה את הצלילים של כלי נגינה שונים. הנגינה מתבצעת באמצעות מגע אצבעות על קלידים, מיתרים או תופים, שמופיעים על המסך כאשר את היצירות ניתן לקלוט ולערוך ישירות בטלפון. את התוצר של אולפן ההקלטות הנייד אפשר כמובן לשתף עם אחרים.

וסוני לא מתכוונת כמובן לוותר על ההגמוניה המוזיקלית שלה ומשיקה טלפון חדש ממשפחת הווקמן המוזיקלית, שמצויד בשלט רחוק אלחוטי מתוחכם (לא הטלפון הוא השלט אלא יש שלט לטלפון) שמסוגל, בין שלל ביצועיו, גם להקליט שירים ישירות מתקליטורים מוזיקליים ללא צורך בתיווך מחשב.

גם לחובב הכושר יש תקומה: טלפונים עם חיישני תנועה, שעוקבים אחרי הפעילות הספורטיבית של בעליהם ומסייעים להם בעזרת הנחיות קוליות וכתובות כיצד לשמור על דיאטה, שיעדיה הוגדרו מראש על-ידי בעל הטלפון. דיאטה סלולרית? גם את זה עוד נצטרך להוסיף למילון.

עוד כתבות

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות שסבורים שההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, הוא יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית פייסבוק יענה על שאלות הקונגרס בנוגע להשפעת החברה שלו על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה על ידי רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות תל-אביב ו-Ceibs בשנחאי ● התכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל", וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים