גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוש של יציבות?

זו היתה צריכה להיות שנה של חגיגות במזרח אירופה: 20 שנה לנפילת חומת ברלין, חמש שנים להתרחבות האיחוד; אך בגלל המשבר העולמי, מתערערים היסודות הכלכליים באזור

זו היתה צריכה להיות שנה של חגיגות במרכז ומזרח אירופה. חלפו 20 שנה מנפילת חומת ברלין ומלאו עשור להתרחבות נאט"ו למזרח אירופה וחמש שנים להתרחבות האיחוד האירופי באזור. למדינות שנחלצו מהשלטון הסובייטי, מהים הבלטי עד הים השחור, יש הרבה מה לציין.

אך המשבר הכלכלי העולמי קלקל את החגיגה. במקום לבנות על ההישגים של 20 השנים האחרונות, מנהיגי האזור חשים את היסודות הכלכליים מתערערים תחת רגליהם.

כל אירופה נעה לקראת המשבר הכלכלי הכי עמוק שלה מאז שנות ה-30, אך לעומת המערב העשיר, המדינות של מרכז ומזרח אירופה הן במצב פגיע יותר. הסכנות כה גדולות, עד שמנהיגי האיחוד האירופי שהתכנסו לפני שבוע בברלין הסכימו לתמוך בהכפלת משאבי קרן המטבע ל-500 מיליארד דולר כדי לתמוך במדינות CEE (מזרח ומרכז אירופה), במה שקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כינתה "משבר בינלאומי בלתי רגיל".

הסכנה היא לא רק להתפתחות הכלכלית של המדינות הפגיעות, אלא גם ליציבותן הפוליטית. איש אינו צופה אמנם חזרה למוראות שנות ה-30, אך הצטברות כעס בשל מיתון, אבטלה וחובות עלולה להצית פופוליזם בתוצאות לא צפויות.

כמו במערב אירופה, עלולים להיות מתחים חברתיים ואתניים. ממשלות רפורמיסטיות, חברות רב-לאומיות ובנקים עלולים להפוך כולם מטרות למחאה ציבורית כשהפרנסה בסכנה. "למשבר יש השלכה על מזרח אירופה יותר מאשר על מערבה, כי המערכות הפוליטיות בה פגיעות יותר", אומר שר החוץ השבדי.

האיחוד האירופי עצמו, האבן השואבת של האזור, בצרות על רקע סימנים כי מנהיגי מערב אירופה מגיבים למשבר בהעדפת אינטרסים לאומיים על פני סולידריות של האיחוד, בייחוד לגבי סיוע ממשלתי למוסדות כספיים ולתעשייה.

כמה ממנהיגי מדינות CEE, שעבדו קשה להכניס את מדינותיהם לזרם המרכזי האירופי הגלובלי, חשים נבגדים. פאבל דמס, בעבר שר החוץ הסלובקי וכעת מנהל השלוחה המרכז-אירופית בקרן מרשל הגרמנית, מוסד מחקר אמריקני, אומר: "אנשים מטילים ספק בדמוקרטיה הליברלית, בשווקים החופשיים ובאיחוד האירופי. הם רואים מדינות כמו צרפת שהולכות על פתרונות לאומיים כאשר נחוצים פתרונות בינלאומיים. הם מרגישים שלא לוקחים אותם בחשבון".

הוא ואחרים מוחאים כף לצ'כיה, הנשיאה התורנית של האיחוד, שקראה תיגר על הצהרת נשיא צרפת סרקוזי, כי הסיוע לתעשיית הרכב הצרפתית נועד לשמור על מקומות עבודה בצרפת, ולא במפעלי פז'ו או רנו במרכז אירופה. מירק טופולנק, ראש ממשלת צ'כיה, דיבר בשם רבים במדינות CEE, כשאמר שתגובתן של מדינות מרחב האירו למשבר "עיוותה את המיזם המשותף של האירו יותר מכל אירוע אחר שעולה על הדעת".

אבל גם אחרי ההפגנות האנטי-ממשלתיות בבולגריה וליטא, מחאות אלימות בלטביה, והרטוריקה נגד אמנת רומא (אמנת היסוד לשוק האירופי המשותף) בהונגריה, CEE אינו אזור שעומד בכל רגע לקרוס. חרף החשש לגבי הסולידריות של האיחוד האירופי, 27 מדינות האיחוד נשארו מחויבות לקידומו. פולין, לדוגמה, מאיצה את תוכניותיה להצטרף למרחב האירו. "מה שאנו צריכים הוא יותר אירופה, לא פחות אירופה", אומר מנהל המרכז ליחסים בינל' בורשה.

יהיה מה שיהיה, מדינות שונות יעברו את המשבר הנוכחי בתוצאות שונות מאוד. בקצה האחד מצויות מדינות תחת לחץ פיננסי חריף, בראשות הונגריה, לטביה ואוקראינה, שכבר קיבלו חבילות סיוע מקרן המטבע הבינלאומית; בקצה השני ניצבות פולין, צ'כיה וסלובקיה, הבסיס ליציבות כלכלית יחסית במרכז אירופה. מנפרד וימר, סמנכ"ל הכספים של קבוצת הבנקאות האוסטרית Erste, שיש לה פעילות עניפה במדינות CEE, מזהיר: "מה שהולך לאיבוד במשבר הזה, במקרים רבים, הוא היכולת של אנשים להבדיל בין השווקים השונים".

עננות מצטברת

ובכל זאת, יש תחושה של עננות מצטברת גם במדינות שעד כה חמקו מהגרוע ביותר. בקרואטיה, למשל, אף שמספר שיא של גולשים יצאו לסקי בחו"ל, מחירי הנדל"ן בחוף האדריאטי נותרו גבוהים, ומועדוני הבירה זגרב דחוסים בבליינים, לא הכל כשורה, לפי דבור בוטקוביץ', בעל טור ביומון הקרואטי "ג'וטרני ליסט". בשיחה איתו בבר בולדוג בזגרב, הוא אומר: "אין לנו עדיין משבר כלכלי, אך יש תחושה שמשהו רע מתקרב. בעיתון שלי יש השנה צניחה של 30% בפרסום".

אחרי עשור של צמיחה מהירה, שהסתכמה אשתקד בכמעט 5%, התמ"ג באזור - כולל מרכז ודרום-מזרח אירופה ואוקראינה, אך לא כולל רוסיה - צפוי לרדת השנה, לראשונה מאז הכאוס הפוסט-קומוניסטי בתחילת שנות ה-90. מהגרים חוזרים הביתה מהכלכלות המקרטעות של מערב אירופה ורוסיה. השקעות זרות ישירות נדחות, כמו תוכנית של פיאט להשקיע מיליארד אירו במודרניזציה של זסטבה, המפעל שלה בסרביה.

וגרוע מכך, כמה בנקים בינלאומיים, אשר ליבו את הצמיחה המהירה לפני המשבר, מתקשים כיום לממן את שלוחותיהם המקומיות, מה שמעלה חששות מקריסת האשראי. לפי הבנק להסדרים בינלאומיים בבאזל, ארגון הגג של הבנקים המרכזיים, בסוף ספטמבר עמד סך ההלוואות למדינות מזרח אירופה מבנקים זרים (במטבע מקומי וזר) על 1.656 טריליון דולר - פי 3 לעומת 2005 - ורובו הלוואות מבנקים במערב אירופה.

הזעזועים בשוק בפברואר הדגימו את הסכנות. הבנק האירופי לשיקום ופיתוח, EBRD, הבנק האזורי של מדינות CEE, מעריך שהמגזר הבנקאי באזור זקוק השנה לגלגול חובות שלו בהיקף 200 מיליארד דולר, ולעוד 100-150 מיליארד דולר של חידוש הון, כדי להתמודד עם הלוואות רעות. השאלה היא כמה הלוואות יהפכו לרעילות כשכלכלות מאטות ומטבעות מקומיים צונחים. הלוואות במט"ח - 90% מההלוואות של לטביה - הן בעיה מיוחדת, כי חייבים להחזירן מתוך הכנסה במטבע מקומי.

"טרגדיה אם אירופה תתפצל"

אם הבנקים הבינלאומיים יכסו רק 70% מצורכי הבנקים-הבנים שלהם באזור, ממשלות ומוסדות רב-לאומיים יעמדו בפני דרישות לכ-100 מיליארד דולר - סכום גדול אך לא ענק בהתחשב בגודל חילוצי המגזר הבנקאי במערב אירופה ובארה"ב. רוברט זוליק, נשיא הבנק העולמי - שמעריך שיידרשו רק 40-45 מיליארד דולר - קורא לממשלות האיחוד לתמוך בקרן המטבע, בבנק העולמי וב-EBRD בגיוס הון, באומרו שהנושא חיוני לעתיד אירופה. לדעתו, כפי שאמר בשבוע שעבר בראיון: "זו תהיה טרגדיה גדולה אם אירופה תשוב ותתפצל".

אך לא כולם עומדים בתור לקבל כספים מקרן המטבע. סלובקיה וסלובניה שוכנות לבטח בתוך מרחב האירו. פולין וצ'כיה מדגישות שהן אינן זקוקות לתמיכה, ואומרות שהזעזועים האחרונים בשווקים שלהן הם בחלקם תוצאה של פאניקה בלתי מוצדקת מצד משקיעים שרואים את CEE כאזור אסון אחיד.

גם ההשלכות החברתיות והפוליטיות של המשבר יהיו שונות ממדינה למדינה. ממשלת לטביה קרסה לפני שבועיים על רקע דרישת קרן המטבע לצנע פיננסי; באוקראינה, המשבר הכלכלי הפך לעוד שדה קרב בין הנשיא ויקטור יושצ'נקו וראש הממשלה יוליה טימושנקו; בבולגריה, המשבר מחזק תנועה פופוליסטית נגד השחיתות, אשר מקווה לזכות בבחירות הכלליות בקיץ הקרוב. אך במדינות אחרות המשבר דווקא חיזק את הממשלות. דונלד טוסק, ראש הממשלה הליברלי של פולין, פופולרי היום יותר משהיה בעת כניסתו לתפקיד ב-2007.

אך אלה הן התפתחויות קצרות טווח. משבר ממושך עלול לערער את בסיס התמיכה בכלכלות שוק. כריסטיאן שבדוס, מנהל מכון מחקר בבודפשט, חושש מפני התחזקות הימין הקיצוני, בייחוד במדינות עם מיעוט צועני גדול. "הימין בעלייה", הוא אומר, ומצביע על ג'וביק, מפלגת ימין קיצוני בהונגריה שקיבלה 8.5% בבחירות מקומיות בינואר.

מבחן גדול יותר למפלגות כאלו יבוא בבחירות לפרלמנט האירופי בקיץ. הבעיה של מנהיגי מדינות CEE לא תהיה גודל המפלגות הקיצוניות; אחרי הכל, אין מפלגות שהצליחו יותר מהחזית הלאומית בצרפת. אך ניהול מדיניות כלפיהן יהיה קשה. המוסדות הציבוריים חלשים ביחס למערב, והממונים הרשמיים לא יכולים או לא רוצים לעתים לכפות את סמכותם. שבדוס מזכיר את העיר ההונגרית מיסקולץ' שנפגעה קשות במיתון. מפקד המשטרה בעיר, שפוטר לאחר שהאשים את הצוענים בגל פשיעה, הוחזר לתפקידו בלחץ התושבים.

קריסת המוראל במעמד הבינוני

איבאן קרסטב, מנהל המרכז ללימודים ליברליים בבולגריה, חושש מקריסת המוראל של המעמד הבינוני אם אנשים יאבדו את מקומות עבודתם ולא יוכלו לפרוע את המשכנתאות שלהם. "האנשים שמזוהים עם ערכי המערב חשים מרומים. הם אומרים 'עשינו כל מה שיכולנו. עשינו את כל הרפורמות הטובות ביותר, וכעת אומרים לנו שהן היו הרפורמות הגרועות ביותר'", הוא אומר.

קרסטב עורך השוואה עם המשבר הפיננסי הרוסי ב-1998, בו המעמד הבינוני שאיבד את כל חסכונותיו הפנה גב לדמוקרטיה הליברלית ותמך בפוטין הסמכותני. "עלול להתחרש תהליך דומה באזור שלנו, כמו ברוסיה", הוא אומר.

אך זה נראה אפוקליפטי מדי לרוב אזור CEE. עם היתרונות של חברות באיחוד האירופי, מסיוע חקלאי עד יציבות פוליטית, האליטות ייאבקו בניסיון פופוליסטי לשינוי כיוון. גם המוסדות הדמוקרטיים ומוסדות השוק החופשי חזקים בהרבה מכפי שהיו ברוסיה בשנות ה-90.

פרט לכך, אפילו במיתון, כלכלות האזור צפויות לרשום ביצועים טובים יותר מאלו של מערב אירופה. היתרונות של CEE בעלויות זולות וכוח עבודה איכותי נותרו. אריק ברגלוף, הכלכלן הראשי של EBRD: "השילוב ארוך הטווח של מדינות מרכז ומזרח אירופה עם מערב אירופה יימשך. זהו המודל הנכון".

עוד כתבות

שלמה אליהו / צילום: איל יצהר

הממונה החדש של שוק ההון נותן לשלמה אליהו קרדיט. לא יתערב כרגע בקרבות בחברת מגדל

זאת על פי הערכות בשוק, ובניגוד לציפיות קודמות כי הפיקוח על הביטוח יראה בצעד שהוביל אליהו בשבוע שעבר כפגיעה בממשל התאגידי ● ככל הידוע, רשות שוק ההון בראשות ד"ר משה ברקת, נמצאת בקשר ישיר מול אליהו ומגדל, ומעוניינת לספק לחברה "שקט ורוגע" כדי "לעבוד כמו שצריך"

צילום / איל יצהר

חזן העליב את ראש אגף שיקום נכים והורחק מהכנסת ל-6 שבועות

בנוסף, יש מספר תלונות נוספות על חזן, שטרם נכללו בהחלטת ועדת האתיקה ● חזן יוכל להמשיך להצביע במליאה, אך לא לנאום ולהשתתף מעבר למימוש זכות ההצבעה

יפן בלבן. למעלה: טירת נאגויה בשלג / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התרבות, המעיינות החמים והקופים: כמה סיבות לסקי ביפן

אחרי שנים שבהן התבססו על תיירות פנים בלבד, אתרי הסקי ביפן פותחים את השערים. ויחד עם החוויה התרבותית, האוכל ואיכות השלג, לא מדובר בעוד יעד על המפה

חנת הסעות ממוגנת בשער הנגב / צילום: רפי קוץ

ללמוד בבית ספר הכי ממוגן בעולם זה נורמלי?

חוויית הטילים הולכת איתנו כל היום לכל מקום ● "גלובס" מביא את קולות תושבי הדרום

אדם נוימן / צילום:  רויטרס

ענקית חללי העבודה WeWork מדווחת על תוצאות הרבעון: ממשיכה לצמוח - אבל גם לצבור הפסדים

WeWork הכפילה את הכנסותיה ברבעון השלישי, אך ההפסד ב-EBITDA המתואם העמיק ל-168 מיליון דולר ● ההפסד בשורה התחתונה הסתכם ב-400 מיליון דולר, לעומת 160 מיליון דולר ברבעון המקביל ● התאגיד היפני סופטבנק השקיע עוד 3 מיליארד דולר בחברה של אדם נוימן לפי שווי של 42 מיליארד דולר

בית מעריב/ צילום :איל יצהר

הקרב על בית מעריב המתחדש: הוועדה המחוזית קיצצה 18 קומות - עכשיו מגיע הערר

חברת הכשרת היישוב והוועדה המקומית ת"א הגישו ערר למועצה הארצית נגד החלטת הוועדה המחוזית להפחית 18 קומות מהמגדל המתוכנן בבית מעריב, אף שלא שהתקיים דיון בוועדה למתחמי רעש מטוסים, המוסמכת לאשר חריגה במגבלת הגובה ● עיריית ת"א: לעמדת הוועדה המחוזית יש השלכות על כל המרחב התכנוני של ת"א

שריפות יער באזור מאגר ניר עם / צילום: אייל פישר

ההחלטה האם לקצור חיטה בקיבוץ ניר עם מתקבלת אצל השכנים, בעזה

ישראל איבדה את ההרתעה שלה והתוצאה - החמאס מנהל אותנו ● כמדינה, ישראל לא התייחסה מלכתחילה ברצינות לאיום העפיפונים, שבהמשך התפתח לאיום של בלונים שנושאים רימונים ומטענים קטנים ● איך עושים ככה חקלאות? ● "גלובס" מביא את קולות תושבי הדרום

מדרון חלקלק / צילום: רויטרס - Dominic Ebenbichler

לא כל הנוצץ: על הצד התחרותי של ספורט החורף

הדומיננטיות של הגולשים מאירופה. מחנה הסקי מול מחנה הסנובורד. הגושפנקה האולימפית שהגיעה באיחור. הכסף שרחוק מלהיות מפתה. והפציעות האכזריות ביותר בעולם הספורט ● 5 הערות על הצד התחרותי של ספורט החורף

עופר אלקלעי גיא מונרוב רוה"ח אריה אליאב  / צילום: אמיר מאירי

אלקלעי-מונרוב ממזגת לתוכה את משרדו של רו"ח אבנר אליאב

בעקבות המיזוג (רוה"ח מונרוב-אליאב) תעסיק הפירמה הממוזגת 45 עובדים ● המנכ"לים-המשותפים של הפירמה, רוה"ח עופר אלקלעי וגיא מונרוב, סבורים כי בעקבות המיזוג הם יהפכו להיות משרד הבוטיק הגדול והמוביל בארץ בתחומי הבקרה, הייעוץ וניהול הסיכונים

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

הסטארט-אפ הישראלי שמנסה לפתור את בעיות האמון עם הבנקים

בנקים, בתי חולים וחברות ביטוח נדרשים להזרים מידע אודות לקוחותיהם לחברות טכנולוגיה חיצוניות ●  הסטארט-אפ דואליטי מפתח פלטפורמה שנועדה להתמודד עם הבעייה הזו באמצעות ביטול הצורך באמון בעת ביצוע חישובים על דאטה

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ מביע תקווה שאופ"ק לא תקצץ תפוקה, תחזית הביקוש העולמית נחתכת - והנפט מגיב בירידה חדה

לאחר התרסקות מחיר הנפט ב-20% באוקטובר, הכוונה של סעודיה ואופ"ק לקצץ את הפקת הנפט כבר במשלוח הקרוב לא מתקבלת בהבנה אצל הנשיא האמריקאי, שאומר: "מחירי הנפט צריכים להיות נמוכים הרבה יותר" ● בוקר לאחר מכן, קרטל אופ"ק חתך את תחזית הביקוש העולמית ל-2019 - והנפט מעמיק את הירידות

פונדו גבינה קלאסי / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בחופשת סקי לא עושים דיאטה: מה כדאי להזמין מהתפריט האלפיני

האוכל המוגש באזורי הסקי הוא שריד וגלויה קולינרית מעולם ומימים אחרים, שבהם אוכל עשיר היה שם נרדף לבריא וחופשות סקי - לנופש המותרות המושלם ● מה כדאי להזמין מהתפריט האלפיני

איתן כבל / צילום: דוברות הכנסת

הבריאות עולה ביוקר: "מחירי מזון בריא גבוהים בעד 120% משאר המוצרים"

ועדת הכלכלה של הכנסת ציינה את יום (ג') הסוכרת הבינלאומי בכנסת בדיון שיוחד להוזלת מחירו של סל מוצרי מזון בריא

פרויקט של ברוקלנד  בברוקלין / צילום מאתר החברה

אחרי ההתרסקות לתשואת "זבל": מחזיקי האג"ח של ברוקלנד יצטרכו לבחור בין מו"מ לניסיון השתלטות

דירקטוריון ברוקלנד הורה אמש להנהלת החברה לפתוח במו"מ לארגון מחדש של חובותיה ● למחזיקי האג"ח שעבודים על מרבית נכסי החברה, ובמקרה שיסכימו לדחייה בתשלומי קרן החוב, הם עשויים לבקש תוספת ריבית והשתתפות ברווחים עתידיים ● בעיקר האג"ח מחזיקים קרנות גידור, שחקני נוסטרו ומשקיעים פרטיים

אדם רוכב על קורקינט של BIRD / צילום: רויטרס

אלפי שקלים בחודש: תעשיית מטעיני הקורקינטים הגיעה לישראל

בירד, שהחלה לפעול בישראל לפני מספר חודשים, מפזרת קורקינטים חשמליים להשכרה ברחבי העיר • המודל העסקי המיוחד מחייב את בירד לשלם ל"צפרים", אנשים שמשקיעים שעות בכל יום באיסוף קורקינטים, הטענתם והחזרתם לרחוב • התשלום - לעיתים 10 אלפים שקלים בחודש - מוביל לתחרות עזה בין הצפרים • עתה, החלת כללי בטיחות חדשים מאיימת לשנות להם את המשחק

מיקרוסופט / צילום: שאטרסטוק

הסכם מסגרת חדש בין מנהל הרכש הממשלתי בחשב הכללי למיקרוסופט במעל ל-100 מיליון שקל

החתימה על ההסכם החדש מגיעה לאחר פיצוץ במשא ומתן בין מיקרוסופט ומנהל הרכש בחשב הכללי, לפני קרוב לשלושה חודשים ● ההסכם כולל רישיונות למערכת ההפעלה מיקרוסופט, למוצרי אופיס, לתוכנות לשרתים המשמשים את משרדי הממשלה ושירותי עדכונים ותחזוקה

לב לבייב/צילום:תמר מצפי

פרשת "יהלום שחור": זבולון לבייב וראובן שמאלוב ישוחררו למעצר-בית

(עדכון) - בימ"ש השלום דחה את בקשת המשטרה להאריך בפעם השלישית את מעצרם של לבייב ושמאלוב ● המשטרה ערערה על ההחלטה, איך ביהמ"ש המחוזי דחה את הערר ● נציג המשטרה בדיון: לב לבייב נתן הוראות להשמדת ראיות

ניו זילנד/ צילום: עידן קרסנטי

האנשים, האקסטרים ושר הטבעות: כמה סיבות לסקי בניו זילנד

בניו זילנד לא רק שנוהגים בצד ההפוך של הכביש, ולא רק שכשאצלנו יום אצלם לילה, גם עונת הסקי היא ביוני-אוגוסט ● הנופים, האנשים, הטיולים והגלישה בממלכת "שר הטבעות"

רכבל אתר

לגלוש אל האויב: מה קורה כשגולשים לאיבוד בחרמון

נשברתי בתור המפלצתי לרכבל באתר החרמון, והחלטתי לנקוט יוזמה ולגלוש לבדי בכיוון ההפוך. בינתיים, כיסה ערפל את ההר, השקט היה מעיק ושום רכבל לא נראה באופק ● האם אני בחרמון הסורי?

לחזור בחתיכה אחת/ איור: אייל אונגר

לחזור בחתיכה אחת: איך מכינים את הגוף לחופשת הסקי

לא נעים להיות מחרבי שמחות, אבל מוכרחים לדבר על זה: פציעות סקי נפוצות ממה שחושבים, אבל הן לא גזרת גורל. מה לעשות לפני הגלישה ואחריה ● הפיזיותרפיסט שי גרינברג ומדריך הכושר אמיר אלבז מייעצים