גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אפריקה מוכרת את קניון רמת-אביב וקניון סביונים למליסרון לפי שווי של 1.74 מיליארד שקל

תזרים המזומנים הצפוי לאפריקה - כ-800 מיליון שקל; לא צפויה לרשום בגין העסקה רווח או הפסד מהותי ; מנכ"ל אפריקה, איזי כהן, ל"גלובס": "כבר הרבה זמן לא נעשתה בישראל עסקה בסדר גודל כזה בתחום הנדל"ן"

לאחר כשנה של ניסיונות, נמכרו היום (ג') קניון רמת אביב וקניון סביונים ביהוד, שניהם של אפריקה נכסים מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב, לידי מליסרון מקבוצת עופר נכסים של סמי ויולי עופר. הקניונים נמכרו לפי שווי כולל של 1.74 מיליארד שקל.

קניון רמת אביב, בו מחזיקה אפריקה נכסים ב-73.4%, נמכר לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל ואילו קניון סביונים נמכר תמורת כ-200 מיליון שקל. לדברי מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, בשתי העסקאות התזרים נטו בניכוי המיסוי מוערך בכ-800 מיליון שקל, סכום שלדבריו ישרת את ניהול תזרים המזומנים של הקבוצה על פי תוכניותיה.

המהלך למכירת קניון רמת אביב נחשף לראשונה ב"גלובס" במאי 2008. בקניון זה מחזיקה אפריקה נכסים ב-73.4%, בעוד שב-26.6% מהקניון מחזיקה חברת הביטוח מגדל . כעבור חודש, ביוני 2008, פורסם ב"גלובס" כי לתמונה נכנס דוד עזריאלי, שניהל מגעים עם אפריקה לרכישת קניון רמת אביב לפי שווי של 1.2-1.3 מיליארד שקל.

כעבור מספר ימים התברר, שוב כפי שנחשף ב"גלובס", כי המגעים עברו להתנהל על מכירת קניונים נוספים - קניון סביונים ביהוד (100% מהזכויות), שנכלל גם בעסקה הנוכחית, וכן קניון לב תלפיות בירושלים (40% מהזכויות), קניון סיטי סנטר (45% מהזכויות) ומרכז "הבמה" בגני תקווה (100% מהזכויות). השווי עבור עסקת החבילה בכללותה עמד על 1.8 מיליארד שקל.

אולם באוגוסט, אחרי פגישות רבות בין מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, ונשיא קבוצת עזריאלי, מנחם עינן, התפוצצו המגעים עוד לפני שהחל ביצוע בדיקת הנאותות.

בסוף 2008 דובר על כך שחברת הביטוח מגדל, המחזיקה כאמור ב-26.6% מקניון רמת אביב, עשויה לשתף פעולה עם קבוצת בריטיש ישראל ברכישה משותפת של הקניון. לפי מתווה זה היתה אמורה מגדל לרכוש את אחזקותיה של אפריקה נכסים בקניון ולהגיע לאחזקה מלאה. בשלב השני היתה אמורה מגדל למכור לבריטיש ישראל מחצית מהקניון כנגד הקצאת מניות בבריטיש ישראל.

כהן אמר היום ל"גלובס" כי "אני חושב שלבצע עסקה בסדר גודל של כ-1.7 מיליארד שקל בימים קשים כאלה, עם בעיות ומצוקה של אשראי ויכולות פיננסיות, היא מהלך חשוב. אני שמח שאפריקה הביאה את העסקה לסיום ולחתימת ההסכם עם עופר נכסים וזה מוכיח שאפריקה מבצעת עסקה במחירים מאוד ראויים. בהחלט הכל התאפשר הודות להשבחה האדירה שביצעה אפריקה בשנים האחרונות בנכסים וזהו נדבך נוסף בתוכנית האסטרטגיה והעבודה של אפריקה להנזיל את תזרים המזומנים ולעמוד בהתחייבויותיה על פי תוכניותיה כפי שהבטחנו".

לשאלה במה היה שונה המשא ומתן עם מליסרון לעומת המשא ומתן שהתנהל מול עזריאלי, השיב כהן כי "אני רוצה להסתכל על ההסכם שנעשה ולא על ההסכמים שלא נעשו. ההסכם שנעשה בוצע במהירות, בהגינות ובמקצוענות ואני רוצה לברך את חברת מליסרון ומנהליה על סיום מהיר והוגן של העסקה".

כשנשאל מדוע לקח לאפריקה כל כך הרבה זמן למצוא קונה, אמר כהן כי "זה לא פשוט למכור ב-1.7 מיליארד שקל. אין להרבה גופים יכולת לממן ויכולת לבצע עסקאות ב-1.7 מיליארד שקל בימים אלה. העסקאות דורשות הרבה סידורים פיננסיים וקווי אשראי ויכולות הוניות של החברות ולכן אין היום הרבה גופים שמסוגלים לעשות עסקה בסדר גודל כזה. כבר הרבה זמן לא נעשתה עסקה בסדר גודל כזה במדינה בתחום הנדל"ן".

בנוגע לשאר הקניונים שנכללו בעסקת החבילה שעמדה במרכז המגעים עם עזריאלי, אמר כהן כי "הקניונים האחרים הם קטנים יותר ובהם אנחנו רק שותפים עם גופים נוספים. אין לנו כרגע תוכנית ספציפית לאלה. יש לנו כמה קניונים מאוד גדולים בחו"ל. בנוסף לקניונים שאנחנו מפעילים בצ'כיה, אנחנו פותחים בסוף השנה קניון מאוד גדול בבוקרשט שברומניה, שנקרא קוטרוצ'ן, המשתרע על פני 70 אלף מ"ר, פי שישה או שבעה מקניון רמת אביב, עם 85% תפוסה וחוזים חתומים. בסוף השנה נפתח עוד קניון מאוד יוקרתי במוסקווה שברוסיה, שנקרא Mall of Russia, ששטחו מעל 100 אלף מ"ר".

נשאלת השאלה מה יקרה לחטיבת הקניונים של אפריקה ישראל, בהנהלת צביה לבייב-אלאזרוב, עכשיו, ללא קניון רמת אביב שהיה נכס משמעותי. לשאלה זו השיב כהן כי "החטיבה הזו מנהלת שני קניונים קטנים יותר ופנינו לאותם קניונים בחו"ל שבבעלותנו, שייכנסו לתפעול שוטף בסוף השנה. רוב המשאבים יינתו לפעילותנו בתחום זה בחו"ל".

יצויין שהנהלת קניון רמת אביב מנהלת בימים אלה מגעים להשכרת שטחים ל-H&M על פני 1,500 מ"ר ול-GAP על פני 400-600 מ"ר.

בנוסף, קניון סביונים קיבלת את אישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה יהוד-ווה מונוסון להרחבת קניון סביונים ב-4,000 מ"ר. השטח המסחרי הקיים עומד היום על 6,603 מ"ר והוא כולל 70 חנויות. הקניון נמצא בתפוסה מלאה והפדיון הכולל לשנה הוא 180 מיליון שקל.

יו"ר מליסרון, ליאורה עופר, אמרה היום כי "בהמשך לאסטרטגיה המסחרית של החברה להעמיק ולהרחיב את פעילותה בתחומי הנכסים המניבים בכלל ובמרכזים מסחריים בפרט ולהוביל את השוק, וכן בהמשך להתעניינות החברה ברכישת מרכזים מסחריים בארץ, החליטה מליסרון לרכוש את קניון רמת אביב, שנחשב לקניון האסטרטגי הטוב ביותר בישראל".

בבעלות מליסרון שני קניונים. מתחם הקריון, שמשתרע על פני 62 אלף מ"ר בקרית ביאליק, הוא הנכס העיקרי של החברה וכולל שטחי מסחר ומשרדים להשכרה, כשהקניון עצמו משתרע על פני כ-37 אלף מ"ר. קניון רננים שברעננה, משתרע על פני כ-36 אלף מ"ר.

עוד כתבות

עסקה / צילום: Shutterstock

מגה אור של צחי נחמיאס מכרה מרכז לוגיסטי לרמי אונגר

אונגר ירכוש את המכרז ב-470 מיליון שקל ● המכירה צפויה להניב למגה אור רווח של 116 מיליון שקל לאחר מס ותזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ-410 מיליון שקל ● בווליו בייס טוענים שהעסקה "מדהימה" וכי זו "התשואה הנמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברה ציבורית בישראל נכס מניב

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

נעילה מעורבת בבורסה בת"א: טבע איבדה 3.2%, בית שמש זינקה בכ-7%

היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת באג"ח סדרה ג' של בי קומיוניקיישנס, שם צפוי רוב שיאפשר לנאמן האג"ח לאשר להנהלת החברה לחתום על העסקה ● הנציבות האירופית פתחה בחקירה נגד חברה בת של שפיר הנדסה ● כלכלי הראל: "בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי"

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

בניין מטה הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: רויטרס Leah Millis

טראמפ מבקר את הפד, אבל הוא ממש לא הראשון שהפגין עוינות כלפי הבנק המרכזי

הלקאת הבנק המרכזי של ארה"ב התחילה כבר בימיה הראשונים של ארה"ב ● בעוד שבארה"ב הבנק זוכה למוניטין מושמץ, מדינות אחרות מהללות את הבנקים המרכזים שלהן

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שני אחים ישראלים חשודים בגניבת ביטקוין בשווי 100 מיליון דולר

האחים אלי ואסף גיגי, לפי החשדות המיוחסים להם במשטרה, פרצו לחשבונות של אחת מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ביטפינקס ● השניים נעצרו לראשונה ביום רביעי שעבר, והיום מעצרם הוארך בשבוע ● משטרת ישראל פרסמה המלצות למניעת פגיעה מהונאת פישינג ברשת

שרי רייט־פילו, דבי קנדל, מליסה בינפלד ונעמי מרילס / צילום: טל שפירא,

מיועצים משפטיים למותג רשת: מי למדו לשפר את הרושם הדיגיטלי

וגם: עו"ד פנינת ינאי מונתה ליועצת המשפטית של לשכת המסחר ישראל-אפריקה

אליעזר פישמן/  צילום: אלון רון

כך "הציל" אליעזר פישמן את עצמו ואת הום סנטר מקריסה על חשבון הנושים

בקשה של הנאמן לנכסי פישמן חושפת טענה, שלפיה איש העסקים ובנו יצרו מארג הסכמים פיקטיביים שבמסגרתם הוזרמו 75 מיליון שקל להום סנטר מחברת ההחזקות של פישמן באופן שפגע בנושיה ● מנהל הכספים והחשב חשפו בחקירה את השיטה ● הום סנטר: "הבקשה חסרת בסיס"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: נתניהו מכשיר ממשלה צרה בתמיכת ערבים מבחוץ

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בישיבת סיעת מפלגות כי "נתניהו נוהר לכיוון המפלגות הערביות, וזה יעלה למשלם המסים הרבה מאוד כסף" ● ליברמן התייחס למאמרי הדעה של נתן אשל שקראו לשיתוף-פעולה בין הימין והציבור הערבי, ואמר: "מאמרים אלה לא יכולים להתפרסם ללא ידיעת ראש הממשלה"

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

ממחר: עיצומים במשרד הביטחון - בקשות יצוא של אלביט ורפאל לא יטופלו

ועד העובדים של משרד הביטחון הודיע היום לראשי החברות כי בקשותיהם לא יטופלו החל ממחר ועד להודעה חדשה ● זאת, במסגרת עיצומים שבהם יפתחו עובדי המשרד במחאה על מה שהוגדר "ההתנהלות חסרת תום הלב מצד משרד האוצר והפגיעה הצפויה בשליחים עובדי המדינה בחו"ל"

מימין: דרור פלדהיים ויואל בר-אל, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

טראקס רוכשת את שופקיק תמורת 200 מיליון דולר במזומן

מפתחת טכנולוגית ניהול המלאי בחנויות רכשה את שופקיק האמריקאית המפתחת פלטפורמת הטבות ללקוחות ● טראסק מתכננת להגדיל את צוות העובדים בישראל מ-250 ל-350 עובדים בשנה הקרובה

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

לקראת בחירות: חברי מרכז האיחוד הלאומי אישרו הרשימה

חברי מרכז האיחוד הלאומי אישרו מחדש ברוב גדול את רשימת מועמדי המפלגה לבחירות לרבות בצלאל סמוטריץ' בראש המפלגה ● במקביל אישרר מחדש המרכז את ההסכמים הפוליטיים ככתבם וכלשונם אשר נחתמו עם מפלגות הבית היהודי ועוצמה יהודית לריצה משותפת

ד”ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום: רן יחזקאל

הכוח הבינלאומי למאבק בהלבנת הון מהדק את הפיקוח על מטבעות הקריפטו

ברשות לאיסור הלבנת הון, שהשתתפה בשבוע שעבר במליאת הארגון הבינלאומי FATF בפלורידה, אומרים כי יש צורך דחוף בהתקנת צו איסור הלבנת הון בישראל שיחול על נותני השירותים במטבעות דיגיטליים, "על-מנת לאפשר את צמיחת הסקטור, תוך עמידה בכללים הבינלאומיים"

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

הממשלה אישרה את הקיצוץ התקציבי; הנגיד: "לממשלה הבאה לא תהיה ברירה, תצטרך להעלות את שעורי המס"

(עדכון) - הממשלה אישרה היום את צעדי ההתאמות לתקציב המדינה, במסגרתם תהיה הפחתה בסך 1.234 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים פ וטיפול בנפגעי שריפות ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר בישיבת הממשלה כי רמת הגירעון בישראל גבוהה מאד בהשוואה בינ"ל ● להערכתו, הגירעון הצפוי ללא צעדים מתקנים הוא מעל 4.5 אחוזי תוצר

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

נחתמה העסקה: סרצ'לייט ופורר רכשו את השליטה בביקום

השלמת העסקה תאפשר הזרמה כוללת של כ-640 מיליון שקל, אשר צפויים לייצב ולשפר משמעותית את מצבה הפיננסי ● כעת ניתן יהיה לפרוע במלואה את יתרת החוב של ביקום למחזיקי אגרות החוב מסדרה ב' ולבצע פירעון מוקדם בהיקף של כ-614 מיליון שקל של אגרות החוב מסדרה ג'

דלית זילבר / צילום: ניב קנטור	,

מנכ"לית מינהל התכנון: "תמ"א 38 מסיימת את הדרך"

את הדברים אמרה דלית זילבר בפאנל בנושא דיור בו חשפה כי מינהל התכנון יחל לתכנן שכונות שלמות בערים, תכנון שיחליף את התמ"א הנקודתית ● מנהל רשות מקרקע ישראל עדיאל שמרון הבהיר לממשלה: "הכנסות רמ"י תלויות בפינוי שדה דב" , הוא גם קרא להמשיך את תוכנית מחיר למשתכן

מוצרי הנייר של חברת שניב / צילום: מצגת החברה,

שניב תרשום רווח הון של כ-10 מיליון שקל ממכירת נדל"ן

יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים, המשמש גם כמשרדי ההנהלה, תמורת כ-18.5 מיליון שקל ● החברה מקימה באופקים מבנה חדש בשטח של כ-12 אלף מ"ר אליו תועבר פעילות הייצור, האחסנה וההפצה, בהשקעה מוערכת של כ-60 מיליון שקל

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

שיא ישראלי חדש לחברת הנדל"ן מגה אור: מוכרת נכס במודיעין בתשואה של 5%

מדובר בנכס אשר החברה יזמה ומושכר בחלקו הגדול לטווח ארוך לדואר ישראל הנחשב לשוכר אטרקטיבי בזירה המקומית, למרות חוסנו הפיננסי המוטל בספק ● מגה אור צפויה לרשום בגין הנכס רווח הון נטו של 116 מיליון שקל, לאחר שרשמה בעבר רווח לפני מס של 110 מיליון שקל ● פרשנות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

קאנומד מוכרת השליטה לצחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור

נחמיאס ירכוש את המניות במחיר של 0.85 שקל למניה, דיסקאונט של 15% על מחיר הסגירה אתמול ● קאנומד נמצאת בשלבים האחרונים לקראת הפעלה מסחרית של חוות גידול קנאביס