גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד יהודה רוה: "הבירוקרטיה היא הרעה החולה של המדינה"

"הכל ארוך ומייגע בישראל, מחלת הבירוקרטיה היא בדמנו. זה מרתיע משקיעים זרים" ■ "אוליגרך זה שם גנאי אצלנו. אם האוליגרך פושט רגל, השמחה לאיד כאן גדולה - אבל שוכחים שאלפי אנשים יצטרכו לחפש עבודה"

הבית

פנטהאוז מרווח במרכז ירושלים. מהמרפסת הגדולה של הדירה ומהחלונות הענקיים המקיפים אותה נשקפת תצפית פנורמית מרהיבה של ירושלים וההרים הסובבים את העיר.

בשעת צהריים מוקדמת הבית שוקק חיים. תמי, האשה, עוסקת בענייניה ברחבי הבית ומשגרת חיוכים לבביים לבעלה, הישוב על כורסת בד תכולה בסלון, אל מול הנוף. כבר שנים הם מפגינים זוגיות מושלמת וגם בפרטיות ביתם ההרמוניה נמשכת. "זו אהבת חיי", אומר בעל הבית כשתמי נעלמת באחד החדרים. גם הנכד, איתי בן השנתיים, כחול עיניים וצהוב שיער, מסתובב בבית ומשכיח מסבא וסבתא את ענייניהם. גילי, בתם הצעירה, ששבה לאחרונה ממסע בעקבות הפלמנקו בספרד, עסוקה בענייניה ומדי פעם יוצאת להתייעץ עם אמה על דבר כזה או אחר. הבית מלא, וככה רוה אוהב אותו. עורך-הדין החברותי יעדיף תמיד להיות מוקף חברים, משפחה וקולגות. "אני איש של אנשים", הוא מסביר בטון השקט המאפיין אותו.

חוץ מאנשים רוה אוהב גם נוחות. הוא מחלק את זמנו בין משרדיו שבירושלים ובתל-אביב, אך לא מבלה רגע אחד מיותר בפקקים מעיר לעיר. איך זה ייתכן? "יש לנו דירה גם בתל-אביב. אם אני צריך להיות בבוקר בת"א אני לא נוסע בפקקים מפה, אני ישן שם בלילה. גם בירושלים אני גר 5 דקות מהמשרד".

ביוגרפיה מקוצרת

"נולדתי בנתניה. אני לא רוצה לומר מתי, כיוון שאני מרגיש הרבה יותר צעיר ממה שאני. הורי עלו מאירופה לפני מלחמת העולם השנייה. לאבי הייתה נגריה גדולה והוא עסק בקבלנות של נגרות בניין. אמי הייתה עקרת בית. גדלתי בבית מבוסס מבחינה כלכלית. כבר לפני 50 שנה, אבי היה הבעלים של אחד המפעלים הממוכנים ביותר. הוא היה פריק של חדשנות, הכול אצלו היה ממוכן ואוטומטי, עד כמה שניתן היה אז. עד היום אחיי ואני מפעילים את המפעל, ואותן מכונות שאבי קנה עדיין בשימוש.

"יש לי שני אחים גדולים ממני. בועז, שהוא בעל משרד עורכי-דין בתל-אביב וגד, שהוא עורך-דין לשעבר והיום איש עסקים. כשאחי הגדול למד משפטים כולנו בבית נחשפנו לחומר שהוא למד וכך גם אחי השני החליט ללמוד משפטים ונעשה עורך-דין. האידיאל מבחינת אבי היה שאהיה מהנדס. הוא למד הנדסה באוניברסיטה ונאלץ לעזוב אותה כשהוא עלה לארץ. מכיוון שכבר היו שני עורכי דין במשפחה, הוא אמר שצריך שיהיה בן אחד מהנדס. מכל הדיבורים על ההנדסה יצא לו עוד בן עורך-דין".

כדורגל

"כנער שיחקתי כדורגל במכבי נתניה ועד היום אני אוהד של מכבי נתניה. הייתי שחקן מעולה. שיחקתי בקבוצה של מוטל'ה שפיגלר, שהיה בן מחזור שלי, והגיע להיכל התהילה. אני, לעומת זאת, הפסקתי לשחק בתיכון. אמי הכריחה אותי להפסיק לאחר שחטפתי כדור בראש. הייתי מגן ויום אחד עמדתי בחומה והבועט מהפועל חדרה, שהייתה לו הבעיטה החזקה ביותר בליגה, בעט בכדור שפגע לי בראש. יומיים הייתי עם סחרחורות ולא הלכתי לבית ספר. למרות שלא נגרם לי נזק משמעותי, אמי נבהלה ואסרה עליי להמשיך לשחק. זה היה טראומטי עבורי. מאוד אהבתי את זה. עד היום אני אוהב כדורגל. אני מחכה שהנכדים שלי יגדלו כדי שנוכל לשחק וללכת יחד למשחקים".

אשתי

"הכרתי את תמי (בתו של עו"ד גדעון האוזנר. התובע במשפט ההיסטורי שניהלה מדינת ישראל נגד אייכמן, א' ל'-ו') בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. בשנה א' רכשתי כרטיסים לנשף שהתקיים באוניברסיטה ובסופו של דבר החלטתי לא ללכת. העברתי את הכרטיסים לחבר מהצבא, שימכור או יעביר אותם למישהו, והוא נתן אותם לתמי. למחרת הוא הראה לי את הסטודנטית היפה שהוא העביר לה את הכרטיס שלי, ואני מיד ניגשתי אליה והתעניינתי אם היא נהנתה מהמסיבה ואיך היה וכו'. מההתעניינות הזאת יצאה אהבה גדולה, אהבת חיי מאז ועד היום, חתונה, שלוש בנות ושלושה נכדים".

המשרד

"התמחיתי במשרד יגאל ארנון ובמשרד שפאר, תוסיה-כהן. מיד לאחר ההתמחות, תמי ואני נסענו ללמוד בארה"ב, באוניברסיטת NYU. למדתי משפטים וכלכלה, זה תחום שעניין אותי, אז כשחזרתי לארץ החלטתי שאני רוצה לעסוק במשפט מסחרי-כלכלי.

"אחרי כמה חודשים בארץ חברתי לעורכי-הדין אופיר כץ ומייקל שיין ויחד רכשנו את המשרד של חותני, גדעון האוזנר, שאני מעריץ אותו עד היום. איש מדהים שעצם השהייה במחיצתו העשירה אותי. אחרי משפט אייכמן העיסוק במשפטים ובתיקים טריוויאליים נראה חסר פרופורציות ולכן האוזנר הפסיק לקבל לקוחות חדשים במשרד ולא הגדיל את המשרד. כשרכשנו את המשרד היו לנו שלושה לקוחות שהוא עדיין טיפל בהם ומשם התקדמנו.

"מיד אחרי שפתחנו את המשרד, ולפני שהספקנו לעשות משהו, פרצה מלחמת יום כיפור. כץ ואני גויסנו ושיין, שהיה עולה חדש מאנגליה, נשאר במשרד וטיפל בלקוחות. הייתי מפקד פלוגה במלחמה משך שישה חודשים, וכשהיא הסתיימה חזרתי למשרד. זה היה מעבר קשה. אחרי שאתה רואה את טובי חבריך נהרגים לידך קשה מאוד לחזור ולעשות חוזה טריוויאלי. אבל החיים צריכים להימשך גם אחרי מלחמה.

"בתחילת הדרך כץ, שיין ואני לא משכנו משכורות מהמשרד. עדיין לא היה ממה. שילמנו רק למזכירה את משכורתה. עם הזמן שותפיי עזבו את המשרד ופתחו משרדים משלהם, אך שמרנו על יחסים טובים עד היום. התחלנו שלושה שותפים עם שלושה לקוחות. לאט-לאט התחילו להכיר אותנו, לקוחות הגיעו והמשרד גדל. היום יש לנו 76 עורכי-דין".

העסקה הראשונה

"ייצגתי חברה קנדית בשם 'קנדיאן פסיפיק' שרצתה להיכנס לתחום המלונאות בישראל. נשיא החברה, דונלד קרטיס, רצה להקים בארץ מלון גדול, שהיום ידוע בתור אינטר קונטיננטל, אך הבורד של הקונצרן הקנדי חשש מהשלכות החרם הערבי, שאיים אז על חברות בינלאומיות ששקלו עסקים בישראל. קרטיס לא ויתר. הוא הזמין אותי להסביר למועצת המנהלים בטורונטו למה זה לא יזיק לקונצרן להשקיע בישראל.

"הגעתי לטורנטו ונכנסתי לחדר הישיבות שבו ישב הבורד. הגיל הממוצע של הדירקטורים היה 75 ואני הייתי בן 26 בסך הכול. כשנכנסתי שואל אותי הצ'רמן 'מתי יגיע עורך-הדין מישראל?' הוא היה בטוח שאני העוזר של עורך-הדין הישראלי. אמרתי לו 'אני עורך-הדין'. הוא לא האמין, אך לא הייתה לו ברירה אלא להקשיב לי. בסוף הסברתי לבורד שהחרם הערבי אפקטיווי בעיקר כלפי חברות המאמינות ביעילותו ולמזלי הם השתכנעו".

הון-שלטון

"יש הרבה נזק בקונוטציה השלילית של החרוז הון-שלטון. בעלי ההון, העשירים, שאנחנו קוראים להם בכל מיני שמות גנאי כמו טייקונים, אוליגרכים ועוד, חייבים שיהיה להם קשר עם השלטון כדי שהכלכלה תנוע. אוליגרך זה שם גנאי אצלנו, אבל ה'סו-קולד' אוליגרך הזה מעסיק 20 אלף איש במפעלים שלו ומשקיע כספים בארץ ובפיתוחה. אם האוליגרך הזה פושט את הרגל, אז השמחה לאיד כאן גדולה, אבל שוכחים ש-20 אלף איש יצטרכו לחפש עבודה בגלל זה.

"קשר הון-שלטון מחויב במציאות. למי חוק עידוד השקעות הון נועד? לעשירים, למשקיעים. העניים לא מקימים מפעלים. יש חוק מיוחד שכל כולו מתן הטבות ותמריצים לעשירים. רוצים להוריד את המיסים כדי שלמשקיעים יהיה כדאי להשקיע. יש עם זה בעיה? ממש לא. אין שלטון בלי הון ואין הון שיכול להתקיים בלי הרגולטור. הרגולטור זה השלטון. יחסי הגומלין ביניהם הם מחויבי המציאות. אי אפשר אחרת.

"העשירים הגדולים לא כל כך צריכים אותנו. אנחנו חייבים לעודד אותם כדי להתפתח. אם עורך-דין של משקיע זר צריך לדבר עם איזה פקיד ממשלתי כדי לקבל רישיון לפרויקט מסוים, זה פסול? עידוד המשקיעים לא צריך להיתפס כקשר שלילי.

"איפה השלילה? השלילה היא בשחיתות. השחיתות לא קיימת רק בגלל יחסי הון-שלטון. שחיתות יכולה להיות גם ביחסי הון-הון ושלטון-שלטון. מי שקונה שלטון בכסף, מושחת. שחיתות זה דבר שצריך להילחם בו. אבל לכרוך את שני הדברים האלה ביחד, קשר הון-שלטון עם שחיתות, באופן אוטומטי, ולעשות מכל זה דבר שלילי, זה לא נכון".

ביורוקרטיה

"אחת הבעיות הכי קשות שיש לנו בארץ, גם כלכלית וגם החברתית, זו הביורוקרטיה. הביורוקרטיה היא הרעה החולה של המדינה, החל מהרווחה, סיעוד, חינוך, עסקים, כלכלה וכלה במשפטים. בלי צמצום הביורוקרטיה שום דבר לא יצליח. אף ראש ממשלה עד היום לא טיפל בכך והמדינה ניזוקה.

"דוגמא לכך זה פרויקט מנהרות הכרמל, שלוקח 15 שנה לממש אותו או פרויקט הרכבת הקלה בת"א, שמדברים על זה שנים אבל שום דבר עוד לא קרה. הכול ארוך ומייגע במדינה. לוקח שנים עד שמשקיע מקבל רישיון בנייה ועוד כמה שנים עד שהוא יכול להתחיל לבנות - איך הוא לא יתייאש? המדינה הייתה נראית אחרת לגמרי אם היו מצמצמים את החסמים הבירוקרטים. יש לנו מדינה מצוינת ואנשים מצוינים, אבל איש עוד לא הצליח לרפא את מחלת הביורוקרטיה. זה בדמנו. זה מרתיע משקיעים זרים וראיתי לא מעט משקיעים שהרימו ידיים".

פנאי

"תמי ואני אוהבים אנשים ונהנים מחברתם, לכן אנחנו יוצאים הרבה עם חברים והולכים למפגשים חברתיים. אם אין מפגשים עסקיים או אירוע שקשור לעבודה בשעות הערב, יש לנו פעילות חברתית. סופי השבוע שלנו מאוד עמוסים באירועים. הם מתחילים ביום חמישי בערב ומסתיימים במוצ"ש, מאוחר בלילה. במהלך השבוע, לפחות שני ערבים מתוך הארבעה הנותרים, אנחנו מבלים עם חברים בפעילויות תרבותיות, בקונצרטים, הצגות, סרטים ועוד. אין כמעט יום שאני נכנס למיטה לפני 1:00 בלילה".

ספורט

"אני קם כל בוקר ב-6:30 ומיד עושה ספורט. חשוב לי לשמור על כושר. אני אוהב את זה. יש לי חדר כושר בבית, שם אני רץ, הולך ומרים משקולות. אני מרגיש צעיר ואנרגטי בזכות זה".

קריאה

"אני מאוד אוהב לקרוא, אבל אין לי מספיק פנאי לכך. בסופי-שבוע ובטיסות אני קורא. אני אוהב ספרים שיש להם קשר למשפטים, אבל לא בהכרח. למשל אני אוהב את הספרים של ג'ון גרישם ושל ג'פרי ארצ'ר, שעכשיו כתב ספר יוצא מן הכלל בשם 'אסיר מלידה'. חוץ מזה יש ספרים שאני קורא גם מתוך עניין גדול על עולם המשפט, אבל הם לא ספרי משפט מקצועיים. אהבתי למשל את הספר של אהרן ברק, 'שופט בחברה דמוקרטית'".

טלוויזיה

"טלוויזיה זה לא הצד החזק שלי, מה גם שאין לי כמעט זמן לראות. אם אני בבית בשעות שהחדשות עוד משדרות, אז אני רואה חדשות. אני רואה תכניות ספורט. אני אוהב לצפות בכל סוגי הספורט, אם מדובר במקצוענים ברמה גבוהה. אני לא מפספס משחקי כדורגל כמו הסופר קלאסיקו של ריאל מדריד נגד ברצלונה.

"את "האח הגדול VIP" ראיתי במקרה. לא הייתי רואה את זה בחיים אם פנינה טורנה לא הייתה נשואה לחבר טוב שלנו. צפיתי בזה בגללה, אבל רק בתכנית או שתיים. זו מין תוכנית מציצנית שלא מעניינת אותי בכלל. במרבית המקרים לא הייתי מבלה ערב עם האנשים שהם הכוכבים בה, אז למה אני צריך לבלות איתם ערב שלם מול הטלוויזיה, ועוד להציץ לחייהם".

אלמלא הייתי עורך-דין

"אני מניח שהייתי לומד פסיכולוגיה. בתי הבכורה שירלי עשתה את זה במקומי. מה זה עריכת-דין? עורך-דין כל היום עוסק באנשים. לא חשוב באיזה תחום הוא".

לא יודעים עליי

"אני מנגן בחצוצרה. כשהפסקתי לשחק כדורגל במכבי נתניה, התחלתי לנגן בחצוצרה. ניגנתי בתזמורת נתניה עם יענקל'ה פרי, שלמד במחזור מעליי ומאוחר יותר ניגנתי בתזמורת סימפונית גדנ"ע. החלטתי לא ללכת לתזמורת צבאית ולא לפתח קריירה בתחום. עד היום אני מאוד נהנה לנגן, אבל אני מנגן רק לעצמי".

בעוד 10 שנים

"העיסוק בתשתיות הוא דבר חוצה גבולות, נראה לי שבעוד 10 שנים ארצה להמשיך את המסלול הזה. במקביל, אני מקווה שיהיה לי יותר זמן פנוי לעשות את מה שאני אוהב מחוץ לעבודה, לקרוא יותר ספרים ולשמוע מוסיקה".

רזומה

* אישי: עו"ד יהודה רוה. נולד בנתניה ומתגורר בירושלים. נשוי לתמי, בתו של גדעון האוזנר, התובע במשפט אייכמן, שמשמשת כיועצת לענייני תכנון ובנייה במשרדו. אב ל-3 בנות: שירלי (פסיכולוגית ומוסיקולוגית), טלי (עו"ד במחלקת החקיקה במשרד המשפטים) וגילי (קיבלה לאחרונה רישיון עריכת-דין), וסב לשלושה נכדים: נועה, יואב ואיתי.

* מקצועי: עומד בראש משרד עורכי-הדין יהודה רוה ושות', שהוקם ב-1940 על-ידי חותנו גדעון האוזנר, וגדל לאחד המשרדים המובילים בתחומי נדל"ן, מכרזי B.O.T, תשתיות וכינוסים ופירוקים.

* קשרים: ידידם של בנימין נתניהו, אהוד אולמרט, פרופ' אהרן ברק, ורבים אחרים.

עוד כתבות

מיקי דיין / צילום: איל יצהר

בעקבות העברת השליטה: בכירי איידיאו פרופרטיז פורשים 

השליטה בחברה עברה לאחרונה מבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי ● המנכ"ל רבין סביון יעזוב ביולי את תפקידו

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

האבירה שתחלץ את ישראל ממשבר ביחסים עם ארה”ב

מה יכול לחלץ את ישראל ולהוריד אותה מנתיב ההתנגשות בין הטיטאנים? אולי רק עינת קליש רותם, ראשת העיר חיפה, שמעיזה לעצור את אחת התוכניות החשובות ביותר למשק ולישראל כ"ץ אחרי שכבר יצאה לדרך ● פרשנות

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

מאות משתתפים בהפגנה נגד סגירת שדה דב מול בית רה"מ

שדה התעופה אמור להיסגר ב-1 ביולי ● לצד מאות מתושבי אילת, בהפגנה יש גם נציגות מכובדת לחברי כחול לבן ● ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי: "בשבוע הבא נשכב על הגדר של שדה דב תרתי משמע"

עו"ד רונאל פישר וזוהר בוצ'ן / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

כך אפשרה הפרקליטות לעד למסור גרסה למרות שידעה שהוא משקר

מדוע נאלמה הפרקליטות דום כשעד התביעה, זוהר בוצ'ן, העיד בביהמ"ש גרסה שהופרכה כבר בזמן חקירתו במח"ש? • בוצ'ן, שלפי כתב האישום קיבל מידע משטרתי חסוי מרונאל פישר, אמר בעדותו כי הונחה ע"י רות דוד ורונאל פישר לצאת מהארץ, בשל מעצרו הצפוי • על אף שבפרקליטות ידעו שעדות זו סותרת את חומר הראיות, היא לא טרחה להעמיד את העד על טעותו • אנשי צוות ההגנה של פישר זועמים

רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס

סגירה חיובית בוול-סטריט: פייסבוק זינקה ביותר מ-4%; לופטנזה צנחה 11% וגררה את סקטור התעופה לירידות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.8%, הדאו ג'ונס עלה ב-0.1% ● מדד האמפייר-סטייט נפל לטריטוריה שלילית, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית ● איש העסקים פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61% על מחיר השוק ● טבע נסחרה בצל הורדת מחיר יעד מסיטי ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב

עבודות הבנייה של נמל המפרץ / צילום: איל יצהר

הלחץ מוושינגטון והעתירות בבית המשפט לא עוצרים את הקמת נמל המפרץ בחיפה

עיריית חיפה טוענת שהקמת הנמל מונעת הרחבת נמל התעופה, והאמריקאים חוששים מקרבתה של החברה הסינית הבונה את הנמל לספינות הצי האמריקאי בנמל הישן ● גורם מקורב: “אין שום צורך להפעיל נמל במיליארדים כדי לדעת מי עוגן בנמל חיפה, מספיק להשקיף מדירה על הכרמל”

ליאור נעמן, סמנכ"ל קראייטיב Powered by / צילום: דנה מורנו

"ידיעות אחרונות" - בין המועמדות הסופיות בתחרות Digiday

זרוע התוכן הממותג של קבוצת "ידיעות אחרונות" נבחרה להיות אחת מחמש המועמדות הסופיות בתחרות Digiday Awards בקטגוריית "העיצוב הטוב ביותר" עם קמפיין למותג הרכב מיני קאנטרימן

לוגו באליגם / צילום: יח"צ

המועצה לצרכנות ללקוחות באליגם: "זכאים לפנות לכונסי הנכסים"

מפעילת אתר המכירות המקוונות באליגם הגישה אתמול בקשה למינוי כונס נכסים בשל חובות בסך 22 מיליון שקל ● במועצה לצרכנות מזהירים כי ספק אם חברות האשראי יוכלו להתערב ולבטל את העסקאות שנעשו עם האתר

קפה ג'ו  / צילום: איל יצהר

תמכור קפסולות לאמריקאים? קפה ג'ו נכנסת לאונליין ולרשתות מזון בארה"ב

רשת בתי הקפה הישראלית השיקה פלטפורמה מקוונת שתמכור מוצרי קפה בהשקעה של כ-100 אלף דולר ● במקביל החלה קפה ג'ו במכירה של מוצרים ביניהם קפסולות תואמות נספרסו ומוצרי קפה נוספים בכ-10 חנויות מזון בארה"ב

פקקים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

החורף ייעלם, האוויר יהיה יותר מזוהם: כך ייראה האסון הסביבתי שמאיים על ישראל

המשרד להגנת הסביבה מספק הצצה לאסון הסביבתי שעשוי להתרחש בעתיד הנראה לעין, אם הממשלה לא תקבל אחריות ● יחד עם גופים ממשלתיים ואזרחיים נוספים, מגבשים במשרד תוכנית עבודה מפורטת, שתוגש לאישור ממשלה בדצמבר הקרוב ● השאלה הגדולה היא מה יעשו הפוליטיקאים ● ישראל 2048

חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס

איראן: תוך 10 ימים נחרוג מהמגבלות הבינ"ל על מלאי האורניום

מהלך זה עלול להחריף עוד יותר את המתח הרב ביחסי איראן עם וושינגטון ● עם זאת, איראן הוסיפה כי למדינות אירופה עדיין יש זמן להציל את הסכם הגרעין

ארז ענתבי / צילום: איל יצהר

אלוט מרחיבה את פעילותה ומתכננת לגייס עשרות עובדים חדשים בישראל עד סוף השנה

בסוף 2018, החברה שהייתה עד לא מזמן במשבר, העסיקה בישראל כ-300 עובדים מתוך מצבת כוח אדם של כ-520 עובדים ● כיום בארץ ובעולם 550 עובדים ● שווי השוק הנוכחי של אלוט בנאסד"ק ובת"א הוא 238 מיליון דולר

ירון יצהרי/ צילום: יוסי זמיר

אחרי שרכשה את מזור, מדטרוניק מסתערת על הסכמי שיווק עם חברות ישראליות

ל"גלובס" נודע כי ענקית המכשור הרפואי חתמה על הסכם שיווק עם CathWorks מכפר סבא, המייצרת טכנולוגיה להדמיית עורקי הלב ● זהו ההסכם השלישי של מדטרוניק בישראל מתחילת השנה, והוא מבטא את נכונותה להעמיק את שיתוף הפעולה עם התעשייה המקומית – גם אם תשלם יותר על רכישות עתידיות

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית/ צילום: רויטרס

אינטל רוצה לשכפל את ההצלחה של מיקרוסופט

בחברת אינטל הודיעו על הקמת מרכז סטארט-אפים חדש וגם הם מודים: אנחנו לא מספיק מחוברים לסטארט-אפים ולחדשנות ● כדי לשנות זאת, המנכ"ל בוב סוואן, שמבקר בימים אלו בארץ, מנסה לעשות לענקית השבבים את מה שסאטיה נאדלה עשה במיקרוסופט - שינוי תרבותי והטמעת דנ"א חדשני ● פרשנות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

סיטי חותך את מחיר היעד של טבע – אך ממשיך להמליץ "קנייה"

סיטי, בין הגופים הבודדים שמחזיק בהמלצה חיובית כלפי מניית טבע, חתך את מחיר היעד מ-23 דולר ל-13 דולר בלבד

פארמוקן / צילום: אתר החברה

הושלם מיזוג חברת הקנאביס פארמוקן לשלד מדיקל: "אנחנו חברה רווחית ומתכננים להמשיך כך"

פארמוקן, אחת החלוצות החקלאיות בתחום הקנאביס הרפואי, סיכמה את 2018 עם הכנסות של 14.8 מיליון שקל ורווח נקי של 6.6 מיליון שקל ● במסגרת המיזוג קיבלו בעלי פארמוקן 73% ממניות החברה הממוזגת

אביגדור וילנץ / צילום: תמר מצפי

אחרי אנפורנה: אביגדור וילנץ השיק שבב בינה מלאכותית למרכזי נתונים

השבב החדש של הבאנה מצטרף לשבב בינה מלאכותית למכשירי קצה, שהשיק הסטארט-אפ בנובמבר ● בהבאנה, שאינטל היא אחת מהמשקיעות שלה, אומרים כי השבב החדש למרכזי הנתונים מהיר פי ארבעה מזה של אנבידיה

תל אביב, ישראל / צילום: shutterstock

מנכ"ל פורום ה-15: "אנשים מוכנים לגור בערים צפופות, אם באותן ערים יש איכויות נוספות"

אף שהדרך לאישור השינויים בתמ"א 35, שיגדילו בצורה משמעותית את הצפיפות הערים, עוד ארוכה - הם כבר מעוררים תגובות עזות בענף ● איתן עטיה: "הממשלה צריכה לעשות שינוי דרמטי ולהגדיל במאות אחוזים את ההשקעות בשירותים האזרחיים"

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

מפלגת כחול לבן במו"מ מתקדם לשכירת יועץ התקשורת רונן משה

רונן משה לא יעמוד בחזית, ומטעם משרדו תשמש לי-אור אבנון כדוברת הקמפיין בצמוד לח"כ בני גנץ

מטה פייזר במנהטן / צילום: רויטרס

ענקית התרופות פייזר רוכשת את אריי ביופארמה תמורת 11.4 מיליארד דולר

פייזר רוכשת את אריי ביופארמה לפי מחיר של 48 דולרים למניה, המהווה פרמייה של 60% על מחיר הנעילה של המניה ביום שישי האחרון בוול סטריט