חשד לשוחד במשרד התשתיות: המשטרה פשטה על משרדי יחידות הגז ברחבי הארץ

החקירה מתמקדת בחשדות לאי-סדרים לגבי מתן רישיונות וחלוקת גז בישול לצרכנים ■ מספר עובדים באגף הפיקוח במשרד התשתיות עוכבו לחקירה ■ משרד התשתיות: "נפעל בשיתוף-פעולה מלא עם המשטרה"

חשד לפרשת שוחד בפיקוח על חברות גז הבישול במשרד התשתיות: שוטרי היחידה הכלכלית של משטרת ישראל ערכו הבוקר (ב') פשיטה על משרדי יחידות גז הבישול (גפ"מ) בחיפה, לוד וירושלים, בחשד לשוחד, מירמה והפרת אמונים. במסגרת הפשיטה נלקחו תיקים ומסמכים שונים.

החקירה של היחידה הכלכלית התנהלה בחשאיות מזה מספר חודשים, ועם הפשיטה הבוקר החקירה הפכה לגלויה. ל"גלובס" נודע כי מספר עובדים ממשרד התשתיות - בהם בכירים באגף הפיקוח - עוכבו לחקירה.

מדובר ב-6 עובדים באגף פיקוח בטיחות גז ודלק במשרד התשתיות, החשודים באי-סדרים במדיניות האכיפה, שקילת שיקולים זרים בקבלת החלטות מקצועיות וקבלת טובות הנאה. הם נעצרו, נחקרו ויובאו הערב להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל-אביב.

ביחידה הכלכלית אישרו בתגובה כי מספר עובדים עוכבו לחקירה בחשד לאי-סדרים. עובדים במשרד התשתיות ציינו כי החוקרים אספו לא מעט חומר ותיקים הקשורים לפיקוח על חברות הגז. החקירה לפי שעה מתמקדת בחשדות בתחום הפיקוח על מתן רישיונות וחלוקת גפ"מ לצרכנים.

יצויין כי בשנתיים האחרונות החל משרד התשתיות ברפורמה שנועדה להדק את הפיקוח על העוסקים בתחום הגפ"מ, הן בנוגע לחלוקת רישיונות והן בתחום ההכשרה וההסכמות של טכנאי גז.

ענף גז הבישול מגלגל סכום עתק של 2.5 מיליארד שקל בשנה. ענף הגז נשלט ברובו על-ידי חברות הגז הגדולות (פזגז, אמישראגז, סופרגז ודור גז) המחזיקות בנתח שוק של 85%, אך הוא גם מאופיין בפעילות פיראטית עניפה.

יצויין כי תחקיר "גלובס" חשף לפני כשנה אי-סדרים וליקויים בפעילות הפיקוח על חברות גז הבישול (גפ"מ). בין השאר העלה התחקיר כי רישיונן של מספר חברות גז, חלקן מהמגזר הערבי, לא נשלל אף שנתפסו והורשעו בביצוע עבירות בטיחות חמורות. במהלך התחקיר עלו טענות כי גורמים פיראטיים בענף הגז קיבלו מידע מוקדם מתוך יחידת הפיקוח במשרד התשתיות על פשיטות מתוכננות של המשטרה.

משרד התשתיות הלאומיות הודיע היום בעקבות החקירה כי הוא "מתכוון לפעול בשיתוף-פעולה מלא עם גורמי המשטרה ולמסור כל מידע או מסמך שיתבקש".

ממשרד התשתיות נמסר כי לכל פקחי המשרד ניתנה הוראה לשיתוף-פעולה מלא על-ידי ולדימיר נמירובסקי, סמנכ"ל אגף תשתיות ואנרגיה, והשר עוזי לנדאו. "משרד התשתיות הלאומיות ימשיך לשתף פעולה עם משטרת ישראל וימסור פרטים נוספים לתקשורת ככל שיותר לו", נמסר מהמשרד.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988