גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוד וגיל דנקנר מתקשים להוציא את דור כימיקלים מהבורסה

השניים מבקשים להפוך את דור כימיקלים לחברה פרטית ויצאו לשם כך בהצעת רכש מיוחדת ■ אך זו נתקלת כעת בהתנגדות בעלי המניות שטוענים: הערכת השווי לפיה נקבע מחיר ההצעה - "מבושלת"

דרך חתחתים עברה משפחת דנקנר, בעלת השליטה בדור כימיקלים, בכל הנוגע להתנהלותה של החברה בעשור האחרון. חקירות של רשות ני"ע, תביעות ייצוגיות, סכסוכים משפחתיים וגם ניסיונות מכירה שנכשלו, הם רק חלק מהאירועים שהאפילו על פעילות החברה, שבתחילת העשור נחשבה ליהלום שבכתר עסקי המשפחה.

כעת נרשם פרק נוסף, כנראה אחרון, ברומן בין דור כימיקלים לשוק ההון המקומי, לאחר שבנובמבר הגישו בעלי השליטה הנוכחיים בדור כימיקלים, ד"ר דוד דנקנר ובנו גיל, בקשה לביהמ"ש לכנס אסיפת בעלי מניות של החברה בה יוצע הסדר שבמסגרתו ירכשו בעלי השליטה את יתרת מניות דור כימיקלים הנסחרות בבורסה (3% בלבד מהון המניות).

מניית החברה נסחרת ברשימת המניות דלות הסחירות בבורסה.

עשויה להימחק מהמסחר

"בהתאם להודעת הבורסה המניות עשויות לעבור לרשימת השימור ואף להימחק בהמשך מהמסחר", ציין דירקטוריון החברה בהחלטתו לקדם את ההסדר. "תוכנית ההסדר מקנה למחזיקי מניות החברה הזדמנות למכור את מניותיהם, אפשרות שבלעדיה יכולת המימוש של המניות, ללא קשר למחירן, הינה מאד מוגבלת".

סיבה נוספת אותה מציינים בעלי השליטה בחברה להפיכתה לפרטית היא החיסכון שייגרם כתוצאה מכך, ואף נוקבים בסכום הגבוה מ-1.5 מיליון שקל בשנה. בעלי השליטה אף צירפו חוות דעת של זיו האפט, כדי לאמת את הוגנות הצעת הרכש, במסגרתה נקבע מחירה של מניית דור כימיקלים על 7.5 שקל - פרמיה של כ-17% על מחירה בבורסה בתחילת נובמבר.

"חוות דעת מוזמנת"

אך אם ציפו בעלי השליטה להעביר את הצעת הרכש בקלות באסיפת בעלי המניות, הרי שנכונה להם אכזבה. שניים מהמשקיעים בחברה, רו"ח מריו גילמן ואשר גבאי, מתנגדים למהלך.

השניים טוענים בפנייה שהגישו לביהמ"ש כי בעלי השליטה הם אנשי עסקים מהמובילים בארץ, שבחרו "לעשות סיבוב" על חשבון הציבור באמצעות החברה, ועתה משסיימו לעשות כן, הם מבקשים לרכוש מהציבור את מניותיו בחזרה במחיר לא הגון תוך הצגת מצגי שווא, במטרה להפחית את שווי התמורה המגיעה להם. את השניים מייצגים עורכי הדין עופר פירט ואודי הקר, ממשרד פירט-וילנסקי-מזרחי-כנעני.

גילמן וגבאי טוענים כי חוות הדעת שהגישו בעלי השליטה מטעם זיו האפט הייתה "מוזמנת" ו"מבושלת" במטרה לקבוע שווי נמוך לחברה.

עוד הם טוענים, כי בזיו האפט אף הבהירו שהערכת השווי מבוססת על נתונים שסיפקו בעלי השליטה בחברה, מבלי לאמת אותם. לכן, הם קובעים, הצעת רכש בדרך של בקשת הסדר אינה הדרך הנכונה להתנהל במקרה זה, וכי הדרך היחידה והמתאימה לכפות על בעלי המניות למכור את חלקם בחברה היא בדרך של הצעת רכש רגילה.

הערכת השווי המפורטת של זיו האפט לדור כימיקלים קובעת לחברה שווי של 338 מיליון שקל, אך בעקבות אי הסחירות במניות החברה, הם קובעים לה שווי שוק חדש, המשקלל דיסקאונט של כ-25%, תוך הסתמכות על ניתוח מקורות בספרות.

שווייה של החברה לאחר הדיסקאונט עומד על כ-253 מיליון שקל, או 7.45 שקל למניה ומצדיק לטענת בעלי השליטה את המחיר שנקבע לה בהצעת הרכש.

"לעניות דעתנו, חוות הדעת קובעת שווי נמוך לדור כימיקלים", אומר עוה"ד פירט ל"גלובס".

"חוות הדעת מתעלמת מנכסים מהותיים אשר יש בהם כדי להשיא שווי לדור כמיקלים. ניתן לשער שאם היו רוצים דווקא לגייס כסף מהציבור, ולא לרכוש את מניות הציבור, הייתה מוגשת חוות דעת אחרת במסגרתה שוויה של דור כימיקלים היה מרקיע שחקים".

הצלחה על רקע המשבר

למרות הבעיות שאפיינו את החברה בשנים האחרונות ונגעו בעיקר לאופן הניהול שלה ולפיזור הרב של בעלי השליטה בה (שצומצם בשנים האחרונות), הרי שמבחינה עסקית דור כימיקלים מצליחה לרשום תוצאות כספיות נאות ביותר. את תשעת החודשים הראשונים של 2009 סיימה החברה עם הכנסות של 311 מיליון שקל ורווח נקי של 27.7 מיליון שקל. ב-2008, שנת משבר בענפי תעשייה רבים, רשמה החברה רווח של 35.3 מיליון שקל.

דור כימיקלים עוסקת בייצור, יבוא ושיווק של כימיקלים. לצד פעילותה המסורתית, נכנסה החברה לפעילות בתחום הפלסטיקה בסוף העשור הקודם, עם הקמתו של מפעל לייצור יריעות פוליפרופילן בסמוך לכרמיאל. יחד עם תחום הכימיקלים, אלו מהווים את תחומי פעילותה העיקריים.

כאמור, במהלך השנים האחרונות צומצם מספר בעלי המניות המרכזיים בחברה לשניים, בעקבות רכישת חלקם של יתר בני המשפחה על ידי דוד וגיל דנקנר, המחזיקים יחד בכ-60% ממניות החברה. בעלת המניות השנייה בגודלה היא לאה דנקנר, אחותו של דוד, המחזיקה בכ-21% מהמניות.

במחצית הראשונה של העשור נקלעה דור כימיקלים לקשיים, בעקבות סדרת רכישות מגלומנית בחו"ל, שהתבררה בתוך זמן קצר ככישלון מהדהד והסבה לחברה הפסדים כבדים. לאחר לחצים כבדים מצד יתר בני המשפחה נאלץ יו"ר הדירקטוריון, צבי מור, להתפטר. בני הזוג מור מצידם סיכלו את העסקה למכירת השליטה בחברה לידי עמית ברגר.

עוד כתבות

הפגנת הדגלים השחורים בירושלים / צילום: רויטרס

מחאה מכוננת או מפגן עצוב של חוסר אחריות: שתי דעות על ההפגנה בירושלים

ההפגנה אתמול בירושלים ממשיכה לעורר גלים ולהעלות שאלות: האשמות על אלימות מצד המפגינים ומצד המשטרה, גינויים פוליטיים ואפילו תקיפת עיתונאים ● יריב אופנהיימר ואלי ורד חזן מציגים שתי דעות שונות על המאורעות

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

משרד הבריאות מחמיר את מדיניות בדיקות הקורונה

משרד הבריאות מורה לקופות החולים שלא לבדוק אנשים ללא תסמינים המזוהים עם המחלה, אלא אם שהו בבית עם חולה מאומת או שהם מוגדרים כאוכלוסייה בסיכון (דוגמת המתגוררים בבתי האבות)

ד"ר דליה מגידו ואודי גלבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

היזמים דליה מגידו ואודי גלבוע חוזרים עם טיפול בהרעלת אופיאטים ומוצר לקורונה

אחרי שנסקו וירדו עם אלקוברה וביובלאסט בגל ההנפקות של החברות הישראליות בנאסד"ק, מגידו וגלבוע הקימו חברה חדשה - נאסוס פארמה, המפתחת מוצרים עם טכנולוגיית הולכה ייחודית דרך האף ● המוצר למניעת הידבקות בווירוסים כבר נמצא על המדפים

איתן אורנשטיין / צילום: שלומי יוסף

הערכות: השופט אורנשטיין יאשר את הסדר הנושים של משפחת פישמן

ההסדר צפוי להסדיר את התביעות נגד רעייתו של פישמן וילדיהם ואת עניינה של רונית אבן ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות עו"ד בנקל: "הסדר פישמן תרמית" ● ב"כ פישמן: "טענות חסרות בסיס"

רותי ברודו / צילום: עודד קרני

איכוני השב"כ לקחו גם את הבראסרי: רותי ברודו הודיעה על סגירת המסעדה עד יעבור זעם

הערב תופעל המשמרת האחרונה לסועדים ולאחריה תיסגר המסעדה שפתוחה באבן גבירול מאז 2002 עד להודעה חדשה ● "נפתח כשהמדינה תיתן לנשום"

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

יו"ר ההסתדרות חתם על הסכם התייעלות בסקטור הטייסים של אל על - בלי נציג שלהם

יו"ר ההסתדרות אמר הערב: "הגענו לנקודת הכרעה במו"מ – להציל את החברה או לתת לה למות. אני גאה בהחלטה שקיבלנו"

המשרוקית של גלובס בשידור חי / עיצוב: גלובס

לפני שתתווכחו עם הפקח: מה הבסיס המשפטי לחובת המסכה?

פעילים נגד תקנות הקורונה מפיצים סרטוני רשת שממליצים לסרב להוראות הפקחים ● הם מסבירים שחובת המסכות מנוגדת לחוקי יסוד, נשענת על סעיפים שנמחקו, ושבית משפט בכלל יבטל אותה בקרוב ● זהירות: כמה מהטענות האלה כוזבות, ובשידור החי של המשרוקית נציג את העובדות

אריק קוטלר / צילום: יחצ

עסקה חלומית באמצע משבר הקורונה: מה עומד מאחורי זינוק של 150% במניית חברת תחנות הדלק ארקו

ארקו צפויה להתמזג לתוך חברת רכישה ייעודית שגייסה 400 מיליון דולר ● בשווי נוכחי של 1.5 מיליארד שקל מחיר המניה של ארקו עדיין משקף אפסייד ניכר, אבל גם את הסיכונים המשמעותיים שעדיין קיימים, ובתוכם קבלת אישור העסקה ע"י הרוכשת

מרקוס בראון, מנכ"ל וויירקארד / צילום: Michael Dalder, רויטרס

תחקיר: "וויירקארד" פירסמה הודעות כוזבות לעיתונות כדי להציג צמיחה

לפי הדיווח, מנכ"ל החברה מרקוס בראון "שם דגש מיוחד" על כך שהחברה תפרסם הודעות לעיתונות המציגות שיתופי פעולה עם חברות שונות ● בפברואר האחרון, למשל, הופתעה ענקית התוכנה הגרמנית SAP לגלות הודעה לעיתונות שפירסמה "וויירקארד", לפיהן הפכה ל"שותף פיתוח רשמי" שלה

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

פרויקטור לטיפול במגפה ותקציב מדינה? בליכוד ובכחול לבן עסוקים בכיפופי ידיים פוליטיים

למרות ההבטחות, הממשלה עדיין לא אישרה את תקציב המדינה ולא מונה אחראי לטיפול בקורונה

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חברי הכנסת צבי האוזר ואסנת מארק נבחרו לכהן בוועדה לבחירת שופטים

ההצבעה הייתה חשאית, אך התנהלה לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ● הפתעה בוועדה למינוי דיינים: ח"כ מרב מיכאלי נבחרה באמצעות 66 קולות, קול אחד יותר לעומת ח"כ אילת שקד

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופוזיציונר הראשון של קובלנץ בחוץ: שלומי שטיין, חבר מועצת התאגיד, לא ימשיך לקדנציה נוספת

שטיין קיבל לפני מספר ימים הודעה רשמית מטעם ועדת האיתור כי כהונתו לא תוארך ● שטיין הפך להוות אופוזיציה מרה למנכ"ל גם לפני שכל שאר המועצה שינתה את יחסה אליו

ד”ר יניר בר–ים / צילום: יח"צ

"ישראל צריכה סגר מלא. מיד": ראיון עם המומחה העולמי שמאמין שאפשר לחסל את הקורונה בישראל בתוך שבועות

ד"ר יניר בר-ים ושותפו פרופ' נאסים טאלב מזהירים כבר חודשים כי הצעדים הסטנדרטיים לא יספיקו לבלימת הקורונה, והם קוראים לפעולות נחרצות ואגרסיביות ● בראיון ל-G שיפורסם בסוף השבוע מסביר בר-ים מדוע אבל גם נותן תקווה: "ישראל יכולה לחסל לחלוטין את המחלה בתוך שבועות ספורים"

משרדי מודרנה / צילום: Brian Snyder, רויטרס

החיסון לקורונה מתקרב? מודרנה דיווחה על הצלחה בניסוי

חברת הביוטק מתכננת ניסוי יעילות של שלב מאוחר על 30 אלף בני אדם החודש ● לפי הדיווח, המתנדבים שקיבלו שתי מנות של החיסון פיתחו רמות גבוהות של נוגדנים שעברו את הרמה הממוצעת שנראתה אצל אנשים שהחלימו מנגיף הקורונה

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטם פיתחה בדיקות שצפויות לזהות חולי קורונה מוקדם יותר

הבדיקה לא תהיה זמינה בישראל ● צבי מרום: "בארץ לא רוצים א הבדיקות שלנו למרות שהן יותר מדוייקות"

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

הזוגות הצעירים התנפלו על שוק הנדל"ן, עכשיו יתחילו הבעיות

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, משפרי הדיור והמשקיעים לא התרשמו מהאיתותים בדבר הצלחה בהתמודדות עם מצב הקורונה ועצרו עסקאות • לעומתם, הזוגות הצעירים דווקא קנו דירות בהמוניהם וכעת הם חשופים לסיכון כלכלי שעשוי להתגלגל לגל חדש של הקפאת משכנתאות

יו"ר ועדת הכספים משה גפני / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכספים: "כבר העבירו כמה חוקים בלעדינו, בואו נסגור את הכנסת"

יו"ר ועדת הכספים מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בנוגע לאישור בכנסת של התוכנית הכלכלית לפיצוי על נזקי הקורונה ● ראש אגף התקציבים באוצר: "בתסריט האופטימי נעמוד על 13.1% גירעון השנה, אלה מספרים שישראל לא ידעה בכל שנותיה"

איתן רייסל, מקים קרן VGames / צילום: אריק סולטן

קרן הון סיכון ישראלית גייסה 30 מיליון דולר כדי להשקיע בגיימינג

הקרן, VGames הוקמה על ידי איתן רייסל, לשעבר ראש תחום גיימינג בגוגל ישראל ● בין המשקיעות בקרן - ויולה ונצ'רס

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הקורונה מגדילה את עניין הציבור בבורסה: מספר שיא של חשבונות מסחר חדשים

בינואר עד יוני השנה נפתחו 77.3 אלף חשבונות מסחר חדשים אצל חברי הבורסה, גידול של 56% ● בבתי ההשקעות חל זינוק של 180% במספר החשבונות החדשים

 

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית תוספת לתוכנית הסיוע

הוועדה אישרה תוספת של כ-25 מיליארד שקל להתמודדות עם משבר הקורונה ● בין הסעיפים שתקציבים יגדל: מענק סיוע לעסקים ולעצמאים ושיופי המוסד לביטוח לאומי ● הסעיפים שתקציבים ירד: מימון הכשרות מקצועיות וגיבוש תוכנית ליציאה מהמשבר