האם אספן בריטי עשיר הזמין את הגניבה מאושוויץ?

אספן מזכרות בריטי אמיד שמזדהה עם הנאצים הוא זה שעומד, כך לפי החשד, מאחורי גניבת השלט "העבודה משחררת" שנלקח לפני כשבועיים משערי מחנה ההשמדה אושוויץ, כך מדווח ה"סאנדיי מירור" הבריטי.

בריטי אמיד שמזדהה עם הנאצים הוא זה שעומד מאחורי גניבת השלט "העבודה משחררת" שנלקח לפני כשבועיים משערי מחנה ההשמדה אושוויץ, השער שמתחתיו עברו יותר ממיליון איש לפני מותם, כך חשף אתמול (א') תחקיר של עיתון ה"סאנדיי מירור" הבריטי.

השלט שנגנב נמצא לאחר שלושה ימים אינטנסיביים של חיפושים על ידי המשטרה הפולנית, כשהוא חתוך לשלושה חלקים. בעקבות הגניבה עצרה המשטרה חמישה גברים פולנים, שאינם חלק מקבוצה ניאו-נאצית, וככל הנראה פעלו ממניעים כלכליים בלבד. כעת מדווחים בבריטניה על התפתחות בחקירה.

על פי הדיווח, "איש הצללים" הבריטי הוא זה שהיה הרוכש המיועד לשלט המהווה את אחד מסמליה החזקים והמובהקים ביותר של השואה. העיתון מפרסם כי מפרטים ראשונים העולים מהחקירה נראה כי החשוד הוא אספן בריטי עשיר של מזכרות בעלות סממנים נאצים, שהפעיל לצורך השגת מטרתו קבוצה של פעילי ימין קיצוני משבדיה.

בעקבות הגניבה שעוררה סערה בעולם כולו, עצרה המשטרה חמישה גברים פולנים כחשודים במעשה, אולם חקירה מעמיקה יותר העלתה כי מדובר ב"שחקנים קטנים" במבצע מתוכנן היטב שנועד לגנוב את שלט המתכת מפולין ולהעבירו לבריטניה.

"רצה את השלט כפרס"

האספן רצה את השלט כפרס והשתמש באנשי הקשר שלו כדי להשיג אותו", סיפר מקור בשבדיה. "כבר נעשו סידורים כדי להסתיר את השלט במרתף בשוטקוהולם, משם אמור היה האספן הבריטי לאסוף אותו. התכנית היתה להשתמש בכסף שישלם האספן הבריטי לצורך תקיפות של שונאי ניאו-נאצים בשבדיה".

כשהאספן הבריטי החל להתקדם לצורך ביצוע העסקה, הכסף המזומן עלול לשמש לפעולות טרור נגד מתנגדי המשטרה הנאצי ולשבש את הבחירות במדינה. אבל המבצע נכשל לאחר שהעבריינים ששיתפו איתו פעולה נבהלו נוכח הסערה שעוררה הגניבה בעולם.

החבורה נמלטה דרך הנמל והשליכה את השלט ביער סמוך. השלט התגלה בעקבות קבלת "טיפ", מידע במשטרה, ככל הנראה מאחד הגנבים. בנוסף לחמשת הגברים הפולנים שנעצרו אומרים במשטרה כי "הגאון האירופי" עלול להיעצר אם האינטרפול יצליח לאסוף נגדו ראיות.

מכירת מזכרות מימי הנאצים

כבר בשבוע שעבר עלה חשד כי השלט נגנב כדי לספק את שאיפותיו של אספן פרטי. אם לא היה נמצא, השלט היה הופך לחלק משוק מזכרות מתקופת שלטונם של הנאצים, שוק עצום בו מיליוני דולרים מחליפים ידיים בכל שנה.

בשנה שעברה מכחיש השואה הבריטי דייויד ארווין ייסד אתר אינטרנט שמוכר מזכרות מימי הנאצים. אירווין טוען שהוא מחזיק חתיכת עצם מגופו של היטלר ואת אחת משערותיו של הצורר ודרש 140 אלף דולר עבור העצמות היבשות. ב-2005, עותק חתום של מיין קאמפף, הספר בו היטלר פרש את תכניותיו ובהן ה"פתרון הסופי" לעם היהודי, נמכר ב23,800 ליש"ט בבית מכירות פומביות בלונדון.

במסגרת מאמציה לאיתור השלט הציע מממשלת פולין פרס בגובה של 115 אלף זלוטי, כ-40 אלף דולר, למי שיחזירו. "אני המום ונסער מגניבת הסמל המזוהה ביותר עם הציניות והאכזריות הנאצית", אמר נשיא פולין לך קצ'נסקי. "חייבים לעשות הכל כדי להעניש את מפירי החוק ואני פונה לכל מי שיכול לעזור לרשויות אכיפת החוק".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988