פלישת המראיינים

אנשי משאבי אנוש נוטים להתבלבל ולחשוב שראיון עבודה הוא טיפול פסיכולוגי

נדמה כאילו מראיינים בראיונות עבודה מרשים לעצמם לשאול כל שאלה העולה על רוחם, בידיעה כי המרואיין הלחוץ יעדיף לשתף פעולה במקום לסרב ולהסתכן באובדן התפקיד.
כך למשל נשאלות שאלות הנושקות לחייו האינטימיים של המרואיין, כמו מדוע אינו נשוי, או שאלות מכשילות כמו מה היה שכרו בעבודתו הקודמת.

זכות המראיין לדעת

ברור שמטרת כל מראיין באשר הוא, להשיג כל מידע אפשרי על המועמד שיושב מולו, וכדי לעשות זאת לא יבחל בשום אמצעי. מראיינים טובים במיוחד מנסים לשאוב מידע שאינו מקצועי גרידא, על ידי התחברות עם המרואיין, ומתן תחושה שמדובר בשיחה אגבית, המתנהלת לכאורה מחוץ לגבולות הראיון.

כך למשל מראיינת שמפגינה לבביות ומפטפטת עם הבחורה שהיא מראיינת אודות החבר שלה, יכולה בדרך כזו לקבל מידע שלא הייתה יכולה להשיג במסגרת פורמלית של ראיון, למשל על כוונתה להתחתן עימו בקרוב.

שאלות אישיותיות ולא אישיות

יש להבחין בין שאלות אישיותיות - שמטרתן לנסות ולפענח קווי אופי, לבין שאלות אישיות - שאין להן מקום בראיון עבודה, עלולות להיות פולשניות ופוגעות ואשר בהחלט יכולות להיות עילה לתביעה.

שאלות אישיותיות - גם אם הן לעתים נושקות לפסיכולוגיזם - חשובות ביותר. הן מאפשרות למראיין להבין איזה טיפוס אישיותי עומד מולו והאם הוא מתאים לארגון ולכן מותר לשאול אותן. כך יוכל המראיין לבסס חוות דעת בשלושה אפיקים מרכזיים:

1. התאמה בין התפקיד למועמד.

2. התאמה בין המנהל הישיר לבין המועמד.

3. התאמתו של המועמד לתרבות הארגונית של החברה.

שאלת השאלות - מהן תכונותיך השליליות - למרות שרבים נוטים לפרש אותה כשאלה אישית, היא שאלה אישיותית לכל דבר. מרואיין המודע לעצמו ולחסרונותיו, רוב הסיכויים שגם שולט בהם ביתר קלות.

שאלות אישיותיות נפוצות נוספות הינן: מה היית רוצה לשפר או לשנות בעצמך; אילו תכונות אופי עזרו לך בתפקידך הקודם; או אפילו השאלה הישירה: ספר לי על עצמך, דרכה רוצה המראיין לבחון את מידת הפתיחות, החברותיות והכנות של המרואיין שמולו.

אולם הנה כמה דוגמאות לשאלות אישיות במובהק שמראיינים מרשים לעצמם לשאול למרות שאין זה מתפקידם:

בדרך להתמסדות?

שאלה אגבית וחברית שמופנית לרוב לנשים צעירות: 'האם את בדרך להתמסדות?' מעסיקים רבים מלאי חששות מנשים צעירות הקרובות לנישואים, מחשש שאלו מחפשות את המקום שבו יוכלו להשתקע בטרם ייכנסו להריון. מטרת שאלה זו, בניסוח אחר, לסנן של נשים חד-הוריות, שאינן אהודות על מעסיקים, בלשון המעטה.

על שאלות כאלו אני מציעה להשיב בהתחמקות אלגנטית, כמו "אין לי תוכניות כאלו בקרוב" או תשובה מתחמקת אחרת. זו אינה שאלה שראויה לתשובה כנה.

איך הבריאות?

שאלות הנוגעות למצב בריאות המרואיין יכולות להופיע בכמה אופנים: האם הוא בדרך כלל בריא, האם הוא נוטל תרופות מסוימות דרך קבע, או האם יש לו הסטוריה של אשפוז פסיכיאטרי - אך כולן אינן רלוונטיות לראיון עבודה ופוגעות בצנעת הפרט.

בהחלט ניתן, מותר ואף רצוי לסרב על שאלות כאלו.

הבעל והמיקרוגל

שאלות שקשורות לעיסוקו של בן/בת הזוג, במטרה לנסות ולהבין מי הנושא בנטל הטיפול בבית או בילדים. מעסיקים יעדיפו להעסיק עובדת שבעלה פקיד בבנק על פני מנתח מוח, מן הסתם, ולהיפך אפילו יותר.

מרואיינת לחברת היי טק גדולה ומבוססת סיפרה לי זה מכבר שלאחר שנשאלה אם תוכל לעבוד שעות ארוכות והשיבה בחיוב, שאל אותה המראיין: והאם בעלך לא יתרעם שלא תחכה לו ארוחה חמה בבית בערב? על שאלה כה מגוחכת ניתן להשיב בתשובה מגוחכת לא פחות בסגנון: "בעלי שולט ברזי המיקרוגל".

למרות שכל אלו, וגם שאלות הזויות בהרבה, אינן עבירה על החוק - אשר אוסר על שאלה לגבי לפרופיל הצבאי בלבד - הרי שהן יכולות להיחשב כאפלייה על פי חוק שוויון הזדמנויות, ולהוות עילה לתביעה כנגד המעסיק והמראיין.

לצערי, תביעות כאלו אינן שכיחות מספיק כדי שיהפכו גורם מרתיע ועדיין הן עולות בראיונות רבים.

אני סבורה כי הדרך היחידה להתחיל להטמיע בקרב המראיינים את העובדה שאין מדובר בטיפול פסיכולוגי כי אם בראיון, היא להתחיל לקחת אחריות גם בתור מרואיינים ולא להתפשר בשם הרצון לקבל את העבודה, על שאלות שאינן רלוונטיות.

אל תהססו לסרב ובמקרים קיצוניים אף לפנות לקבלת סיוע משפטי, וזיכרו - אולי אינכם מעוניינים לעבוד במקום המאפשר חדירה כזאת לפרטיותכם.

  1. יעל מהודר היא יועצת ארגונית ובעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית.

הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון והידע המקצועי הרב שצברה בתהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים שונים בתחומי ההייטק והתעשייה, ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להסתמך עליהם ככאלה.

צרו איתנו קשר *5988