גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פלישת המראיינים

אנשי משאבי אנוש נוטים להתבלבל ולחשוב שראיון עבודה הוא טיפול פסיכולוגי

נדמה כאילו מראיינים בראיונות עבודה מרשים לעצמם לשאול כל שאלה העולה על רוחם, בידיעה כי המרואיין הלחוץ יעדיף לשתף פעולה במקום לסרב ולהסתכן באובדן התפקיד.
כך למשל נשאלות שאלות הנושקות לחייו האינטימיים של המרואיין, כמו מדוע אינו נשוי, או שאלות מכשילות כמו מה היה שכרו בעבודתו הקודמת.

זכות המראיין לדעת

ברור שמטרת כל מראיין באשר הוא, להשיג כל מידע אפשרי על המועמד שיושב מולו, וכדי לעשות זאת לא יבחל בשום אמצעי. מראיינים טובים במיוחד מנסים לשאוב מידע שאינו מקצועי גרידא, על ידי התחברות עם המרואיין, ומתן תחושה שמדובר בשיחה אגבית, המתנהלת לכאורה מחוץ לגבולות הראיון.

כך למשל מראיינת שמפגינה לבביות ומפטפטת עם הבחורה שהיא מראיינת אודות החבר שלה, יכולה בדרך כזו לקבל מידע שלא הייתה יכולה להשיג במסגרת פורמלית של ראיון, למשל על כוונתה להתחתן עימו בקרוב.

שאלות אישיותיות ולא אישיות

יש להבחין בין שאלות אישיותיות - שמטרתן לנסות ולפענח קווי אופי, לבין שאלות אישיות - שאין להן מקום בראיון עבודה, עלולות להיות פולשניות ופוגעות ואשר בהחלט יכולות להיות עילה לתביעה.

שאלות אישיותיות - גם אם הן לעתים נושקות לפסיכולוגיזם - חשובות ביותר. הן מאפשרות למראיין להבין איזה טיפוס אישיותי עומד מולו והאם הוא מתאים לארגון ולכן מותר לשאול אותן. כך יוכל המראיין לבסס חוות דעת בשלושה אפיקים מרכזיים:

1. התאמה בין התפקיד למועמד.

2. התאמה בין המנהל הישיר לבין המועמד.

3. התאמתו של המועמד לתרבות הארגונית של החברה.

שאלת השאלות - מהן תכונותיך השליליות - למרות שרבים נוטים לפרש אותה כשאלה אישית, היא שאלה אישיותית לכל דבר. מרואיין המודע לעצמו ולחסרונותיו, רוב הסיכויים שגם שולט בהם ביתר קלות.

שאלות אישיותיות נפוצות נוספות הינן: מה היית רוצה לשפר או לשנות בעצמך; אילו תכונות אופי עזרו לך בתפקידך הקודם; או אפילו השאלה הישירה: ספר לי על עצמך, דרכה רוצה המראיין לבחון את מידת הפתיחות, החברותיות והכנות של המרואיין שמולו.

אולם הנה כמה דוגמאות לשאלות אישיות במובהק שמראיינים מרשים לעצמם לשאול למרות שאין זה מתפקידם:

בדרך להתמסדות?

שאלה אגבית וחברית שמופנית לרוב לנשים צעירות: 'האם את בדרך להתמסדות?' מעסיקים רבים מלאי חששות מנשים צעירות הקרובות לנישואים, מחשש שאלו מחפשות את המקום שבו יוכלו להשתקע בטרם ייכנסו להריון. מטרת שאלה זו, בניסוח אחר, לסנן של נשים חד-הוריות, שאינן אהודות על מעסיקים, בלשון המעטה.

על שאלות כאלו אני מציעה להשיב בהתחמקות אלגנטית, כמו "אין לי תוכניות כאלו בקרוב" או תשובה מתחמקת אחרת. זו אינה שאלה שראויה לתשובה כנה.

איך הבריאות?

שאלות הנוגעות למצב בריאות המרואיין יכולות להופיע בכמה אופנים: האם הוא בדרך כלל בריא, האם הוא נוטל תרופות מסוימות דרך קבע, או האם יש לו הסטוריה של אשפוז פסיכיאטרי - אך כולן אינן רלוונטיות לראיון עבודה ופוגעות בצנעת הפרט.

בהחלט ניתן, מותר ואף רצוי לסרב על שאלות כאלו.

הבעל והמיקרוגל

שאלות שקשורות לעיסוקו של בן/בת הזוג, במטרה לנסות ולהבין מי הנושא בנטל הטיפול בבית או בילדים. מעסיקים יעדיפו להעסיק עובדת שבעלה פקיד בבנק על פני מנתח מוח, מן הסתם, ולהיפך אפילו יותר.

מרואיינת לחברת היי טק גדולה ומבוססת סיפרה לי זה מכבר שלאחר שנשאלה אם תוכל לעבוד שעות ארוכות והשיבה בחיוב, שאל אותה המראיין: והאם בעלך לא יתרעם שלא תחכה לו ארוחה חמה בבית בערב? על שאלה כה מגוחכת ניתן להשיב בתשובה מגוחכת לא פחות בסגנון: "בעלי שולט ברזי המיקרוגל".

למרות שכל אלו, וגם שאלות הזויות בהרבה, אינן עבירה על החוק - אשר אוסר על שאלה לגבי לפרופיל הצבאי בלבד - הרי שהן יכולות להיחשב כאפלייה על פי חוק שוויון הזדמנויות, ולהוות עילה לתביעה כנגד המעסיק והמראיין.

לצערי, תביעות כאלו אינן שכיחות מספיק כדי שיהפכו גורם מרתיע ועדיין הן עולות בראיונות רבים.

אני סבורה כי הדרך היחידה להתחיל להטמיע בקרב המראיינים את העובדה שאין מדובר בטיפול פסיכולוגי כי אם בראיון, היא להתחיל לקחת אחריות גם בתור מרואיינים ולא להתפשר בשם הרצון לקבל את העבודה, על שאלות שאינן רלוונטיות.

אל תהססו לסרב ובמקרים קיצוניים אף לפנות לקבלת סיוע משפטי, וזיכרו - אולי אינכם מעוניינים לעבוד במקום המאפשר חדירה כזאת לפרטיותכם.

  1. יעל מהודר היא יועצת ארגונית ובעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית.

הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון והידע המקצועי הרב שצברה בתהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים שונים בתחומי ההייטק והתעשייה, ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להסתמך עליהם ככאלה.

עוד כתבות

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

בנימין נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

נתניהו בשיחת ועידה בשבת עם בכירי הליכוד: מצב חירום

רה"מ התריע בפני חברי הכנסת ושרי הליכוד מפני התקדמותו של גנץ בהקמת הממשלה ● אמר לבכירי הליכוד כי בכחול לבן החליטו "להתקדם עם הקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת"

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי לייצב את החברה בתקופת הביניים ● הדירקטורים של סבן הודיעו רשמית על התפטרותם

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו"