גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משירי ארץ אהבתי

יותר מ-1,200 לחנים, רבים מהם לשירים שהפכו לאבני דרך במוזיקה הישראלית, כתב המלחין סשה ארגוב, שהשנה ימלאו 15 שנים למותו. בפסטיבל ימי זמר, שיתקיים בחול המועד בחולון, יתקיים לזיכרו מופע מחווה מיוחד, בהשתתפות אמנים ותיקים וצעירים, מששי קשת ועד איה כורם

לפני 15 שנים הלך לעולמו המלחין סשה ארגוב בגיל 81. מבצעים, כותבים ומלחינים רבים רואים בתאריך מותו נקודת מפנה קריטית בתולדות המוזיקה המקומית, ומאמינים שעם מותו (ובמידה רבה גם מותו של משה וילנסקי שנתיים מאוחר יותר), הסתיימה גם התקופה היפה ביותר בתולדות הזמר העברי.

ארגוב, שנולד במוסקבה, היה ילד פלא. בגיל ארבע החל לנגן על פסנתר, בגיל שש החל ללמוד מוזיקה, ובגיל עשרים עלה לארץ והתחיל להלחין. עם זאת, נהג תמיד לראות ביצירותיו תחביב שפרנסה בצדו, ועסק למחייתו בעבודות נוספות, בטענה שמוזיקה הוא רוצה ליצור מתוך הנאה בלבד.

ארגוב חתום על יותר מ-1,200 לחנים, ובין השאר שיתף פעולה עם כותבים כמו חיים חפר, ע. הלל, עמוס אטינגר, יהורם טהר-לב ונתן אלתרמן, שאליו חבר בין השאר גם ליצירת המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר". עוד בחייו זכה ארגוב לשורה ארוכה של אלבומי הצדעה, עליהם חתומים אמנים כמו קובי רכט, עדנה גורן, אריק איינשטיין, מתי כספי ואורה זיטנר, שהייתה במשך שנים רבות המבצעת המועדפת עליו.

במופע המחווה "זמר מפוחית", שיועלה בסוף השבוע הבא במסגרת אירועי פסטיבל ימי זמר בתיאטרון חולון, יבצעו ממיטב שיריו של ארגוב נתן דטנר, שגם ינחה, אלון אולארצ'יק, שלומית אהרון, ששי קשת, איה כורם, מיקה קרני, מיטל טרבלסי ויעל צבי. בין השירים שיבוצעו: "אליפלט", "כשאור דולק בחלונך", "שיר משמר", "אדוני השופט", "ככה סתם", "הבלדה על נערי שגדל", "שיר ערש", ו"הרעות".

"התחושה העולה בי בכל פעם שבה מוזכר שמו של סשה ארגוב היא הערצה מטורפת", מודה מנחה המופע, נתן דטנר. "האיש ידע להלחין נכסי צאן ברזל וכל ניסיון שלו היה קליעה בול. הוא היה מלחין מאוד מורכב, אבל עם חוש נדיר ללהיטים, ולא התפלאתי כאשר בערוב ימיו התרחש החיבור המופלא שלו עם מתי כספי, המזכיר אותו מהרבה בחינות. ראיתי בזה, במידה מסוימת, טקס העברת הלפיד שלו לנציג הדור הבא.

"פגשתי אותו רק פעם בחיי. הוזמנתי לבצע שני שירים בפינת המוזיקה בעונה הראשונה של 'זהו זה', ואחד מהם היה של ארגוב. היות שנאמר לי שהוא לא אוהב כשמבצעים שירים שלו לא כהלכה, אזרתי אומץ והתקשרתי אליו, וביקשתי שיקדיש לי שעה מזמנו ויעבוד איתי על השיר. הוא הסכים, הגעתי לביתו, והפגישה זכורה לי כחוויה מרגשת בחברת איש צנוע ונטול מניירות".

"הפכנו לשבט אבוד"

"כשאני שומע את השם 'סשה ארגוב', אני נזכר מיד בתקופה הרבה יותר יפה ונאיבית שלצערי איננה עוד", אומר ששי קשת, "תקופה שבה מוזיקה ישראלית הייתה באמת ישראלית, ולא ים-תיכונית. איבדנו את זה, צר לי. הפכנו לשבט אבוד, והתרבות שהביאה לנו אנשים כמו ארגוב אבדה גם היא. הוא היה יהודי חם ואיש מיוחד במינו עם חוש הומור דק נפלא שתמיד הצחיק אותי עד דמעות. ביקרתי אותו בביתו כמה וכמה פעמים, וכל ביקור היה חוויה. במיוחד כאשר היה מנסה ללמד אותי שיר ליד הפסנתר, כי כישרונו כמלחין היה לא ייאמן, אבל זמר גדול הוא לא היה, בלשון המעטה. בעקבות מותו נפער חור ענק במוזיקה הישראלית, ואני לא רואה מישהו שיכול למלא את החלל הזה".

"גדלתי על השירים שלו ושל משה וילנסקי. זו המוזיקה הקלאסית שלי", אומרת מיטל טרבלסי, "ארגוב הוא סמל של תקופה, ולשמחתי היה לי הכבוד לפגוש אותו אישית פעם אחת במופע מחווה שעשו לו במועדון צוותא. אחרי ההופעה הוא ניגש אליי והחמיא לי על שירתי והציע להלחין לי. הוא דיבר כאילו אני זו שאעשה לו טובה אם אסכים לבצע שיר שלו. חודש אחרי אותו מפגש הוא נפטר לפני שהספקנו להיפגש, אבל נשאר לי הזיכרון החם הזה, שתמיד מרגש אותי".

"סשה ארגוב ואבא שלי הם בעיניי, מוזיקלית, אותו הדבר", אומר אלון אולארצ'יק, "גם אבי היה מוזיקאי ומלחין, והסוג הזה של מוזיקה מזוהה אצלי עם ילדות. עלינו לארץ מפולין בשנות ה-50, כאשר סשה ארגוב כבר היה אחד המלחינים המובילים בארץ. אבא שלי אפילו עבד איתו על הגרסה המקורית של 'שלמה המלך ושלמי הסנדלר'. ארגוב היה מלחין מוכשר להפליא, וכשאני שומע לחנים שלי כמו 'שעשועי כאילו' אני מבין עד כמה ההשפעה שלו עליי הייתה משמעותית".

"כשאני שומעת את הלחנים של סשה ארגוב אני קולטת שנולדתי בדור הלא נכון", אומרת מיקה קרני, "אני מרגישה כל-כך שייכת לתקופה שהוא מייצג, שבפועל מעולם לא חוויתי. כל-כך מתאים לי לבצע שירים כאלה, וכאשר אני שומעת אותם אני נתקפת געגועים ולא יודעת אפילו למה. להגיד שהוא היה מלחין מוכשר זה לתמצת משהו מאוד מורכב, כי הוא היה הרבה יותר מזה. כולם מכירים את שיריו ואוהבים אותם, למרות שהלחנים מאוד מורכבים. זה חיבור ייחודי שרק בישראל יכול להיות כמוהו".

שמונה שירים בלילה

"הייתה לו יכולת נדירה לא רק להלחין בצורה מופלאה, אלא גם לתת חשיבות עליונה לטקסטים", אומרת שלומית אהרון. "הוא בחר את המילים של מיטב משוררי ופזמונאי התקופה, וכל לחן שלו נוצר מתוך חיבור טוטאלי למילה הכתובה. חיבור שלעתים קרובות חסר לי בפזמונאות העברית העכשווית, למרות שאני חושבת שגם כיום עושים פה דברים יפים מאוד. סשה ארגוב היה, בפשטות, דור אחר".

"באופן טבעי, הקהל הרחב מכיר את שיריו של סשה מהתקופה הפופולרית שלו משנות ה-40 ועד ה-70", מסכם המנהל המוזיקלי של המופע, רפי קדישזון. "ידועה הרבה פחות העובדה שבזקנתו מעיין היצירה שלו התגבר. בשנות ה-80 הוא חיבר כמה יצירות נפלאות, רק שנחשב באותה תקופה מיושן לטעמם של האמנים והעורכים המוזיקליים, ושירים אלה התקשו לזכות בתשומת הלב הראויה.

"כשכבר היה חולה, ולא יכול היה לנגן בפסנתר בעצמו, סשה היה מתקשר אליי לפעמים ואומר: 'רפי, הלחנתי בלילה שמונה שירים חדשים. תבוא לנגן אותם'. שמונה שירים בלילה זה קצב מדהים גם למלחינים צעירים בהרבה. להגיד שהוא בן לדור הענקים זה מובן מאליו, אבל לארגוב היה גם יושר אמנותי נדיר. זו לא הייתה פוזה. באמת לא עניין אותו עד כמה שיר שלו יצליח, או האם זמר זה או אחר יסכים לבצע אותו. הוא נשאר נאמן לעצמו עד הסוף, ולכן גם התעקש לא להיות תלוי במוזיקה לפרנסתו והיה הולך מדי יום לעבוד בחנות הספרים שלו. הוא לא רצה להגיע למצב שייאלץ להלחין שיר רק בגלל אילוצים כספיים. כל אחד משיריו הרבים הולחן מהלב והנשמה, ואולי זה הייחוד הגדול ביותר שלו".

מופע המחווה לסשה ארגוב, "זמר מפוחית", יתקיים ביום ו' 2.4, ב-21:30, באולם תיאטרון חולון

פסטיבל ימי זמר: שלל מחוות ומופעים

יותר מ-20 מופעים, חלקם בבכורה, ייכללו בתוכנית של פסטיבל ימי זמר 2010, המציין 15 שנים להיווסדו. רשימת המופעים, שעליה אחראית המנהלת האמנותית נעמי אטיאס, כוללת בין השאר הענקת פרס מפעל חיים ומופע מחווה, "עוד תראי את הדרך", לשיריה של הפזמונאית שמרית אור, מופע מחווה לבועז שרעבי, מופע משיריו של חנוך לוין, ומחווה לעיר חולון החוגגת 70 שנה.

פסטיבל ימי זמר ייפתח ביום ד' 31 במרץ, חול המועד פסח, ויסתיים במוצ"ש ה-3 באפריל. כל המופעים יתקיימו במתחם תיאטרון חולון.

מלחין נוסף שיזכה למופע מחווה בפסטיבל, בשם "דרישת שלום", הוא יאיר קלינגר. בין האמנים שיבצעו משיריו: רוחמה רז, סקסטה, סילבן ויאיר, טל סונדק וההרכבים ארבע לב אדום והרעננים. הזמרים-מוזיקאים גרי אקשטיין ואפרים שמיר, ילידי חולון, יזכו לתעודות הוקרה על פועלם התרבותי.

רשימה חלקית של מופעים נוספים שיועלו בפסטיבל: עלמה זהר מארחת את גבע אלון, מאיר בנאי מארח את מיכה שטרית ודניאל זמיר, שלומי שבן מארח את יוני רכטר, ודנה ברגר ואיתי פרל בבכורה למופע המשותף מארחים את קורין אלאל. בנוסף יתקיימו בכל ימי הפסטיבל ברחבת הכניסה לתיאטרון חולון מופעי שירה בציבור פתוחים חינם לקהל הרחב.

עוד כתבות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים, וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

 

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13, ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet, החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל, ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

רכבים חדשים / צילום: shutterstock

"יצרניות הרכב מחממות את תעשיית האוטו-טק בישראל, יש כאן הרבה כישרון"

ג'ו הייר, האחראי על תחום האוטו-טק בבנק ההשקעות קרדיט סוויס, מסביר בראיון ל"גלובס" מה הבעיה של יצרניות הרכב, נותן עצות לסטארט-אפים הישראליים ("צריכים משקיעים עם סבלנות"), וצופה לאן תתפתח התעשייה העולמית ("הרבה כסף יופנה לפיתוח מערכות הפעלה לרכב וסוללות")

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?