גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יבנה - עיר לפני זינוק? 1.2 מיליון שקל לדירת 4 חדרים חדשה

מדד גלובס-אלדר: לאחר מספר שנים של קיפאון, צוואר הבקבוק ביבנה משתחרר - והעיר המנומנמת מצטרפת לגאות בענף

לפני קום המדינה הייתה יבנה כפר ערבי של פלאחים, עובדי אדמה. העיר העברית הוקמה בשנת 1948 ותושביה הראשונים היו 22 עולים מבולגריה שהתיישבו בשפלת החוף, 5 ק"מ מהים.

יבנה צמחה בקצב איטי בשנים האחרונות, בעיקר בשל העדר קרקעות זמינות לבנייה ופרויקטים נדל"ניים חדשים. 'תקופת הזוהר' של יבנה הייתה בין השנים 1985-1995. בעשור זה הוכפלה אוכלוסייתה והגיעה ל-27 אלף תושבים, בשל הקמת שכונת נווה אילן במערב העיר, הנקראת גם השכונה הצבאית, ששווקה לקהל זה בשיטת "בנה ביתך". כיום חיים ביבנה 35 אלף תושבים, שהם 8,900 בתי אב. על פי התכנון, ההערכות הן שעוד לפני 2020 יוקמו ביבנה כ-13 אלף יח"ד חדשות, שיזניקו את אוכלוסיית העיר ל-80 אלף איש - סדר גודל של עיר בינונית.

דרכי הגישה ליבנה שופרו משמעותית בשנים האחרונות. את יבנה תוחמות 2 מסילות רכבת: המסילה הוותיקה, בקו אשדוד-יבנה- לוד-ת"א עוברת דרך התחנה בדרום העיר, הצמודה לשוק העירוני; המסילה החדשה, בקו אשדוד-יבנה-ראשל"צ מערב-ת"א עוברת דרך תחנה חדשה שנבנית במערב יבנה, על כביש 4. הקו החדש יקצר את הנסיעה מיבנה לת"א מ-35 דקות לכ-20 דקות. בימים אלה ממש מונחים פסי המסילה, והקו אמור להיחנך לקראת סוף 2011.

יבנה / צלם: אייל פישר

עד לפני חצי שנה שוק הדירות ביבנה היה רדום לגמרי, למעט פרויקטים של בניינים בודדים. מחירי המגורים עלו בשיעורים נמוכים יחסית, למעט השכונות הצבאיות שזכו לביקושים ולעליות מחירים נאות. מחירי הקוטג'ים בשכונה עלו בממוצע בכ-55% בשלוש שנים, והגיעו לרמות של עד 2.3 מיליון שקל.

 יבנה / צלם: אסף מרדכי

כיום אין בנייה חדשה בשכונות הוותיקות, מלבד יבנה מרכז, בו מקימה חברת אזורים פרויקט מגורים חדש. מחירה של דירת 4 חדרים ממוצעת מיד שנייה הוא 805 אלף שקל. בשכונת נאות שז"ר דירת 4 חדרים עולה כ-595 אלף שקל בלבד ובנאות אשכול המחיר מטפס למעט יותר ממיליון שקל בממוצע.

שכונה עם תקן ירוק

יבנה מסתמנת היום כעיר הלוויין הבאה באזור השפלה. הפיתוח המואץ, מלאי הדירות החדשות שזינק, דרכי הגישה, החינוך והתחבורה הציבורית המפותחת מושכים אליה קהלים שונים. הגרעין הראשון והקשה של רוכשי הדירות צפוי להגיע מתוך העיר, בשל העובדה ששנים רבות לא היה בעיר מלאי של דירות חדשות. המעגל השני, שכבר מגיע למשרדי המכירות, הוא קהל של אוכלוסייה צעירה מרחובות, נס ציונה וראשון לציון.

המתחם הלוהט ביבנה בו מתרכז כיום כל ההיצע החדש של הדירות הוא יבנה הירוקה ושכונת גן ראובן הצמודה. מדובר למעשה באותה שכונה, ההפרדה ביניהן היא משום שביבנה הירוקה הקרקעות הן של מינהל מקרקעי ישראל (800 דונם), ובשכונת גן ראובן מדובר בקרקעות פרטיות. ביבנה הירוקה, הנקראת גם נאות רבין, מתוכננות 3,200 יחידות דיור. עד היום שיווק המינהל קרקעות לבניית 2,000 יחידות דיור בשכונה הירוקה - 600 יח"ד קיבלו היתרים והשאר יקבלו היתר עד סוף השנה.

יבנה הירוקה תתאפיין בריבוי של חברות בנייה, בדומה למגה שכונות אחרות באזורי הביקוש. ביבנה הירוקה פועלות היום החברות פרץ בוני הנגב, עיוש רפאל, בוסקילה, שיא רפאל וצרפתי שמעון. במכרזים של המינהל בשכונה זכו חברות נוספות רבות: חברת דונה, אביסרור, מבנים, צ.לנדאו, רמי שבירו, מגידו, חנן מור, שפיר, מכלוף בכור, דורון לוי, אלמוג כדאי ועוד.

בנייה חדשה בשכונת יבנה הירוקה / צלם: אסף מרדכי
בנייה חדשה בשכונת יבנה הירוקה

השכונה הירוקה תיבנה על-פי תקן ירוק של מכון התקנים ועל פי תב"ע הכוללת נספח אקולוגי, לשמירה על איכות הסביבה. הקבלנים מחויבים לתב"ע הירוקה, כתנאי לקבלת היתר. העירייה מצידה מקדמת בשכונה תשתיות ירוקות מתקדמות. כך למשל, הקימה העירייה תשתית למערכת פינוי אשפה פניאומאטית - הראשונה מסוגה בישראל, מערכת יקרה ומתוחכמת השואבת את האשפה באמצעות צנרת תת קרקעית, ומכון לטיהור שפכים.

ליבנה עתודות קרקע רבות המתוכננות לצאת לשיווק, במטרה לממש תוכניות להכפלת אוכלוסיית העיר בעשור הקרוב. עתודת קרקע המיועדת להקמת 2,500 יח"ד (המכונה B ו-C) מונחת על שולחנה של הוועדה המחוזית לצורך הפקדה ועל פי הערכות שיווק הקרקעות יחל בעוד כשנה. דרומית לתחנת הרכבת ישנה עתודת קרקע נוספת, להקמת 3,600 יח"ד בבנייה רוויה. המתחם שבין שכונת ראובן לתל יבנה, המשמש כיום כאזור מוסכים ובתי מלאכה, אמור להיכנס למסלול פינוי בינוי ולהפוך למתחם מסחר ומגורים.

מקום טוב באמצע

מבין ערי השפלה, יבנה נמצאת במקום טוב באמצע - יקרה מרחובות ומבאר יעקב, אך זולה מראשון לציון ונס ציונה. מחיר ממוצע לדירת 4 חדרים חדשה הינו כ-1.2 מיליון שקל. מחיר ממוצע לדירת 5 חדרים חדשה בעיר הינו 1.34 מיליון שקל.

בשנים הקרובות צפויה העיר לצמצם פערי מחירים מול ערים אחרות במרכז, כשבמקביל היא תצטרך לספוג את ההיצע הגדול של דירות חדשות, שגם יעזרו לה למצב עצמה כפתרון שפוי יחסית למשפחות שמחפשות דירה במרכז.

 יבנה / צלם: אסף מרדכי

המדד מבוסס על נתונים הנאספים ע"י חברת אלדר שיווק פרויקטים, חברה פרטית המשווקת דירות יד ראשונה בכל רחבי הארץ, בדגש על אזורי הביקוש. אין המדד מהווה המלצה כלשהי לשוק וכל המתבסס עליו עושה זאת בהתאם לשיקול דעתו האישי.

עוד כתבות

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

יגאל גוברין, גל נאור, דלית זילבר ובשמת פלג סרצ'נסקי / צילום: חכם צלמים

המהנדסים מפרגנים: קלמן סופרין ונחשון קיויתי קיבלו פרס מפעל חיים

וגם: מנכ"ל פפסיקו חגג 20 שנות שותפות עם שטראוס

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

לא צריך להתרגש מכל הנתניהו והגנץ והליברמן האלה

הימים ימי חוסר אמון - אנשים לא מאמינים לפוליטיקאים, לבנקאים, לשוטרים, לגנרלים, לשופטים, לפרקליטים ולעיתונאים ● אז נכון שעכשיו קצת קשה, ילדים, אבל ככה זה תמיד בימים הראשונים של הטלת הספק

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

עליות בבורסות אירופה לאחר פרסום נתוני מאקרו

צפי לעליות קלות בפתיחת המסחר בניו יורק ● כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"