גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון אולארצ'יק | מוזיקאי

אלון אולארצ'יק לא אוהב את השטחים, והשטחים, כך הוא אומר, לא אוהבים שהוא מופיע שם. "חזרתי מאמריקה לארץ בשנת 1984", הוא חותך בסכין ומזלג את עוגת השמרים שהזמין בבית הקפה הקטן בפלורנטין. מהילד הפולני והלא יהודי על-פי ההלכה, אלק רוזנפלד, שעלה לארץ בגיל 6 והיה אאוטסיידר עם מבטא מוזר, נשאר רק הנימוס האירופי הלא טיפוסי הזה כשמדברים איתו על הכיבוש. בכל היתר הוא ישראלי חמום מוח לגמרי.

"נו", דוחק בי אולארצ'יק, "תזרקי מספר". עשרים? אני מנסה בהיסוס, אולי 25? "פעמיים", הוא בועט במרצפות העקומות ומזיז את המשקפיים על האף בתנועה עצבנית. "פעם אחת לא הופעתי במכללה בשטחים ופעם אחת לא הופעתי בגוש עציון. בשתי הפעמים אני סירבתי. אגב, אין לי עם זה בעיה, כי אין קונפליקט בינינו".

למה לא הזמינו אותך להופיע שם?

"לא יודע. אם תגלי תגידי לי. צריך לבדוק כמה מקומות להופעה יש בכלל בשטחים, וגם לבדוק איזה סוג של מוזיקה התושבים שומעים שם".

אתה מערב פוליטיקה ואמנות.

"הם מבאסים לי את הצורה מ-1967, ולא בא לי לבדר אנשים שמבאסים לי את הצורה. אני אשכרה צריך לבוא במצב רוח שנותן, להעניק לאנשים האלה משהו, ואני לא מסוגל".

אין בך יכולת לתת מעצמך למשפחה שבאה לגור שם מטעמים כלכליים ולא אידיאולוגיים?

"אחרי 1967 התחיל טרנד כזה של נוף עלא כיפק, שוויצריה הקטנה, דירות בזול. מעצבן אותי שזאת הסיבה שבאו לגור שם. דווקא את האנשים שהמוטיבציה שלהם דתית אני יכול להבין. אזרחי ישראל יותר חכמים מהממשלות שלהם. לבוא ולהגיד, הממשלה יזמה, ואנחנו הלכנו? לא מקובל עליי. יכול להיות שאני טועה, אבל אני חושב שבגלל שיש שטחים השלום מתעכב. ככה אני מאמין. יש כאלה שאומרים, אתה נאיבי. אני מבין שזאת בעיה חמורה".

למה לא הצטרפת לעצומת האמנים נגד היכל התרבות באריאל?

"מי שהתחילו את הדבר הזה הם אנשים במוסדות, אנשים שהמוסד שולח. אני בן אדם פרטי".

אבל מוזיקה שכתבת להצגה יכולה להגיע לשם.

"יש משהו בי שיכול לקפוץ בגלל הדבר הזה, ואני נהיה נורא אמוציונלי, אבל לא הייתי מונע מהצגה שכתבתי לה מוזיקה להופיע שם. אך אם הייתי שחקן זה היה שונה".

הפכת בשנים האחרונות לשחקן. הופעת ב"מגדלים באוויר", ב"הבורגנים", ב"מיס אנטבה".

"בגלל ההיסטוריה של עולה חדש, מהגר בן 6, בחברה עוינת בבת ים, הייתי חייב ללמוד לשרוד. היום לא משנים את השמות של העולים, הם נשארים עם דימה ועם אנסטסיה, אני הייתי אלון כבר אחרי יום. הייתה לי התניה להתקבל, להיות חלק מכולם, כי לבד זה מכות, זה חרם. בכל פעם היו יציאות כמו 'הוא בכלל לא יהודי'".

ובגלל זה היית צריך ללמוד לגלם ישראלי?

"הייתי צריך ר' וע' כמו שצריך, אבל לא צריך להקדיש עמוד שלם למשחק, כי לא צריך לעשות מזה עניין כזה גדול. בתכל'ס, זה לא המקצוע שלי. מחמיא לי שמישהו חושב שאני יכול לשחק אצלו".

במקצוע שלך אתה גם מפיק, ואמרת לא מזמן שאתה לא רוצה יותר להפיק לאחרים כי זה לא כלכלי. מפיקים מוזיקליים אחרים אומרים שעושים מהפקה הרבה כסף.

"אני עושה רק הפקה מוזיקלית כי אני לא מתעניין בכסף מסביב לזה, להיות סוכן וכאלה, ואז אין הרבה פרנסה. אבל בגדול אני כן מתעניין בכסף".

לא הבנתי.

"כסף זה דבר שכולם צריכים, אבל הוא לא בעורקיי. יכול להיות שזה בגלל שבאתי ממשפחה של קומוניסטים לשעבר, שמספיק בשבילם שאתה עובד ומקבל משכורת, לא משנה כמה, וכל הקפיטליסטים מושחתים. כשבאנו לארץ גרנו במעברה של אזבסטונים בהרצליה, בשטח שבין מלון השרון למדיקל סנטר. אילו לאבא הייתה מודעות כלכלית, הוא היה קונה איזה אסבסט, והיום היינו מאוד עשירים. אני מניח שגם אני כזה. אני מתפרנס אחלה ועובד המון בשביל זה. אני קם ועושה מוזיקה מהבוקר עד הלילה".

אתה כנראה באמת נאיבי.

"אין לי מחשבה אסטרטגית לגבי מה שאני עושה. כל העבודות שעשיתי לאחרים קרו כי מישהו הרים לי טלפון. אני יזם רק במה שקשור בדיסקים ובמוזיקה שלי. אספקה של שירותים מוזיקליים לאחרים? כשאתה פונה לאמן ומדבר איתו על הזווית הכלכלית זה סוג של פרדוקס".

זה אולי היה נכון פעם. דברים השתנו ואמנים עושים כסף.

"היום שמעתי ברדיו על שתי משפחות שהוציאו את הילדים מבית הספר ויצאו לטיול סביב העולם. את היית עושה את זה?"

לא.

"למה?".

אני לא בנויה ללמד את הילדים ולהתנתק מהעולם.

"גם אני לא בנוי לחשוב על כסף".

אבל לנסוע עם הילדים סביב העולם זה מקרה קיצון, ולהרוויח כסף זה עניין קיומי יומיומי. לפחות אתה יודע למקסם את התשלום שאתה מקבל?

"יש לי סוכן, ושני אנשים שמתעסקים עם ההופעות שלי, ויאיר ניצני שמתרגם את העשייה לתמורה מסחרית".

והם עולים לך כסף.

"הייתי בלי סוכן הרבה שנים, והתעייפתי לעשות את החוזים לבד. הלכתי לסוכן שלוקח אחוז נמוך, והחיים שלי השתנו לטובה, כי הוא ידע לסגור את הדברים נכון. אבל עדיין, אני יודע את כל הפרטים, אני לא אסטרונאוט. מצד שני, אני לא קם בבוקר וחושב איך להפוך את הכישרון שלי ליותר כסף. יש כאלה שחושבים שזה זלזול בעצמי, שזה חבל. אבל אני אומר מפורשות שאני לא טמבל בדבר הזה, לא אחד שלא יודע מה קורה".

ידעת לנצל את ההצלחה הכלכלית של כוורת?

"הייתי ילד בן 23, 24, 25, שהיה לו מזל שהשתייך לגוף שהכניס לו כסף והוא יכול היה לגור לבד בדירת חדר ולנסוע במוניות. מישהו עשה כסף. לא אנחנו. חתמנו על חוזה וזהו".

איך זה קורה?

"ההסבר פשוט: אתה מסיים צבא, מפחד על החיים, חושב, מה אעשה, אולי אהיה נהג מונית או משהו, ואז אתה מקבל חוזה, משכורת, להקה, החדשות הכי טובות בשבילך, ו-500 שנה אחרי אתה יושב עם עיתונאית שאומרת, היית צריך לחסוך".

ובמקום לחלוב את ההצלחה, טסת לארצות הברית מיד אחרי שהלהקה התפרקה.

"אולי כי אני לא קורא עיתונות כלכלית ולא חושב איך למקסם את עצמי. אין לי זמן לזה".

אתה לא קורא עיתונים בכלל?

"רק אלה שאני רואה בבתי קפה, ורק כותרות".

מה לגבי פוליטיקה?

"פוליטיקה מטרידה אותי ביותר, אבל אני מרגיש שאני לא מספיק מבין מה קורה ולא מספיק יודע להבדיל בין המקרו למיקרו. שם מסתבך לי הכול. אני לא סומך על המיקרו ועל האנשים שמסכמים אותו".

זו הסיבה לכך שאתה לא כותב כמעט על ה"מצב", על אקטואליה.

"90% מהכתיבה שלי היא על יחסים, בדיוק בפרופורציות של רוב האמנים בעולם".

אז עיקר הפרנסה שלך מגיעה מאקו"ם?

"גם אקו"ם, אבל בעיקר הופעות עם דני (סנדרסון) ועם גידי (גוב), עם קלפטר ושמיר והלהקה שלי, אולארצ'יק סטייל. אקו"ם משלמים פעמיים בשנה, אז קשה לחלק את הכסף נכון".

לא צובט לך שפספסת קריירה של אמן ג'ז או קלאסי?

"בשלב מוקדם הבנתי שאני לא רוצה לגור לבד בעליית גג בלי כסף לאכול".

אז אתה סותר את עצמך. הכסף כן חשוב לך.

"אני מנסה ליצור איזון בין הצורך בכסף לבין הטעם המוזיקלי שלי".

בעולם אידיאלי, באיזו מוזיקה היית בוחר?

"בעולם שבו אבא שלי היה מיליארדר?"

נגיד.

"אולי לא הייתי מנגן. בשביל מה לנגן? הצורך הכלכלי מניע אותי. הוא גם הניע את באך ואת בטהובן, ככה שאני בחברה טובה".

גם לעשות דברים שלא אהבת?

"כן, אבל נורא חשוב להיות מודע שאתה עושה דברים שאתה לא אוהב. כשאתה נכנס לעבודה מוזיקלית שאתה אמביוולנטי כלפיה, הפרויקט יהיה יותר ארוך. אם יש החלטות שהן כלכליות, הן לא יועילו לך, כי לא תעשה עבודה אמנותית טובה".

חגגת לא מזמן 60. איך היה?

"רע וטוב. טוב, כי הייתה הרבה אהבה במדיה והיא עשתה אהבה ברחוב. אנשים שאני לא מכיר איחלו לי מזל טוב. והרע, שזה הביא מחשבות שזהו, נגמר? ומה ההבדל בין ה-59 ל-60? זה סתם מספר. אנשים כתבו באהבה או משהו כזה שאני אמן מפוספס ולמה לא עשיתי קיסריה. קלטתי שהם אמרו, הבייבי פייס מכוורת כבר בן 60, אז מה זה אומר עלינו? על עצמם.

"אני אולי קלולס, אבל אני לא גומר את החיים שלי. אנשים שואלים איפה אני ולמה אני לא ממלא קיסריה, אבל לא עולה להם הרעיון לשאול את עצמם איפה הם בתור קהל, אם באו להופעות או קנו תקליט שלי".

הילדים שלך, מקס וטסה, עושים לך הרבה נחת.

"כשהם איתי על הבמה אני מרגיש שאין מקום לפוזה שלי, אני לא צריך להיות זמר, אלא פשוט לשיר. ותאמיני לי, כשאני שומע את הקלטות זה הכי טוב".

עוד כתבות

ריזוטו אספרגוס/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שהאביב נגמר: זו שעתם היפה ביותר של הירקות הירוקים

האביב שהגיע לשבועיים וחצי עושה טוב לירקות הירוקים ● משתלבים להפליא עם ריזוטו, אחת ממנות הדגל של האורז העגול מאיטליה, למנת "פרימוורה" (אביב) קלאסית

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

גל השריפות: לאור מאמצי כוחות הכיבוי - רוב מוקדי האש תחת שליטה

מטוסי כיבוי ולוחמים עדיין פועלים להשתלט על שריפות ביישובים טלכיד שבבקעת הירדן ופדואל שבשומרון ● שלושה בני אדם נעצרו בחשד להצתות באזור ירושלים ● תושבי יכיני שבשער הנגב פונו מבתיהם עקב אש שפרצה מבלון תבערה

פלג כהן / צילום: פלג כהן

מבוגרים יותר, מחוברים יותר, בזבזנים יותר: קווים לדמותה של התרמילאות הישראלית מודל 2019

יעדי התרמילאות שאליהם נוהרים הישראלים לא השתנו במיוחד בשנים האחרונות, עדיין מדובר בדרום אמריקה, המזרח הרחוק, אוסטרליה וניו זילנד ● עם זאת, חל שינוי משמעותי בתרמילאי הישראלי עצמו: המטיילים מבוגרים יותר, בזבזנים יותר ולא מפסיקים להצטלם ולדווח מהשטח

פרופ' רבקה כרמי. "לא לגמרי בחירה עצמאית וחופשית"

למה אין נשים בסגל הבכיר באקדמיה? "בוועדת המינויים יש רוב גברי"

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • עו"ד עידית סולומון, דוקטורנטית למשפטים בבר אילן שחקרה את הנושא, מסבירה למה זה קורה

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

קורנביף/ צילום: איל יצהר

הכי לא "בר 51": המסעדה החדשה של מושיקו גמליאלי מסקרנת וטעימה

המסעדה "בר 51" נפתחה רק לפני כמה שבועות בתל אביב, וכבר מסתמנת כלהיט ● מדובר במקום שמח, אנרגטי וסקסי לאללה, ואם ישמור על רמתו הגבוהה של האוכל, צפויים לו, ולנו, ימים יפים

מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן

מישהו המציא את הגלגל שלי: אף פעם לא מאוחר ללמוד מאחרים

לא קל לאנשים לקחת מאמן - גם כשהם יודעים שאפילו גדולי הטניסאים נעזרים במאמן, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

חיית מחמד / צילום: Shutterstock

למה חיות מחמד הפכו לחברים הכי טובים של בני האדם?

מבלי לדעת על כך, בני אדם רבים מאמצים חיות מחמד בכדי למלא תפקיד רגשי בחייהם ● מה בעצם גורם לנו להיקשר אליהם? ● האם בני אדם באמת הופכים לדומים לחיות המחמד שלהם? ● ומה היה שבחרנו לאמץ אומרת על האופי והתפקוד שלנו בעבודה? ● האזינו לפרק נוסף של "חזית המדע"

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ״אח״י מגן״ / צילום: דובר צה"ל

בצל פרשת הצוללות: הושקה ספינת המגן סער 6 בגרמניה

את קיום הטקס המתוכנן בגרמניה חשף "גלובס" בשבוע ● דובר צה"ל: "לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית"

ניקולא סרקוזי / צילום: Jean-Christophe Verhaegen, רויטרס

כך הצילה החסינות הצרפתית את שיראק וסרקוזי | המשרוקית

זיוף בחירות, מימון מדיקטטורים, מעילות בדיור הציבורי וקבלת תרומות אסורות מטייקונית • אלה רק חלק מההאשמות נגד נשיאי צרפת לשעבר, שיראק וסרקוזי, שהתבררו באיחור בגלל חוק החסינות הצרפתי ● המשרוקית של גלובס

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צרפת: לפחות שמונה פצועים בפיצוץ בליון; מקרון: "זו מתקפה"

הרשויות במדינה דיווחו כי שמונה בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ במרכז העיר ● הנשיא מקרון תיאר את התקרית "מתקפה ללא קורבנות" ● המשטרה המקומית פתחה בחקירת נסיבות האירוע

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון