גמול והשתלמות בניהול אישי
 
האם קרן השתלמות משתלמת? / צלם רויטרס

האם קרן השתלמות משתלמת?

בהחלט כן. קרן השתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון הכדאיים ביותר ולו בלבד שא. המעביד חוסך איתך ולמענך ב. את החיסכון ניתן לפדות בפטור מלא ממס.

17/10/2010, 09:18    
globes
עיתון גלובס עד הבית לחודש במתנה >>
קבלו ניוזלטרים והתראות SMS
קבלו ניוזלטרים
והתראות SMS
עקבו אחרינו בטוויטר
הצטרפו אלינו בפייסבוק
ועידת הנדל"ן
פסגת הנדל"ן של ישראל, לפרטים והרשמה>>
 קרן השתלמות היא, למעשה, תוכנית חיסכון משותפת שמקימים העובד והמעביד למשך תקופה של שש שנים ומעלה. במקור נועדה הקרן לממן את יציאת העובד להשתלמויות, אך כיום יכול כל עובד לעשות בה כרצונו. הפלוס העצום של קרן ההשתלמות, הן עבור עצמאים והן עבור שכירים, הוא בנזילות שלה אשר בעינה עומדת כעבור שש שנים וזאת בעודה מוסיפה לצבור ריביות ורווחים הפטורים ממס. אי לכך לא רק שלא חייבים לפדות את קרן ההשתלמות בתום שש השנים, אלא רצוי שלא לעשות כן.

שכירים בשוק הפרטי לא זכאים בבחינת 'ייהרג ובל יעבור' לקרן השתלמות והדבר כרוך במשא ומתן בינם לבין מעבידם. לעומת זאת, אם הנכם משתייכים למגזר הציבורי, יש לצפות שבהסכם או בהסדר הקיבוצי החל עליכם מוגדרת זכאותכם לקרן השתלמות.
בקרן השתלמות לשכירים עומד חלקו של המעביד על עד 7.5% משכר הברוטו של העובד (ולעתים גם פחות) בעוד חלקו של העובד הוא עד 2.5% בחודש, כאשר היחס בהפרשות העובד מהווה 1/3 לפחות מהפרשת המעביד לקרן:3, עד לסך הכול של 10% משכר הברוטו.

פטור ממס כבר אמרנו?

אנחנו, העובדים, מורגלים תמיד בתשלום מיסים הנגזרים מהכנסותינו. לעומת זאת, כאשר מדובר בקרן השתלמות, נהנה השכיר במדינת ישראל כיום בגין ההפקדה לקרן ההשתלמות מפטור ממס הכנסה ( ההפקדה היא 1/3 מהפקדות המעביד או 2.5%הנמוך מביניהם מהשכר הקובע שהתקרה היא 188544 לשנה)מהקטנת תשלום מס בגובה ההפקדה המס השולי על הפרשה של 2.5% ממשכורתו ועד לתקרת שכר של 188,540 שקלים בשנה. בנוסף תהיה הפקדת העובד לפי הכללים (1/3 מהפקדת העובד עד לתקרה של 2.5% והפקדת המעביד עד ל 7.5% מההכנסה הקובעת פטורה ממס רווחי הון עד תקרת הפקדה של 15712 הפקדה שלנו תהיה פטורה ממס רווחי הון עד לתקרת הפקדה של 22,200 שקלים לשנה, נכון לשנת 2010. תקרה זו נקראת הפקדה מוטבת.
בנוסף על כך, בל נשכח שגם המעסיקים יוצאים נשכרים משום שההפקדות שהם מבצעים לקרן מוכרות כהוצאות לצרכי מס.
חשוב להבין כי יתרונות קרן ההשתלמות הם כה משמעותיים, עד כי במרבית המקרים עדיף לקבל העלאה במשכורת בצורה של קרן השתלמות מאשר כתוספת לנטו. הסיבה לכך נעוצה בסכומים הגדולים יותר אשר תקבלו בסופו של דבר. על כל שקל שהייתם מקבלים לשכר הנטו שלכם תקבלו יותר, בשל העובדה שכעת אינכם משלמים מס על אותו שקל בעוד הוא ממשיך לצבור ריבית.

כספים שנצברו בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה בפטור ממס כעבור שש שנים מיום ההפקדה הראשון. והיה והגעתם לגיל פרישה (64 לאישה ו67 לגבר), או שבכוונתכם לממש את הקרן לצרכי השתלמות, ניתן לפדות את הכסף כבר אחרי שלוש שנים בפטור ממס. בכל מקרה אחר, אם משכתם את הכסף לפני שחלפו להן שש השנים, תשלמו מס כדת וכדין.


הסדירו את הסכם קרן ההשתלמות בכתב

כאשר אתם עושים כן שימו לב למשתנים הבאים:

1. גובה השכר ממנו מופרש הסכום לקרן ההשתלמות - חשוב לדעת כי פקודת מס הכנסה קובעת כי קרן ההשתלמות מחושבת רק ממרכיבי השכר הנחשבים להכנסת עבודה. מתשלומים כדוגמת: החזר הוצאות, בונוסים, שעות נוספות וכו' לא תתבצע הפרשה לקרן.

והיה והמעסיק שלכם מבצע "תרגילים בתלוש" ומחלק את השכר ל"משכורת" ול"משכורת ש"נ" (שעות נוספות), בעוד אותו תשלום עבור "שעות נוספות" הוא למעשה תשלום קבוע שאינו מותנה בדבר, הרי שאז יגָזרו ההפרשות הסוציאליות שלכם מאותו חלק שהוגדר כ"משכורת" בלבד. המשמעות לגבי קרן ההשתלמות שלכם היא קיזוז לתפארת.

2. שיעור הניכוי שמבצע המעביד לקרן ההשתלמות שלכם - מומלץ בחום שלא להסתפק באמירה כללית בדבר הפרשה לקרן השתלמות. מעביד יכול להחליט להסתפק נניח 3% בתור סכום המופרש לקרן, ואז לא יוכל העובד לאלץ אותו להפריש יותר מאחר ועמד בהתחייבותו להפריש לקרן ההשתלמות.

ומה לגבי קרנות השתלמות לעצמאים ולמגזרים נוספים

אצל עובדי הוראה, למשל, אחוזי ההפרשות עובד /מעביד שונים: חלקו של העובד עומד על 4.2% וחלקו של המעביד על 8.4%.

כמו כן, גם עצמאים יכולים להפריש מהכנסתם לקרן השתלמות והיה והם יחידים, בעלי הכנסה מעסק או משלח יד וזאת עד לגובה של 7% מתוך הכנסתם השנתית (כאשר התקרה עומדת כיום על 243 אלף שקלים בשנה). רשויות המס מתייחסות ל4.5 האחוזים שהופרשו לקרן כאל הוצאה מוכרת, מה שיביא בסופו של דבר להפחתת התשלום השנתי למס הכנסה. 
חסכון 1 / צלם רויטרס
חסכון 1 / צלם רויטרס

 

פמילי אופיס זו לא תוכנה של מיקרוסופט הכתבה הבאה: פמילי אופיס זו לא תוכנה של מיקרוסופט
    
פירסומת
 
 
 
 

הוספת תגובה

 
כינוי:    
נושא:
תוכן: Hyperlink in a new window Hyperlink Right Left underline italic bold Bulleted List Ordered List Face1 Face2 Face3 Face4 Face5 Face6
פרסם גם ברשתות שלי
בהגיבי הנני מסכים לתוכן תנאי השימוש, המחייב שמירה על אתיקה, כבוד הדדי ותרבות הביטוי והדיון. תודה.

 
 
 
טוען תגובות...טוען
 

קביעת פגישה אישית

 
 
להדגמה - IRA כיצד זה עובד!
 
בוא לראות כיצד מנהלים את
קרן ההשתלמות שלך ב- IRA
 
 ברצוני לקבל מידע מהדס ארזים.
 
שלך ונחזור אליך
 
 
 
עוד במדור
 
דור ה- Y יוביל את מהפכת הגמל הבאה / צלם photostogo דור ה- Y יוביל את מהפכת הגמל הבאה
בימים אלו מתבססים במעגל העבודה בני דור ה -Y, ילידי 1977-1994. לפי הערכות בני דור הY- מהווים כבר למעלה מ-35% מכוח העבודה במשק.

הפלא של הריבית דריבית / צלם: פוטוס טו גו הפלא של הריבית דריבית
מי שרוצה להיות פנסיונר עשיר כדאי שיתחיל לחסוך מגיל צעיר

למה כדאי לקנות מניות של חברות שאתה שונא / צלם: פוטוס טו גו למה כדאי לקנות מניות של חברות שאתה שונא
הן גדולות, הן חזקות ומזיקות לכל דבר על פני כדור הארץ, חוץ מלמניות שלהן.
לכן כשקונים מניות כדאי תמיד ללכת עם "הרעים"

האם קרן השתלמות משתלמת? / צלם רויטרס האם קרן השתלמות משתלמת?
בהחלט כן. קרן השתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון הכדאיים ביותר ולו בלבד שא. המעביד חוסך איתך ולמענך ב. את החיסכון ניתן לפדות בפטור מלא ממס.

פמילי אופיס זו לא תוכנה של מיקרוסופט / צלם photostogo פמילי אופיס זו לא תוכנה של מיקרוסופט
מרבה נכסים - מרבה דאגה? לא בטוח. שירות הפמילי אופיס נוצר במטרה לעזור למשפחות עשירות לנהל את הונן בזמן שהן עסוקות בלצבור אותו