קווסט: "הנדל"ן מבעבע - המצב יכול להיות גרוע יותר"

הפרשן הכלכלי של CNN, ריצ'רד קווסט, הגיע לארץ ולמד את הכלכלה הישראלית מקרוב ■ להערכתו, "בנק ישראל לא יבחר בנתיב של העלאות ריבית נוספות - כי זה מסוכן"

המשבר הכלכלי הגדול הכיר לעולם את הפרשן הכלכלי של ה-CNN, ריצ'רד קווסט. מהסגנון המיוחד שלו אי אפשר להתחמק, וגם לא לעמוד בקצב של מי שרץ מהר ממקום למקום ולא מפסיק לדבר ולצחוק.

בשבוע שעבר הגיע הפרשן הכלכלי הנצפה ביותר בעולם לועידת ישראל לעסקים של "גלובס" וכדי להתרשם מקרוב מהכלכלה הקטנה ששטה בקלות בים הסוער והמשברי. "יוון נכנסה למשבר ומלא מדינות היו באמצע ואתם הייתם ממש כמו 'המנוע הקטן שיכול'", פותח קווסט בדימוי מעניין על ישראל ועל האופן שבו שרדה את המשבר הכלכלי.

קווסט מכיר היטב את הנתונים על מחירי הנדל"ן המטפסים בישראל, אבל אומר שזו עדיין לא בועה. "כרגע זה שוק אמיתי, אבל הוא מבעבע. המחירים מבעבעים. המצב הזה יכול להיות גרוע יותר", הוא מזהיר ומוסיף: "כשרוצים להתמודד עם מחירים מעלים את הריבית, אבל בנק ישראל לא יעלה עוד את הריבית כי זה מסוכן".

למה כדאי להקשיב לקווסט? מהסיבה הפשוטה שכל העולם עושה את זה וגם כי אי אפשר ממש להתעלם מהסגנון שלו. קווסט חי עסקים, נושם עסקים ונוסע במחלקת עסקים בין בירות העסקים של העולם. כבר עשור שהוא ב-CNN, אבל המשבר הכלכלי היה זה שחשף אותו לעולם.

קווסט ידע לתרגם בזמן אמת את המספרים המפחידים לסיפור מובן לכל איש ולכל כיס והפך לגורו כלכלי. "ב-2008 ו-2009, כששוק האשראי נעצר, התקרבנו יותר מכפי שהיינו רוצים אי פעם ליום הדין הכלכלי", הוא אומר ומציין שהעולם היה קרוב מאוד לחדלות פירעון מוחלטת.

בינתיים, טוען קווסט, יהודי במקורו, אפשר להסתדר בישראל באמצעות שימוש קל בשני ביטויים פשוטים: "בסדר!" ו"רגע! רגע!".

צרו איתנו קשר *5988