גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקאמבק של ריט טכנולוגיות: זינוק של 500% תוך חודשיים

בוגרת החממה של משפחת זיסאפל נהנית היום מגב פיננסי רחב של איש עסקים יהודי-רוסי המנכ"ל, ערן אייזיק: "אנו מחפשים טכנולוגיות חדשות"

ב-22 באוקטובר השנה, ללא כל התרעה מוקדמת ומבלי הודעה מצד החברה, החזירה וול-סטריט את חברת ריט טכנולוגיות הישראלית לרדאר של המשקיעים, לאחר שנתיים בהן התנהלה החברה בשקט תעשייתי בצל המשבר.

ריט טכנולוגיות מרמת החייל, לשעבר חלק מקבוצת רד-בינת של הזיסאפלים, מציעה לחברות וארגונים פתרונות וידע ייחודי בתחום הכייבלינג. מנייתה זינקה ביום המדובר ב-164%, כאשר במהלך המסחר החליפו ידיים למעלה מ-3 מיליון מניות, וזאת בשעה שכמות המניות שבידי הציבור מסתכמת ב-1.1 מיליון בלבד.

עלייה זו הייתה רק יריית הפתיחה, ומניית ריט המשיכה לנסוק והגיעה בתחילת דצמבר למחיר של 13 דולר - זינוק של 873% בפרק זמן של חודש וחצי, שהקפיץ את שווי החברה לכ-50 מיליון דולר.

מאז אותו זינוק מטאורי חל מימוש במניה, וכעת נסחרת החברה לפי שווי של כ-30 מיליון דולר (עלייה של 500% בחודשיים האחרונים). "קרתה כאן סיטואציה", מספר בראיון ל"גלובס" ערן אייזיק, מנכ"ל ריט טכנולוגיות בשנה האחרונה. "לי מאוד נוח לעבוד מתחת לרדאר, אבל השוק הקפיץ אותנו מעליו. ואם כבר נחשפתי בגלל המניה, אני רוצה ליצור מומנטום".

ריט טכנולוגיות הוקמה בשנת 1989 על-ידי עופר בנגל, ועד לפני שנתיים הייתה בשליטת האחים יהודה וזהר זיספאל, כשלאחר הנפקתה ב-1997 הפכה לחברה השלישית מקבוצת רד-בינת שהגיעה לוול-סטריט, אחרי לננט וסיליקום.

מה עושים הכבלים בלילות

המסלול של אייזיק לכסא המנכ"ל של ריט טכנולוגיות היה הפוך מזה שאנו רגילים לראות בשוק העסקים המקומי, בו על פי רוב ניתן לפגוש מנהלים בקרנות ההון סיכון שהגיעו מתעשיית ההיי-טק.

את דרכו המקצועית החל אייזיק כסטאז'ר במשרד רואי החשבון האפט את האפט, ותוך חמש שנים הפך לשותף. בתחילת שנות ה-90 עבר לקבוצת הפיננסים דוברת-שרם, שם שימש כסמנכ"ל הכספים כאשר הקבוצה החליטה להיכנס לתחום קרנות ההון סיכון והקימה את קרן פולריס הראשונה. בהמשך הצטרף לקרן ההון סיכון אתגר שייסד יוסף צ'חנובר, ושימש כסגן הנשיא וסמנכ"ל הכספים שלה עד שנת 2004, אז יצא לדרך עצמאית.

בריט נתקל אייזיק בתחילת 2008, כאשר התבקש לבצע לחברה הערכת שווי לקראת רכישתה בידי Stins Coman, חברת אינטגרציה של מערכות תוכנה בארגונים הנמצאת בבעלות איש העסקים היהודי-רוסי סרגיי אניסימוב. החברה הייתה המפיצה של מוצרי ריט טכנולוגיות ברוסיה במשך 14 שנה, ואניסימוב, שמגיע מתחום ה-IT ומחזיק בחברות נוספות ברוסיה, ראה ברכישת ריט הזדמנות להשיג דריסת רגל במערב. בסוף 2009, כשהחברה כבר הייתה בבעלות אניסימוב, קיבל אייזיק הצעה לנהל אותה.

"ראיתי הזדמנות, שלשמחתי הולכת ומתממשת", הוא מספר היום. "יש כאן חברה שבזמנו יצרה והובילה את השוק בו היא נמצאת, עם בעל מניות דומיננטי שמוכן לעמוד מאחוריה. אני, כמנכ"ל, לא נדרש להתעסק בגיוסי הון - אם חסרים לי כמה מאות אלפי דולרים, הוא מזרים הלוואת בעלים הניתנת להמרה למניות החברה". ואכן, אניסימוב העמיד לחברה קו אשראי בהיקף 10 מיליון דולר, שעד עתה נוצלו כ-4 מיליון דולר מתוכם.

ריט טכנולוגיות מציעה כיום שני קווי מוצרים: הראשון הוא מערכת בקרה לתשתית תקשורת - פיתוח המאפשר לסרוק ולמפות בזמן אמת את הקישורים ברשת, ועל-ידי כך לדעת מי מחובר ומהיכן בכל רגע נתון. יישום זה חשוב לנושא של אבטחה, והלקוחות בתחום מגיעים מחברות וארגונים גדולים כגון בנקים להשקעות, שדות תעופה, בתי חולים, אוניברסיטאות ועוד.

קו המוצרים השני הוא מערכות בדיקה לחברות הטלפוניה. אלו השקיעו מאות מיליוני דולרים בתשתית כבלי נחושת בתוך האדמה, אשר מרגע הכנסתם לקרקע לא ניתן לעקוב אחריהם ואחר תקינותם. ריט פיתחה מערכת המורכבת מחומרה ותוכנה המותקנת בארונות סעף שכונתיים, אשר יודעת לבדוק מאות קווי נחושת בעת ובעונה אחת מבלי להפריע לתפקודם, ולאמוד את איכות הקו ומה נפח הנתונים שעוד אפשר להעביר עליו. המוצר ללקוח הוא דוח מפורט על קיבולת הקווים ברשת, וזה מאפשר לחברות הטלפוניה לדעת כמה כסף עוד ביכולתן להוציא מהרשת הקיימת.

נקודת האיזון - הכנסות של 17 מ' ד'

המשבר הכלכלי לא פסח על החברה, וב-2009 צנחו הכנסותיה ל-8.7 מיליון דולר, מ-22.6 מיליון דולר ב-2008. ההפסד זינק ביותר מפי 5, והגיע ל-6.5 מיליון דולר. "החברה חטפה מכה קשה מאוד ב-2009", מספר אייזיק. "קו המוצרים העיקרי בתחום הכבילה קשור לתחום הנדל"ן - ברגע שלא בונים בניינים, בתי חולים ושדות תעופה, או מתפתחים ועוברים למשרדים חדשים או משופצים בשל המשבר, לא מתקינים תשתיות".

בעקבות המשבר נכנסה החברה לתוכנית הבראה, שכללה קיצוץ בהוצאות והתמקדות בשיווק המוצרים. עד עתה נרשמה התאוששות איטית בפעילות, והכנסותיה של ריט בתשעת החודשים הראשונים של 2010 עמדו על 8.6 מיליון דולר, גידול של 34% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ההפסד הצטמק בחצי, ל-2.4 מיליון דולר. לדברי אייזיק, נקודת האיזון של החברה נמצאת ברמת הכנסות שנתית של 17 מיליון דולר.

ב-2009 הגיעו כלל הכנסות החברה מקו המוצרים הראשון, אך ב-2010 צפוי הקו השני להוות 10% מהמכירות. אייזיק מסביר כי "בסוף שנות ה-90 נעשו עסקאות מאוד גדולות, כי את כולם עניין רוחב הפס, ובכל ארצות המערב עשו את המיפוי. עכשיו אנחנו מוכרים את הטכנולוגיה למדינות שמגיעות בשלב השני, לדוגמה ארצות מזרח אירופה. חברת טלקום יודעת כמה עולה לה לחפור באדמה קילומטר ולמתוח סיב אופטי. אנחנו בעצם אומרים לה 'בואי תבדקי מה יש לך באדמה, אולי בכלל אין צורך לבזבז כעת כסף על סיב אופטי'".

שני קווי המוצרים של החברה עברו שדרוגים ופיתוחים במרוצת השנים, אולם בסיס הפעילות נותר דומה מאז הונפקה, וכעת מחפש אייזיק להכניס לה פעילות חדשה. "יש כאן נושאת מטוסים קטנה שמצוידת בהכול", הוא אומר. "על אותה פלטפורמה קיימת של שיווק ופיתוח, אפשר להעמיס עוד דברים ולהגדיל את ההכנסות. זה צועק לשמיים. לכן, התחלתי לחפש טכנולוגיות חדשות שמתאימות לפרופיל העסקי של ריט, מתוך כוונה לייצר עוד מנועי צמיחה, כאשר התקציב לרכישה יבוא שלא מתוך המשאבים של החברה".

על-אף שהצוות שהקים בחן כבר למעלה מ-25 חברות, טרם בוצעה עסקת רכישה, ואייזיק מסביר זאת בעזרת מטאפורה מתחום העיסוק הקודם שלו: "בקרנות ההון סיכון אתה עובד בצורה סטטיסטית - אתה לא יודע מה יהיה בעתיד, אז אתה משקיע בשלוש חברות, כדי לפזר את הסיכון. כאן אני לא יכול לעשות את זה. כשאני עושה את העסקה, אני חייב לוודא שזה מתאים. לכן אנחנו צריכים לראות עשרות חברות".

עוד כתבות

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי, שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

שרון זכות / צילום: אלון רון

שרון זכות ייפרד מרבד עם מענקים של עד 1.7 מיליון שקל 

החברה מבקשת מבעלי מניותיה לאשר את חבילת הפרישה למנכ"ל היוצא, שיחד עם עלות העסקתו השוטפת צפויה להצטבר בסיכום 2019 לכ-3.3 מיליון שקל

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

בפריסה ארצית: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכל"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork