גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקאמבק של ריט טכנולוגיות: זינוק של 500% תוך חודשיים

בוגרת החממה של משפחת זיסאפל נהנית היום מגב פיננסי רחב של איש עסקים יהודי-רוסי המנכ"ל, ערן אייזיק: "אנו מחפשים טכנולוגיות חדשות"

ב-22 באוקטובר השנה, ללא כל התרעה מוקדמת ומבלי הודעה מצד החברה, החזירה וול-סטריט את חברת ריט טכנולוגיות הישראלית לרדאר של המשקיעים, לאחר שנתיים בהן התנהלה החברה בשקט תעשייתי בצל המשבר.

ריט טכנולוגיות מרמת החייל, לשעבר חלק מקבוצת רד-בינת של הזיסאפלים, מציעה לחברות וארגונים פתרונות וידע ייחודי בתחום הכייבלינג. מנייתה זינקה ביום המדובר ב-164%, כאשר במהלך המסחר החליפו ידיים למעלה מ-3 מיליון מניות, וזאת בשעה שכמות המניות שבידי הציבור מסתכמת ב-1.1 מיליון בלבד.

עלייה זו הייתה רק יריית הפתיחה, ומניית ריט המשיכה לנסוק והגיעה בתחילת דצמבר למחיר של 13 דולר - זינוק של 873% בפרק זמן של חודש וחצי, שהקפיץ את שווי החברה לכ-50 מיליון דולר.

מאז אותו זינוק מטאורי חל מימוש במניה, וכעת נסחרת החברה לפי שווי של כ-30 מיליון דולר (עלייה של 500% בחודשיים האחרונים). "קרתה כאן סיטואציה", מספר בראיון ל"גלובס" ערן אייזיק, מנכ"ל ריט טכנולוגיות בשנה האחרונה. "לי מאוד נוח לעבוד מתחת לרדאר, אבל השוק הקפיץ אותנו מעליו. ואם כבר נחשפתי בגלל המניה, אני רוצה ליצור מומנטום".

ריט טכנולוגיות הוקמה בשנת 1989 על-ידי עופר בנגל, ועד לפני שנתיים הייתה בשליטת האחים יהודה וזהר זיספאל, כשלאחר הנפקתה ב-1997 הפכה לחברה השלישית מקבוצת רד-בינת שהגיעה לוול-סטריט, אחרי לננט וסיליקום.

מה עושים הכבלים בלילות

המסלול של אייזיק לכסא המנכ"ל של ריט טכנולוגיות היה הפוך מזה שאנו רגילים לראות בשוק העסקים המקומי, בו על פי רוב ניתן לפגוש מנהלים בקרנות ההון סיכון שהגיעו מתעשיית ההיי-טק.

את דרכו המקצועית החל אייזיק כסטאז'ר במשרד רואי החשבון האפט את האפט, ותוך חמש שנים הפך לשותף. בתחילת שנות ה-90 עבר לקבוצת הפיננסים דוברת-שרם, שם שימש כסמנכ"ל הכספים כאשר הקבוצה החליטה להיכנס לתחום קרנות ההון סיכון והקימה את קרן פולריס הראשונה. בהמשך הצטרף לקרן ההון סיכון אתגר שייסד יוסף צ'חנובר, ושימש כסגן הנשיא וסמנכ"ל הכספים שלה עד שנת 2004, אז יצא לדרך עצמאית.

בריט נתקל אייזיק בתחילת 2008, כאשר התבקש לבצע לחברה הערכת שווי לקראת רכישתה בידי Stins Coman, חברת אינטגרציה של מערכות תוכנה בארגונים הנמצאת בבעלות איש העסקים היהודי-רוסי סרגיי אניסימוב. החברה הייתה המפיצה של מוצרי ריט טכנולוגיות ברוסיה במשך 14 שנה, ואניסימוב, שמגיע מתחום ה-IT ומחזיק בחברות נוספות ברוסיה, ראה ברכישת ריט הזדמנות להשיג דריסת רגל במערב. בסוף 2009, כשהחברה כבר הייתה בבעלות אניסימוב, קיבל אייזיק הצעה לנהל אותה.

"ראיתי הזדמנות, שלשמחתי הולכת ומתממשת", הוא מספר היום. "יש כאן חברה שבזמנו יצרה והובילה את השוק בו היא נמצאת, עם בעל מניות דומיננטי שמוכן לעמוד מאחוריה. אני, כמנכ"ל, לא נדרש להתעסק בגיוסי הון - אם חסרים לי כמה מאות אלפי דולרים, הוא מזרים הלוואת בעלים הניתנת להמרה למניות החברה". ואכן, אניסימוב העמיד לחברה קו אשראי בהיקף 10 מיליון דולר, שעד עתה נוצלו כ-4 מיליון דולר מתוכם.

ריט טכנולוגיות מציעה כיום שני קווי מוצרים: הראשון הוא מערכת בקרה לתשתית תקשורת - פיתוח המאפשר לסרוק ולמפות בזמן אמת את הקישורים ברשת, ועל-ידי כך לדעת מי מחובר ומהיכן בכל רגע נתון. יישום זה חשוב לנושא של אבטחה, והלקוחות בתחום מגיעים מחברות וארגונים גדולים כגון בנקים להשקעות, שדות תעופה, בתי חולים, אוניברסיטאות ועוד.

קו המוצרים השני הוא מערכות בדיקה לחברות הטלפוניה. אלו השקיעו מאות מיליוני דולרים בתשתית כבלי נחושת בתוך האדמה, אשר מרגע הכנסתם לקרקע לא ניתן לעקוב אחריהם ואחר תקינותם. ריט פיתחה מערכת המורכבת מחומרה ותוכנה המותקנת בארונות סעף שכונתיים, אשר יודעת לבדוק מאות קווי נחושת בעת ובעונה אחת מבלי להפריע לתפקודם, ולאמוד את איכות הקו ומה נפח הנתונים שעוד אפשר להעביר עליו. המוצר ללקוח הוא דוח מפורט על קיבולת הקווים ברשת, וזה מאפשר לחברות הטלפוניה לדעת כמה כסף עוד ביכולתן להוציא מהרשת הקיימת.

נקודת האיזון - הכנסות של 17 מ' ד'

המשבר הכלכלי לא פסח על החברה, וב-2009 צנחו הכנסותיה ל-8.7 מיליון דולר, מ-22.6 מיליון דולר ב-2008. ההפסד זינק ביותר מפי 5, והגיע ל-6.5 מיליון דולר. "החברה חטפה מכה קשה מאוד ב-2009", מספר אייזיק. "קו המוצרים העיקרי בתחום הכבילה קשור לתחום הנדל"ן - ברגע שלא בונים בניינים, בתי חולים ושדות תעופה, או מתפתחים ועוברים למשרדים חדשים או משופצים בשל המשבר, לא מתקינים תשתיות".

בעקבות המשבר נכנסה החברה לתוכנית הבראה, שכללה קיצוץ בהוצאות והתמקדות בשיווק המוצרים. עד עתה נרשמה התאוששות איטית בפעילות, והכנסותיה של ריט בתשעת החודשים הראשונים של 2010 עמדו על 8.6 מיליון דולר, גידול של 34% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ההפסד הצטמק בחצי, ל-2.4 מיליון דולר. לדברי אייזיק, נקודת האיזון של החברה נמצאת ברמת הכנסות שנתית של 17 מיליון דולר.

ב-2009 הגיעו כלל הכנסות החברה מקו המוצרים הראשון, אך ב-2010 צפוי הקו השני להוות 10% מהמכירות. אייזיק מסביר כי "בסוף שנות ה-90 נעשו עסקאות מאוד גדולות, כי את כולם עניין רוחב הפס, ובכל ארצות המערב עשו את המיפוי. עכשיו אנחנו מוכרים את הטכנולוגיה למדינות שמגיעות בשלב השני, לדוגמה ארצות מזרח אירופה. חברת טלקום יודעת כמה עולה לה לחפור באדמה קילומטר ולמתוח סיב אופטי. אנחנו בעצם אומרים לה 'בואי תבדקי מה יש לך באדמה, אולי בכלל אין צורך לבזבז כעת כסף על סיב אופטי'".

שני קווי המוצרים של החברה עברו שדרוגים ופיתוחים במרוצת השנים, אולם בסיס הפעילות נותר דומה מאז הונפקה, וכעת מחפש אייזיק להכניס לה פעילות חדשה. "יש כאן נושאת מטוסים קטנה שמצוידת בהכול", הוא אומר. "על אותה פלטפורמה קיימת של שיווק ופיתוח, אפשר להעמיס עוד דברים ולהגדיל את ההכנסות. זה צועק לשמיים. לכן, התחלתי לחפש טכנולוגיות חדשות שמתאימות לפרופיל העסקי של ריט, מתוך כוונה לייצר עוד מנועי צמיחה, כאשר התקציב לרכישה יבוא שלא מתוך המשאבים של החברה".

על-אף שהצוות שהקים בחן כבר למעלה מ-25 חברות, טרם בוצעה עסקת רכישה, ואייזיק מסביר זאת בעזרת מטאפורה מתחום העיסוק הקודם שלו: "בקרנות ההון סיכון אתה עובד בצורה סטטיסטית - אתה לא יודע מה יהיה בעתיד, אז אתה משקיע בשלוש חברות, כדי לפזר את הסיכון. כאן אני לא יכול לעשות את זה. כשאני עושה את העסקה, אני חייב לוודא שזה מתאים. לכן אנחנו צריכים לראות עשרות חברות".

עוד כתבות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

הפגנת תושבי אילת נגד סגירת שדה דב בתל אביב/ צילום: יחצ

בזמן שהתנועה האווירית צומחת בקצב מסחרר, המדינה מוותרת על שדה דב תמורת נזיד עדשים

בעולם שבו הקמת מתקני תשתית בקרבת ערים היא בלתי אפשרית, בעולם שבו התנועה האווירית גדלה בקצב מסחרר – סגירת שדה דב היא איוולת ● האם תוספת של כמה מאות יחידות דיור מצדיקה ויתור לתמיד על האופציה האווירית של תל-אביב? ● פרשנות

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

רונן סמואל / צילום: יחצ

"ההיענות הייתה מדהימה - פי 5 ממה שביקשנו": קורנית מגייסת עד 137 מיליון דולר בנאסד"ק

לחתמים ניתנה אופציה לרכוש מניות במחיר ההנפקה לתקופה של 30 יום, כך שהתמורה הכוללת של ההנפקה - 119 מיליון דולר - עשויה לגדול ב-18 מיליון דולר

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

חוקרים מפתחים כלי שיחזה מראש סכסוכים בעקבות מחסור במים

הכלי - אותו מפתחת "השותפות למים, שלום וביטחון" (WPS), שותפות בין מספר ארגונים בתמיכת משרד החוץ ההולנדי - ישתמש במידע שנאסף מלוויינים של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית כדי לנטר מאגרי מים ברחבי העולם, וכן במידע של ממשלות, ארגונים בינלאומיים וגופי מחקר ובטכנולוגיות חישה מרחוק, למידת מכונה ועיבוד של ביג דאטה, כדי לחזות מראש את הקונפליקטים עד שנה מראש

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב

רמת חובב/ צילום: יח"צ

עוד תחנת כוח למכירה: חברת החשמל מפרסמת פרטים ראשונים למשקיעים לקראת המכרז על רמת חובב

לעומת תחנת אלון תבור, לה כושר ייצור של 600 מגה-וואט, רמת חובב היא תחנת כוח גדולה בהרבה עם כושר ייצור של 1,150 מגה-וואט, ולזוכה תהיה אפשרות להרחיב את התחנה ולהקים בה מתקני ייצור חשמל נוספים

יונתן קולבר \ צילום: יונתן בלום

פייבר זינקה לשווי מיליארד דולר - ויונתן קולבר שווה 130 מיליון דולר

מניית פייבר זינקה ב-50% בשני ימי המסחר הראשונים לשווי של קרוב למיליארד דולר ● המרוויח הבולט מהזינוק - יונתן קולבר, בעבר מנכ"ל כור, שהיה מהמשקיעים הראשונים בחברה

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

התנועה לטוהר המידות למנדלבליט: מנע את הגדלת הממשלה

בתנועה  מדגישים כי גם אם יש לנתניהו סמכות למנות שרים בשלב הזה, הדבר לוקה בחוסר סבירות בסיטואציה שבה הממשלה היא ממשלת מעבר מיוחדת שקיבלה אמון רק בראשית הכנסת ה-20, ביוני 2015, וגם כיוון שהכנסת ה-21 החליטה על התפזרותה כיוון שנתניהו כשל בניסיון להרכיב ממשלה

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות אל הודעת הריבית של הפד

הבנק הפדרלי צפוי להודיע ביום רביעי הקרוב על גובה הריבית ולספק תחזית לצמיחה ולאינפלציה ● לאחר פרסום מדד מאי בשוק המקומי, הציפיות הן למדד שלילי ביוני ויולי ● אחרי נפילה של 15%, מחיר הנפט במוקד ● בשוק המקומי יפורסמו נתוני התחלות הבנייה לרבעון הראשון של השנה ומספר המשרות הפנויות לחודש מאי ● התחזית השבועית של "גלובס"

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

שוחד / צילום: Shutterstock

חשד לשוחד תמורת הטיית מכרזים: נבחר ציבור בעיריית אלעד נעצר

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים לחקירה באזהרה, ועיכבה שלושה חשודים נוספים, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ● עפ"י החשד, החשודים קיבלו לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים שבאחריות עיריית אלעד וכן סיוע במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק

סטלה פן שעבדה בבלאק קיוב/ צילום מסך חדשות 12

למה אנשים עדיין מזדעזעים מסיפורים על ריגול עסקי

תחקיר "עובדה" על בלאק קיוב מסעיר השבוע את העולם העסקי, הפוליטי והציבורי, אבל ריגול עסקי היה קיים מאז ומעולם והוא חלק בלתי נפרד מהמציאות ● וגם: ניסנקורן ממשיך לתקוע סכינים בגבו של כחלון ● פרשנות

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

חמקן f 35/ צילום: יחצ

דיווח: פגמים קשים במטוסי F-35 מסכנים בטיחות טייסים

מסמכים של הפנטגון שהודלפו מגלים: הזרמה ישירה של דלק למבער האחורי של המטוס כדי לטוס במהירות על-קולית עלולה להתיך את המעטה החמקני ולפגוע בשלדת המטוס ● חלק מהפגמים ידוע ליצרנים כבר שנים, אך לא דלף לציבור ● ישראל היא אחת מהרוכשות הגדולות של מטוסי התקיפה החמקניים, והיא שוקלת אופציה לרכישת עשרות מטוסים נוספים

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

רכבת ישראל / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בשל תקלה: רכבת עם 300 נוסעים נתקעה למשך דקות במנהרה בדרך מירושלים

מוקדם יותר הבוקר, תקלה במערך רכבת אחר הורידה את התדירות בקו, וכעת נוסעת בו רכבת אחת לשעה לכל כיוון

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר

סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל שטראמפ קרא לו לא להעלות ריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב, בהתבטאות לא שגרתית בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים ● מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020