"ארגון הוא רפובליקה קטנה ועל הדירקטוריון לנהל את המדינה"

עופרה שטראוס הכניסה את הקבוצה לתחום המים וחתמה הסכם עם Haier, להקמת חברה משותפת שתיתן פתרונות מים ביתיים בסין ■ תוך כדי חיזוק מעמד הקבוצה בשוק העולמי היא לא שוכחת לפרגן לחבר ותיק, ארז ויגודמן

עופרה שטראוס
עופרה שטראוס

גם השנה המשיכה עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס, להוביל מהלכים שיצרו לקבוצה מנועי צמיחה חדשים ופיתחו מנועים קיימים.

אחרי רכישת מיזם המים H2Q וחברת "תנה" (יצרנית תמי 4), שטראוס חתמה על הסכם עם קבוצת האייר (Haier) העולמית - להקמת חברה משותפת שתפעל בתחום מתן פתרונות המים הביתיים בסין.

בנוסף, חנכה הקבוצה השנה מפעל חדש ומתקדם במיוחד למותג הסלטים "סברה" בארה"ב, שבו היא שותפה עם פפסיקו. המפעל מהווה תשתית מתקדמת לחברה, ויאפשר גידול של מאות אחוזים בפעילותה.

כמו-כן, ביצעה שטראוס רכישה של חברת קפה ברוסיה בכ-50 מיליון דולר, רכישה שאמורה להפוך אותה לשחקנית מרכזית גם במדינה זו.

עופרה שטראוס

- כיצד את קובעת יעדים לארגון, לעובדים, לעצמך?

"אחת לחמש שנים קבוצת שטראוס מציבה לעצמה יעדים חזוניים. מהלך זה נעשה על-ידי מנכ"ל והנהלת הקבוצה ובשותפות עם דירקטוריון הקבוצה. המטרה היא לייצר לארגון רף חדש של ביצועים ויכולות חדשות, כדי ליצור השפעה טובה יותר על מחזיקי העניין. תהליך זה מאפשר שיפור מתמיד של הארגון לטווח של 10 שנים".

אנשים שמכירים את עופרה מקרוב, מעבודה משותפת, אומרים כי "עופרה לא מציבה יעדים יומיומיים אלא מציבה חלום - גבוה מאוד ורחוק מאוד, דבר שמנהלים עשויים לחשוב שהוא לא בר השגה. כך למשל, בשטראוס הגדירו יעד של כניסה לאמריקה והכפלת המכירות - עוד לפני שידעו איך יגיעו לשם. תפקיד מנהלים בשטראוס הוא לקחת את החלומות שלה ולתרגם אותם לאסטרטגיה עסקית ברורה ותוכנית עבודה, ולממש אותם. האתגר הכי גדול של החברה הוא לעמוד ברף. בלי הצוות מתחתיה שטראוס לא הייתה מגיעה לשם, ובלעדי עופרה שטראוס הייתה במקום שונה. זה WIN-WIN מדהים".

- איך את מגדירה איכות וכיצד את מעבירה את המשמעות שלה לעובדי הארגון?

"איכות בקבוצת שטראוס היא בדיקה מתמדת של שיפור מוצרים, שירות ותהליכים כשכולם יחד משפיעים על כל העולם שסובב אותנו. חד-משמעית, לא מדובר רק על המוצרים, אלא מדובר בתהליכי ניהול ובתהליכי ייצור. כדי להבטיח תהליכים כאלה, ארגון צריך להיות שקוף ובדיאלוג מתמיד עם עצמו ועם הסביבה".

מכריה של עופרה מעבודה משותפת אומרים, כי "האיכות והמצוינות מתחילים בעופרה. היא פרפקציוניסטית בכל מה שהיא עושה, אפילו אם מדובר במצגת, אירוע או כל דבר אחר. אפילו במשרדים יש מחשבה מאחורי כל פרח שנמצא שם. היא דורשת מצוינות מאחרון מהמנהלים, ומי שלא מספק את הסחורה - מבין זאת תוך חמש דקות. איך? היא מעקמת את הפרצוף וזהו. היא אנושית מאוד, אבל לא יכולה להסתיר שהיא לא מרוצה, ואנשים מבינים את זה וזה מחלחל".

- איך היית מגדירה את החזון של הארגון?

"שטראוס הוא ארגון מוכוון חזון. חזון הקבוצה, שנוצר מיום הקמת החברה ומלווה אותנו כבר יותר מ-70 שנה, הוא: Creating woners out of basics. לפני כ-15 שנה חידדנו את החזון והגדרנו את ערכי הליבה של שטראוס, חזון הקבוצה וערכיה חיים באלפי פעילויות יומיומיות שהארגון ואנשיו מקיימים. החזון מהווה עבורנו סוג של משקפיים דרכם אנו בוחנים את הפעולות שלנו. החזון מגדיר לנו מה היעוד שלנו בעולם ומניע אותנו לייצר טרנספורמציה בכל דבר שאנו עושים.

"מנהלי הקבוצה עוסקים בהטמעת החזון ונותנים לו ביטוי בעשרות פעילויות ארגוניות, לרבות בתהליכי קליטה, בתקשורת פנים ארגונית, בתהליכים של עיצוב אסטרטגיה או בהחלטות יומיומיות - וכך עובדי הקבוצה מכירים ומבינים את החזון".

- מהו ה"אני מאמין" הניהולי שלך?

"ארגונים הם רפובליקות קטנות ותפקיד הדירקטוריונים וההנהלות הוא לנהל את המדינות שלנו, כשאנו לוקחים בחשבון את ההשפעה על כל מה שנמצא בסביבתנו לרבות משאבי טבע, סביבה ואנשים תוך אי-התחשבות במיקום הגיאוגרפי של ההשפעה שלנו. לדירקטוריונים של חברות תפקיד הולך וגדל באחריות לממשל תקין של חברות".

- מהם הקווים האדומים שלך, של הארגון?

"להשפיע לרעה".

מקורבים אומרים כי "בקבוצת שטראוס שני קווים אדומים. האחד, לא מוכרים עסקים. השני, הפרה של קודים ערכיים ותרבותיים בחברה. יש רף ציפיות מעובד הנוגע לכל התחומים. שטראוס היא מערכת שאתה מתחבר אליה גם מהראש וגם מהבטן ומי שלא מתחבר לזה - נפלט".

- באיזה שינוי ניהולי שעשית בקריירה את הכי גאה?

"השתתפתי במהלך הניהולי של הפיכת שטראוס לחברה בינלאומית".

- מי מהמנהלים במשק ביצע לדעתך בשנה החולפת מהלך מוצלח?

"אני מרשה לעצמי לפרגן לחבר אמיתי. ארז ויגודמן, שנראה שבתחילת השנה שהארגון שהוא עומד בראשו (מכתשים אגן - א' ח') נמצא במבוי סתום, אך הוא מסיים את השנה בהשלמת מהלך לחתימת שותפות עם משקיע סיני".

לפרויקט המלא

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988