"בדיעבד, ייתכן שהייתי הולך בצורה נחושה יותר במכרז שרונה"

שלמה שמלצר לא עוצר באדום ■ שני המהלכים העסקיים שעשה בשוק הרכב הישראלי - קבלת זיכיון "אופל" בישראל וברומניה וזיכיון "צ'רי" ברומניה - הפכו אותו לשחקן מפתח בתחום ■ לצד כל אלה הוא לא שוכח ציונות ופטריוטיות

שלמה שמלצר
שלמה שמלצר

שלמה שמלצר הוא אחד מאנשי העסקים הססגוניים במדינה. יש לו חוש עסקי מפותח מאוד ל"צייד" של הזדמנויות ונכסים שנוטים להשביח עם השנים, והוא לעולם לא נח על זרי הדפנה.

שמלצר גם לא מסתכל רק על גבולות הארץ. כמי שפריצת הדרך העסקית הגדולה שלו נעשתה בזמן התפוררות הגוש הקומוניסטי, הוא עדיין נוטה חסד למדינות מזרח ומרכז אירופה ומחפש בהן הזדמנויות. גם הפוטנציאל הגלום בסין מפתה אותו.

בשנה האחרונה הוא הצליח להגשים מהלכים עסקיים מורכבים שמשלבים את כל תחומי פעילותו. בצעד מורכב הוא קיבל את זיכיון היבוא והשיווק של "אופל" בישראל וברומניה (בינתיים בבוקרשט בלבד) - מהלך שטומן בחובו הרבה יתרונות לחברת הליסינג וההשכרה הגדולה ביותר במדינה; וכמעט במקביל הוא קיבל גם את זיכיון היבוא של "צ'רי" הסינית לרומניה - מהלך שהוא רק קצה הקרחון של פריצת דרך מרתקת.

ענף הרכב הממוסד מסתכל בחששות לא מוסתרים על מי שהיה "לקוח גדול" וכעת הפך ל"קולגה", והציפיות הן להפרת המאזן העסקי המסורתי בענף. כך או כך, אין ספק כי 2010 הייתה השנה שבה שמלצר הפך להיות שחקן מפתח בשוק הרכב הישראלי.

שלמה שמלצר

- כיצד אתה קובע יעדים?

"אני מאמין בהצבת מטרות ויעדים. אני מאמין תמיד שמה שיש לא-מספיק ולא-מספק, ושתמיד יש לשאוף לעשות את הדברים נכון יותר, יעיל יותר, מתוחכם ומתקדם הרבה יותר. תמיד הייתי אדם סקרן. גם היום אני לא מהסס ללמוד ולהיכנס לתחומים שפחות מוכרים לי. למשל, אני אוהב מאוד להיות מעודכן טכנולוגית ובשנים האחרונות הרחבתי את הידע האישי שלי בתחום ואף נכנסו להשקעות בעולם הטלקום.

"מי שאין לו שאיפות, סופו שיאבד גם את מה שיש לו תחת ידו. אני מדרבן את עצמי, את המנהלים שלי ואת העובדים שלי לשאוף, לחתור ולהשיג מטרות. אני מעורב מאוד, הן בלדחוף את המערכות להישגים והן בלתגמל את מי שמגיעים ליעדים. אין אצלנו מנהל שלא יודע לדקלם את המשימות והיעדים שלו ושל החברה בה הוא מועסק.

"אני לא מאמין בסודות. הבעיה הגדולה במרבית החברות הבינוניות והגדולות היא אי-זרימת המידע בהיררכיה הארגונית. אצלנו אין סודות. כולם שותפים. המעורבות שלי, האכפתיות שאני מגלה מדביקה את הצוות הניהולי הבכיר וגם את העובדים".

- איך אתה מגדיר איכות?

"איכות היא לא רק מדד טכני. היא שילוב של מרכיבים גנטיים שיש לארגון. היא תלויה ביכולת שלך להקשיב לכפופים וללקוחות. היא יצירת ממשק דו-סטרי בין מנהלים לעובדים.

"איכות היא האכפתיות שלך והירידה לפרטים. היא חוסר הסובלנות וההשלמה עם חובבנות וזלזול. היא ההבנה שאובדן הלקוח הכי קטן זה יום רע לעסק. היא העובדה שאני עדיין מחסיר שעות שינה כשיש לקוח שמתלונן בצדק.

"היא הדחף לנצח בכל מכרז. איכות היא כשהצוות שלך רואה בעבודה את מה שאתה רואה כבעלים".

- איך היית מגדיר את החזון של הארגון?

"יש לי חזון מוגדר לכל אחד מהעסקים שלי. במרבית המקרים אני משתף את ההנהגה הבכירה בחזון המלא שלי, ולעתים אני מכוון את המנהלים ביד נעלמה לכיוון החזון. כבר קרה שהתייחסו בספקנות לחזונות שלי.

"לשמחתי, ברוב רובם של המקרים אנחנו קרובים מאוד לחזון שהצבתי".

- מהו ה"אני מאמין" הניהולי שלך?

"יד על ההגאים. אני מהדור שמאמין שניהול אינו מצטמצם לפונקציה של טבלאות אקסל, תוכנות ניהול לקוח וישיבות עדכון של צמרת ההנהלה. אני חי את העסקים שלי בכל הרבדים. אני מכיר חלק גדול מאוד של נושאי המשרה ברמות השונות. אני מודע ללבטים, לבעיות. אני מדבר במישרין עם אנשי השירות והמוקד והמון עם הלקוחות.קשה להפתיע אותי בעסקים שלי. אני נעלב כשאני מגלה שיש נושאים חשובים שלא עליתי עליהם לפני שהובאו בפני על-ידי המנהלים.

"אני נותן גיבוי לאנשים שלי. הגיבוי הוא תמיד מול כל גורם חיצוני. בבית יש ביקורת, יש הפקת לקחים. אני מאמין שמנהלים ועובדים צריכים להיות שותפים בביקורת ובלקחים, ולא רק בשבחים. שני הדברים חשובים במידה זהה. אני תמיד מסתכל קדימה. לכל אחד יש גם אי-הצלחות בעברו, אבל אני מעולם לא הייתי עסוק בהתרפקות על העבר. אני מסתכל קדימה, זוכר את העבר ומעצב את העתיד של העסקים שלי".

- מהם הקווים האדומים שלך, של הארגון?

"יושרה, חברות, משפחה ומדינת ישראל. אין שער מטבע יקר יותר מאמינות של חברה, עסק ואיש עסקים. זה שער החליפין הכי גבוה ופגיעה בו מסכנת את העסק ואת המעמד האישי. אני מאמין בחברות שחוצה אינטרסים ונמדדת בשעות הקשות. יש ערך עצום למשפחה וכל דבר שפוגע בה פוגע בסוף גם בעסקים. לצד כל אלה אני ציוני. אני אוהב את המדינה שלי, בלי מליצות ובלי ציניות, ולעולם לא אעשה דבר שיפגע בה".

- באיזה שינוי ניהולי שעשית אתה הכי גאה?

"המעבר שלנו מחברה משפחתית לקבוצת חברות ציבוריות המשלבות את מיטב המנהלים במשק. היכולת שלנו להרחיב את המשפחה הגרעינית ולשלב בה אנשים מצוינים מחוץ למעגל המשפחתי היא שילוב מנצח".

- מי מהמנהלים במשק ביצע השנה מהלך מוצלח?

"אני לא רוצה להיכנס לשמות. אני חושב שרמת הניהול הכללית במשק גבוהה. חלק מהמהלכים יצטרכו להתברר בפרספקטיבה של זמן ובכלל זה רכישת פסגות".

- איזה מהלך ניהולי בעברך אתה מגדיר כטעות?

"לשמחתי, אין לי טעויות משמעותיות. בדיעבד, ייתכן שהייתי הולך בצורה נחושה יותר הן במכרז הנדל"ן בשרונה שליד הקריה בת"א והן בהצעת הרכש לגרנית הכרמל".

לפרויקט המלא

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988