גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש 'נפיחות מה' במחירי הדירות ואין להם הצדקה"

אנשי השנה של "גלובס" בענף נדל"ן מספקים תשובות לשאלות הבוערות: היכן כדאי להשקיע ומה יקרה למחירי הדירות בישראל?

1. צחי חג'ג

איפה היית ממליץ היום להשקיע בנדל"ן - בארץ ובחו"ל?

"מאוד חזק על ת"א, אבל מי שרוצה להתרחק מת"א, יש אזורים שאמורים לצמוח: יפו, עכו ואזורים בפריפריה שיש אליהם תחבורה, בין אם קיימת ובין אם מתוכננת, יפרחו מאוד. רואים מה קורה ליבנה, לחדרה, נתניה, כל האזורים האלה שמתחברים לתשתית, וזו גם אחת מהמלצות הממשלה. במזרח-אירופה תהייה בעתיד הקרוב, לא עכשיו, הזדמנות. זה לא יהיה כמו פעם שימכרו בפי 300 את מה שקנו לפני שנתיים. אבל המחירים והמצב שם יתחיל לייצר הזדמנויות".

מה יקרה למחירי הדירות בשנה הקרובה? מהו פתרון הדיור לזוגות הצעירים?

"כדי להוריד מחירים, צריך לטפל במערכות הרקובות של הוועדות, לשתף בהן יזמים ולא אקדמיה ולהכריח אותן לתת תשובות תוך 60 יום. דבר נוסף: שינוי רדיקלי בפינוי-בינוי. איזה קדושה יש בבניין שנבנה בשנות ה-30? בכל העולם עירייה נותנת צו - והדייר מפנה, ומקבל דירה באותו מקום, רק יותר טובה. במדינה שיש בה כ"כ מעט שטח, צריך לשקול מה יותר חשוב. אלה צעדים שיגדילו היצע, אבל אף אחד לא עושה אותם כי יותר קל ללכת למיסוי".

2. ליאורה עופר

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן - בארץ ובחו"ל?

"להשקיע בנדל"ן בארץ תמיד כדאי - ההיסטוריה מוכיחה זאת. השקעה בנדל"ן בחו"ל מחייבת את המשקיע להכיר היטב את כללי המשחק ואת מנטליות השוק המקומי. זה לא מתאים לכל אחד. אם בכל זאת בחו"ל, אני חושבת שבארה"ב יש עדיין הזדמנויות טובות. למי שיש 'נשימה ארוכה', גם במזרח אירופה ובאירופה עצמה יש הזדמנויות. ההתאוששות תגיע גם לשם בסופו של דבר".

מה יקרה למחירי הדירות בשנה הקרובה? מה פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"אני מעריכה שמחירי הדירות ימשיכו לעלות, אך בצורה מתונה יותר. מובן שהכול תלוי בהמשך הצמיחה, הריבית במשק, מצב הביטחון האזורי, מצב הכלכלה העולמית ועלויות חומרי הגלם. הדיור לזוגות הצעירים חייב לעלות על סדר יומה של הממשלה, שצריכה ללכת לחקיקה ראשית בנושא פתרונות דיור בר השגה. רק אם הממשלה תגדיר את הקריטריונים לדיור בר השגה יוכלו העיריות לקדם פרויקטים בנושא זה, וגם להוציאם אל הפועל".

3. מנור גינדי

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן, בארץ ובעולם?

"שוק הדיור הוא שוק מצוין להשקיע בו, ובישראל מדובר בשוק בריא שאינו ממונף וקיימת בו רגולציה טובה. המקום הטוב ביותר להשקיע הוא אזורי הביקוש כמובן. בחו"ל, אני סבור שהשוק האמריקני הוא שוק טוב היום. נעשו שם טעויות בעבר, ניפחו את השוק עד שהתפוצץ, אבל נכון להיום הוא מתומחר בחסר. אבל מי שרוצה לפעול בארה"ב צריך להיות שם ולא בשלט-רחוק".

מה יקרה למחירי הדירות בשנה הקרובה? מהו פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"אנחנו צופים התייצבות במחיר הדירות בארץ, לצד המשך עלייה מתונה באזורי הביקוש. בכל מה שנוגע לזוגות הצעירים אנחנו הרמנו את הכפפה לאחרונה כששחררנו כמה עשרות דירות בפרויקט גינדי תל אביב שיועדו להשכרה בהנחה של כ-30% ממחיר השוק.

"כיוון נוסף שאני מאמין בו, ויכול לסייע למצוקה של הזוגות הצעירים, זה הכרה של המדינה במשכנתא כחלק מההכנסה ברוטו. להגדיר אוכלוסייה שתהיה זכאית להטבה הזו, ושתוכל לרשום את הריבית על המשכנתא כהוצאה מוכרת. זו לא המצאה שלי, זה עובד במקומות אחרים בעולם, בארה"ב למשל".

4. דוד עזריאלי

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן - בארץ ובחו"ל?

"הזדמנויות עסקיות יש בארץ", אומר מי שחב את עיקר התנופה באימפריה העסקית שלו לישראל, ועל כך זכה גם אשתקד באות "חזון, יזמות וציונות" של "גלובס".

5. נחשון קיוויתי

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן, בארץ ובעולם?

"בכל מה קשור לנדל"ן בארץ, תמיד היה ותמיד יהיה כדאי להשקיע בפריים לוקיישן. תל אביב וסביבותיה אלו המקומות שכולם רוצים להיות בהם. מקום טוב להשקעה בנדל"ן בחו"ל היום זה מערב אירופה, במדינה כמו גרמניה. הייתי בהרבה מקומות בעולם, במזרח אירופה, בהודו, בארצות הברית ובעוד מקומות. גרמניה היא היום המקום הנכון, גם מבחינת המרחק מישראל שמאפשר לך להיות עם האצבע על הדופק, שזה משהו מאוד חשוב, וגם בגלל הרגולציה בגרמניה. זו מדינה חזקה ומאוד נוחה לעסקים. אני בעצמי בודק שם עסקים עכשיו".

מה יקרה למחיר הדירות בשנה הקרובה? מהו פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"המחירים ימשיכו לעלות, אולי בקצב מתון יותר מהתקופה הנוכחית. גם אם תהיה בשלב כלשהו ירידת מחירים, במרכז הם תמיד יישארו גבוהים. נכון להיום יש עלייה גם במקומות רחוקים כמו יבנה למשל. אני הופתעתי מאוד מקצב המכירות שלנו שם. הזוגות הצעירים צריכים להבין שכדאי להתחיל את החיים בפריפריה, במקום שמחירי הדירות עדיין לא הגיעו לרמה של המרכז. יש לי גם דוגמה מצוינת - אני. בהתחלה גרתי בראשון לציון, ורק מאוחר יותר הגעתי לתל אביב. זה נכון שכולם רוצים את החיים היפים בתל אביב, אבל לא יקרה כלום אם הם יצאו קצת החוצה, דרומה או צפונה".

6. גיל גבע

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן - בארץ ובחו"ל?

"בארץ כדאי להשקיע בדרום תל אביב. להערכתי, תל אביב תמשיך להתפתח דרומה. עדיין כדאי להשקיע בפריפריה בכלל, ובאזור הדרום בפרט. התשתיות המתפתחות בדרום הארץ, והמעבר הצפוי של צה"ל לעיר הבה"דים, ישפיעו על מחירי הנדל"ן שם. בעולם, כדאי להשקיע בארה"ב, אשר תשוב אט אט לאיתנה, ובאפריקה - היבשת המתעוררת הבאה".

מה יקרה למחיר הדירות בשנה הקרובה? מה פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"בשנה הקרובה תהיה התייצבות במחירי הדירות בתל-אביב ובאזורי הביקוש החמים. המשך עליית מחירים מתונה תימשך בפריפריה, שם גם נמצא כרגע הפתרון היחיד לזוגות צעירים, ולכן יוסיפו להיות שם ביקושים ועליות מחירים".

7. דוד פתאל

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן, בארץ ובעולם?

"בישראל הכי כדאי להשקיע בערים שקרובות לתל אביב ולמרכז הארץ, למשל גבעתיים, רמת גן או פתח תקווה. פוטנציאל ההשבחה בערים אלה גדול יותר בהשוואה לשאר המיקומים. בעולם הכי כדאי להשקיע בארצות מתפתחות כמו הודו וסין, והיום אני חושב שגם בארה"ב מתפתחות הזדמנויות, כששם שווה כעת להשקיע בענף הדיור ובענף המלונאות".

מה יקרה למחיר הדירות בשנה הקרובה? מהו פתרון הדיור לזוגות הצעירים?

"אני חושב שמחירי הדירות יעלו בצורה קלה, בכ-5%, משום שיימשכו הביקושים ותהיה מצוקת היצע. הפתרון יהיה הפשרת קרקעות על-ידי מינהל מקרקעי ישראל. פתרון הדיור לזוגות הצעירים טמון ביציאה מהערים הגדולות. לא תהיה הוזלה משמעותית בדיור במקומות הפופולריים".

8. רמי לוי

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן, בארץ ובעולם?

"כפטריוט אני תמיד אומר שהכי טוב להשקיע בארץ. אם חייבים לנקוב במקום מחוץ לגבולות המדינה, אז אני חושב שארצות הברית היא היום מקום בו כדאי לפעול. המחירים ירדו ויש פוטנציאל לעליות, במיוחד במקומות שבהם הייתה ירידה הגדולה. צריך לזכור שכל אחד יתעסק בתחום שהוא מכיר. מי שפועל במגורים שישקיע בתחום הזה. כל אחד והתחום שלו. בנוגע למקום בו כדאי להשקיע בארץ. גם כאן צריך לחלק את התשובה לשתיים - אם מדברים על מרכזים מסחריים המקום הוא הפריפריה. המחירים שם עוד לא עלו כמו במרכז ומחירי הקרקע סבירים. בתחום המגורים יש היום ביקוש גדול למרכז, למודיעין ולירושלים".

מה יקרה למחירי הדירות בשנה הקרובה? מהו פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"אני מקווה בשביל כל הזוגות הצעירים שהמחירים לא יעלו, אבל יש כאן בעיה: המדינה מדברת בשני קולות - מצד אחד רוצים להוריד את מחיר הדירות, ומצד שני מחירי הקרקע רק עולים. המדינה צריכה לדאוג להורדת מחירי הקרקע, ואם השיווק ימשיך כמו שהיה עד עכשיו, המחירים רק יעלו. מחיר הקרקעות עלה בלי שום פרופורציה, והמינהל הוא האשם העיקרי".

9. איתן בר זאב

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן - בארץ ובחו"ל?

"ארה"ב עדיין מהווה הזדמנות, למרות שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר. האופטימיות לגבי כלכלת ארה"ב מביאה הרבה כסף זר ומקומי להשקעה. גם אנחנו נהנינו לאורך 2010 מעליות מחירים ב-10% לפחות בנכנסינו. גם במדינות כמו ספרד ופורטוגל, שנכנסות למשבר, מעניין להשקיע בתקופה הקרובה. אבל בכל מקרה, בשביל להיכנס למדינה צריך המון זמן והמון קשרים.

"בארץ אין שום דבר אטרקטיבי לקנות - כיום ייזום קרקעות והפיכת קרקע למרכז מסחרי פחות או יותר שקולים לטיפוס על האוורסט - גודל המאמץ כפונקציה של התשואה, הופך להיות פחות ופחות כלכלי. המלחמות הסטטוטוריות מול השלטונות, המתנגדים והמתחרים דורשים כל-כך הרבה השקעה, ומרוב הוצאות לא רואים את התשואות. מחירי הקרקע יקרים מדי. בסוף, אתה אומר לעצמך, 'מה אני צריך את כל כאב הראש הזה?'".

מה יקרה למחירי הדירות בשנה הקרובה? מה פתרון הדיור לזוגות צעירים?

"הפתרון הוא ללכת לפריפריה - לא כולם צריכים לגור 5 דקות מכיכר דיזנגוף. זה מחייב את המדינה להשקעה בתשתיות, כמו בתחבורה ציבורית ובכניסות נוחות למטרופולינים. זה יפתור הרבה בעיות.

"יש 'נפיחות מה' במחירי הנדל"ן ואין להם היגיון והצדקה. מה שכן, המרכיב הראשון במחירי הדירות בכלל לא קשור לדיור אלא לריבית - כשאתה לא נותן לאנשים תשואות נורמליות בבנק, הם ייקחו את הכסף וישקיעו בדירות. ברגע שהריבית על המשכנתא תעלה, אפשר לצפות להצטננות, אבל זה רק חלק אחד במשוואה. החלק השני הוא שצריך להחליט שמוציאים החוצה היצע גדול יותר".

10. קובי רוגובין

איפה הכי כדאי להשקיע היום בנדל"ן - בארץ ובעולם?

"מתוך אמונה שהמקצוע שלנו מאוד מקומי ויש צורך להרגיש ולהכיר היטב את רוח המקום שבו פועלים, אני ממעט להשקיע בחו"ל. יחד עם זאת, אם הייתי צריך לבחור בחו"ל, הייתי עושה זאת היום בארה"ב - אין לי ספק שהגלגל יתהפך שם".

מה יקרה למחירי הדירות? מהו פתרון הדיור לזוגות הצעירים?

"המחירים עלו מאוד בשנתיים האחרונות ולכן סביר שתגיע התמתנות או עצירה. תנאי הכרחי לכך הוא שהמדינה תגדיל את היצע הקרקע לבנייה באזורי הביקוש. הפתרון לזוגות צעירים יבוא בבנייה להשכרה, כפי שמקובל בעולם. יש כאן גם שינוי מחשבתי של הזוגות הצעירים. אני משוכנע שאם המדינה תבצע תנועת מלקחיים: מכירת קרקע שמיועדת לבנייה להשכרה מצד אחד, ומצד שני, לפחות בתחילת התהליך, הקלות מיסוי למשקיעים ויזמים שבונים - ייבנו פרויקטים מצוינים. הגופים המוסדיים ייכנסו לבנייה להשכרה, כפי שנכנסו לנכסים המניבים".

עוד כתבות

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פרטנר נכנסת לשינוי ארגוני נוסף: חטיבות השירות והשיווק יאוחדו

סמנכ"לית החטיבה הפרטית שמונתה רק לפני שנה וחודשיים עוזבת והחטיבה הפרטית והשירות תאוחד עם חטיבת השיווק שתנוהל על ידי תרי ישכיל

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

45 מטוסים מקורקעים והמחלוקת בין ההנהלה לטייסי אל על עולה מדרגה. לאן זה יוביל?

שיקום אל על ידרוש הליך שחייב יהיה לכלול התייעלות משמעותית בכל רובדי החברה אם היא רוצה לצאת מחוזקת לכשהשמים יפתחו ● אלו האופציות שעומדות פני חברת התעופה

יונדאי KONA היברידית  / צילום: יח"צ

יונדאי KONA: ההיברידית שתחסוך למרות מחירי הדלק הנמוכים

הגרסה ההיברידית של הג'יפון הקוריאני יקרה מאחותה מונעת הבנזין ופחות חזקה, אבל היא נעימה ומאוזנת יותר לנהיגה, מספקת ביצועים סבירים וחוסכת משמעותית בהוצאות השוטפות ● התחרות תוכרע בזירת ההנחות

קנייה ווסט / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

קניה ווסט הכריז: אני רץ לנשיאות ארה"ב

הראפר שנחשב לתומך קולני בנשיא ארה"ב טראמפ הודיע בטוויטר על כוונתו ● זמן קצר לאחר מכן אלון מאסק צייץ בתגובה: "יש לך את התמיכה המלאה שלי"

אמנון שעשוע / צילום: רפי קוץ, גלובס

"אנחנו יכולים לעבור מכאן בלחיצת כפתור": אמנון שעשוע בראיון מודאג

משבר הקורונה תפס את אמנון שעשוע בין שני עולמות: מצד אחד, מוביל רכישת ענק שתסייע למיזם הרכב האוטונומי מובילאיי; מצד שני, מייעץ לראש הממשלה בנושא מדיניות הקורונה • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על החיבור המוצלח עם אינטל, והחשש שישראל תחמיץ הזדמנות להוביל את מהפכת הרכב

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

האוניברסיטאות מבטלות את המבחנים בקמפוסים ותוקפות את אלקין

בוועד תקפו את השר הממונה זאב אלקין וטענו כי הוא מסרב לדון במתווה שהציעו, שיאפשר לקיים את הבחינות גם באופן מקוון וגם במתכונת מצומצמת בקמפוסים ● מהשלכות המהלך: חלק מהסטודנטים שיעברו לשיטות הערכה מקוונות, ציונם לא יהיה מספרי אלא "עובר" או "לא עובר"

כריתת יערות לא חוקית ביערות האמזונס. הרשויות עוצמות עין / צילום: Chico Batata/Greenpeace

כשיש מגפה לא צריך שריפה: בולסונרו מקרב את האמזונס אל סופו

כריתת יערות מעודדת התפרצות מגפות ומשבר האקלים מחריף את הסיכון להפצת מחלות, אבל את נשיא ברזיל זה לא מעניין ● המצב באמזונס מחמיר, והממשלה הברזילאית דווקא מפחיתה רגולציה ולא מטפלת כראוי בשריפות ● אם המצב יימשך, בתוך כ-20 שנה היער פשוט יגווע וייעלם

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

פוקס יוצאת דופן: משבר הקורונה כיווץ את היקף הדיבידנדים שחולקו בתל אביב השנה

מנהל מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון סבור כי "זו תקופה שבה מחלקים פחות דיבידנדים, בשל חוסר הוודאות והרצון של החברות לשמור כסף בקופה, כדי שלא יצטרכו לגייס בהמשך בעלויות גבוהות יותר"

מה נמכר לאחרונה ב-2.2 מיליון שקל בשרון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו נכסים נמכרו לאחרונה ב-2.2 מיליון שקל בשרון

דירת 3 חדרים בתל מונד, קוטג עם 5 חדרים בכפר יונה ובפרדס חנה-כרכור או דירת גן בנתניה

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

דגל מיסיסיפי / צילום: AP Photo, AP

מוציאים את הדיבוק: הרדיקלים מפרקים באיחור את כוחות הדרום

השבוע, 155 שנה לאחר תבוסת הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, דגל הדרום הורד סוף–סוף מן התורן ● אבל מלחמת האזרחים מעולם לא הייתה יותר אקטואלית

אמדוקס ברעננה / צילום: איל יצהר

נבהלתם מהפיטורים בחברות הגדולות? הגרוע מכל עוד לפנינו

גל המפוטרים הבא והמשמעותי יותר לא יגיע מהחברות הגדולות, אלא מהעסקים הקטנים והבינוניים ● איך זה שאנחנו לא רואים זאת עדיין? כי רבים עדיין לא שבו מהחל"ת של הגל הראשון ● ומה עושה המדינה? עושה, אבל לא מספיק ובטח לא בשביל העסקים הקטנים והבינוניים

מתחם ירוק בכפר מונאש. חלקו עם השוכרים את דמי השכירות בתקופת הקורונה / צילום: יח"צ

חללי העבודה חטפו מכה קשה מהקורונה. כך הם מנסים להמציא את עצמם מחדש

שולחן לפרילנסרים במאות בודדות של שקלים לחודש, משרדים מחוץ לתל אביב כדי לחסוך בפקקים, ומשרד פרטי כדי לא להתחכך בלקוחות האחרים ● חברות חללי העבודה יוצאות מהסגר

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press

מיזם חדש של מיקרוסופט: דאטה על שוק העבודה והכשרות חינם

החברה תאפשר גישה למידע על החברות שגייסו הכי הרבה והמקצועות המבוקשים, בהתבסס על הדאטה של לינקדאין

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ירידות חדות בפתיחת המסחר בת"א: מדד ת"א 35 מאבד 1.8%

בנק ישראל יפרסם מחר את הריבית ליולי ואת תחזית מחלקת המחקר; הראל: "בנק ישראל יעדכן מטה את תחזית הצמיחה" ● בזק עולה ב-1.4% כנגד המגמה

יאיר אסולין / צילום: איל יצהר, גלובס

"פייסבוק נטמעה בסדר הישן. הבחירה שלה בצד של המדינות היא טרגדיה בעבורה"

הסופר והוגה הדעות יאיר אסולין מדבר בראיון ל”גלובס” על המהפכה של המאה הנוכחית לעומת קודמתה, השינוי התפיסתי שהתאגידים מפספסים וגם היחס של הציבור אליהם: "ברגע שיבינו שגוגל למשל היא שחקן פוליטי כמו המדינה, המונחים שבהם נשפוט אותה ישתנו, וזה יקרה מהר מאוד"

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרה: תוכנית להתחדשות עירונית בשטח של 95 דונם בבאר יעקב

לפי התוכנית הבנייה תהיה לגבהים מקסימליים של 24 קומות ● כן כוללת התוכנית 30 דונם עבור מבני ציבור ו-40 דונם של שטחים פתוחים

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

לא קרא את המפה? מה עומד מאחורי ההסתבכות הפיננסית האחרונה של חיים כצמן

ירידה של 60% במניית ענקית הנדל"ן הגלובלית גזית גלוב בחודשים האחרונים הובילה את בעלת השליטה בה, נורסטאר של כצמן, למצב פיננסי מאתגר ● כעת מוציא כצמן לפועל "תוכנית חילוץ" שתמומן מקופת גזית גלוב ● אפשר היה לחשוב על אפשרויות  אחרות לשימוש בכספי החברה

כרובית אפויה קרה. לא מוכרחים שניצלונים וסלט פסטה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתכונים לפיקניק משודרג: יש חיים מעבר לשניצלונים וסלט פסטה

בפעם הבאה שאתם יוצאים לפיקניק, תפתיעו עם כרובית אפויה קרה וגספצ'ו על המפה המשובצת ● פרויקט מיוחד

מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס

יותר בריא, פחות מתוח? איך ייראה המשרד בעידן הפוסט-קורונה

יותר ויותר מעסיקים מתחילים לחשוב על תכנון משרדים שהעובדים ירגישו בטוחים לחזור אליהם ● לטכנולוגיה יהיה תפקיד מרכזי במשרד החדש