גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המושיע נוחי דנקנר

הכסף שיושקע ב"מעריב" יציל אותו, אך לא די בכך כדי להצעיד את IDB לעולם המדיה

זו לא הפעם הראשונה שמשפחת דנקנר מצילה את "מעריב". בשנת 1948 היה זה אחד המיליונרים הראשונים בישראל, העיתונאי עובד בן-עמי, שתמך כלכלית בפוטש הגדול של ד"ר עזריאל קרליבך, כשזה עזב את "ידיעות אחרונות" ועבר להקים את העיתון ששינה את פני הדמוקרטיה וחופש הביטוי בישראל, "מעריב". כעבור 63 שנים, נכדו של אחיו של בן-עמי, נוחי דנקנר, משלים את העבודה.

דנקנר כבר חשק בעבר ב"מעריב". הוא כבר ניהל כמה וכמה פעמים שיחות עם עופר נמרודי בניסיון להיכנס לעיתון, אבל תמיד נעצר רגע לפני.

בעבור דנקנר, העומד בראש אחת הקבוצות המשפיעות במשק הישראלי, ובתוך זה גם בשוק הפרסום המקומי, מדובר היה תמיד במהלך שעשוי היה להפר את האיזון העדין בין גופי התקשורת המקומיים. הכניסה לעולם המדיה הייתה עשויה להיות מסוכנת לקבוצה ברמה האסטרטגית.

היום, דנקנר הוא כוח משמעותי במשק הישראלי, והבשילה העת כי גם לו יהיו החזקות בשוק המדיה המקומי. זה קורה בגלל ששוק התקשורת משתנה, והיום לא ניתן להיות גוף החזקות עם גופים כמו סלקום או נטוויז'ן ולא להחזיק גם בגופים המפיקים ובעלי שם בתחום התוכן.

זה קורה עכשיו, כי הכוחות הגדולים של אתמול בשוק המקומי שוקעים אט-אט, בעוד כוחות חדשים ומלאי תנופה עולים במהירות. זה קורה ממש עכשיו, כי הדמוקרטיה הישראלית נמצאת בתקופה קריטית שבה היא נמצאת בסכנה ממשית.

נכס זול ונגיש

"מעריב" אטרקטיבי בעיקר בשל היותו נכס תוכן זול ונגיש ולא בהיותו מותג בעל עוצמה. אך מעבר לכך, "מעריב" הוא מוסד משמעותי ביותר לציבוריות הישראלית. הוא מחזיק ארסנל רחב של עיתונאים אשר אמונים על כמה מהחשיפות המשמעותיות ביותר בתולדות המדינה. האחרונה שבהן היא פרשה שהביאה לאי-מינויו של רמטכ"ל בישראל.

אין לטעות בהיותו של דנקנר איש עסקים מנוסה ובאנשיו ששקללו את כל התחשיבים הקרים של עלות מול תועלת, אך המעשה שהוא עושה בראש ובראשונה הוא הצלה ערכית ואפילו פטריוטית, במחילה על הפומפוזיות, של חופש העיתונות הישראלי, שעשוי היה לאבד את אחד ממגיניו החשובים ביותר.

כך או אחרת, דנקנר היה האיש הנכון במקום הנכון. הוא נכנס לתמונה ימים ספורים לפני ש-2,000 עובדים היו מוצאים את עצמם בשוק עבודה מצומצם ומושכים מטה את שוק העיתונות הישראלית כולו.

אנחנו נמצאים בעידן שבו הכול נלחמים בכול. אם יש דבר שכניסתו של שלדון אדלסון לשוק המדיה המקומי הוכיחה, זה כוחה האמיתי של התקשורת בישראל. אדלסון הפר את כל התפיסות באשר לחד-ממדיות של התקשורת, למונופוליות שלה ולהנחה שהיא ענק רדום, שמאלני וצפוי שאין בו אטרקטיביות.

אל הזעזוע של "ישראל היום" הצטרפו חוקים רגולטוריים חדשניים ומסקנות כמו של ועדת חייק, ומעל לכול ריחפה העננה של השינויים הטכנולוגיים העצומים שמתרגשים עלינו בקצב של דקות.

הפצעתו של נוחי דנקנר בעולם המדיה הישראלי היא תולדה של כל אלה. אנחנו צפויים לראות כוחות חדשים נוספים כמוהו, שהמציאות והאווירה המשתנה דחפו אותם במידה כזה או אחרת אל התחום, שעד כה היה נדמה שאין בו תשואה אמיתית. באותה מידה נראה גם כוחות קיימים שילכו וייעלמו מחיינו.

חוש הריח של דנקנר בדרך-כלל אינו מאפשר לו ליפול. מה שהוא ראה בחוליה החלשה ביותר בתקשורת הישראלית המסורתית, צפויים לראות בעלי הון ישראלים נוספים. בעלי הון כאלה הם למעשה הזן היחיד שיכול להתקדם או לקדם את התקשורת הישראלית באופן שגם יהלום את התנאים הרגולטוריים העיקשים והמגבילים וגם יאפשרו את קיומו של השיח הישראלי הבריא ונטול האינטרסים החיצוניים.

"התקלה" היחידה היא שאם החוקים היו הוגנים עד כה, לא היינו זקוקים לאיל הון בעל החזקות כה רבות במשק שיציל גוף תקשורת, שהיה רצוי שיבקר גם אותו.

"מעריב" הוא ההתחלה

אך האם נוחי דנקנר יציל את "מעריב"? 140 מיליון השקלים שתשקיע דסק"ש בעיתון יצילו אותו כעת, אין בכך ספק. הם יאפשרו להדפיס את העיתון גם בשנים הקרובות ולשלם משכורות לעובדיו, ורק בכך יש נחמה גדולה.

אך "מעריב" לבדו לא מספיק. לא די בעיתון המודפס על מגזיניו עשויי הנייר ואתרו המדשדש כדי להצעיד את IDB הגדולה אל העולם שמחכה מעבר לפינה.

"מעריב" לא יכול להישען לנצח על גב המזומנים של הקבוצה שתהיה עכשיו מאחוריו, ויהיה עליו להבריא את עצמו כדי להפוך לגוף חדשני ואטרקטיבי בכל הקשור לעידן הניו-מדיה, אך בעיקר כדי להיות חברה כלכלית מהוגנת. רק כך הוא יוכל להמשיך ולשרת את הקהל הישראלי ואת הפלורליזם התקשורתי כהלכה.

כדי לעשות את זה, לא מן הנמנע כי בקרוב מאוד נראה את "מעריב" מתמזג או לפחות אוחז חזק ידיים עם גופי תוכן נוספים, כך שיוכל לתת חוויית תוכן איתנה ומבוססת שתצוץ מכל מסך או צינור שניתקל בהם ביומיום שלנו, ואלה הולכים ומתרבים.

כדי ש-IDB תדביק את הקצב של חברות התשתיות האחרות - הוט ובזק - בכל הקשור לעולם התוכן ואף להשיג פער לטובתה, היא לא יכולה לעצור ב"מעריב". שם זה רק מתחיל.

עוד כתבות

תיירת מגיעה לקפריסין אחרי פתיחת השמיים באיחוד האירופי / צילום: Harry Nakos , AP

האירופאים שבים לנפוש לחופי הים התיכון, וישראל נשארת מחוץ לחגיגה

בדיוק בזמן לחופשת הקיץ של בתי הספר והעסקים, הוסרו אתמול רוב ההגבלות על התנועה החופשית בתוך אירופה ● היום צפויות לנחות כ-200 טיסות ברחבי יוון ● ישראל וטורקיה נשארו בחוץ

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת שם ברקס למיזוג הגדול של שוק הסלולר

יועז הנדל שלח את אנשי המשרד לבצע השלמות נוספות לפני ההחלטה בנושא מיזוג סלקום וגולן טלקום ● זאת לאחר שבכירים במשרד מחו על כך שהמנכ"ל היוצא נתי כהן הזדרז להמליץ על אישור העסקה, בניגוד להמלצות של חלק מהבכירים שחשבו שצריך לקבוע תנאים לאישורה

ד"ר אסף אילת / צילום: איל יצהר, גלובס

למה הציבור לא ייהנה מהוזלה משמעותית בתעריף החשמל? יו"ר רשות החשמל בראיון

ד"ר אסף אילת מסכם ארבע שנים כיו"ר רשות החשמל, וקובע בראיון פרישה כי "היינו עם מבנה משק נכה שבו חברת חשמל היא כמעט כל המשק. הרפורמה הביאה התייעלות וכסף, ויש לה חשיבות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

ועדת שרים הטילה מגבלות על שכונות באשדוד ובלוד

זאת לאחר התפרצויות מקומיות של נגיף הקורונה ● באשדוד הוכרזו כאזור מוגבל שכונות ג', ז' וח' ובלוד הכריזו על שכונת הרכבת, שניר ונווה שלום ● נתניהו יכנס את קבינט הקורונה מחר בצהריים

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות באירופה; "הריבאונד המהיר הביא לאופטימיות שמתהפכת שוב"

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות לאחר שאתמול ננעל המסחר במגמה מעורבת ● שיעור האבטלה בגוש האירו עלה ב-0.1% לרמה של 7.4% בחודש מאי ● מחר לא יתקיים מסחר בוול סטריט

בני גנץ, כחול לבן / צילום: איל יצהר, גלובס

האם כשלפיד היה בממשלה הוא התנגד לחוק הפונדקאות?

גנץ בחר דוגמה כוזבת להפרת הבטחה של לפיד, ובכחול לבן לא טרחו לתקן ● "המשרוקית של גלובס"

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

משאית המסתור, הפגישה שבוטלה בנסיבות לא ברורות והתיקייה החשודה

ניר לאון מחלים ומגיע לבודפשט, שם הוא פוגש אדם שמוצג כשותפו העסקי ● ד"ר טארק שחאדה מבטל פגישה עם מנכ"ל הבנק ונוסע בדחיפות לפגישה אחרת בחיפה ● ומי שולח לאנדריי אומנסקי הקלטות מטרידות? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

מנכ”ל הפניקס, אייל בן סימון, יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד / צילום: פאביאן קולדורף, שלומי יוסף

הפיטורים בענף הביטוח: ההתייעלות היתה הכרחית, הקורונה רק זרז

הביטוח בעקבות הבנקאות: משבר הקורונה דוחף את החברות המובילות בענף לקצץ את כוח האדם, לאחר שמצבת העובדים בתחום נסקה בעשור הקודם

משאית שיקוף של ניוקטק  / צילום: ויקיפדיה

אחרי וואווי, ארה"ב שמה על המוקד חברה סינית חדשה

לדברי המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, יצרנית ציוד הבידוק הביטחוני ניוקטק "השתלטה" על אירופה בזכות מחירים נמוכים מאוד ● כעת היא בעלת גישה למידע פרטי מסחרי שיכול לשמש לריגול, כמו דרכונים, טביעות אצבע ומועדי המראות והפלגות

תחנת סקר סרולוגי של קופת חולים לאומית באשדוד. כמה חולים באמת פספסנו? / צילום: משרד הבריאות

כמה חולי קורונה יש באמת בישראל? הסקר הסרולוגי הגדול יצא לדרך וזה כל מה שצריך לדעת עליו

הסקר הסרולוגי שקופות החולים מתחילות לבצע אמור לתת תשובה לשאלה - כמה אנשים חלו בקורונה בישראל, ולאתר את מי שכבר מוגנים מפניה • האם מי שיימצא כבעל נוגדנים לנגיף יהיה מוגן מהדבקה חוזרת והאם דגימת האוכלוסייה תיתן תמונה אמיתית? • "גלובס" עושה סדר

מפגינים בהונג קונג נגד נסיונות החקיקה החדשים של סין / צילום: Vincent Yu, AP

הצעת חוק בקונגרס האמריקאי: להעניק מעמד פליטים לתושבי הונג קונג

זאת עקב חוק הביטחון הלאומי הסיני החדש שפוגע בזכויות האזרח של התושבים בהונג קונג ומאפשר לכלוא מפגינים ו"משתפי פעולה" עם ארגונים זרים ● בשבוע שעבר עבר חוק שיטיל עיצומים על פקידים סינים ששוחקים האוטונומיה החלקית של הונג קונג, ועל בנקים וחברות שעושים איתם עסקים

אמנון שעשוע, חברת מובילאיי / צילום: רפי קוץ, גלובס

אמנון שעשוע בראיון בלעדי ל"גלובס": "אי אפשר לעשות סגר נוסף, יהיה פה מרד"

שעשוע, סגן נשיא אינטל העולמית ומי שייעץ לרה"מ נתניהו בגל הראשון, מתייחס בראיון נרחב שיתפרסם בסוף השבוע ב"גלובס" לקורונה וגם למשבר הכלכלי, מותח ביקורת על הרגולציה הישראלית ומנתח את עתיד עולם התחבורה

קו החוף ההיקפי של הכנרת/  צילום: : Shutterstock אס אי פי קריאייטיב

לאחר שכבר אושרו: תוכנית חדשה מבטלת הקמת 2 כפרי נופש בכנרת

חיזוק כוחה של טבריה, חיזוק שמורות טבע והסדרת תחום מתקני הספורט הימי ב-15 חופים ● כך נראית תוכנית המתאר החדשה של מרחב הכנרת

בניין עיריית ירושלים. העייריה שילמה כ־14 מיליון שקל פיצוי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מחשבים מס על פיצויים: הוני או פירותי?

בעלי קרקע שקיבלו פיצוי מהעירייה נדרשו לשלם מס בגינו, והמחלוקת שהתעוררה היא האם הרווח שהיו מפיקים מהקרקע היה רווח פירותי - שהמס עליו גבוה יותר - או רווח הוני

גיוס הון / צילום: Shutterstock

פיצ'בוק: ירידה של 45% בסבבי הסיד של קרנות הון סיכון בארה"ב מאז תחילת השנה

היקף עסקאות הסיד שנעשו במחצית הראשונה של השנה צנח ב-45%: 803 עסקאות לעומת 1,447 בתקופה המקבילה ● היקף ההון שהושקע ירד ב-33% ל-2.2 מיליארד דולר

ויקטור בהר / צילום: ענבל מרמרי

"בסוג כזה של משבר המדיניות מוגבלת באופן טבעי בצעדיה"

מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים, ויקטור בהר: "בגלל ששיעורי האבטלה עדיין גבוהים, סביר שחלק מהלקוחות יבקשו לקבל הארכה ל-3 חודשים נוספים על דחיית תשלומי משכנתאות. זה אירוע מתגלגל, ואנחנו נידרש לגבש בהמשך פתרונות יצירתיים"

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

המיזוג הולך ומסתבך? סלקום וגולן מתקוטטות על קופת המזומנים

גולן, שקופת המזומנים שלה אמורה להישאר אצל בעלי המניות שלה במסגרת עסקת רכישתה על ידי סלקום, מעכבת העברות כספים בתקוה שאישור העסקה יתקבל במהרה ● על פי הערכות גולן קרובה לפרישה מהמכרז אם לא תקבל אישור מהנדל ● גולן: "עומדים במחויבות ההשקעות שלנו"

צבי האוזר / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמתיר מעקב שב"כ אחר חולי קורונה

החוק מסדיר את מעקב שב"כ אחרי אזרחים למשך שלושה שבועות וזאת עד שיועבר חוק קבוע, שעליו יערכו בכנסת דיונים מקיפים יותר

הפגנת ענף התיירות  / צילום: יוסי זמיר

קורבן נוסף למשבר הקורונה: חברת ענבר תיירות הגישה בקשה להקפאת הליכים

החוב של חברת התיירות, שהוקמה לפני 26 שנים, עומד על 11.5 מיליון שקל ● לענבר תיירות היה מחזור שנתי של 45 מיליון שקל והוא "קרס כמעט ביום אחד בשל משבר הקורונה"

בניין אמדוקס / צילום: איל יצהר

חברת אמדוקס עומדת לפני פיטורי מאות עובדים בארץ ובעולם

החברה מעסיקה ברחבי העולם 25 אלף עובדים ● "אנחנו בוחנים באופן שוטף התאמות נדרשות במבנה ההוצאות שלנו"