גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן פורד תפסיק לתרום לישראל ע"י "הקרן החדשה"

מוסדות כמו האוניברסיטה העברית ומכון ואן ליר, וארגונים שמזוהים עם שמירה על זכויות הפלסטינים, כ"בצלם", "אדאלה" ו"עיר עמים", יחדלו לקבל תרומות בגובה 6 ו-5 ספרות

קרן פורד, אחד מהארגונים הפילנטרופיים הגדולים בעולם, תחדל לנתב תרומות לישראל באמצעות "הקרן החדשה לישראל". המשמעות היא, שתרומות קרן פורד לתמיכה במוסדות מדע ומחקר בישראל, כאוניברסיטה העברית ומכון ואן ליר, וארגונים שמזוהים עם ניטור זכויות הפרט, לרבות זכויות פלסטינים וערבים אחרים, כגון "בצלם", "אדאלה" ו"עיר עמים", יחדלו לקבל תרומות בסדר גודל של 6 ו-5 וספרות, שהועברו לידיהם באמצעות "הקרן החדשה". כך אישרו ל"גלובס" דניאל סוקאץ', מנכ"ל "הקרן החדשה לישראל" בארה"ב, ואביבה מאייר, מנהלת במשרד הקרן בוושינגטון.

השניים הדגישו כי מדובר בהחלטה שנקבעה זה מכבר, בתהליך מסודר, ושתיכנס לתוקף בעוד שנתיים וחצי. לדבריהם ההחלטה אינה נובעת משום מניע פוליטי או מהביקורות הקשות שהשמיעו גורמים ימניים בישראל ומחוצה לה נגד "הקרן החדשה".

הידיעה על הפסקת פעילות קרן פורד בישראל פורסמה בראשונה בגיליון החדש של השבועון היהודי "פורוורד" שנכתבה ע"י נתן גוטמן. בשיחה ל"גלובס" אמר סוקאץ', כי קשה להעריך מה תהיה ההשפעה של הפסקת התרומות על הארגונים שמקבלים אותן, אך הוא סבור שהם ימשיכו לתפקד. לדבריו, החדשות הטובות הן שמדיניות מתן התרומות של הקרן התמקדה בטיפוח היכולות של הארגונים מקבלי התרומות לעמוד על רגליהם בכוחות עצמם. מעולם לא היתה כוונה לתמוך בארגונים אלה או אחרים לנצח. קרן פורד החליטה להפסיק את התמיכה מראש בהנחה שמוטבי התמיכות ישכילו לבנות מסד שיאפשר להם לפעול בלי תמיכה מהקרן.

סוקאץ' הסביר, כי "הקרן החדשה לישראל" היתה למעשה הזרוע המבצעת של קרן פורד בישראל. לקרן פורד עצמה אין נוכחות בארץ. היא נהגה כך גם בקובה ובמזרח אירופה. (ואכן, במפת הפעילות הגלובלית של קרן פורד, ישראל אינה נמנית עם מוקדי הפעילות המצוירים על המפה; המוקד הקרוב ביותר לישראל על המפה היא קהיר).

"אנו מוכנים לבאות", אמר סוקאץ'. "לא הופתענו. נוסיף לתרום לארגונים בהתאם לתנאים החדשים". אך גורמים יהודיים אמרו ל"גלובס" כי הפסקת התרומות של קרן פורד צפויה לפגוע ב"קרן החדשה לישראל". בשלב זה, התרומות מקרן פורד מהוות כשליש מתקבולי התרומות שלה וייתכן שהיא תצטרך לארגן מחדש את קדימויותיה או לשנות את גודל התרומות למוטבים.

אביבה מאייר אמרה ל"גלובס", כי קרן פורד פנתה ל"קרן החדשה לישראל" לפני כשבע וחצי שנים, ב-2003, בהצעה שהיא תשמש נציגתה להפצת תרומות בסך 20 מיליון דולר לארגונים חברתייים ומוסדות חינוך בישראל לתקופה קבועה מראש של חמש שנים. כתום התקופה הזו, כך הובהר, לא יהיה סבב תרומות נוסף. ואולם, לאחר שחלפו חמש שנים, החליטה קרן פורד לתת מענק תרומות נוסף בסך 20 מיליון דולר לעוד חמש שנים, שיהיו האחרונות לפעילות קרן פורד בישראל במתכונת הנוכחית. תקופה זו עומדת להסתיים בעוד כשנתיים וחצי, ב-2013.

מאיר לא הוציאה מכלל אפשרות שארגונים אלה או אחרים יוכלו לפנות בעתיד לקרן פורד או ל"קרן החדשה לישראל" בבקשה לקבל תרומות במתכונת אחרת.

בהודעה של קרן פורד, שנמסרה ל"פורוורד", נאמר כי "היזמה (של מתן התרומות) מתקרבת לקיצה בהצלחה". בהודעה מצוין, כי מאז 1948 תרמה קרן פורד יותר מ-70 מיליון דולר לתמיכה בתכניות שונות בישראל. קרן פורד "תבחן כיצד לתרום לקידום דמוקרטיה ופיתוח בזור בשנים הבאות", נאמר בהודעה.

למרות ההערכות האופטימיות על טיפוח יכולת הקיום העצמאי של מקבלי התרומות, סביר להניח שגדיעת רבבות או מאות אלפי דולר מתקציבי כל אחד מהארגונים המוטבים תפגע בהם קשות. האווירה הציבורית בישראל כלפי חלק מהארגונים, שממקדים את פעילותם בקידום זכויות הפלסטינים, תהיה מכשול משמעותי במאמצי גיוס הכספים שינסו ארגונים אלה לעשות, בישראל או מחוצה לה.

הקמפיין נגד "הקרן החדשה לישראל"

"הקרן החדשה לישראל" נעשתה שם מוקצה מחמת מיאוס בקרב גופים מסוימים בישראל ובקהילות היהודיות בתפוצות בגלל דימויה השמאלני. הקמפיין נגדה התעצם בעקבות ועידת או"ם נגד הגזענות שנערכה בדרבאן, בדרום אפריקה, ב-2001, שבה התקבלה החלטה שהשוותה את מדיניות ישראל למדיניות האפרטהייד. כמה מהארגונים הישראליים, שקיבלו תמיכה מקרן פורד, עוד לפני ההסכם שלה עם "הקרן החדשה לישראל", הואשמו שעודדו קבלת החלטה זו.

"הקרן החדשה לישראל", שנכנסה לתמונה כשנתיים לאחר מכן, החליטה להמשיך לתמוך בארגונים אלה, למרות מדיניותה לקבוע קריטריונים מחמירים לבחירת מוטבים. מאז היא משמשת מטרה לחיצי ביקורת, ואלה גברו באחרונה בעקבות קריאות בישראל לחקור את מקורות המימון של ארגונים שמאלניים.

נתוני קרן פורד מצביעים על המכה שצפויה לארגונים שדעת הקהל בישראל ממקמת אותם בקצה השמאלי של הסרגל הפוליטי בעקבות הפסקת התמיכה. כך, למשל, "אדאלה", המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, קיבל 400 אלף דולר בשנתיים שחלפו; "האגודה לזכויות האזרח בישראל", 180 אלף דולר; "בצלם", מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים הכבושים, 200 אלף דולר; "המוקד", המרכז להגנת הפרט, 200 אלף דולר; "עיר עמים", 220 אלף דולר; "מדע על כרמל", המרכז הערבי למחקר חברתי שימושי, 10 אלף דולר; "רופאים למען זכויות האדם, ישראל", 150 אלף דולר. לא ברור האם ארגונים אלה יצליחו לגייס לבדם סכומים כאלה.

עוד כתבות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

הפד של ניו יורק: הורדת הריבית הכרחית כתרופת מנע לפני אסון

נאום נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, הספיק למשקיעים לחמם מנועים לקראת שיאים חדשים, למרות שדבריו התבססו על מחקרים ולא על ישיבת הפד האחרונה ● אבל למשקיעים זה הספיק, וכעת עלו הסיכויים להורדת ריבית כפולה בהודעה הקרובה

האחים ויליגר / צילום: אביב חופי

אחרי שנתיים בתפקיד: סמנכ"ל הכספים של וילי פוד התפטר

אמיר קפלן, סמנכ"ל הכספים של וילי פוד, התפטר היום, כך מדווחת החברה לבורסה ●  מקומו מדווחת היום החברה על מינוי סמנכ"ל כספי חדש - יצחק ברבי, שהיה חשב ומשנה לסמנכ"ל הכספים בחברה ● החברה עוסקת ביבוא, ייצור ושיווק מוצרי מזון ונסחרת בשווי שוק של 323 מיליון שקל

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ

מגרש מכוניות של אלבר / צילום : איל  יצהר

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לאלבר כי בכוונתה לקנוס אותה ב-3.5 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן תקנוס את חברת הליסינג והשכרת הרכב אלבר בעקבות הטעיית צרכנים - 86 המכוניות שנמכרו לצרכנים שונים בליסינג למרות שבפועל הן שימשו בעבר להשכרה

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט ננעלה בירוק על רקע דברי וויליאמס; הזהב טס

נשיא הפד של ניו יורק דוחק בהורדת הריבית והעביר את וול סטריט לעליות ● עונת הדוחות נמשכת: הלילה לאחר המסחר מיקרוסופט צפויה לפרסם דוחות ● מורגן סטנלי עולה ב-1.4% לאחר שהבנק היכה את תחזית הרווח למניה ב-9 סנט ● פיליפ מוריס ואיביי קופצות לאחר הדוחות ● אפל זוכה להעלאת המלצה מצד בית ההשקעות ריימונד

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי מרחיבה פעילות: משקיעה 135 מיליון דולר בחברה הפועלת בתחום הדאטה סנטרס בצפון אמריקה

השקיעה את הסכום המדובר ב-20% ממניות חברת קומפאס, וקיבלה אופציה להגדיל בה את חלקה ● "ענף הדאטה סנטרס הוא מן הצומחים בעולם בתחום הנדל"ן המניב"; השוכרים בו - "מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"

שליח של חברת דליברו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר האלקטרוני מעביר את ענף המזון מהרחובות למבני תעשייה

סטארט–אפים בארה"ב מציעים למסעדות ולמכולות לסגור את פעילותן במרכזי הערים ולהעביר אותה למטבחים משותפים בבעלותם שנמצאים בקרבת הערים הגדולות

ניצול שואה / צילום: רויטרס

פיצוי רטרואקטיבי: גרמניה תכיר בכ-8,000 יוצאי רומניה כניצולי שואה

הכרה זו תאפשר תביעת זכויות סוציאליות שונות, ובהן פיצוי רטרואקטיבי רנטה וקצבה חודשית קבועה ● גמליאל: "נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות"

תחנת כוח פחמית, צ'כיה, זיהום אוויר, איכות סביבה, התחממות גלובלית / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

המהפכה הירוקה באירופה: "ניטרליות אקלימית" עד 2050

שלשום נבחרה אורסולה פון דר-ליין לנשיאת נציבות האיחוד האירופי, בעיקר בזכות הבטתה להביא "גרין ניו דיל" ליבשת עד 2050 ● מטרתה להפחית את גזי החממה, לצמצם תחנות כוח ולנטוע עצים רבים ● האם התכנית, שתעלה הון, תציל את העולם מההתחממות הגלובלית? ● האזינו ל"גלובסטוק" – פודקאסט מאחורי הכותרות

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

רחוב פנקס 29, קריית אונו / הדמיה: יח"צ

60 דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 בקריית אונו

שני בנייני רכבת סמוכים שבהם יחד 84 דירות, יעברו יחד חיזוק ותוספת קומות

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

שלי תשובה/ צילום: אלמוג סוגבקר

"אם המדינה לא תשנה גישה ותתחיל להשקיע בעצמה בתשתיות התקשורת הפער מהעולם רק יגדל"

שלי תשובה, מוביל מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל, מודאג מאוד ממצב התשתיות בענף התקשורת בארץ: "אנחנו חיים על השקעות שבוצעו לפני 5-10 שנים וצוברים פערים" • הפתרון שלו הוא שהמדינה תכניס את היד לכיס: "סין הפכה להיות מה שהיא בזכות ההשקעה הממשלתית"

הסדרה "עושים סדר" בנטפליקס / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

יש לכם ג'אנק בבית? מארי קונדו תעזור לכם לנקות הכול. גם את הנפש

יש לכם יותר מדי חפצים בבית? רוצים להיפטר מהם? הגיע הזמן שתכירו את שיטת מארי קונדו (קונמארי) שנאבקת באגרנות ומוסיפה לכך ארומה פסיכולוגית. האם אפשר "לקנמר" כל דבר, איזה חפצים צריכים למצוא את עצמם בפח ומה חושבים המתנגדים ● חשיפת מותג העל של השנה - ביום שלישי במדד המותגים ובוועידת MAD של גלובס

התחדשות עירונית. פרויקטים צריכים להיבדל זה מזה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מתי מוכר דירה שעברה התחדשות עירונית זכאי לפטור ממס שבח

חוק המקרקעין פוטר בתנאים מסוימים בעלי דירה יחידה מתשלום מס שבח ● האם הפטור תקף גם במקרה שבעלי הדירה לא גרו בה

ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

משה ברקת בולם את תרגיל השכר החדש של ניר גלעד שנחשף ב"גלובס"

בתחילת השבוע נחשף ב"גלובס" כי יו"ר מגדל מבקש שכר לחמש שנים, גם אם יסיים את תפקידו קודם לכן וכך גם המנכ"ל המיועד רן עוז ● אלא שהסכם כזה עשוי להיות מנוגד לחוק שכר הבכירים ● הממונה על שוק ההון לא יאשר הסכם כזה

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

החשש מההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק חששו מפני הגדלת הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9% ● מקבוצת דלק נמסר כי בכוונתה להזרים בעסקה הון בהיקף של 300-400 מיליון דולר, ולצרף שותף אסטרטגי שייבצע השקעה גם הוא השקעה הונית באמצעות מכשיר הוני כלשהו