לכתבה הקודמתכשלים במדיניות הפנסיונית של האוצר לכתבה הבאהCFO- לא מה שהיה פעם

מה צריך כדי להיות מנכ"ל בעולם העסקי של ימינו?

בעולם העסקים המודרני יכולות הניהול הקלאסיות כבר לא מספיקות, מה הן מיומנויות הניהול החדשות הנדרשות ממועמדים למנכ"לות?

28/06/2011, 12:55
ענת כהן
ניהול / צלם: EDHAR/Shutterstock א.ס.א.פ קראייטיב

כשבוחנים קורסי ניהול עסקי והכשרות אחרות לפיתוח מנהלים, רואים שתוכניהם נעים סביב הציר של מיומנויות מנהלים קלאסיות כמו ניהול זמן, ניהול משא ומתן, אפקטיביות, תכנון, חשיבה אסטרטגית ואסרטיביות. אמנם כל המיומנויות הללו הן תנאי הכרחי למגישים את מועמדותם למשרת ניהול, אבל מסתבר שבעולם העסקי של ימינו מעסיקים מחפשים במנכ"ל הבא שלהם מיומנויות ניהול חדשות שמתאימות יותר לסביבה העסקית המודרנית.

מה בדיוק מחפשים היום במועמד למנכ"לות ואילו יכולות חדשות הוא נדרש להפגין? חוה בלום, מנכ"ל חברת האבחון "חוות דעת"; שוש אורון, מנכ"ל "בגישה שונה" להשמת בכירים; ואבנר וולטרה, מנכ"ל חברת ההשמה "אופטימום" - ממפים חמש מיומנויות ניהול חדשות ומסבירים מדוע הן נתפסות כהכרחיות דווקא היום, איך כדאי למגייסים לעלות עליהן בתהליכי המיון, ובעיקר - מה מועמד למשרה ניהולית יכול לעשות כדי להקרין את המיומנויות הללו במהלך ראיון העבודה.

1. מיומנויות חברתיות-קהילתיות

מדוע:"כדי שיצליח לייצר ארגון עם הזדהות גבוהה מצד עובדים ולקוחות"

בלום:" ערכים חברתיים-קהילתיים מבוקשים היום על-ידי מעסיקים, כי למנהלים בשאר החברות יש את כל המיומנויות הקלאסיות הרגילות. כולם למדו את הקלסיקה שלומדים בבתי-הספר למנהל עסקים. לעומת זאת, מנהל שניחן בתחושה חברתית חזקה (לא ברמה של סיסמה) יצליח לייצר ארגון עם הזדהות גבוהה מצד עובדים ולקוחות, שהרי כולנו אוהבים לעבוד מול מנהל הומניסט שאכפת לו מעבר לעצמו. כשההיבט החברתי בוער בעצמותיו של המנהל, הוא יחזק את ערך המותג של הפירמה".

טיפ למעסיק:"מועמד שעושה מהתנדבותו 'אישיו' צריך להדליק נורה אדומה"

"קשה לאבחן אם מועמד מדבר על ערכים קהילתיים באופן אותנטי או כמס שפתיים. ההמלצה שלי תהיה להתמקד ברכיב הזמן שהוא מקציב לפעילות ההתנדבותית על חשבון הפעילות העסקית. זמן הוא משאב יקר שאין מספיק ממנו, כשכסף תמיד אפשר לייצר.

"לכן, כדאי להציג שאלה שתוציא את המועמד מאזור הנוחות שלו. למשל, 'התחייבת לתת שעורי עזר לילדים עם צרכים מיוחדים אחת לשבוע, מה תעשה אם השבוע אתה לא עומד בלו"ז ויש לך דד-ליין מטורף על הראש?'. התשובה תתבטא בשפת הגוף: אדם שהנושא החברתי לא בוער בדמו ינוע באי-נוחות על הכיסא ויסגיר חוסר אותנטיות. גם מועמד שמדבר ביתר על התנדבותו ועושה ממנה 'אישיו' צריך להדליק נורה אדומה".

טיפ למועמד: "תאר את ההתנדבות שלך ואת תדירותה, בלי להצטנע ובלי להשתחצן"

"אם הערכים החברתיים נמצאים בדמך העבר את המסר שהנושא קיים אצלך. תאר את ההתנדבות שלך ואת תדירותה, בלי להצטנע ובלי להשתחצן. השיח על הנושא צריך להיות נקי וענייני. היזהר מלדבר עליו בצורה מוגזמת".

חווה בלום, חוות דעת / צלם עינת לברון
חווה בלום, מנכ"ל חוות דעת

2. אבחון, אפיון ומניעת בעיות סמויות

מדוע: "כדי לא לבזבז לארגון משאבים ולהקשות עליו להגיב מהר"

בלום: "מיומנות הניהול הקלאסית של פתרון בעיות אקטיבית כבר לא מספיקה. מיומנות הניהול הנדרשת יותר בשוק של היום היא ברמה הפרואקטיבית: לאבחן, לאפיין ולמנוע בעיות. המנכ"ל המודרני נדרש לוודא מראש זרימה חלקה של תהליכים בניהול העסק, ולזהות במדויק ומראש מיקום של בעיות או תקלות סמויות - אחרת הוא מבזבז לארגון משאבים כבדים ומתקשה להגיב מספיק מהר.

"בהקשר זה ניתן להקביל את עבודת הניהול לאינסטלציה - אם משהו נתקע בצנרת נחפש את האינסטלטור שיידע למקם בדיוק את הבעיה, ולא את זה שישבור את כל הרצפות כדי לדעת איפה נמצאת הסתימה. במרחב הניהולי רוב הבעיות הן ממילא מורכבות ובלתי נראות, ולכן מעסיקים נוהים אחר מועמד בעל חוש שישי מפותח, שידע לזהות במדויק את מקור הבעיה ולהעניק לה מענה חד, אפקטיבי ומהיר".

טיפ למעסיק: "הצף בעיה שהארגון חווה ובקש לאבחן אותה ולהציע דרכי פעולה"

"מומלץ להציג למועמד שאלה פתוחה בנוסח: 'ספר לנו על בעיה עסקית שנתקלת איתה בעברך: איך זיהית אותה, איך ניסית למנוע אותה, מה סימנת כדרכי פעולה אפשריות, באילו מהן בחרת ומדוע'. ואז לבחון האם הוא לוקח אחריות, האם הוא מרגיש חלק מהתקלה או מפיל את האחריות על אחרים (דבר שמועמדים רבים נופלים בו).

"מעסקים יאהבו מאוד אמירה כמו 'אחרי שזיהיתי את התקלה, הבנתי שלא בחרתי בכלים הנכונים, שלא אכפתי בצורה נכונה את הכלים' וכדומה (לקיחת אחריות). מעבר לכך, כדאי לבחון את המועמד אל מול רפרטואר רחב יותר של בעיות, כלומר להציף לו התמודדות אמיתית שהארגון שלכם חווה היום ולבקש ממנו לאבחן ולאפיין אותה ולהציע דרכי פעולה. אם הוא מעלה אבחון לבעיה הנדסית, הציגו לו בעיה ממרחב אחר לחלוטין, למשל, של קונפליקטים בינאישיים או התמודדות של הנהלה מול ועד עובדים".

טיפ למועמד: "הכן שיעורי בית על הארגון ולמד על בעיות שאיתן התמודד בעבר"

"הכן שיעורי בית על הארגון ולמד על בעיות שאיתן הוא התמודד בעבר. בראיון העבודה דבר בשפה הזו של מניעת בעיות: 'כיוון שהגעתי מוכן לראיון, למדתי שנוצרה אצלכם תקלה איקס'. אחר-כך אפיין את הבעיה וציין מה היית עושה כדי למנוע אותה מראש. החוכמה כאן תהיה להיצמד לנתונים ולעובדות, ולהימנע ממקום של רכילות ונקיבה בשמות. כדי לא להישמע שחצני, מומלץ גם להוסיף משפט מסייג: 'כמובן שאני מדבר מנקודת מבט של אאוטסיידר, ומתוך הנתונים הצרים שאספתי'.

3. קליטה והסקת מסקנות מהירה

מדוע: "בגלל הבעיות והאיומים שהניתוחים בדוחות לא מראים"

אורון: "מעסיקים דורשים היום יכולת לקלוט במהירות אינפורמציה חדשה ברמה מורכבת ולעבד ממנה מסקנות. בבסיס מדובר בכישרון קוגניטיבי, אבל עליו יושבת גם אישיות גמישה מספיק שיודעת לפנות מעצמה חומרים ותיקים לטובת חומרים עדכניים.

"דרישת מיומנות זו גוברת ככל שהעולם מפתח יותר מקורות מידע על אנשים ועסקים, בדמותם של חדשות און-ליין, קהילות מקצועיות, עמודי פייסבוק של פירמות וכיוצ"ב. הנתונים המקצועיים הללו חושפים הזדמנויות, בעיות ואיומים שהניתוחים בדוחות לא מראים. יתר-על-כן, כיוון שמידע זה זורם במהירות וחשוף לכל אחד, מי שיקפוץ עליו קודם ישיג בתחרות".

טיפ למעסיק: "בקש מהמועמד להדגים כיצד הוא שינה את דעתו תוך כדי תהליך"

"בתהליכי ראיון מתקדמים יותר ניתן להציג למועמד קייס-סטדי של חברה עסקית מובילה בעולם, כדי שילמד אותו ויסיק מסקנות.

"במשימה כזו המועמד נחשף להיקף נתונים רחב ומורכב מאוד, שבמסגרתו המעסיק בוחן איך הוא למד, האם הוא מבקש עוד נתונים, והאם הוא מחבר נתונים באופן אופטימלי. שיטה נוספת תהיה לתחקר את המועמד דרך שאלות פתוחות כיצד הוא בנה אסטרטגיה ולשים לב כיצד הוא אסף אינפורמציה, במי הוא נעזר, אילו מסקנות התקבלו וכמה זמן התהליך ארך.

"אני גם ממליצה לבקש ממנו דוגמה לתהליך כושל שהוא הוביל ולשאול: 'מה בדיעבד היה גורם לך להצליח'. בנוסף, מומלץ לבקש מהמועמד דוגמה שבה הוא שינה את דעתו תוך כדי תהליך. כאן ניתן יהיה ללמוד האם כתוצאה מנתונים חדשים שזרמו אליו מבחוץ הוא למד, הסיק מסקנות והצליח לשבור כיוון מהרעיונות המקוריים שלו".

טיפ למועמד: "השתמש באינפורמציה שזורמת אליך מהמראיין במהלך הריאיון"

"הקשב היטב למידע שזורם אליך מהמראיין במהלך הריאיון. השתמש באינפורמציה שזה הרגע קיבלת, יחד עם נתונים שאספת מראש על החברה והצג למראיין שאלה שמשלבת את השניים.

"זוהי שאלה ממעלה גבוהה יותר, שמפגינה יכולת אינטגרציה גבוהה, הקשבה, קליטה מהירה של נתונים ויכולת למידה בזמן אמת".

שוש אורון, מנכ
שוש אורון, מנכ"ל בגישה שונה

4. חשיבה פילוסופית-אבסטרקטית

מדוע: "כי היא לא נצמדת רק לכאן ולעכשיו, אלא רואה קדימה"

בלום: "מדובר ביכולת קוגניטיבית גבוהה, שמאפשרת לקיחת עולם תוכן אחד וראייה כיצד העקרונות שלו מוחלים על תהליכים בעולם העסקי. למשל, להבין כיצד עקרונות הפיזיקה עובדים בהווייה הארגונית. יכולת זו מקפלת את ההבנה העמוקה ביותר של התהליך ואת היכולת הגותית שלא נצמדת רק לכאן ולעכשיו, אלא רואה קדימה.

"מיומנות חדשה זו הכרחית היום למנהלים כי מעבר למולטי-דיסציפלינריות שהיא מפגינה, יש בה גם קורלציה גבוהה לאינטליגנציה רגשית, לגישה הומניסטית וליכולת אדפטציה לתרבויות חדשות. מיומנות קוגניטיבית זו מאפשרת למנהל בשוק תחרותי 'לראות לפני' המתחרים. למעשה, עצם היותו מצויד בידע מהותי מסוג אחר שאין לשחקנים אחרים בשוק, יאפשר לפירמה שלו להיות 'לפני כולם'. יתר-על-כן, העולם העסקי נעשה סבוך מאוד בדילמות אתיות ותשתית פילוסופית תאפשר למנכ"ל לעשות בחירות מנומקות, ברורות וקוהרנטיות - ולא רק שהוא עצמו יהיה משוכנע בהן, גם יקל עליו לרתום את האנשים שלו".

טיפ למעסיק:"התחקה אחר תחביביו וכיצד הם מסייעים לו בעולם הניהול"

"לא פשוט לקחת את ראיון העבודה לכיוון של שיחה פילוסופית, ולו מהסיבה שלמראיינים עצמם חסרים לעתים כישורים כאלה. דרך טובה להתחקות אחר יכולת זו אצל המועמד היא לברר את עיסוקיו בשעות הפנאי. אם המועמד מדבר על נגינה, שאלו אותו כיצד הוא מביא את עולם המוזיקה לניהול; אם הוא מספר שהוא חובב דיג, שאלו אותו כיצד עקרונות מעולם תוכן זו מקרינים על ניהול עסקי (סבלנות, פריסת רשתות, כניסה למים עמוקים וכו'). בדרך-כלל מועמד בעל יכולת קוגניטיבית כזו יתלהב מעצם השאלה וכבר בשפת הגוף שלו ישתוקק לשטוח את משנתו, לעומת מועמדים שידברו על התחביב שלהם באופן צר וטכני בלבד".

טיפ למועמד: "למד לעומק את תחביבך וערוך אנלוגיה בינו לבין עולם הניהול"

"לפני ראיון העבודה למד לעומק את התחביב שלך וערוך אנלוגיה בינו לבין העקרונות שאופייניים לעולם הניהול. גם אם התחביב שלך פסיבי כמו קריאת ספרים, תמיד ניתן למצוא לו הקשרים לתהליכים עסקיים. למשל, אם אתה חובב ספרי מדע בדיוני, תוכל לתאר כיצד ניתן להמציא חוקים פיזיקליים חדשים בניהול; אם אתה חובב היסטוריה, נסה לתאר מה תורות לחימה עתיקות יכולות ללמד את המנהל המודרני; וכו'. גם מועמד שהכי אוהב להיות עם הילדים, יכול להקביל בין ניהול ילדים וניהול כפיפים (גבולות, משמעת, תקשורת נכונה, אמפתיה וכיו"ב) ולהפגין עומק וחשיבה הגותית".

5. החלפה מהירה של סגנונות ושיטות ניהול

מדוע: "כי הסביבה העסקית הגלובלית דורשת הסתגלות רב-תרבותית"

וולטרה: "בסביבה העסקית הגלובלית החדשה מעסיקים מחפשים מנהלים שיכולים להחליף מהר סגנונות ושיטות ניהול, בהתאם לתרבות הארגונית של כל שלוחה בעולם. במיוחד בענפי הפיתוח, אבל לא רק.

"פירמות עברו בשנים האחרונות להפעיל במקביל מספר מרכזים בעולם. אם פעם כל מרכז פיתוח היה אחראי על מוצר משלו, הרי שהיום מרכזי פיתוח בחבלים גיאוגרפים שונים בעולם עובדים יחד על אותו מוצר. כתוצאה מכך, המנהל הבכיר מוצא עצמו נדרש לדבר במהלך יום עבודה עם עובדים מתרבויות מקומיות שונות ומתרבויות ארגוניות שונות, תוך ניהול אינטגרציה ביניהם. המשמעות היא שהוא מוכרח להכיר מספר תרבויות, להבין את השוני ביניהן ולדעת למקסם את התוצאות מהתרבות הארגונית של כל מקום בעולם".

טיפ למעסיק: "סימולציה תאפשר ללמוד לעומק על היכרותו עם תרבויות העולם"

"בראיון העבודה בקשו מהמועמד לשטוח מקרי כישלון ומקרי הצלחה מול תרבויות שונות. כסימולציה, תנו למועמד פרויקט שמתפרס על פני אזורי שונים בעולם ושאלו: 'כיצד היית מחלק את המשימות, למשל, בין העובדים בבולגריה, בפולין, בדרום אמריקה, ובטייוואן)'. התחקו אחר תהליך קבלת ההחלטה שלו והציבו שאלות ביניים כמו ממה חששת? אילו סיכונים קיימים בכל מקום? דרך התשובה תלמדו האם הוא באמת מכיר את השוני בין התרבויות הארגוניות בעולם. הרעיון הוא להבין את הרציונל שעמד מאחורי ההחלטה שלו (מדוע הוא חילק משימות בדרך שבחר), ודרך כך ללמוד על עומק היכרותו עם התרבויות השונות בעולם".

טיפ למועמד: "הצג פרויקט שבו תרגמת תרבות ארגונית רב-גונית לתפוקה"

"תגיע לראיון מוכן עם מקרה ניהולי מובהק מהעבר, שבו ניהלת פרויקט שחייב סגנונות ניהול שונים ושיטות ניהול שונים בין מקומות שונים בעולם. המסר המרכזי שלך בראיון צריך לנוע סביב ציר הדגמת הידע של איך לתרגם תרבות ארגונית לתפוקה. הראה כיצד חילקת עבודה באופן כזה שהקטין את הסיכונים, דבר על מקרים שבהם שינית כיוון מהתכנית המקורית ('העברתי את הפרויקט מבולגריה להודו) והראה תפוקות שהשגת ממקומות שונים בעולם, כשהן מגובות במספרים ובעובדות".

אבנר וולטרה, אופטימום / צלם עינת לברון
אבנר וולטרה, מנכ"ל אופטימום

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

השילוש הקדוש  תגמול, מוטיבציה, ביצועים השילוש הקדוש תגמול, מוטיבציה, ביצועים בהיעדר כלים, הכלל שמנחה אותנו בתמחור זה המחיר היחסי והסקלה היא בדרך כלל לינארית. העובדה שבמהלך 40 השנים האחרונות ארגונים נהיו יותר ויותר גדולים הקצינה את הסקלה ולמעשה יצרה מצב שהפך להיות בלתי סביר. 12/08/2012
שוק הנפט חווה רגיעה שוק הנפט חווה רגיעה כמו התגובה של האיכרים לקריאות הזאב בסיפור הילדים המפורסם התגובה לאיום האירני נשחקת. הערכות לגבי השפעה של שחרור מלאים אסטרטגיים תופסות את הכותרות 04/06/2012
בישראל מתבצעות כיום עסקאות  מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות בישראל מתבצעות כיום עסקאות מיזוגים ורכישות רבות בהשוואה להנפקות החברות שקמות היום בישראל הן הרבה יותר עתירות טכנולוגיה – וזו בשורה טובה לשוק ההי טק הישראלי שפונה פחות ל-B2C ויותר ל-B2B. 05/08/2012