לכתבה הקודמתמתי להשתחרר מאזיקי הזהב? לכתבה הבאהאין כמו השמש

CFO גלובלי האם כללי המשחק משתנים ?

האם לא הגיע העת להציע ל-CFO דור חדש של פתרונות לכל דרישות ה-CFO ושביכולתם לבצע שינוי מהפכני בהתנהלות הפיננסית של הארגון?

31/07/2011, 14:26
מחשב מנהל ניהול סטארט-אפ  סטארט אפ  הון סיכון הייטק היי טק מקלדת / צלם: פוטוס טו גו
מחשב מנהל ניהול סטארט-אפ סטארט אפ הון סיכון הייטק היי טק מקלדת / צלם: פוטוס טו גו

מאת :מוטי שור , רו"ח ,Msc. - מערכות מידע , FRM (הסמכה בנילאומית לניהול סיכונים מ- GARP ו- PRMIA ) , מנכ"ל המימד השביעי

חברת המחקר "גרטנר" פרסמה השנה שני מחקרים מעניינים אודות תחום מערכות המידע בשרות ה-CFO. במחקר הראשון אשר דגם 344 מנהלים בתפקיד CFO, 70% היו בדעה שמחלקת ה-IT בארגונם אינה מספקת יתרונות עסקיים ואינה ממלאת את יעודה. במחקר אחר אשר בדק את סוגי מערכות המידע העוסקות בתקציב, תכנון וחיזוי (Budgeting, Planning & Forecasting) נמצא ש-40% מהחברות הגדולות ו-75% מהחברות הבינוניות עדיין מבצעות פעולות אלה בגיליונות אלקטרוניים.

נשאלת השאלה האם לא הגיע העת להציע ל-CFO הגלובלי דור חדש של פתרונות העונים לכל דרישות ה-CFO ואשר ביכולתם לבצע שינוי מהפכני בהתנהלות הפיננסית של הארגון?

אחריות ה- CFO הגלובלי והפונקציות מתחתיו

תפקידי ואחריות ה-CFO הגלובלי הינם רבים ומאתגרים וכוללים בין השאר את הפקת הדוחות הכספיים של החברות/קבוצה, תקציב ובקרה מול ביצוע, המחלקה הכלכלית לרבות-ניתוחי רווחיות , תמחיר, בדיקות כדאיות של עסקות ופרויקטים, ניהול הגזברות והמימון והתמודדות עם דרישות הרגולציה לרבות -ניהול סיכונים לכל סוגיהם. כמו כן, ה-CFO אחראי גם על בקרת הכנסות, תכנון מסים תחזיות וסימולציות על תרחישים עתידים, תכנון וביצוע - מיזוגים ורכישות M&A וקידום העסקים בכל ההיבטים כזרוע הארוכה של המנכ"ל.

לכל הפונקציות / פעילויות תחת ה-CFO יש קשר וקורלציה בין הפעילויות האחרות למשל אופן ניהול הגזברות והמימון משפיע ישירות על הדוחות הכספיים, תכנון התקציב, הביצוע בפועל והתחזית סימולציה של התוצאות העסקיות העתידיות. דוגמא נוספת היא תכנון המיסים המשפיע ישירות על הרווחיות העתידית, הדוחות הכספיים ועל תזרים החברה.

למרות זאת, הפונקציות /פעילויות תחת ה-CFO מנוהלות כיום במערכות מחשב נפרדות ללא קשר אינטגרציה והזנה הדדית בניהם.

"מגדל בבל" - מערכות המחשוב בפונקציות בעולם שבאחריות ה-CFO הגלובלי

מערכות המחשוב בעולם (וגם בישראל) התפתחו בהתאם להתמחויות יצרני התוכנה ולא בהתאם לדרישות הפונקציות של ה- CFO כך שנוצר כיום בעצם מצב של "מגדל בבל" בין כל סוגי המערכות והפונקציות שהן מטפלות.

ניתן לחלק את המערכות הרלוונטיות לסוגי המערכות העיקריות הבאות:

מערכות ה- ERP - מטפלות בכל פעילויות העסק (כספים, מלאי, מכירות, לוגיסטיקה ועוד) וגם אמורות לטפל במודולים ייעודיים בחלק מהפונקציות שבאחריות ה- CFO . בפועל, הטיפול בפונקציות / פעילויות שמתחת ל- CFO הוא חסר מאוד, מסורבל, ללא אינטגרציה בין המרכיבים השונים. כתוצאה מכך, היינו עדים בשנים האחרונות לגל רכישות מאסיבי של יצרני ה-ERP של מוצרי נישה בתחומי הגזברות, תקציב, ((Business Intelligence BI , CPM (Corporate Performance Management) . הרכישות האלו לא שיפרו בפועל את המצב כי עדין קיים קושי עצום לקשר בין מרכיבים אלו.

מערכות ה- TREASURY - מטפלות בכל פעילויות הגזברות, מימון וניהול הסיכונים הפיננסיים.

מערכות ה- BI - נותנות מעין כלים גנריים לבניית מודלים ומערכים המשמשים בעיקר לתקציב , ניתוחי רווחיות ותמחיר ולעיתים גם לדיווחים רגולטוריים.

מערכות לאיחוד ודיווח דוחות כספיים - מערכות ייחודיות לדיווחים כספיים ורגולטורים לרבות דוחות מאוחדים.

מערכות ה- CPM - מערכות לניהול ה- Corporate Performance Management הכוללות מרכיבי דשבורד , גרפים ושעונים, יכולות בנושאי תקציב, יכולות בנושאי דיווחים כספיים . למעשה חלק מסוגי המערכות שהוזכרו מקודם ( ERP ו- BI ) משתייכות גם לקטגוריה זו .

גיליונות אקסל - משלימות את החסר במערכות שצוינו. למעשה כמעט אין ארגון בעולם שלא משתמש בגיליונות אקסל בצורה כלשהי.

על מנת לקבל את מכלול השירותים בעולם ה- CFO יש צורך להשקיע משאבים אדירים בשילוב והאינטגרציה בניהם ו/או פשוט לרדת בצורה משמעותית ברמת השרות הנדרשת.

"מבחן התוצאה" של המצב הקיים

גם בארגונים שהשקיעו משאבי ענק עדין "במבחן התוצאה" קיימות תופעות שליליות ובהן התקציב למועצת המנהלים מאבד את ערכו הניהולי עוד בטרם הופק ומשמש למעשה מעין "חוזה" לא עדכני בין ההנהלה למועצת המנהלים בהתייחס להנחות שהיו בזמן בנייתו. ישנה השקעה מאסיבית בעבודת אדם בהכנת התקציב, תכניות העבודה והתחזית המתגלגלת (Rolling Forecast) המעודכנת אחד לרבעון ולעיתים נדירות ביותר אחת לחודש ובצורה חלקית בלבד.

כמו כן, התקציב והתחזית המתגלגלת לוקים בחסר בהרבה נושאים חשובים מפונקציות ה- CFO למשל שילוב כל נושא המימון בצורה כללית, לא מדויקת אשר יכולה להציג תחזיות מוטעות לחלוטין בעיקר לארגונים ממנופים ו/או עתירי פעילויות מימון ונגזרים. ישנם שינויים אשר מתרחשים כל הזמן בנתונים במערכות הארגון (כגון : הזמנות, התקשרויות, מכירות ,ביטולי עסקות) נתוני השוק, בנתוני המתחרים, אינן מעדכנות/ים בזמן אמיתי , אם בכלל, את התחזיות המתגלגלות.

לצד זאת, ישנו קושי גדול לבצע תחזיות וסימולציות מלאות למקרי קיצון, וקושי גדול ליצירת "תבניות והנחות תכנון אוטומטיות" על בסיס השתנות העבר, ההווה והצפי לעתיד.

בנוסף לקשיים במצב הקיים דורשים בעלי המניות והרגולציה מבט צופה על העתיד בצורה מפורטת ומדויקת יותר מהקיים, תשואה על ההון, קבלת תחזית לדו"חות כספיים חזויים מלאים בגין כל תרחיש עתידי, לרבות תרחישי קיצון, ניתוח עתידי מכומת של מרכיבים חשובים לפיהם נמדדת ההנהלה (כגון רווח והפסד, הוצאות מימון) בשילוב עם ניתוח סיכוני השוק ורמת עדכניות בזמן אמיתי.

האם כמו מהפכת ה-ERP של שנות ה-90 של שילוב מערכות הכספים, לוגיסטיקה ומכירות במוצר אחד הולכות לצמוח בעתיד מערכות משולבות לכל עולם ה- CFO ?

הדרישות העיקריות ממערכות אלו של הדור הבא הן טיפול מלא ואינטגרטיבי בכל הפונקציות מתחת ל-CFO, הכללת כל הנתונים וכל הפקטורים לתרחישים והסימולציות העסקיות העתידיות ועדכניות בזמן אמיתי וכל הזמן 24x7 .

CFODREAM - הפיתרון של המימד השביעי

הסוויטה הכוללת של ה- CFODREAM של המימד השביעי מאפשרת ל-CFO המודרני להתקדם היום לעבר מערכות הדור הבא. בכנס ה- CFO הקרוב בספטמבר באילת יוצגו הנושאים הנ"ל בהרצאה מיוחדת.

חזרה לעמוד הראשי

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

שוק הנפט חווה רגיעה שוק הנפט חווה רגיעה כמו התגובה של האיכרים לקריאות הזאב בסיפור הילדים המפורסם התגובה לאיום האירני נשחקת. הערכות לגבי השפעה של שחרור מלאים אסטרטגיים תופסות את הכותרות 04/06/2012
השילוש הקדוש  תגמול, מוטיבציה, ביצועים השילוש הקדוש תגמול, מוטיבציה, ביצועים בהיעדר כלים, הכלל שמנחה אותנו בתמחור זה המחיר היחסי והסקלה היא בדרך כלל לינארית. העובדה שבמהלך 40 השנים האחרונות ארגונים נהיו יותר ויותר גדולים הקצינה את הסקלה ולמעשה יצרה מצב שהפך להיות בלתי סביר. 12/08/2012
להצליח בשעת האמת להצליח בשעת האמת בחיים היומיומיים, אנחנו מצליחים יותר באזור הנוחות שלנו: בבית וליד סביבה תומכת. אך כאשר אנחנו רוצים לתרגם את אותן הצלחות שחווינו באזור הנוחות- לביצועים מוצלחים בשעת האמת- אנחנו מגלים שהתרגום הזה לא נעשה באופן אוטומטי 25/07/2012