גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוכמת ההמונים: אפליקציות ישראליות שכדאי לכם להכיר

דיווחי פקקים, איתור משטרה וסל הקניות זול- כך מנצלות חברות ישראליות את חוכמת ההמון כדי להפוך את המוצרים שלהן למתוחכמים יותר ובחינם

כמעט כל אדם שגלש באינטרנט התנסה בנפלאות ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית שמושתתת על מתנדבים העוסקים בהוספה, בעריכה ובתיקון ערכים בשלל נושאים. המודל שבבסיס האנציקלופדיה המקוונת הוא חוכמת ההמונים (Crowdsourcing). ויקיפדיה חייבת את קיומה להמון שבאינטרנט - לכלל הגולשים - ואינה מושתתת על תשלום לעורכים מקצועיים שיפתחו את המאגר.

תיאוריית חוכמת ההמונים מתבססת על כך שיחד טוב מאשר לבד, וכי החלטות ההמון טובות ואף וחכמות מאלה של כל מומחה בודד. גם עקרונות הדמוקרטיה, זו שנוצרה ביוון העתיקה, מושתתים על רעיון דומה שלפיו ההמון מבין ויודע טוב יותר מכל ישות בודדת.

עוד לפני ההגעה של נושא חוכמת ההמונים בשנים האחרונות לעולם הטכנולוגיה, הייתה לו נוכחות בעולם הניהולי-עסקי. "המושג הוא יותר תפעולי במהותו", אומר פרופ' שיזף רפאלי, ראש מרכז שגיא לחקר האינטרנט וראש בית הספר לניהול באוניברסיטת חיפה. "המושג אומר שבין אם ההמונים חכמים או טיפשים, אנחנו יכולים לגייס אותם לביצוע משימות שקודם לכן שכרנו אנשים בכסף לשם ביצוען או שפנינו למומחים כדי להתייעץ איתם. הרעיון של חוכמת ההמונים הוא לבצע פעולות שגם מערכות בינה מלאכותית מתקדמות לא יכולות, ונדרשת אינטליגנציה של בני אדם".

חוכמת המכשירים

ואיך כל זה מתקשר לעולם הטכנולוגיה? לדברי רפאלי, "הטכנולוגיה, המחשבים והאינטרנט מאפשרים להגיע ביתר קלות אל ההמונים. עם זאת, החזון הוא להשתמש בחוכמת ההמונים לפתור בעיות ולהניע לפעולות שלאו דווקא קשורות לעולם המחשוב".

בשנים האחרונות, הפך מודל חוכמת ההמונים לאבן דרך רבת-משמעות בחברות טכנולוגיה רבות. ויקיפדיה היא רק פן אחד של השיטה, וחברות רבות מהעולם ואף מישראל משתמשות בהמון כדי לייעל ולפתח מוצרים, שירותים ומודלים שונים - מהתחמקות מפקקים, דרך איתור משטרה צבאית ועד לניטור בעיות במחשב וחיובים שגויים בחשבון האשראי. "גלובס" סוקר כמה מהחברות הישראליות הבולטות שאימצו את המודל, ומבססות עליו את האפליקציות והשירותים שלהן.

הדוגמה המפורסמת ביותר היא זו של תוכנת הניווט הסלולרית waze. ווייז מאפשרת לצרכנים לדווח למשתמשים אחרים באפליקציה באופן ישיר, על עומסי תנועה, על ניידות של משטרת התנועה ומכמונות מהירות. התוכנה גם יודעת לנתח, על בסיס מיקומו של המשתמש וללא פעולה אקטיבית מצדו, את עומסי התנועה באזור שבו הוא נמצא. המשתמשים הם אלה שמעדכנים את מפות הניווט באופן אקטיבי ומלמדים את המערכת, גם באמצעות הנסיעה בדרכים חדשות.

כלל בתחום הוא שככל שקהילת המשתמשים גדולה יותר, כך המוצר המבוסס על חוכמת ההמונים עובד טוב יותר. במקרה הזה, ווייז נהנית מקהילה עולמית של 4.5 מיליון איש, שמשתמשים בה כדי לפלס את הדרך למקום העבודה שלהם או לבית מבלי להיתקע בפקקים.

ווייז היא דוגמה מובהקת לחוכמת ההמונים, אך לא רק ההמונים מזינים אותה. "במקרה של חברה כמו ווייז אנחנו מדברים גם על חוכמת המכשירים, מכיוון שהטלפונים מספקים את המידע באופן אוטומטי", אומר אורן רביב, אנליסט בכיר לטכנולוגיות חדשות ב-IDC ישראל. "בחברות אחרות, כמו למשל Fixya, שמאפשרת להמון לעזור בפתרונות של תמיכה טכנית, הצרכן עושה רק פעולה אקטיבית בשביל לספק את המידע. במקרה כזה חשוב לשים לב עד כמה ההמונים באמת חכמים בשביל לספק את המידע".

השאלה עד כמה ההמונים חכמים מקבלת חשיבות רבה יותר כשהמוצר הוא בתשלום. "ברגע שחברה מוכרת את המידע, היא צריכה לדעת שהיא מוכרת מוצר טוב", אומר רביב. "לכן, היא גם צריכה מערכת שתבדוק את החומר שמגיע מההמונים ועליה לטפל בו בזמן אמת".

בדומה לווייז, שמאפשרת לקבל התראות על שוטרי תנועה, אפליקציית Military Police של חברת Tab-Apps מסייעת לחיילים להתחמק ממשטרה צבאית. אפליקציית האנדרואיד מאפשרת לדעת היכן המשטרה הצבאית ממוקמת - בכניסה לבסיס או בתחנה המרכזית - לפי מיקומים גיאוגרפיים שונים בארץ.

עושים סופר ביחד

ההמון יכול לעזור גם בדרכים אחרות, כמו פתרון בעיות, ולא רק בעזרה מהתחמקות משוטרים ומפקקים. הפלטפורמה של Soluto, שמגדירה את המוצר שלה כ"פתרון לתסכול של משתמשי המחשבים", מאפשרת לפתור תקלות שונות במחשב כמו גם לקצר את זמן ההפעלה של המחשב על-ידי הסרה או הקפאה של תוכנות לא קריטיות שרצות עם אתחול המערכת.

חוכמת ההמונים מסייעת למשתמש הביתי לדעת כיצד עליו לפעול בנוגע לכל תוכנה באמצעות גרפים שמציגים מה משתמשים אחרים בשירות עשו באותו מוצר. בין היתר, מטפלת התוכנה של סולוטו בתוספים בעייתיים לדפדפן ובאפליקציות שקורסות. מהרגע שהתוכנה מותקנת על-גבי המחשב, היא מתחילה לאסוף נתונים ולנתח אותם כדי להבין בהמשך את מקור הקריסה של תוכנה כזו או אחרת.

גם הסטארט-אפ Billguard משתמש בחוכמת ההמונים כדי לייעל את המוצר. החברה מפתחת טכנולוגיה שמתריעה בפני משתמשים על חיובים לא רצויים, עמלות מיותרות ושאר הונאות שמופיעות בחשבונות כרטיסי האשראי שלהם. כדי לעלות על אותן שגיאות, מסתמך השירות על משתמשים אחרים שמתריעים על חיובים לא נכונים וכך המערכת לומדת את הטעויות. המוצר זמין בינתיים רק בארה"ב.

כפי שהבינה זאת Billguard, הנושא הכספי הוא בעל חשיבות רבה להמונים. אלה שיצאו לרחובות הפייסבוק כדי למחות ולהפגין נגד מחירי הקוטג' יוכלו להיעזר בקלות באפליקציה שמנסה לעזור לחסוך כסף בדרך לקופה בסופר. זאת, באמצעות השוואה חכמה של המחירים ברשתות המזון על-ידי מידע שמגיע מקהל המשתמשים בה.

אפליקציית האנדרואיד Barcoder הישראלית היא מעין רשת חברתית של השוואת מחירים של מוצרי מזון, שמציעה לסרוק את הברקוד של מוצר בסופרמרקט ולקבל מידע על המחירים של אותו מוצר בשאר החנויות שנמצאות באזור. את המחירים והמידע על המוצרים צריכים חברי הקהילה להזין, כאשר יש אפשרות לעדכן את המחיר, במקרה שאינו אקטואלי עוד. אפליקציה דומה היא Marketplace, שמיועדת למכשירי האייפון.

שימוש נוסף בהמונים כדי להתעדכן במחירים הנמוכים ביותר עושה אתר FullTank, שהוקם על-ידי שני סטודנטים מהטכניון והמרכז הבינתחומי, במטרה לאפשר לנהגים למצוא את תחנת הדלק הזולה ביותר באזור שבו הם נמצאים. גם כאן המחירים משתנים מעת לעת ולכן השירות נשען על הנהגים שיואילו בטובם לעזור ולעדכן מחירים.

אז מה יוצא לכל אותם משתמשים וגולשים כשהם מזינים ומעדכנים את ההמונים בקהילות השונות על פקקים, שוטרים צבאיים, תקלות במחשב או מחירי דלק? לדברי רפאלי, חלק מהחברות הפועלות בתחום מבססות את חוכמת ההמונים שלהן על מודל של תשלום וכך המשתמשים מתוגמלים כספית. "יש תגמולים כמו סמלים, דרגות וכוכבים שמקבלים המשתמשים על פעולות אקטיביות במסגרת תרומת החוכמה שלהם להמונים", אומר רפאלי, "ויש גם מוטיבציות פנימיות, שגורמות למשתמש להרגיש טוב עם עצמו. הוא פועל מתוך אמונה שאם יתרום משהו, אז גם האחר יתרום והעולם יהפוך לטוב יותר". אם תרצו, "תעביר את זה הלאה" - גרסת האינטרנט.

ההמון מתחיל להשפיע גם על חברות מסחריות

חברות מסחריות החלו לשלב גם הן את חוכמת ההמונים כחלק מהאסטרטגיה המובנית שלהן. המודל - שלפיו ההמון הוא בעל הידע והכוח - הביא רשתות מצליחות כסטארבאקס או בן אנד ג'ריס לפתוח את שעריהן בפני אלפי הלקוחות שלהן, כדי שיציעו רעיונות למוצרים חדשים שישולבו בפס הייצור של החברות.

אלה הבינו שמי שקונה את המוצרים שלהן, יודע בסופו של דבר טוב יותר מה הוא רוצה לקנות, וכי ניתן למנף את חוכמת ההמונים כדי לקדם את מטרות החברה. גם בישראל נכנסה באחרונה חוכמת ההמונים אל תוך הדנ"א של חברות מסחריות שונות.

כך, למשל, שטראוס השיקה לפני חודשים ספורים את "שטראוס שלי", אתר שמאפשר לגולשים להציע רעיונות לשדרוג מוצרים קיימים של החברה, לצד פיתוח מוצרים חדשים לגמרי. הקונספט עובד כך שהמוצרים המוצעים באתר מקבלים לייקים, ועל-פי רמת הדירוג שלהם והחלטות של שטראוס, מפותחים מוצרים חדשים. מוצרים אלה, צופים בשטראוס, צפויים ליהנות מביקוש גבוה יותר, שכן הם הגיעו כתוצאה מביקוש בשטח, מההמון עצמו.

דוגמה נוספת היא של בנק לאומי, שבאמצעות הפלטפורמה האינטרנטית שלו, לאומי דיגיטל, הקים לפני כשנה וחצי את האתר לאומי Labs, שבו יכולים הגולשים להציע רעיונות לפיתוח שירותים דיגיטליים חדשים. כמו במקרה של שטראוס, גם בלאומי מדרגים הגולשים את הרעיונות, וכך יכולים להשפיע על פיתוחם העתידי.

מה מציעות החברות הישראליות בעזרת חוכמת ההמונים

עוד כתבות

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

צוקרברג נפגש עם דונלד טראמפ וסנטאורים אחרים בוושינגטון במטרה לפייס את מבקריו

מארק צוקרברג נמצא בסבב פגישות בבירת ארה"ב, ונפגש עם המחוקקים ואף עם נשיא ארה"ב, במטרה לרכך את גישתם לחברת הענק שלו, שנמצאת תחת לחץ רגולטורי

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

חתונה או חופש? המדינה תצטרך למצוא מודל נכון להקמת המטרו

מדינת ישראל ניסתה כבר את מודל חיי הזוגיות פעמיים, עם שתי הזכייניות של שני הקווים האדומים של הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים ● בתל אביב העסק התפוצץ מיד אחרי החתונה, בירושלים הזוגיות הייתה רווית ריב ומדון

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

ראובן ריבלין/ צילום: שלומי יוסף

ההתייעצויות להרכבת הממשלה יחלו ביום ראשון

הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שיחת תיאום בנושא עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר לאחר שקיבל את הסכמתו לכך

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: דני זקן

ליברמן ל"גלובס": "אמליץ על גנץ, אם יתחייב לממשלת אחדות חילונית ללא נספחים"

לליברמן לא נותרו הרבה אפשרויות, לאחר מסמך החישוק שהחתים נתניהו את מפלגות הימין והחרדים ● החתימה הזו מערימה קושי רב על גנץ להקים ממשלה כלשהי ● פרשנות

שמעון התרסי. האם באמת התכוון לפרוק עול? / צילום: שאטרסטוק

שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש וברא את המיתוג של הנצרות

הוא היה קנאי מלידה, הקפיד על קלה כחמורה ורדף את תלמידי ישו בשליחות הסנהדרין ● אבל אז, "בדרך לדמשק", בערך לפני 1,985 שנה, התגלה לו האור ● שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש והניח את היסודות לדת חדשה ● הוא פטר את המצטרפים מעול המצוות וציווה עליהם רק לאהוב את משיחם ● המותג שלו התחיל במחוז מרוחק בשערי המדבר ונעשה דת עולמית, המוסיפה להתפשט

שי ניצן ואביחי מנדלבליט/ צילום: איל יצהר

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

מדוע שכר ראש הממשלה את שירותיו של עו”ד רם כספי, המומחה דווקא בתפירת עסקאות מסחריות, אחרי פרישתו מהייצוג של ראש מחלקת צווארון לבן במשרדו, עו"ד נבות תל צור • במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע בעוד שבועיים • ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני / צילום: shutterstock

שר החוץ האיראני: אם נותקף - תפרוץ מלחמה כוללת

בראיון לרשת CNN אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף: "האמירה הזו מעידה על כוונותינו להגן על ארצנו, אנחנו לא ניזום מהלך התקפי, אבל לא נהסס לפעול בכל הכוח להגן על אדמתינו"

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

מיכאל בן ארי והפעילים שלו / צילום: אמיר מאירי

כרוניקה של הפסד ידוע מראש: כיצד "עוצמה יהודית" תירצה כל הפסד, מ-2003 ועד לבחירות האחרונות

"הציבור הימני לא יחזור על אותה טעות פעמיים", כך הבטיחו במפלגתו של ברוך מרזל לקראת הבחירות ב-2006 ● אך ההיסטוריה מוכיחה אחרת, ו'עוצמה יהודית' וראשיה הפסידו מערכת בחירות אחת אחר השנייה, בעודם מאשימים את בנט, המפד"ל, ביבי, יהדות התורה - אך רק לא את עצמם

ריימונד מקדניאלס ג'וניור, יו"ר מודי'ס / צילום: פרד פראוסר, רויטרס

מודי'ס מזהירה: דירוג האשראי של ישראל בסכנה אם לא תוקם ממשלה יציבה

חברת דירוג האשראי צופה כי הגירעון השנתי יתקרב ל-4 אחוזים ויישאר גבוה ב-2020

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

ענבים צילום: רויטרס

כך גורם האקלים הפרוע לתעשיית היין באירופה לחשב מסלול מחדש

גלי החום פוגעים קשות ביבולי הענבים ומאלצים את יצרני היינות לפנות לשיטות גידול אחרות ולזני ענבים שונים, ולחרוג מהמסורת שהגדירה את תעשיית היין ביבשת במשך דורות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

ישראליות בוול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock

נעילה שלילית בניו יורק; הנסדא"ק נחתך ב-0.8%; מדד הפחד קפץ בכ-6.8%

מדד הדאו ג'ונס ירד היום 0.6%, S&P 500 ירד 0.5% מערכו ● נציגי המשלחת הסינית לשיחות הסחר ביטלו ביקור עם חקלאים במונטנה שבארה"ב ● טראמפ הודיע כי הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ● בבורסות אירופה הקאק זינק ב-0.56%, הדאקס ננעל ביציבות ואילו הפוטסי הבריטי איבד היום 0.16% מערכו

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

SINOMACH | ג’יפון וגרסה חשמלית מוקטנת של פורשה 911  / צילום: יח"צ

הכירו את כלי הרכב החשמליים מסין שהולכים להגיע לישראל

אחרי שהסינים הסתערו על כלי הרכב החשמליים, הממשלה החלה לקצץ בסובסידיות, והיצרנים שם מחפשים כעת שווקים חדשים במערב. גם אנחנו נהנה בקרוב מהטרנד הזה, אז קבלו כמה דוגמאות נבחרות