טרור בנורווגיה: 98 הרוגים; אלפי לייקים לרוצח בפייסבוק

(עדכון) - אנדראס ברינג ברייויק יואשם ברצח של לפחות 98 בני אדם אבל העונש המרבי בנורווגיה לרוצחים כלל לא מרתיע: 21 שנה בלבד ■ ברייויק זכה כבר לאלפי לייקים בעמוד פייסבוק שנפתח לו

98 בני אדם הספיק אנדראס ברינג ברייויק לרצוח עד שנעצר בידי כוחות הביטחון, באירוע טרור בסדר גודל שלא היה מוכר בנורווגיה השקטה.

מי שנדהם לקרוא כותרות על עונשים מקלים לרוצחים, הורגים והסדרי טיעון שנויים במחלוקת בישראל, כדאי שישים לב לעונש המרבי הנהוג בנורווגיה לרוצחים: 21 שנות מאסר בלבד - זה העונש המקסימלי שצפוי להיגזר על הרוצח הגדול ביותר בתולדות המדינה הצפונית השלווה. על פי החוק בנורווגיה, העונש לא ניתן לצבירה ולא ניתן לגזור עליו את העונש הזה עבור כל אחד מהנרצחים.

מפרטים ראשונים שמפרסמים גורמים במשטרת אוסלו מהחקירה, עולה כי ברייויק השתייך בדעותיו לצד הימני הקיצוני של המפה הפוליטית, וכי בחיפוש במחשבו האישי נמצאו חומרים נוצרים ואנטי מוסלמים קיצונים.

עם זאת, במשטרה מדגישים כי למרות שהצליחו לאסוף אודותיו מידע, הם עדיין לא מסכימים לפרט את המניע שגרם לו לבצע את מסע הירי.

במקביל, מתחוללת סערה בעמוד הפייסבוק שפתחו תומכיו של ברייויק. בעוד שגולשים רבים מרחבי העולם גינו את הפעולה, תומכיו של ברייויק מיהרו להגן עליו, כשאחד מהם אמר: "זו פעולה שכל אחד מאיתנו היה חולם לבצע".

צרו איתנו קשר *5988