לכתבה הקודמתמחקר: המיסוי על רכב בישראל גבוה פי 5 מאשר באירופה לכתבה הבאהמחאה ירוקה

לא רק בארה"ב- דיווח מוקדם גם לחברות ישראליות שנסחרות בארה"ב

בשנת 2002 פורסמו ע"י ה SEC תקנות, שהורחבו במהלך השנים, המחייבות חברות שנסחרות בארה"ב לקצר את מועדי הדיווח הכספי.

14/08/2011, 12:43
שיפור / צלם: פוטוס טו גו
שיפור / צלם: פוטוס טו גו

מאת: רו"ח בן לזרוס, ראש תחום שיפור ביצועים וליווי עסקאות לאחר מיזוג,PwC Israel18 ביולי 2011

במסגרת תקנות אלה מחויבות חברות זרות הנסחרות בארה"ב להגיש את הדוחות הכספיים החל בשנת 2011 חודשיים מוקדם יותר (30 באפריל במקום 30 ביוני).

נושא היעילות והתועלות מדיווח מוקדם מהווה דיון כשלעצמו. כאשר חברה מתעכבת בפרסום התוצאות העסקיות שלה הדבר מעורר חששות אמיתיים בקרב ציבור המשקיעים, בעלי המניות וחברי הדירקטוריון על קיום בעיות בתפקודה התקין של החברה. בסקר שנערך על ידי פירמת ראיית החשבון PwC Israel בהשוואת 30 חברות ישראליות הנסחרות בנסדא"ק לחברות אמריקאיות ולזרות אחרות הנסחרות בנסדא"ק וכן בהשוואת חברות ת"א 25 ל-25 חברות אמריקאיות הנסחרות בנסדא"ק עולה כי הישראליות איטיות במיוחד. הדבר נובע, בין היתר, מצמיחה מהירה של החברות הישראליות והכלכלה בישראל ללא התאמה של התשתית הארגונית בכלל ומחלקת הכספים בפרט לגודלה ופעילותה של החברה.

להלן ניתן לראות את תוצאות ההשוואה שבוצעה:קיצור זמני דיווח - בן לזרוס - 1

קיצור זמני דיווח - בן לזרוס - 2

הדיון סביב קיצור זמני הדיווח והתאמתם לדיווח בארה"ב טומן בחובו תומכים ומנגדים כאחד. אולם אין ספק שקיימים יתרונות רבים בדיווח מוקדם ובקיום תהליך יעיל. ההשפעה החיובית של הימצאותו של מידע זמין באופן תמידי תבוא לידי ביטוי באספקטים שונים אשר ביניהם:

  • התפתחותה של מערכת מבוקרת ויעילה שתפיק באופן שוטף מידע זמין ועדכני לשוק, תאפשר אספקת נתונים עדכניים יותר למשקיעים, דבר אשר עשוי להגביר את סחירות המניה ואת אמון הציבור בחברה. כמו כן, תהליך קבלת ההחלטות וביצוע עסקות כגון רכישת עסקים (Business Combination), גיוס אשראי, השוואה של תקציב מול ביצוע, תגמול עובדים יבוצע בהתבסס על מידע זמין ועדכני.
  • יכולת השוואה טובה יותר מול חברות מתחרות בעולם.
  • נגישות קלה יותר ומהירה לשוק ההון
  • צמצום בעלויות אשר ינבע מביצוע תהליכי התייעלות בהקצאת המשאבים ובנהלי העבודה הקיימים


  • שיפור איכות הדיווח אשר יתאפשר מביצוע פעולות נדרשות מוקדם ככל הניתן ושימוש נכון באומדנים חשבונאיים.
  • צמצום אי הוודאות שקיימת בתקופת סגירת הדוחות הכספיים ובהתאם מזעור אלמנט ההפתעה והשלכתו על הדיווח הכספי.
  • שיפור התהליכים וחלוקה נכונה של המטלות יעלה את איכות החיים של אנשי הכספים והמורל במחלקה.
  • יאפשר עמידה בדרישות דיווח רגולטוריות במועד.
  • הפיכת מחלקת הכספים להפוך לשותפה עסקית של המנכ"ל ולסייע לו בקבלת החלטות.

כיום, במרבית החברות, שלושת החודשים הראשונים של תחילת השנה מוקדשים לסיכומי השנה הקודמת. אין ספק שייעול זמני הדיווח יתרום רבות לחברה ולניהול השוטף אך יצריך בשלב הראשון השקעת משאבים לא מבוטלת. יישום הוראת הרגולטור תחייב חברות לבצע היערכות רחבת היקף ממגוון העוסקים בנושא החל מאנשי הכספים בחברה וכלה ביועצים ובמבקרים. אנו צופים כי הדבר עשוי להביא לשינוי כולל בכל מבנה חטיבת הכספים בחברה. שינוי אשר ייעל את ניהול המשימות ויעדים. להצלחת תהליך שינוי מסוג זה נדרשת נחישות מצד ההנהלה, יכולת ונכונות להתמודד עם הממצאים ולהוביל לשינוי המיוחל. על מנת לזהות את הקשיים וצווארי הבקבוק בתהליך סגירת הדוחות הכספיים ולמצוא פתרונות יצירתיים, אך יחד עם זאת גם ישימים, נדרשת הסתכלות אובייקטיבית על התהליך, ניסיון ויכולת השוואה מול חברות מובילות אחרות.

מודל חטיבת הכספים לפני ואחרי ייעול תהליך הדיווח הכספי:

קיצור זמני דיווח - בן לזרוס - 3

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

המסע אל פנסיית הזקנה המסע אל פנסיית הזקנה בעידן הנוכחי בו זכות הבחירה קיימת בידי העובד, האחריות על החיסכון הפנסיוני היא קודם כל בידיו. אך בידינו המעסיקים נמצאים לא פעם הכלים להכווין אותו ולסייע לו בבחירת הדרך שתוביל אותו לפרישה נכונה. 25/07/2012
להצליח בשעת האמת להצליח בשעת האמת בחיים היומיומיים, אנחנו מצליחים יותר באזור הנוחות שלנו: בבית וליד סביבה תומכת. אך כאשר אנחנו רוצים לתרגם את אותן הצלחות שחווינו באזור הנוחות- לביצועים מוצלחים בשעת האמת- אנחנו מגלים שהתרגום הזה לא נעשה באופן אוטומטי 25/07/2012
ביטוחי אחריות סייבר ביטוחי אחריות סייבר למרות שעולם הביטוח מציע כבר למעלה מעשור פוליסות ביטוח לסיכונים שברשת, מרבית האירגוניים והעומדים בראשם לא הפנימו את הסיכון הכלכלי שבאי רכישת כיסוי שכזה 05/08/2012